Jump to content



Νέα σύνθεση υπολογιστή από το μηδέν και προβληματισμοί...


Zarko1

Recommended Posts

  • Replies 137
  • Created
  • Last Reply
νομιζω οτι εχουν τις προυποθεσεις.......

pc1

Cooler Master Silent PRO M2 520 W - BestPrice.gr

OCZ ZT Series 550W 80+ Bronze Perf - BestPrice.gr

Πολύ ωραία φίλε cabdik, όντως και τα τρία έχουν τις προϋποθέσεις, αλλά το Enermax απορρίπτεται διά ροπάλου, και ακριβό είναι, αλλά και κακάσχημο, :nono: τουλάχιστον στα δικά μου μάτια.

Το Coolermaster μοιάζει μια χαρά, και εμφανισιακά μοιάζει πολύ με το OCZ.

Χτες που έψαξα κι εγώ λίγο, μου «γυάλισε» κι εμένα, το OCZ της σειράς ΖΤ, αλλά το 650άρι.

OCZ_ZT650W_zps198e9a41.jpg

Διάβασα κι ένα δυο review, και όλα φαίνονται μια χαρά με το τροφοδοτικό, τίποτα το ιδιαίτερο μεν για extreme αποδόσεις, αλλά μια χαρά για τη δική μου περίπτωση, όπου θα παίζει πάντα με χαλαρό φορτίο, και το κυριότερο είναι πολύ ήσυχο, μια και είναι pwm και ο 140άρης ανεμιστήρας του περιστρέφεται σε αργές στροφές σε χαλαρά φορτία. :T:

Φαντάζομαι ότι έχετε συνειδητοποιήσει όλοι σας ότι είμαι άρρωστος με τον θόρυβο, και ότι ο σημαντικότερος παράγοντας για μένα είναι τα ελάχιστα δυνατά επίπεδα θορύβου...

σωστός . εγω δε θα πήγαινα στην 3η επιλογή

Για πες φίλε Rusty Tool, γιατί δεν θα πήγαινες στο OCZ, με ενδιαφέρει πολύ η γνώμη σου...

Link to comment
Share on other sites

Για πες φίλε Rusty Tool, γιατί δεν θα πήγαινες στο OCZ, με ενδιαφέρει πολύ η γνώμη σου...

περισσοτερο ειναι επειδή εχω αρκετή εμπιστοσύνη στις άλλες δυο εταιρείες

επίσης απο σχόλια σε διάφορα forums ανα καιρούς (κ στο newegg) εχω δει αρκετές αρνητικές απόψεις για τα τροφοδοτικά της ocz.

απ'την άλλη όμως, για να τα λέμε όλα, τα 5 χρόνια εγγύηση που προσφέρει και η καλή τιμη του το κάνουν δελεαστική επιλογή.

εν ολίγοις δε θα το συνιστούσα για αγορά απο το εξωτερικό.

Link to comment
Share on other sites

περισσοτερο ειναι επειδή εχω αρκετή εμπιστοσύνη στις άλλες δυο εταιρείες

επίσης απο σχόλια σε διάφορα forums ανα καιρούς (κ στο newegg) εχω δει αρκετές αρνητικές απόψεις για τα τροφοδοτικά της ocz.

απ'την άλλη όμως, για να τα λέμε όλα, τα 5 χρόνια εγγύηση που προσφέρει και η καλή τιμη του το κάνουν δελεαστική επιλογή.

εν ολίγοις δε θα το συνιστούσα για αγορά απο το εξωτερικό.

Σε ευχαριστώ για τα σχόλια Rusty Tool. Δεν σκέφτομαι να αγοράσω το 650άρι OCZ από το εξωτερικό, το τσέκαρα ήδη, από το αγγλικό ebay π.χ., έρχεται πιο ακριβά από ότι το βρίσκω στην Ελλάδα. Προς το παρόν λοιπόν μπαίνει πρώτο στη λίστα προτίμησης, αλλά έχω ακόμα μερικές μέρες καιρό για να αποφασίσω. :)

Στο μεταξύ κατέφτασε και το Shinobi στο σπίτι και ευτυχώς είναι ή νέα αναβαθμισμένη έκδοση με τις USB3 εισόδους στην πρόσοψη. Να πω επιτέλους ένα μπράβο στο Πλαίσιο, μια και τους θάβω συνεχώς, :hehe: που έφεραν τη νέα έκδοση. Στο site τους δεν διευκρινίζεται αυτό, το αντίθετο φαίνεται ότι φέρνουν ακόμα την παλιά έκδοση με τις USB2 εισόδους, οπότε όσοι ενδιαφέρεστε για το Shinobi να ξέρετε ότι στο Πλαίσιο τουλάχιστον ήρθε η νέα έκδοση. Μερικές φωτό.

