Jump to content



Τα ζώα στη ζωή μας (PetLab)


jdrogas

Recommended Posts

Οταν κόψεις τις άκρες των φτερών (τα δυο πρώτα μεγάλα) δεν πονάνε, είναι σαν να κόβεις εσύ τα μαλλιά σου !

Σε όλους τους παπαγάλους που είχα για χρόνια οι οποίοι ήταν άγριοι στην αρχή, αυτό έκανα !

Έκοβα λίγο τα φτερά, μετά έβγαζα φαγητό και νερό για να βγουν από το κλουβί (κάθονταν επάνω του), μετά τους έπαιρνα το φαγητό για να μην έχουν να φάνε και άρχιζα με ένα ξυλάκι από σουβλάκι να τους δίνω ηλιόσπορους !

Το ξυλάκια από το σουβλάκι το μίκραινα έως ότου πάρουν φαγητό από το χέρι μου.

Μετά ήρθε η άλλη διαδικασία, να πατήσουν στο κλαδί που έβαζα για προέκταση του χεριού μου!

Μίκραινα το κλαδί σιγά σιγά έως ότου δεν είχαν που να κάτσουν και κάθονταν στο χέρι μου. Μια δυο τρεις φορές και με σεβασμό στο πτηνό ώστε να νιώσει άνετα και αυτό ήταν ...

Σε 2 μήνες πηγαίναμε μαζί στο ψιλικατζίδικο ....:woot:

Απλά τα πτηνά θέλουν να νιώθουν ασφάλεια και να μην τα πειράζεις πολύ (πιάνεις κ.λ.π.)

Link to comment
Share on other sites

Οταν κόψεις τις άκρες των φτερών (τα δυο πρώτα μεγάλα) δεν πονάνε, είναι σαν να κόβεις εσύ τα μαλλιά σου !

Σε όλους τους παπαγάλους που είχα για χρόνια οι οποίοι ήταν άγριοι στην αρχή, αυτό έκανα !

Έκοβα λίγο τα φτερά, μετά έβγαζα φαγητό και νερό για να βγουν από το κλουβί (κάθονταν επάνω του), μετά τους έπαιρνα το φαγητό για να μην έχουν να φάνε και άρχιζα με ένα ξυλάκι από σουβλάκι να τους δίνω ηλιόσπορους !

Το ξυλάκια από το σουβλάκι το μίκραινα έως ότου πάρουν φαγητό από το χέρι μου.

Μετά ήρθε η άλλη διαδικασία, να πατήσουν στο κλαδί που έβαζα για προέκταση του χεριού μου!

Μίκραινα το κλαδί σιγά σιγά έως ότου δεν είχαν που να κάτσουν και κάθονταν στο χέρι μου. Μια δυο τρεις φορές και με σεβασμό στο πτηνό ώστε να νιώσει άνετα και αυτό ήταν ...

Σε 2 μήνες πηγαίναμε μαζί στο ψιλικατζίδικο ....:woot:

Απλά τα πτηνά θέλουν να νιώθουν ασφάλεια και να μην τα πειράζεις πολύ (πιάνεις κ.λ.π.)

συμφωνω σε καποια μαζι σου. αλλα το κοψιμο δεν το θεωρω σωστο.

εαν ειναι αγριο, χρειαζεται εξημερωση. δηλαδη να τον κανεις να νιωθει ασφαλεια, και οικεια με τους ανθρωπους.

το να του κοψω το φτερα, ωστε να μην πεταει μακρια, θεωρω οτι ειναι λαθος. σε pet shop ξερω οτι τα εκοβαν ωστε να μην πηγαινουν μακρια, και να δειχνουν οτι κοιταχτε δεν φευγει.

τον αφηνω στο δωματιο και πεταει. οταν πεινασει, ξερει να γυρισει, μιας και θεωρει το κλουβι σπιτι του.

η διαδικασια που περιγραφεις ειναι για εξημερωση. εμενα ηδη τρωει απο το χερι μου, απο την πρωτη βδομαδα που τον πηρα, τον ταιζω, και του μιλαω.

δεν τρωει απο αλλο χερι, θα το τσιμπισει. εμενα με τσιμπαει μονο αμα τον πειραζω, δεν του δινω το κεχρι και εκνευριστει! :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να βρεις κάποιο τρόπο για να μην σου φύγει από κανένα παράθυρο !

Ο Σενεγάλης που είχα καλοβλεπε μια λεύκα που υπήρχε έξω από το σπίτι ... Μικρή σχετικά !

