Jump to content



Αλλαγη παροχου η νευρολογικες διαταραχες?


2cpu

Recommended Posts

Για να πω και εγω την ιστορια μου.

Εδω και αρκετο καιρο (τα 3 τελευταια χρονια) εχω ΟΤΕ στο γνωστο πακετο

(απεριοριστα αστικα , υπεραστικα, 60" κινητα εως 24mbit).

Πριν βαλω ΟΤΕ ιντερνετ ειχα με την HOL η οποια δεν ειχα κανενα παραπονο πουθενα,

θεμα λογαριασμων,συνδεσης,μεχρι με στειλανε τζαμπα μοντεμ οταν καηκε ο fritzουλας και με ειχε κανει

εντυπωση το uptime που κρατουσε το μοντεμ.

Αφοτου αλλαξα σε ΟΤΕ ανεβηκα φυσικα σε ταχυτητα (2mbit εδινε η HOL μεσω ΟΤΕ)

αλλα εν τη πορεια η ταχυτητα αρχισε να πεφτει (απο 19 πλεον κλειδωνω στα 14 15 με αναβολικα 16)

και με εχουν ξεπατωσει στα dc.Το δε κερασακι ηρθε προχθες οταν ελαβα τον λογαριασμο και με εχουνε

χρεωσει αναδρομικα ολο το πακετο. :eek:

Και εκει που κοιτουσα τον λογαριασμο και μετρουσα τα κουκια με πηρανε απο την Forthnet και με ενημερωσαν οτι εχουν ερθει με το ιδιοκτητο τους και μπορω να αλλαξω εταιρεια τηλεφωνιας / ιντερνετ.

Να το τολμησω? Η θα καταληξω :suicide: ?

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως μεγαλύτερη ταχύτητα από αυτήν που έχεις με τον ΟΤΕ δεν θα δείς από HOL/Forthnet αφού το "ιδιόκτητο" τους φτάνει μέχρι το DSLAM και ο χαλκός από εκεί μέχρι το modem σου "ευθύνεται" για τα 14/15/16 που έχεις. Θα γλυτώσεις βέβαια μερικά ευρώ το μήνα αφού και ο ΟΤΕ έχει κάνει νέες προσφορές με τιμές κοντινές πλέον σε αυτές των τρίτων (μάθε στο 13888). Ακούγονται τα χείριστα για την υποστήριξη των εταιριών αυτών και πολλοί φεύγουν δυσαρεστημένοι ακόμα και πριν την λήξη του συμβολαίου με HOL/Forthnet αλλά πολλοί δεν έχουν προβλήματα για χρόνια. Ζαριά είναι κατα την γνώμη μου. Αν τα 4-5 ευρώ διαφορά τον μήνα είναι αρκετά για σένα τότε δοκίμασε να αλλάξεις.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως μεγαλύτερη ταχύτητα από αυτήν που έχεις με τον ΟΤΕ δεν θα δείς από HOL/Forthnet αφού το "ιδιόκτητο" τους φτάνει μέχρι το DSLAM και ο χαλκός από εκεί μέχρι το modem σου "ευθύνεται" για τα 14/15/16 που έχεις. Θα γλυτώσεις βέβαια μερικά ευρώ το μήνα αφού και ο ΟΤΕ έχει κάνει νέες προσφορές με τιμές κοντινές πλέον σε αυτές των τρίτων (μάθε στο 13888). Ακούγονται τα χείριστα για την υποστήριξη των εταιριών αυτών και πολλοί φεύγουν δυσαρεστημένοι ακόμα και πριν την λήξη του συμβολαίου με HOL/Forthnet αλλά πολλοί δεν έχουν προβλήματα για χρόνια. Ζαριά είναι κατα την γνώμη μου. Αν τα 4-5 ευρώ διαφορά τον μήνα είναι αρκετά για σένα τότε δοκίμασε να αλλάξεις.

Δεν εχω προβλημα με την ταχυτητα αρκει να ειναι σταθερη.13mbit? 13 οχι σαν το χρηματιστηριο του Hong Kong.