Μόλις ανοίγει η κούτα...

Shinobi_USB3_1_zpsf76ce549.jpg

Επιτέλους οι USB3 είσοδοι στο μπροστινό και πάνω μέρος του Shinobi. :clap: Θα βολέψουν πολύ κόσμο...

Shinobi_USB3_2_zps9384a635.jpg

Μια ακόμη βελτίωση που πρόσεξα. Στη νέα έκδοση άλλαξαν και τα ποδαράκια στήριξης του κουτιού. Όπως βλέπετε, έχουν μπει νέα μεγαλύτερα σε διάμετρο ποδαράκια που έχουν και απαλό, βελούδινο τελείωμα. Γκρρρ, ζηλεύω...

Shinobi_USB3_4_zps98e30cf3.jpg

Δύο γενιές Shinobi. Σε πρώτο πλάνο η νέα έκδοση με τις USB3. Στο βάθος διακρίνεται το δικό μου, που είναι η παλιά έκδοση...

Shinobi_USB3_3_zps027ed6c1.jpg

τελικα , διαβάζοντας λίγο ακόμα reviews θα αναθεωρήσω για την ocz κ το συγκεκριμένο τροφοδοτικό.

JonnyGURU - OCZ ZT 650W Power Supply

ειναι το 650άρι όμως

Αυτό έβαλα στο μάτι κι εγώ, ήδη από χτες τα ξημερώματα, που το έψαξα λίγο. :T:

Το μοναδικό που με ξενερώνει στην εμφάνισή του, είναι το μεγάλο κίτρινο διακοσμητικό κομμάτι στο πλάι. Χτυπάει πολύ στο μάτι, και δεν ταιριάζει με το απαλό, σοβαρό look που θέλω να προσδώσω στο setup όταν ολοκληρωθεί. Σκέφτομαι να το χτυπήσω το 650άρι με την ελπίδα ότι θα είναι αυτοκόλλητο το μεγάλο κίτρινο κομμάτι και ότι θα μπορέσω να το αφαιρέσω, τουλάχιστον από την εξωτερική μεριά του τροφοδοτικού... :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Στο μεταξύ κατέφτασε και το Shinobi στο σπίτι και ευτυχώς είναι ή νέα αναβαθμισμένη έκδοση με τις USB3 εισόδους στην πρόσοψη.

καταρχήν καλορίζικο.

να κάνω μια παρατήρηση η οποία μάλλον σε ενδιαφέρει. το OCZ ZT έχει λίγο μεγαλύτερο μέγεθος απο το συνήθες ΑΤΧ . επίσης επειδή έχω το Bitfenix raider και το XFX 650 pro psu (το οποίο ειναι επίσης μεγαλύτερο απο το συνήθες) όταν έβαλα το τροφοδοτικό στο κουτί μετά δε μπορούσα να βάλω τον ανεμιστήρα στο κάτω μέρος , δε χώραγε . Δε γνωρίζω αν συμβαίνει το ιδιο κ στο shinobi .

βέβαια το καλό με την όλη υπόθεση είναι οτι αναγκάστηκα να βάλω χέρι σε καινούργιο κουτί κ αφού έκανα την αρχή μετά δε μπορύσα να σταματήσω . τελικό αποτέλεσμα ήταν το κουτί να πάει κ σε διαγωνισμό case-modding :p

Link to comment
Share on other sites

καταρχήν καλορίζικο.

να κάνω μια παρατήρηση η οποία μάλλον σε ενδιαφέρει. το OCZ ZT έχει λίγο μεγαλύτερο μέγεθος απο το συνήθες ΑΤΧ . επίσης επειδή έχω το Bitfenix raider και το XFX 650 pro psu (το οποίο ειναι επίσης μεγαλύτερο απο το συνήθες) όταν έβαλα το τροφοδοτικό στο κουτί μετά δε μπορούσα να βάλω τον ανεμιστήρα στο κάτω μέρος , δε χώραγε . Δε γνωρίζω αν συμβαίνει το ιδιο κ στο shinobi .