Μια ημέρα τον άφησα να ανέβει στο πρώτο κλαδί και του άρεσε, μετά ήθελε συνέχεια και όλο και πιο ψιλά ... Δεν είμαι για να σκαρφαλώνω και νομίζω ούτε και εσύ ...:)

Πρόσεξε γιατί αν βρουν κάποιο παράθυρο ανοικτός θα σου την κάνουν !

Πάντως έχουν πολύ χάζι αν τα εξημερώσεις 100% ! Ειδικά οι μεγάλοι είναι απόλαυση ...

Link to comment
Share on other sites

ωραίες συμβουλές. όχι πως έχω σκοπό να πάρω και παπαγάλο :p

Χάνεις ... Δεν ξέρεις πως είναι να βλέπεις παπαγάλο να θεωρεί σπίτι του το Antec hundred nine case και να μην ξεκολλάει ... :hehe::hehe: ή να σου ξεψειρίζει τα μαλλιά την ώρα που ποστάρεις στο Thelab ή να σου γαργαλαει το αυτί γιατί δεν τον προσέχεις .... :hehe::hehe::hehe:

Έγινε επεξεργασία από adpanos
Link to comment
Share on other sites

μα εννοειται με κλειστα παραθυρα και κουρτινες.. αφου δεν ξεχωρουζουν το τζαμι.

δεν εχω σκοπο να το βγαλω εκτος σπιτιου.

λογικο, εχουν την ταση, να βρισκονται παντα ψηλοτερα. και στο δωματιο, στα ψηλοτερα σημεια πηγαινουν.

η κοπελα που μου τον χαρισε, τα εβγαζε ολα μαζι εξω. ηταν 5 αδερφακια!

απλα θελω να συνηθισει τον χωρο , και θα τον βγαλω. για να μην τον στρεσσαρω.

Link to comment
Share on other sites

Χαιρομαι που υπαρχουν και αλλα μελοι που ασχολουνται με παπαγαλους!

Και εγω ασχολουμαι χρονια και εχουν περασει κατα καιρους διαφορα ειδη απο τα χερια μου.Ο ringo εχει μαθει και περνει απο το χερι λιχουδιες κτλπ,η κοπελια το προσπαθει αλλα ακομα δυσταζει.Ειναι γεννημενο αγριο ζευγαρι και ειναι αποκλειστικα για αναπαραγωγη.

Ο Πετρος (και αυτος ringneck πρασινος) ειναι παρα πολυ ημερος,ειναι εξω ολη την μερα και μου εχει απιστευτη αδυναμια,μολις με βλεπει λιωνει πραγματικα.

Προσφατα μας χαρισαν και ενα κοκατιλ 1,5 μηνων το οποιο και αυτο ειναι εξικοιομενο στο χερι και ειναι εξω κανονικα.

Μέσα σε κλουβί ή έξω ?

Ενας παπαγάλος πάντως πρέπει να είναι ΠΑΝΤΑ έξω από το κλουβί! Δεν ξέρεις τι χάνεις ... Σκύλος γίνεται ....

Είχα μικρός 2 τέτοιους Ring neck (από κλέψιμο τα έχασα) , μετά 2 cocatils (από αρρώστια), για 17 χρόνια μια Rossella και τέλος έναν Σενεγάλης για 2 χρόνια ...

τώρα όμως έχω ένα γάτο ... τον βρήκα μικρό μωρό έτοιμο να το πατήσουν τα αυτοκίνητα στην Λένορμαν και έτοιμο να πεθάνει ... Το πήρα και σήμερα είναι ο Βόδι που βλέπεται και ακόμα μεγαλύτερος ...

Κουκλι ο Σενεγαλης ρε συ τους εχω αδυναμια :T:

Έγινε επεξεργασία από digitaltiger
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ είναι πολλούς παπαγάλους και διαφορετικές ράτσες !

Αυτό που συνάντησα στον Σενεγάλης δεν το έβρισκα πουθενά ! Πρέπει να είχε μεγαλύτερο δείκτη ευφυίας από όλα τα άλλα που είχα ...

Δυστυχώς για κάποιο λόγο αρρώστησε και με κακή ενέργεια του κτηνιάτρου μας άφησε ...

