Jump to content



Νέα σύνθεση υπολογιστή από το μηδέν και προβληματισμοί...


Zarko1

Recommended Posts

Αν ήσουν Θεσσαλονίκη, θα σου έλεγα να φέρεις έναν κατάλογο σε ένα εξωτερικό drive να το δοκιμάσουμε σε δικό μου μηχάνημα...

Όντως, θα είχε ενδιαφέρον. :worship:

Στο μεταξύ, ήρθε χτες και ο 3570Κ. Δείτε και μερικές φωτό από την HD7750.

ATIHD7750_1.jpg

Εδώ όλο το περιεχόμενο του κουτιού. Ένα άχρηστο cd με drivers που θα είναι φυσικά παμπάλαιοι, :haha: ένα διαφημιστικό φυλλάδιο, ένα εγχειρίδιο, ένας αντάπτορας από dvi σε vga (χρήσιμο δωράκι, μου χρειαζόταν ένας τέτοιος για άλλο pc), και ένα καλώδιο HDMI. Η κάρτα είναι άριστα προστατευμένη σε δεύτερη εσωτερική συσκευασία.

ATIHD7750_2.jpg

Και εδώ μερικές φωτό από διάφορες γωνίες. Η κάρτα απατεί πολλή προσοχή στο πως την πιάνετε, μια άγαρμπη κίνηση είναι αρκετή για να στραβώσουν τα φύλλα της ψύκτρας, τα οποία ενώνονται (ακουμπούν) μεταξύ τους τόσο στον οριζόντιο όσο και στον κάθετο άξονα με κάποια μικρά λεπτά ελάσματα.

ATIHD7750_3.jpg

ATIHD7750_4.jpg

ATIHD7750_5.jpg

ATIHD7750_6.jpg

ATIHD7750_7.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 137
  • Created
  • Last Reply

Φρέσκιες παραλαβές! :snap:

Πρωί πρωί κατέφθασε το LG Blu-ray writer από το Quietpc. Τα περιεχόμενα της συσκευασίας: ένας αντάπτορας από molex σε sata, ένα κόκκινο καλώδιο sata το οποίο φυσικά δεν υπάρχει καμία περίπτωση να χρησιμοποιήσω στο setup, :p ένα άχρηστο cd με drivers (τα win 7 αναγνωρίζουν αυτόματα όλα τα Blu-ray drives της LG), ένα εγχειρίδιο και το ίδιο το drive.

LGBlu-ray1.jpg

Και τοποθετημένο στο Shinobi. Το δέσιμό τους εξωτερικά, οπτικά τουλάχιστον, με αφήνει απόλυτα ικανοποιημένο, ταιριάζουν όπως ο κ@λ#ς και το βρακί! :daisy:

LGBlu-ray2.jpg

LGBlu-ray3.jpg

Δεν θα έλεγα βέβαια καθόλου το ίδιο για το εσωτερικό, το κλασικό γκριζάκι του μεταλικού σκελετού του drive δεν ταιριάζει καθόλου με το εσωτερικό του Shinobi όπου τα πάντα θα είναι μαύρα, πλην του πολύ σκούρου καφέ pcb της Asrock. Η πίσω μεριά του drive είναι πλαστικό καθρεφτίζον στο χρώμα του γάλατος που θυμίζει έντονα πλέξι, και δεν με χαλάει καθόλου. Αν ο σκελετός του drive ήταν μαύρος, θα ήταν πραγματικό κουκλί μέσα στο Shinobi. Κάποιος πρέπει να μιλήσει στην LG για το Ρεξόνα μου φαίνεται... :tomato:

LGBlu-ray4.jpg

Ενώ μόλις τώρα πήγα και παρέλαβα και το τροφοδοτικό της OCZ. Εντυπωσιακή κούτα τόσο σε μέγεθος όσο και σε βάρος.

OCZ_ZT650_1.jpg

Ουάου, από τα πιο όμορφα και τακτοποιημένα εσωτερικά που έχω δει ποτέ! :-O

OCZ_ZT650_2.jpg

Δυστυχώς δεν έχω χρόνο να το χαζέψω, είμαι και πάλι πνιγμένος στη δουλειά. :weep:

Οι μνήμες έρχονται την Παρασκευή, οπότε η μοναδική εκκρεμότητα που έχει απομείνει είναι οι σκληροί δίσκοι του setup. Την ερχόμενη Δευτέρα ξεκινάμε να στήνουμε... :T:

Link to comment
Share on other sites

Μερικές φωτό από το OCZ ZT650.

Το τροφοδοτικό έχει πολύ όμορφο και προσεγμένο φινίρισμα, χαίρεσαι να το πιάνεις στα χέρια σου! :T:

OCZ_ZT650_3.jpg

Τα αυτοκόλλητα λογότυπα στο πλάι του τροφοδοτικού είναι αρκετά στραβά τοποθετημένα, είτε κολλήθηκαν με το χέρι, είτε κάποιο μικρό πρόβλημα υπήρξε στη γραμμή παραγωγής, στη συγκεκριμένη φωτό δεν φαίνεται πολύ καλά αυτό, θα το δείτε πιο καλά παρακάτω.

OCZ_ZT650_4.jpg

Και μία φωτό με τις τροφοδοσίες.