H HOL πχ ναι μεν με εδινε 2 αλλα ηταν 2 χειμωνα καλοκαιρι βρεξει χιονισει.Προχθες που ειχε βρεξει καθε 3 λεπτα

με ριχνε dc και στο τελος συνδεοταν με 10 και 12.Πηγα σημερα και ρωτησα μιας και ειμαι χρονια πελατης στο Οτε (ντεμεκ και καλα) και το καλυτερο που μπορουν να με κανουν ειναι να με ριξουν στα 31 ευρω το μηνα χωρις χρονο για κινητα.Η προταση της Forthnet ειναι 24,90 το μηνα με 30λεπτα κινητα σε σχεση με τα 35+που δινω για 60λεπτα

κινητα με ΟΤΕ.(τα αλλα ειναι ιδια αστικα υπεραστικα απεριοριστα και τα εως 24 ιντερνετ)Εκει κολλαω Μανθο οτι

δεν ξερω απο suport τι παιζετε.Ο Οτε μπορει να ειναι οτι ειναι αλλα να πω του στραβου το δικαιο κυριακη δηλωσα βλαβη και δευτερα ηταν κατω απο το σπιτι μου.Η HOL δεν με απογοητευσε ποτε αλλα 2mbit me 17 ευρω το μηνα.

Η Forthnet? Θα χτυπαμε χαπακια οπωτε βρεχει πχ? :hehe:

περι κουκιων ...αν εχεις συνδεση vodafone δες και την προσφορα της hol με 23Ε το μηνα.

+1 στα περι ζαριας

Εχω συνδεση Vodafone αλλα οσο ειχα ρωτησει υφισταται μονο στο ιδιοκτητο δικτυο τους το οποιο δεν εχουν εδω

που ειμαι. :/ Δεν ξερω τι γινεται με το 3G γιατι οσο θυμαμαι ο υπαλληλος με το ειχε αναφερει σαν εναλλακτικο

σε οσους δεν παιζει ιδιοκτητο.Οσο περι κουκιων ασε ..ασε..πληρωσα σημερα 96 ευρω λογαριασμο οπωτε

αν παω στην F θα πληρωσω το πεναλτι τουτεστιν 110 ευρω ηδη παμε στα 196.Ο πρωτος λογαριασμος της F θα εχει

και το 35αρι απο μεταφορα οτε σε f , 35 + 50 πες (διμηνο και η Forhtnet)85 +194 αστα να πανε με τελειωσαν τα κουκια :hehe:.Δεν ειμαι και καλος στα ζαρια .. :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Δε συγκρίνεται βρε συ η σταθερότητα της adsl με της adsl2+, ιδιαίτερα άμα προσπαθείς να χρονίζεις ψηλά με την τελευταία.

Άμα κατεβάσεις τη ταχύτητα, θα σταθεροποιηθεί η γραμμή (άμα δεν υπάρχει άλλο πρόβλημα). Συνήθως έχουν target τα 9db snr, αλλά τον τελευταίο καιρό - τουλάχιστον σε μένα - έχει πέσει πολύ πιο χαμήλα, με ταυτόχρονη αύξηση της ταχύτητας όμως. Παρ'αυτά dc δεν έχω παρατηρήσει. Πάρτους ένα τηλέφωνο, και πες τους άμα μπορούν να σε κλειδώνουν χαμηλότερα μεν, αλλά να έχεις μεγαλύτερο snr margin για σταθερότερη σύνδεση.

Πες και μία τα stats σου (snr/atten).

Παρεπιπτώντος, να'στε καλά που μου το φέρατε στα υπ΄όψιν. Εγώ σταθερό+νετ 24ρι πλαιρώνω κάνα 65ρι/2μηνο χωρίς απεριόριστα σταθερά κτλ. Βλέπω στο site τους όμως €31,80/μήνα (63/2μηνο) με απεριόριστα σταθερά. Αύριο θα πέσει τηλέφωνο στον ΟΤΕ να διορθωθεί το θέμα αυτό...

Link to comment
Share on other sites

H forthnet σε μενα τουλαχιστον ειναι σταθερη με τα disconnects ανεξαρτητως καιρου.

Βεβαια τοσο dc δεν ειχε προ καλοκαιριου...απο σεπτεμβρη που επεστρεψα του δινει και καταλαβαινει καθε μερα.

Xθες ειχα 14 ..και σημερα περιοριστηκε σε 8(αν και το 9αρι δεν μοιαζει μακρινο..20+ λεπτα ακομα).

Πρεπει να αρχισω να μετραω κουκια να δω τι παιζει παραπερα και εγω...

Link to comment
Share on other sites

ολοι πλεον εχουν "γεμισει"

στα αγγλικα congestion ratio...Και κατα παςα εκει οφειλετε και η πτωση που εχεις (οπως εχω και εγω και παρα πολλα ατομα ακομα)

με λιγα λογια πλεον εχουν γεμισει ολα τα dslam ολων με συνεπεια να μην μας "αντεχουν" και να πεφτει ο συγχρονισμος ποιο κατω.