βέβαια το καλό με την όλη υπόθεση είναι οτι αναγκάστηκα να βάλω χέρι σε καινούργιο κουτί κ αφού έκανα την αρχή μετά δε μπορύσα να σταματήσω . τελικό αποτέλεσμα ήταν το κουτί να πάει κ σε διαγωνισμό case-modding :p

Σε ευχαριστώ. :T:

Δεν παίζει να βάλω ανεμιστήρα στο πάτωμα, είμαι της άποψης για τα δικά μου pc, ότι όσο λιγότεροι ανεμιστήρες τόσο καλύτερα, και για να σου πω την αλήθεια, αν με έπαιρνε, θα προτιμούσα να μην υπήρχε κανένας ανεμιστήρας στο κουτί για να είναι το pc με 0 db θόρυβο!!! :p

Το στήσιμο στο νέο Shinobi λογικά θα ακολουθήσει αυτό του δικού μου, δες τη φωτό.

Shinobi_final1.jpg

Στο οποίο βλέπεις ότι φοράω το 720άρι Hiper με τους δύο ανεμιστήρες, το οποίο είναι πραγματική γκουμούτσα σε μέγεθος, :o σίγουρα είναι πολύ μεγαλύτερο από το 650άρι της OCZ. Και πάλι οριακά όμως, θα μπορούσε να μπει ένας ανεμιστήρας στο πάτωμα, δες το καλύτερα σε αυτή τη φωτό, απλά θα ανέβαινε λίγο πιο πάνω το 24άρι της μητρικής, και θα έκλεινε ελαφρά τον εσωτερικό ανεμιστήρα του τροφοδοτικού.

Shinobi_final4.jpg

Θα βάλω δύο ίδιους 120άρηδες Scythe στο μπροστά μέρος, όπως ακριβώς και στο δικό μου, για να εισάγουν αέρα και να ψύχουν τους σκληρούς δίσκους. Και η λογική τοποθέτησης θα είναι η ίδια. Δηλαδή, στα δύο πάνω πάνω 5,5 φατνία, θα μπουν οι δύο ssd Samsung 830. Στο τρίτο κάτω πενταμισάρι φατνίο θα μπει το Blu-ray drive.

Και σε δύο επάνω 3,5άρια φατνία (φυσικά με κενό ανάμεσά τους) θα μπουν οι δύο Barracuda των 2ΤΒ. Ευελπιστώ ότι το airflow θα είναι καλύτερο από το δικό μου, μια και θα υπάρχουν δύο σκληροί λιγότεροι στο κουτί, και το cable management θα είναι αρκετά καλύτερο, μια και θα απουσιάζουν όλες οι παροχές ρεύματος που βγάζει το Hiper στο επάνω του μέρος.

Για την εμφάνιση τώρα, εκεί περιμένω ένα πολύ καλύτερο αποτέλεσμα από το δικό μου, μια και η ASRock είναι πολύ πιο μουράτη μητρική από την ταπεινή Asus που έχω στο δικό μου, η True Black 120 θυμίζει απλά έργο τέχνης σε σχέση με την ταπεινή Tagan που φοράει το δικό μου, ενώ τι να συγκρίνουμε τώρα την εμφάνιση της HD7750 σε σχέση με την ταπεινή GT430 που φοράει το δικό μου; :sarcastic:

Link to comment
Share on other sites

πολύ μπάνικο τροφοδοτικό :yes4:

Και φοβερά αξιόπιστο μου βγήκε, κανονικό γαϊδούρι, δεν καταλαβαίνει τίποτα! :T:

Το αγόρασα μεταχειρισμένο από γνωστό, απίστευτα παθιασμένο και τρελαμένο gamer και overclocker, ο οποίος σίγουρα θα του είχε αλλάξει τα φώτα του Hiper στα φορτία, όσο καιρό το είχε στο δικό του setup. :rofl:

