Jump to content



Τα ζώα στη ζωή μας (PetLab)


jdrogas

Recommended Posts

Βάσει αυτού του άρθρου λοιπόν, ο ένας χρόνος είναι ελάχιστος... :(

Προσδοκιμο ζωης

Συνηθως στα ενυδρεια μπορουν να ζησουν μεχρι 15-25 ετη, ομως καποιοι εχουν κατορθωσει να τα διατηρησουν για πανω απο 40 ετη. (record guinness o Tish της Hilda Hand που εζησε 43 ετη)

Link to comment
Share on other sites

λογικα σε δυο βδομαδες πανω κατω θα μου χαρισουν ενα dogo argentino 1 ετους.τι λετε?

θέλουν υπεύθυνο αφεντικό τα συγκεκριμένα σκυλιά και έχε υπόψιν σου ότι είναι εξίσου δυνατά όπως τα pit bull. Πρέπει να ασχοληθείς αρκετά να το εκπαιδεύσεις και να του κάνεις τις βόλτες που πρέπει για να εκτονώνει την ενέργειά του.

Είναι πολύ κτητικά σκυλιά ειδικά με την οικογένεια. Τρυφερά και χαδιάρικα. Αν νιώσουν όμως απειλή έχουν επιτεθεί χωρίς δεύτερη σκέψη μιας και έχουν επίγνωση της δύναμής τους (δεν είναι σαν jack russell που το παίζει ελέφαντας ενώ είναι σπόρος). Όλα θα εξαρτηθούν απο το πως μεγάλωσε και πως εσύ θα του δείξεις ότι το αφεντικό είσαι εσύ και όχι αυτό.

Είναι μεγάλο βήμα και αν δεν είχες κάποιο άλλο σκυλί πριν, θα σου έλεγα να μη δεχθείς.

Link to comment
Share on other sites

Βάσει αυτού του άρθρου λοιπόν, ο ένας χρόνος είναι ελάχιστος... :(

Κατ αρχην δεν το πηρα νεογεννητο, απο petshop το πηρα που ηταν μεσα σε τανκ λιγο μεγαλυτερο απο το δικο μου με καμια 20αρια τουλαχιστον ακομα.

Απο γνωστους μου, δεν εχω ακουσει να ζουνε παραπανω απο μερικους μηνες. Ισως να θελουν απολυτα ευνοικες συνθηκες για να αντεξουν τοσο.

Link to comment
Share on other sites

λογικα σε δυο βδομαδες πανω κατω θα μου χαρισουν ενα dogo argentino 1 ετους.τι λετε?

ΜΑΚΡΙΑ και μη το παρεις για κανενα λογο.

Ειναι πολυ ξεροκεφαλα και δυσκολα σκυλια.

Ειδικα αν τον παρεις 1ετους κι δεν το εχεις απο κουταβι προσωπικα πιστευω πως δεν προκειται να σε αναγνωρισει ως αφεντικο.

Ολα τα δογκο που εχω δει εγω (7συνολικα) ηταν ολα επιθετικα και προς αρσενικα κι προς θυληκα.

Link to comment
Share on other sites

το συγκεκριμενο εχει λεει βασικη εκπαιδευση,και το σαββατο θα παω να δω τι παιζει με αυτο

αν για την εμπειρια που με ρωτας,εχω κρατησει cane corso οταν ελειπε ο ιδιοκτητης

Link to comment
Share on other sites

Ολα τα δογκο που εχω δει εγω (7συνολικα) ηταν ολα επιθετικα και προς αρσενικα κι προς θυληκα.

Κανένα σκυλί δεν είναι επιθετικό. Καμία ράτσα δεν είναι, ούτε τα παρεξηγημένα pit bull.

Σκυλί και παιδί όπως το μάθεις λένε.

9/10 ιδιοκτήτες που παίρνουν dogo και Pitbull τα έχουν για αγριάδα. Μόνο ένας στους δέκα και το εννοώ, ξέρει τι παίρνει και ότι δεν αγόρασε όπλο αλλά ζώο και του συμπεριφέρεται ανάλογα. Απλά είναι δυνατά σκυλιά και πρέπει το αφεντικό τους να είναι κάποιος με μυαλό και όχι άντρας με τα αρχ!δ!@ του σκύλου του.