αμα δεν παιζεις on line παιχνιδια τοτε πανε αξιζει για την διαφορα χρηματων να πας σε ενναλακτικο...αλλα αμα παιζεις μην κουνηθεις απο οτε...

κανε και ενα τηλ να σε βαλουν προς το παρων σε ενα σταθερο προφιλ με snr 9 και αμα μπορεις δοκιμασε με κανενα αλλο ρουτερ..οπως επισης ακομα μεχρι και τα καλωδια στο σπιτι σου αλλαξε αν ειναι εφικτο και το φιλτρο.. (εμενα προσωπικα οσες φορες και να τα αλλαξε διαφορα δεν ειδα αλλα just in case... )

οπως ειπαν και τα παιδια πιο πανω αμα μπορεις ποσταρε λιγο και τα στατιστικα της γραμμης σου οπως φαινονται απο το interface του ρουτερ σου..και αν επιτρεπεται σε ποια περιοχη εισαι?

Link to comment
Share on other sites

Δε συγκρίνεται βρε συ η σταθερότητα της adsl με της adsl2+, ιδιαίτερα άμα προσπαθείς να χρονίζεις ψηλά με την τελευταία.

Άμα κατεβάσεις τη ταχύτητα, θα σταθεροποιηθεί η γραμμή (άμα δεν υπάρχει άλλο πρόβλημα). Συνήθως έχουν target τα 9db snr, αλλά τον τελευταίο καιρό - τουλάχιστον σε μένα - έχει πέσει πολύ πιο χαμήλα, με ταυτόχρονη αύξηση της ταχύτητας όμως. Παρ'αυτά dc δεν έχω παρατηρήσει. Πάρτους ένα τηλέφωνο, και πες τους άμα μπορούν να σε κλειδώνουν χαμηλότερα μεν, αλλά να έχεις μεγαλύτερο snr margin για σταθερότερη σύνδεση.

Πες και μία τα stats σου (snr/atten).

Παρεπιπτώντος, να'στε καλά που μου το φέρατε στα υπ΄όψιν. Εγώ σταθερό+νετ 24ρι πλαιρώνω κάνα 65ρι/2μηνο χωρίς απεριόριστα σταθερά κτλ. Βλέπω στο site τους όμως €31,80/μήνα (63/2μηνο) με απεριόριστα σταθερά. Αύριο θα πέσει τηλέφωνο στον ΟΤΕ να διορθωθεί το θέμα αυτό...

Θα τους ριξω ενα τηλ. αυριο με την προταση σου :T:

post-3128-1416076649,7251_thumb.jpg

H forthnet σε μενα τουλαχιστον ειναι σταθερη με τα disconnects ανεξαρτητως καιρου.

Βεβαια τοσο dc δεν ειχε προ καλοκαιριου...απο σεπτεμβρη που επεστρεψα του δινει και καταλαβαινει καθε μερα.

Xθες ειχα 14 ..και σημερα περιοριστηκε σε 8(αν και το 9αρι δεν μοιαζει μακρινο..20+ λεπτα ακομα).

Πρεπει να αρχισω να μετραω κουκια να δω τι παιζει παραπερα και εγω...

Ωχ μην με λες τετοια ..Καλυτερα να εχω χαμηλη ταχυτητα παρα καθε λιγο να τρωει dc.

Προσωπικα με την σπαει πολυ.Ριχτο και εσυ μαζι με τον [MENTION=1199]Volrath[/MENTION] μια ματια ;)

ολοι πλεον εχουν "γεμισει"

στα αγγλικα congestion ratio...Και κατα παςα εκει οφειλετε και η πτωση που εχεις (οπως εχω και εγω και παρα πολλα ατομα ακομα)

με λιγα λογια πλεον εχουν γεμισει ολα τα dslam ολων με συνεπεια να μην μας "αντεχουν" και να πεφτει ο συγχρονισμος ποιο κατω.

αμα δεν παιζεις on line παιχνιδια τοτε πανε αξιζει για την διαφορα χρηματων να πας σε ενναλακτικο...αλλα αμα παιζεις μην κουνηθεις απο οτε...