Πρόσθεσε τώρα και άλλα τρία περίπου χρόνια λειτουργίας σε μένα, δύο χρόνια σε άλλο κουτί, και άλλον έναν χρόνο στο Shinobi. Και σε μένα βέβαια είναι εντελώς χαλαρό, με φορτία 100 έως 150 watt μάξιμουμ, αλλά επειδή ανεβοκατεβάζω συνέχεια, το Shinobi μου έχει μείνει μέχρι και είκοσι μέρες ανοιχτό συνεχώς, χωρίς ούτε μία επανεκκίνηση! :o

Link to comment
Share on other sites

εδω εγω το HTPC, δεν το κλεινω ΠΟΤΕ...εδω και 3+ χρονια...!!!!! :p:p

:o :-O

Μου έχει μείνει σαν τελευταία εκκρεμότητα η επιλογή της μνήμης στα 32GB. Έλεγα να πάω σε αυτές τις Corsair, σε δύο σετάκια δηλαδή (4x8), για να μου έρθει σχετικά οικονομικά η μνήμη, αλλά δεν συμπεριλαμβάνονται στη λίστα συμβατότητας της ASRock. Τι να κάνω παιδιά, ποια είναι η γνώμη σας, να το ρισκάρω και να τις αγοράσω;

Στο μεταξύ ο 2500Κ από ότι διαβάζω, υποστηρίζει μέχρι 1333ΜΗz στη μνήμη σαν στάνταρντ, τα 1600ΜΗz δηλαδή που ήθελα εγώ, πρέπει να γίνουν overclocked στη μνήμη. Μήπως λοιπόν με τον 2500Κ στα 3,7 ή 3,8GHz και τη μνήμη overclocked στα 1600MHz, συν το γεγονός ότι δεν είναι δοκιμασμένα τα 32GB της Corsair από την ASRock πάω για μαλλί και βγω κουρεμένος; :rofl:

Μήπως έχει τύχει να έχει δοκιμάσει κάποιος τον συνδυασμό της ASRock Z77 Extreme4 με τις συγκεκριμένες μνήμες της Corsair;

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη παιδιά, δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με το θέμα μνήμη σε τέτοιες μεγάλες ποσότητες...

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως οι λίστες συμβατότητας είναι τυπικές. Δεν είναι δυνατόν να έχουν ελέγξει και συμπεριλάβει κάθε μνήμη που κυκλοφορεί στο εμπόριο.

Δες και [ame=http://www.amazon.co.uk/s/ref=sr_nr_i_0?rh=k%3A32gb+ddr3%2Ci%3Acomputers&keywords=32gb+ddr3&ie=UTF8&qid=1351080956]εδώ[/ame] για εναλλακτικές.

Καλό θα ήταν να πάρεις 1600 για να έχεις αέρα για overclock και ας μην το αξιοποιήσεις. Οι 1600 θα παίξουν και 1333. Το αντίστροφο θα είναι δύσκολο έως αδύνατο.

Link to comment
Share on other sites

Δες και εδώ για εναλλακτικές.

Ευχαριστώ για τις διευκρινίσεις. :)

Το link που έβαλες δεν πάει πουθενά, μήπως αναφέρεσαι στις ίδιες μνήμες της Corsair; Αν ισχύει αυτό και είναι ελαφρά φτηνότερες στο Amazon, πάλι θα προτιμήσω ελληνικό κατάστημα για να κόψω τιμολόγιο και να το περάσω στα έξοδα...

Link to comment
Share on other sites

Μήπως κάτι σε kingston είναι στη λίστα συμβατότητας?

Ναι. Είναι πρώτες αυτές, πανάκριβες όμως και στα 2133MHz.

Στην ίδια κατηγορία και χαρακτηριστικά, είναι και αυτές.

Μετά κατεβαίνουμε επιτέλους στα 1600MHz, όπου είναι αυτές εδώ. Δυστυχώς, είναι πανάκριβες κι αυτές, 310 ευρώ για τη μνήμη μόνο δεν τα δίνω με τίποτα! :nono: Άσε που είναι και μπλε, ενώ έχω φαγωθεί φυσικά να βάλω μνήμες σε μαύρο χρώμα. :p

Οι μοναδικές Kingston 1600άρες σε προσιτή τιμή είναι αυτές. Κι αυτές όμως είναι σε μπλε χρώμα... :TD:

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη..., αλλα αυτες ας πουμε, γιατι δεν κανουν?