Εχω φίλο με 2 amstaff και παίζουν με τα παιδιά του σα να είναι δικά τους. Η ράτσα δε λέει τίποτα. Στη περίπτωση όμως του sakinor μιας και απάντησε ότι είχε για κάποιες μέρες σκύλο άλλου, θα του έλεγα να μείνει μακριά. Δεν έχει την εμπειρία να μπορέσει να κοντρολάρει ένα τέτοιο σκυλί.

Link to comment
Share on other sites

Aν δεν κανω λαθος πρεπει να ειναι καμια 45αρια λιτρα και καθε ψαρακι καπου 5 εκατοστα

Έχεις μικρό ενυδρείο. Το ότι τα άλλα ζουν δεν σημαίνει οτι δεν έγινε κάτι και ένας ξαφνικός θάνατος ψαριού είναι καμπανάκι. Αν δεν μπορείς να πάρεις μεγαλύτερο ενυδρείο καλό θα είναι να χαρίσεις αυτά που έχεις και να πας σε guppy, molly κ.λπ. Επειδή έχεις κοπέλα κοίτα για moscow guppy (blue π.χ.), θα ξετρελαθεί. Πάντως προσπάθησε να τα δώσεις σύντομα γιατί θα πάθουν νανισμό και θα ξεκινήσεις να τα χάνεις το ένα μετά το άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Κανένα σκυλί δεν είναι επιθετικό. Καμία ράτσα δεν είναι, ούτε τα παρεξηγημένα pit bull.

Σκυλί και παιδί όπως το μάθεις λένε.

9/10 ιδιοκτήτες που παίρνουν dogo και Pitbull τα έχουν για αγριάδα. Μόνο ένας στους δέκα και το εννοώ, ξέρει τι παίρνει και ότι δεν αγόρασε όπλο αλλά ζώο και του συμπεριφέρεται ανάλογα. Απλά είναι δυνατά σκυλιά και πρέπει το αφεντικό τους να είναι κάποιος με μυαλό και όχι άντρας με τα αρχ!δ!@ του σκύλου του.

Εχω φίλο με 2 amstaff και παίζουν με τα παιδιά του σα να είναι δικά τους. Η ράτσα δε λέει τίποτα. Στη περίπτωση όμως του sakinor μιας και απάντησε ότι είχε για κάποιες μέρες σκύλο άλλου, θα του έλεγα να μείνει μακριά. Δεν έχει την εμπειρία να μπορέσει να κοντρολάρει ένα τέτοιο σκυλί.

Δεν ειπα οτι ολα τα δογκο του κοσμου ειναι επιθετικα.

ΟΛΑ οσα εχω δει εγω ειναι ομως.

5 απο αυτα δεν τα εχουν πιτσιρικαδες αλλα οικογενειες και εχουν προβληματα.

Εγω αν κι εχω εμπειρια τοσα χρονια με σκυλια δεν θα εμπαινα ποτε στη διαδικασια να αποκτησω ενα δογκο.

Σπιτι με απλα στη περιπτωση του δογκο δεν λεει τιποτα απολυτως.

Το σκυλι ειναι φτιαγμενο για να κυνηγαει και να πιανει αγριογουρουνα και οχι να κοβει βολτες στον κηπο.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις μικρό ενυδρείο. Το ότι τα άλλα ζουν δεν σημαίνει οτι δεν έγινε κάτι και ένας ξαφνικός θάνατος ψαριού είναι καμπανάκι. Αν δεν μπορείς να πάρεις μεγαλύτερο ενυδρείο καλό θα είναι να χαρίσεις αυτά που έχεις και να πας σε guppy, molly κ.λπ. Επειδή έχεις κοπέλα κοίτα για moscow guppy (blue π.χ.), θα ξετρελαθεί. Πάντως προσπάθησε να τα δώσεις σύντομα γιατί θα πάθουν νανισμό και θα ξεκινήσεις να τα χάνεις το ένα μετά το άλλο.

Θα το μετρησω μολις παω σπιτι, γιατι εμενα μεγαλο μου φαινεται για 3-4 ψαρακια.