κανε και ενα τηλ να σε βαλουν προς το παρων σε ενα σταθερο προφιλ με snr 9 και αμα μπορεις δοκιμασε με κανενα αλλο ρουτερ..οπως επισης ακομα μεχρι και τα καλωδια στο σπιτι σου αλλαξε αν ειναι εφικτο και το φιλτρο.. (εμενα προσωπικα οσες φορες και να τα αλλαξε διαφορα δεν ειδα αλλα just in case... )

οπως ειπαν και τα παιδια πιο πανω αμα μπορεις ποσταρε λιγο και τα στατιστικα της γραμμης σου οπως φαινονται απο το interface του ρουτερ σου..και αν επιτρεπεται σε ποια περιοχη εισαι?

Nαι το ξερω.Και με το ειχε πει και ο εξυπηρετικοτατος υπαλληλος του οτε.Οσο γινονται αιτησεις και μπαινουν

νεοι συνδρομητες θα βλεπεις μια πτωση της ταχυτητας με ειχε πει.Σταθερο να μεινει μονο αυτο θελω.

Πλεον επαψα να παιζω online παιχνιδια και για αυτο το σκεφτομαι για εναλλακτικο .Δοκιμασα τον hauwei του οτε

να σε πω την αληθεια μεχρι στιγμης.Εχω και ενα Netfaster αλλα δεν νομιζω να δω φως στο τουνελ.

Φιλτρο αλλαχθηκε προσφατα οσο δε για το καλωδιο μια πριζα εχει το σπιτι και το καλωδιο απο το σπιτακι με

τις χελωνες της ΔΕΗ μεχρι στην πριζα ειναι πολυκλωνο θωρακισμενο.

Τα στατιστικα τα εδειξα ποιο πανω και μενω εξω απο την Θεσσαλονικη προς Χαλκιδικη σε χωριο.

Link to comment
Share on other sites

εγω να φανταστεις ξεκινησα απο 18 μετα απο 1 χρονο πηγα 14 και τωρα μετα απο ενα ακομα χρονο 12...

disconnect δεν εχω καθολου παντως και με τα 2 ρουτερ που εχω (draytek vigor 2700, thomson 585v8)

παντως οικονομικα και μονο σε συμφερει να φυγεις (τουλαχιστον μακροπροθεσμα).

και η εξυπηρετηση της φορθεντ δεν ειναι πλεον το χαλι που ειχε στην αρχη!! (εβγαλα γραμμη με τεχνικο μεσα σε 2 λεπτα!!!:banging: )

Link to comment
Share on other sites

και η εξυπηρετηση της φορθεντ δεν ειναι πλεον το χαλι που ειχε στην αρχη!! (εβγαλα γραμμη με τεχνικο μεσα σε 2 λεπτα!!!:banging: )
:...: θα έχει φύγει πολύς κόσμος από την forthnet !?!?

Πολλοί πάνε Cyta και έχω ακούσει καλά λόγια τώρα τελευταία.

[MENTION=3128]2cpu[/MENTION] ότι σου είπαν παραπάνω, ζήτα είτε κατέβασμα στην ταχύτητα συγχρονισμού (πχ στα 13) αλλά καλού κακού βάλε μιά και το άλλο modem/router να δείς που συγχρονίζει η dsl σου και πόσο σταθερό είναι. Πάρε τηλέφωνο ΟΤΕ να δεις πότε λήγει το συμβόλαιο και κάνε υπομονή, σε λίγο μπαίνει και το VDSL στο παιχνίδι και εκεί θα δείς και άλλη πτώση ταχύτητας (ανεξάρτητα παρόχου) :p

Link to comment
Share on other sites

Σε αποσυγχρονισμους το troubleshooting ειναι :κεντρικη πριζα το ρουτερ με μικρο καλωδιο απευθειας (δηλαδη χωρις σπλιττερ) και ολα τα αλλα εκτος (δηλαδη σε αλλες πριζες τηλεφωνα κτλ).Επισης αν εχεις συναγερμο πρεπει να εχει φιλτρο.

Αν και ετσι εχεις αποσυγχρονισμους μιλας με τεχνικη υποστηριξη.

Link to comment
Share on other sites

:...: θα έχει φύγει πολύς κόσμος από την forthnet !?!?

Πολλοί πάνε Cyta και έχω ακούσει καλά λόγια τώρα τελευταία.

δυστυχως τουλαχιστον απο πλευρα πελατων η φορθνετ παραμενει σταθερα στις περιπου 500.000

εγω παρακαλω να φυγουν μπας και στρωσει λιγο το ping :p

γενικα επειδη εβαλα και hol για ενα φεγγαρι και εχω και εμπειρια απο cyta στους γονεις μου οσον αφορα το σερφαρισμα ειναι ολα μια χαρα..και για download...

