Jump to content



Καμενος ελεγκτης δικτυου σε Asus P8P67 μετα απο καιταιγιδα;


Jerry007

Recommended Posts

Σημερα το μεσημερι στα Χανια ειχε μια απιστευτη καταιγιδα. Μια στιγμη αστραψε και παρατηρησα μια ασπρη σπιθα σε ενα διακοπτη (δεν ειμαι σιγουρος ποιος ηταν). Οταν εγινε αυτο καθομουν στον υπολογιστη. Δεν εσβησε τιποτα με την σπιθα για να πω οτι καϊκε κατι ακαριαια.

Για να μην το ρισκαρω εβγαλα την κεντρικη μοναδα και ολα τα περιφεριακα απο το ρευμα.

Τωρα τα επανασυνδεσα και εκατσα στον υπολογιστη. Boot κανονικα, μπενω στα Windows, ολα καλα. Ομως δεν εχω internet!

Ανιχνευει μοναχα την μια απο τις δυο θυρες ethernet της μητρικης. Κανω επανεκκινηση, εμφανιζει το παραθυρο ανιχνευσης νεου hardware και λεει οτι βρηκε μια θυρα ethernet και οτι ειναι ετοιμη για λειτουργια. Ακομα ομως δεν εχω internet.

Δοκιμασα τις θυρες του router συνδεοντας εναν αλλο υπολογιστη και περνει κανονικα internet. Το device manager μου δειχνει εναν Ελεγκτη Ethernet που δεν εχει εγκατασταθει το προγραμμα οδηγησης.

Δοκιμασα να αλλαξω το καλωδιο και να το βαλω στην #2 θυρα που την αναγνωριζει αλλα ουτε τοτε εχω internet. Απενεργοποιοντας την απο το device manager και επανενεργοποιοντας την, μου βγαζει σφαλμα οτι δεν ειναι δυνατη η εκκινηση της συσκευης. Να σημειωσω ακομα, οταν ειναι συνδεδεμενο με την 2η θυρα στο router αναβει η ενδειξη του δικτυου, ενω οταν ειναι στην πρωτη δεν αναβει. Ακομα αναβει και το activity led της 2ης θυρας.

Απο οτι καταλαβαινω με τον Α η Β τροπο καϊκε ο ελεγκτης δικτυου. Δεν εχω καποια προστασια (UPS η ειδικο πολυπριζο) οποτε τα λουζομαι τωρα. Ειναι εφικτο αυτο; Να την εβγαλε η μητρικη και να λειτουργει ο υπολογιστης, αλλα να εχασα την καρτα δικτυου;

Ευτυχως ειναι στην εγγυηση η μητρικη, αλλα ενα RMA ειναι το τελευταιο πραγμα που θα ηθελα να εχω στο κεφαλι μου αυτο τον καιρο.

Sent from my iPad using Tapatalk HD

Link to comment
Share on other sites

.........

Απο οτι καταλαβαινω με τον Α η Β τροπο καϊκε ο ελεγκτης δικτυου. Δεν εχω καποια προστασια (UPS η ειδικο πολυπριζο) οποτε τα λουζομαι τωρα. Ειναι εφικτο αυτο; Να την εβγαλε η μητρικη και να λειτουργει ο υπολογιστης, αλλα να εχασα την καρτα δικτυου;

Ευτυχως ειναι στην εγγυηση η μητρικη, αλλα ενα RMA ειναι το τελευταιο πραγμα που θα ηθελα να εχω στο κεφαλι μου αυτο τον καιρο.

Sent from my iPad using Tapatalk HD

Η απάντηση είναι ΝΑΙ, είναι δυνατόν. Μου έχει τύχει 2 φορές σε μητρικές asrock socket 775 από ίδια περίπτωση (ρεύμα/καταιγίδες διακοπές...).

Άν η μητρική είναι κάποια ακριβούλα τότε πήγαινε για rma αλλιώς άν θές να αποφύγεις ταλαιπωρία βολέψου με ένα pci adapter....

Link to comment
Share on other sites

Δεν το γλιτωνω το RMA, στην επομενη αναβαθμιση που θα θελω να πουλησω αυτη την μητρικη, δεν θα μπορω να την δωσω με καμενο ελεκτη δικτυου. Και αν περιμενω να κανω το RMA τοτε, ο πιο πιθανο θα ειναι να το ξεχασω και να ληξει η εγγυηση...

Sent from my iPad using Tapatalk HD

Link to comment
Share on other sites

...

Ευτυχως ειναι στην εγγυηση η μητρικη, αλλα ενα RMA ειναι το τελευταιο πραγμα που θα ηθελα να εχω στο κεφαλι μου αυτο τον καιρο.

Sent from my iPad using Tapatalk HD

Βάλε μια κάρτα δικτύου στο δίαυλο επέκτασης και μη σκας...

Link to comment
Share on other sites

Αν τελικά είναι καμένος ο ελεγκτής εγώ θα πρότεινα RMA. 1) Κερδίζεις ανανέωση εγγύησης και 2) ποιος σου εγγυάται ότι δεν έχουν πάθει ζημιά και άλλοι πυκνωτές άλλων υποσυστημάτων που θα αρχίσει να φαίνεται μετά από λίγο καιρό που θα έχουν ταλαιπωρηθεί περαιτέρω;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον δοκιμασα οτι ειπατε παραπανω, τζιφος. Απεβιωσε η LAN.

Επικοινωνησα με Msystems και Δευτερα θα την στειλω για ελεγχο και RMA.

Ευχαριστω για την βοηθεια! :)

Sent from my iPad using Tapatalk HD

Link to comment
Share on other sites

Τα συλλυπητηρια μου :p

Εμενα μου ειχαν καει τα παντα εκτος απο γραφικων και RAM -με κεραυνο-

Τυχερός είσουν εγώ έμεινα με το floppy ενεργό στο χέρι. Τίποτα άλλο:fie:

Link to comment
Share on other sites

Τυχερός είσουν εγώ έμεινα με το floppy ενεργό στο χέρι. Τίποτα άλλο:fie:

Οχι οταν λεω τα παντα. Τα παντα. Τηλεοραση, ρουτερ, Φουρνος. Ευτυχως το ψυγειακι το ειχα βγαλει για να ξεπαγωσει, τηλεοραση δεν βλεπω και ως φοιτητης δεν μαγειρευα και πολυ :p

Link to comment
Share on other sites

Οχι οταν λεω τα παντα. Τα παντα. Τηλεοραση, ρουτερ, Φουρνος. Ευτυχως το ψυγειακι το ειχα βγαλει για να ξεπαγωσει, τηλεοραση δεν βλεπω και ως φοιτητης δεν μαγειρευα και πολυ :p

:slap: τι είπες τώρα !!!!!!!!!!!!!!!! Μάλιστα το πήρα το μύνημα......... Ο θεος να βάλει το χέρι του σε τέτοιες περιπτώσεις....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.