Μια χαρά είναι και από τιμή αλλά και από χρώμα, και πιθανότατα θα παίζουν χωρίς πρόβλημα, όπως λέει ο φίλος gdp77, παρόλο που δεν είναι στη λίστα συμβατότητας της ASRock, όπως και οι low profile Vengeance που διάλεξα εγώ. Άρα το ίδιο ρίσκο παίρνω με όλες ανεξαιρέτως τις Vengeance.

Το θέμα όμως με τις Vengeance με τις ψηλές ψύχτρες είναι ότι θα βρίσκουν κατά πάσα πιθανότητα στην True Black 120, που επιτρέπει μόλις 4,5 εκατοστά ύψος για τις μνήμες! Το να μην βάλω την True Black 120 στο setup δεν παίζει σαν σενάριο, από όλο το hardware του pc μόνο αυτή ξεχωρίζει τόσο πολύ εμφανισιακά στα μάτια μου, την λατρεύω! :inlove:

Θα μπορούσα βέβαια να βάλω την True Black 120 να κοιτάζει προς τον ανεμιστήρα εξαγωγής αέρα του Shinobi, και όχι προς τα πάνω όπως σχεδιάζω, για να μην βρίσκει στις μνήμες, αλλά μου ανατρέπει όλη την εικόνα που έχω στο μυαλό μου μέχρι στιγμής...

Και ο κύβος ερρίφθη οριστικά και για το τροφοδοτικό, μόλις παράγγειλα το OCZ ZT650, σε μερικές μέρες το παραλαμβάνω. :yes2:

Να δω τώρα πώς θα καταφέρω να του μειώσω το κίτρινο διακοσμητικό -είναι αυτοκόλλητο;- στο πλάι, που με ξενερώνει εντελώς εμφανισιακά. :tongue:

Ο φίλος-τεχνικός μου είπε να μην το ξεκολλήσω, εάν είναι αυτοκόλλητο, ούτε να το κόψω με ψαλίδι, μια και μπορεί να παίζουν θέματα εγγύησης, σε περίπτωση που κάτι δεν πάει καλά. Πρότεινε να πάρω μαύρο ημιδιαφανή αυτοκόλλητο και να του το κολλήσω από πάνω, οπότε η κιτρινίλα σχεδόν θα εξαφανιστεί οπτικά. :clap:

Παράγγειλα επίσης και τους δύο Scythe από το e-shop, λογικά αύριο έρχονται.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι και από τιμή αλλά και από χρώμα, και πιθανότατα θα παίζουν χωρίς πρόβλημα, όπως λέει ο φίλος gdp77, παρόλο που δεν είναι στη λίστα συμβατότητας της ASRock, όπως και οι low profile Vengeance που διάλεξα εγώ. Άρα το ίδιο ρίσκο παίρνω με όλες ανεξαιρέτως τις Vengeance.

Το θέμα όμως με τις Vengeance με τις ψηλές ψύχτρες είναι ότι θα βρίσκουν κατά πάσα πιθανότητα στην True Black 120, που επιτρέπει μόλις 4,5 εκατοστά ύψος για τις μνήμες! Το να μην βάλω την True Black 120 στο setup δεν παίζει σαν σενάριο, από όλο το hardware του pc μόνο αυτή ξεχωρίζει τόσο πολύ εμφανισιακά στα μάτια μου, την λατρεύω! :inlove:

Θα μπορούσα βέβαια να βάλω την True Black 120 να κοιτάζει προς τον ανεμιστήρα εξαγωγής αέρα του Shinobi, και όχι προς τα πάνω όπως σχεδιάζω, για να μην βρίσκει στις μνήμες, αλλά μου ανατρέπει όλη την εικόνα που έχω στο μυαλό μου μέχρι στιγμής...

μια χαρα ειναι και οι Vengeance. εχω 1χ4gb και παιζεi μαζι με kingston χωρις προβλημα!! και αν εχεις θεμα με το υψος της ψυκτρας, τοτε, ναι.., παρε τις Low profile με τη χαμηλη ψυκτρα, να μην βρισκει η True Black...!! οι ιδιες ειναι!!!

αλλα, εχω και την απορια, γιατι εχεις την ψυκτρα και φυσαει προς τα επανω αντι πισω?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.