για online gaming δυστυχως μονοδρομος ο οτε...

οσο για vdsl με αυτα που διαβαζω θα αργισει παραπανω απο οσο φαινοταν στην αρχη συν οτι τελικα ακομα ο οτε δεν εχει βαλει αρκετο νεο εξοπλισμο vdsl στα καφαο και με την ΕΕΤΤ στην μεσα τρεχα γυρευε παλι...

:OT:κανονικα θα επρεπε να πανε ολοι για οπτικες (οτε,forthnet κλπ) με την μια και οχι για vdsl..δλδ ελεος παλι σε παλια τεχνολογια παμε να πατησουμε αντι να κανουμε αλματα μπροστα με FTTx :OT:

Link to comment
Share on other sites

^^ Τι λες τώρα ? Δήμοι και οπτικές ;

Εδώ δεν σκάβουν για να βάλουν αποχετευση θα σκάψουν για οπτικές; Σε όλη την "νεόκτιστη" βορ. ανατολική Αττική (Γέρακας, Παιανία, Παλλήνη, Γλυκά Νερά κοκ) που έχουν πλέον κοντά μετρό, προαστιακό, αεροδρόμιο, χώρους πρασίνου, 3όροφα (βάση κανονισμών) και και και δεν έχουν αποχέτευση με αποτέλεσμα να βγάζουν κάποιοι βρομόνερα στους δρόμους και να μας τρώει η μπόχα το κουνούπι και ότι άλλο έρθει.

Link to comment
Share on other sites

Επανερχομαι.Σημερα υπεγραψα εντελει με την Forthnet και θα δοκιμασω την τυχη μου.

Μπηκα στο 2play economy με απεριοριστες κλησεις προς σταθερα σε ολη την Ελλαδα 30"

προς κινητα Ελλαδας και νετ εως 24 με 24,90 το μηνα.

Mιας και θα γλυτωσω το παγιο και τα αναδρομικα που οπωτε τους καπνισει

τα πετανε ακολουθησα την "μαντζιρικη" λυση και βλεπουμε.

Σκεφτηκα και για δορυφορικο αλλα βγαινει αρκετα χρηματα.

Οπωτε θα σας ενημερωσω για τις πρωτες εντυπωσεις οταν συνδεθω μαζι τους.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Επανερχομαι v.0.1

Σημερα συνδεθηκα οπως ακριβως ελεγε το χρονοδιαγραμμα τους.

Πριν 2 μερες με στειλανε το ρουτερι το οποιο το συνδεσα(Νetgear R.I.P) (Τhomson TG585 v8)και σημερα την ωρα του καφε ηρθε μυνημα με τους κωδικους για το ιντερνετ και οτι στις επομενες ωρες θα με συνδεανε.

Οντως τωρα που γυρισα dsl OK internet γιοκ.Αλλαξα τους κωδικους και

βουαλαpost-3128-1416076722,4439_thumb.jpg.

Υπηρεσιες φωνης δεν δοκιμασα ακομα ,γιατι οσο ακουσα ριχνουν τρελλη συμπιεση

προς το παρον με το νετ ολα καλα.

Ειδωμεν :cool:

Link to comment
Share on other sites

Mπα δεν παραπονιεμε : p

Απλα οπως ανεφερα στην αρχη με συμφερε οικονομικα για αυτο πηγα απο

HOL -->OTE.Αν αλλαζε η οικονομικη βαση θα ειχα ακομα ΗΟL.

Κανε υπομονη και θα ερθουν και σε σενα ;)

Nα επισημανω επισης οτι σημερα το ασυρματο με δειχνει πλεον την ωρα αλλα

και αναγνωριση κλησης κατι που με ΟΤΕ το ειχα μονο με την ΙSDN και εκεινο

οπωτε τους καπνιζε.

Link to comment
Share on other sites

Nα επισημανω επισης οτι σημερα το ασυρματο με δειχνει πλεον την ωρα αλλα

και αναγνωριση κλησης κατι που με ΟΤΕ το ειχα μονο με την ΙSDN και εκεινο

οπωτε τους καπνιζε.

Αυτό που λες το δίνει ο ΟΤΕ και σε απλή PSTN γραμμή (το έχω). Απλά έχω προσέξει πώς όταν έχεις πολλές συσκευές, ανάλογα το configuration τους, μπορεί να το τρώει η μία από την άλλη.

π.χ. Σε εμένα αν το ασύρματο δεν είναι στη βάση, το σταθερό δεν καταγράφει κλίση (!) ή κάπως έτσι :fie:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.