Link to comment
Share on other sites

Θελουν προσοχη σε πολλα πραγματα,εγω τελευταια την πατησα απο τροφη η οποια ηταν χυμα απο pet shop και πιθανον θα γινοταν χαμος απο μικροβια και μικροοργανισμους και ειχα χασει ενα κοκατιλ.Απο τοτε συσκευασμενη κλειστη!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ πήρα συσκευασμένη κλειστή και από τις ακριβότερες και καλύτερες (υποτίθεται...) και ο μικρός είχε σπαστική κολίτιδα για 15 μέρες, με αποτέλεσμα να μην παίρνει βάρος. Πήρα άλλη και συνήλθε την ίδια μέρα. Όταν πήρα τον εκπαιδευτή του να του το πω, ήξερε αμέσως ποια τροφή ήταν, πριν του την αναφέρω.

Link to comment
Share on other sites

Υποθετω στην περιπτωση σου ηταν θεμα της συγκεκριμενης τροφης και οχι λογο των Pet shop,εγω παντα την βαζω στον καταψυκτη μια μερα και μετα λιγες ωρες στον ηλιο,και ψοφανε τα παντα.

Link to comment
Share on other sites

Χάνεις ... Δεν ξέρεις πως είναι να βλέπεις παπαγάλο να θεωρεί σπίτι του το Antec hundred nine case και να μην ξεκολλάει ... :hehe::hehe: ή να σου ξεψειρίζει τα μαλλιά την ώρα που ποστάρεις στο Thelab ή να σου γαργαλαει το αυτί γιατί δεν τον προσέχεις .... :hehe::hehe::hehe:

Το εχω ζησει με ενα αμαζονιου ενος φιλου.Επαιζα με το pc στο μαγαζι του και επειδη δεν τον εδινα

σημασια ανεβαινε απο το ενα χερι οπως ηταν ακουμπισμενα στο γραφειο εφτανε ωμο με πειραζε το αυτι.

Δεν εδινα σημασια, απο πλατη με ξεψειριζε συνεχιζα να μην δινω σημασια πηγαινε στον αλλο ωμο και τελος

κατεβαινε μπροστα μου και ξανα παλι.Αρχισα μετα να το ταιζω φυστικια με τσοφλι.Χειρουργος ο ατιμος

ανοιγε μια τρυπα το βγαζε εξω εβγαζε φλουδα και σαβουριαζε.Απιστευτος αλλα ο βλακας τον πεθανε.

Πιασανε τα κρυα και τον ξεχασε μια μερα στο μαγαζι και τελος.-

Link to comment
Share on other sites

Aς δουμε παλι κατι διαφορετικο.

Βρισκονται στην οικογενεια των Αραχνιδων,γνωστα και ως camel spiders,solifugae η wind scorpions.

Τρομεροι κυνηγοι με ταχυτητες ανω των 8km/h,ζουν κυριως σε ερημους ανα τον κοσμο.

Δεν εχουν δηλητηριο αλλα κοφτερες δαγκανες,με τις οποιες τεμαχιζουν το θηραμα τους.

Εγιναν αρκετα δημοφιλη κατα την διαρκεια της αποβασης των αμερικανων στην μεση ανατολη και την εξαναγκασμενη χρησιμοποιηση τους απο τους στρατιωτες ως μαχητες.(τα εβαζαν σε δοχεια και απλα εβλεπαν ποιο απο τα δυο θα σκοτωσει το αλλο,απολαμβανοντας το παραλληλα)

Απο τοτε αρχισαν να γεννιουνται διαφοροι μυθοι οπως οτι εχουν το μεγεθος μιας αντρικης παλαμης,οτι ειναι θανατηφορα,η οτι τρεχουν πιο γρηγορα και απο τα τσιταχ.

Δεν θα μπορουσε να λειπει ενα τετοιο ζωο και απο την Ελλαδα μας και ετυχε να βρω ενα απο δαυτα μετα απο αρκετη τυχη ομολογω.

Λογω του οτι ειναι ελληνικο ειδος δεν επιτρεπεται η αιχμαλωση του,οποτε και γω με τη σειρα μου,αφου το ταισω,το εξερευνησω λιγο ως προς τη συμπεριφορα του και βγαλω μερικες φωτογραφιες για αρχειο,θα το αφησω εκει που το βρηκα.

Απολαυστε/αηδιαστε η δεν ξερω και γω τι με το προσωρινο μου κατοικιδιο,το οποιο παρεπιπτοντως ειναι και αρσενικο.

post-15515-1416077420,7411_thumb.jpg

post-15515-1416077420,9925_thumb.jpg

post-15515-1416077421,0838_thumb.jpg

Μore infos

http://en.wikipedia.org/wiki/Solifugae

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.