Link to comment
Share on other sites

Μας ήρθε σήμερα το σπιτάκι-ονυχοδρόμιο από το ebay. Το ποντικάκι-παιχνίδι που έχει, όλα τα λεφτά, η Μίλκα έχει ξετρελλαθεί μαζί του. :hehe:

Ποποπό, ο ρυθμός που αναπτύσσεται το γατί είναι καταιγιστικός. Την πήραμε την Πρωτομαγιά και ζύγιζε περίπου 700 γραμμάρια, και σήμερα είναι ήδη 1,2 κιλά, σχεδόν το διπλάσιο! :woot:

Link to comment
Share on other sites

Θα το μετρησω μολις παω σπιτι, γιατι εμενα μεγαλο μου φαινεται για 3-4 ψαρακια.

Τώρα είναι μικρά, κανονικά όταν πρέπει να γίνουν 20+cm δεν θα είναι καλά. Επιπλέον τα χρυσόψαρα εξαιτίας της τροφής που προτιμούν "λερώνουν" αρκετά το νερό. Θέλεις δυνατό φίλτρο και πολλά λίτρα όχι μόνο για να κολυμπάνε άνετα αλλά και για να μπορείς να αντιμετωπίσεις εύκολα αλλαγές στις συνθήκες του νερού σου που σε μικρό ενυδρείο απλά θα χάνεις όλα σου τα ζωντανά. Αν το φίλτρο σου είναι απλό σφουγγάρι θα έχεις σύντομα πρόβλημα. Θέλεις βιολογικό υλικό που πρέπει να το στρώσεις πριν βάλεις τα ψάρια στο νερό. Είναι δύσκολο χόμπι το ενυδρείο, το forum που έχεις στο link έχει αναλυτικά άρθρα:

Πρώτα βήματα

Ψάρια για 60 λίτρα

Φίλτρα

Στρώσιμο φίλτρου

Βιολογία φίλτρου

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που δεν έχω γυάλα σπίτι μου είμαι ποUστης?

Βρε άσε τις σπουδές λογικής και κοίτα να πάρεις κανένα "φορητό" pet να το κουβαλάς μαζί σου

Link to comment
Share on other sites

Μας ήρθε σήμερα το σπιτάκι-ονυχοδρόμιο από το ebay. Το ποντικάκι-παιχνίδι που έχει, όλα τα λεφτά, η Μίλκα έχει ξετρελλαθεί μαζί του. :hehe:

Ποποπό, ο ρυθμός που αναπτύσσεται το γατί είναι καταιγιστικός. Την πήραμε την Πρωτομαγιά και ζύγιζε περίπου 700 γραμμάρια, και σήμερα είναι ήδη 1,2 κιλά, σχεδόν το διπλάσιο! :woot:

Zηλευω! Οσες γατες και να εχεις τα μωρα ειναι παντα τα πιο απολαυστικα! Κριμα που ειναι για λιγο καιρο. Δεν μπορουν να μενουν για παντα μωρα ρε μγτ? :X:

Link to comment
Share on other sites

Κανένα σκυλί δεν είναι επιθετικό. Καμία ράτσα δεν είναι, ούτε τα παρεξηγημένα pit bull.

Σκυλί και παιδί όπως το μάθεις λένε.

9/10 ιδιοκτήτες που παίρνουν dogo και Pitbull τα έχουν για αγριάδα. Μόνο ένας στους δέκα και το εννοώ, ξέρει τι παίρνει και ότι δεν αγόρασε όπλο αλλά ζώο και του συμπεριφέρεται ανάλογα. Απλά είναι δυνατά σκυλιά και πρέπει το αφεντικό τους να είναι κάποιος με μυαλό και όχι άντρας με τα αρχ!δ!@ του σκύλου του.

Εχω φίλο με 2 amstaff και παίζουν με τα παιδιά του σα να είναι δικά τους. Η ράτσα δε λέει τίποτα. Στη περίπτωση όμως του sakinor μιας και απάντησε ότι είχε για κάποιες μέρες σκύλο άλλου, θα του έλεγα να μείνει μακριά. Δεν έχει την εμπειρία να μπορέσει να κοντρολάρει ένα τέτοιο σκυλί.

Θα το δει ο Mendel και θα κλαίει το ποστ σου...υπάρχουν και ένστικτα και γονίδια ξέρεις...τα pitbull δεν ειναι τοοοοσο αγρια αλλα ειναι εκ φυσεως γενικα, τα dogo είναι πιο ενστικτώδη και πιο επιθετικά εκ φύσεως, οπως και τα akita ας πουμε. και αν λες για φίλο που τα έχει κάνει γατάκια,μν ξεχνάμε ότι και η κοντσιτα γεννήθηκε άντρας. :crazy_pilot:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.