OCZ_ZT650_5.jpg

Αριστερά βλέπετε το σακουλάκι με τις βίδες και τους σφικτήρες πιασίματος που υπήρχε στη συσκευασία του OCZ. Δυστυχώς οι βίδες είναι οι κλασικές ασημί, εντελώς αταίριαστες φυσικά με ένα μαύρο τροφοδοτικό που μπαίνει σε ένα μαύρο κουτί. Τη λύση έδωσαν μερικές όμορφες μαύρες βίδες (στα δεξιά) από το μεγάλο απόθεμα που διαθέτει το νέο Shinobi. :T:

OCZ_ZT650_6.jpg

Και το τελικό αποτέλεσμα από την πίσω πλευρά. Άψογο οπτικά. :yes4:

OCZ_ZT650_7.jpg

Και εδώ μια φωτό με το OCZ πλέον τοποθετημένο. Το οκτάπινο καλώδιο της παροχής για τη CPU έφτασε εντελώς οριακά σε μήκος για να γίνει η σύνδεση, σε ένα μεγαλύτερο κουτί από το Shinobi το πιθανότερο είναι ότι θα είχατε πρόβλημα. Αυτή η τσιγκουνιά των κατασκευαστών με τα υλικά είναι απίστευτη μερικές φορές, :tomato:έλεος πια, πόσο παραπάνω θα κόστιζε ένα καλώδιο πέντε ή δέκα εκατοστά μεγαλύτερο σε μήκος;!

OCZ_ZT650_8.jpg

Ενώ εδώ στη μεγένθυση μπορείτε να δείτε το πόσο στραβά κολλημένα είναι τοποθετημένα τα πλαϊνά λογότυπα. Από τροφοδοσίες είμαι έτοιμος, μπορείτε να δείτε επάνω τη μία sata για τον Vellociraptor των 150GB που θα μπει αποκλειστικά για να τρέχει το virtual machine των Windows 98, και στο κάτω μέρος του κουτιού οι σλιβαριστές sata για τους δύο Barracuda των 2ΤΒ.

OCZ_ZT650_9.jpg

Χτες ήρθε επιτέλους και η RAM της Corsair. Ουάου, δεν έχω ξαναδεί ποτέ μέχρι σήμερα τόση πολλή ram, :o το περισσότερο που είχα δει ήταν τα 8GB που έχω στο δικό μου Shinobi. Την Δευτέρα, το πρώτο πράγμα που θα κάνουμε μόλις συναρμολογηθεί το pc, θα είναι να τρέξουμε memtest για να σιγουρευτούμε για τη συμβατότητα της μνήμης με την μητρική, αλλά και επειδή με έχουν ζώσει κυριολεκτικά τα φίδια για τα "θεματάκια" που διαβάζω σε πολλά φόρουμ στο εξωτερικό για τα slot της μνήμης της Asrock Ζ77 Extreme4. Αν τα είχα διαβάσει νωρίτερα, πολύ αμφιβάλλω για το εάν θα επέλεγα τελικά τη συγκεκριμένη μητρική...

Corsair_RAM_1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το μοναδικό που δεν έχω παραγγείλει ακόμα, είναι οι σκληροί δίσκοι του setup, μια και δυσκολεύομαι πολύ στο να αποφασίσω τι ακριβώς τελικά να χρησιμοποιήσω. Ενώ είχα αποφασίσει να πάω σε δύο Seagate Barracuda των 2TB σε raid 1 για απόλυτη ασφάλεια, άρχισα να κάνω σκέψεις για να πάω σε τέσσερις Barracuda των 2ΤΒ, είτε σε raid 5, είτε σε raid 0 +1.

Σίγουρα θα χρειαστώ τη βοήθειά σας και την εμπειρία σας, μια και ήμουν παντελώς άσχετος περί raid, ότι έχω μάθει το έμαθα τις τελευταίες μέρες, με πολύ διάβασμα στο Διαδίκτυο... :hm:

φίλε μου η συγκεκριμένη εταιρία όμως σκέψου ότι έχει 1 χρόνο εγγύηση .και όχι 3 όπως πχ η HITACHI ή 5 όπως η WD σκέψου και αυτό λίγο στα υπόλοιπα πολύ καλή η σύνθεση σου βέβαια αναλόγως και για την χρήση που είναι..

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου η συγκεκριμένη εταιρία όμως σκέψου ότι έχει 1 χρόνο εγγύηση .και όχι 3 όπως πχ η HITACHI ή 5 όπως η WD σκέψου και αυτό λίγο στα υπόλοιπα πολύ καλή η σύνθεση σου βέβαια αναλόγως και για την χρήση που είναι..

Τα ξέρω φίλε polydoros, για αυτό άργησα τόσο πολύ να παραγγείλω τους σκληρούς δίσκους, μόλις σήμερα παράγγειλα τους δύο Barracuda των 2ΤΒ και τους παραλαμβάνω αύριο. Προβληματίστηκα πάρα πολύ με τον ένα χρόνο μόνο εγγύηση που δίνει η Seagate στους σκληρούς της δίσκους. Αλλά από την άλλη μεριά τους πάω πολύ τους Barracuda, :inlove: στο δικό μου Shinobi έχω τρεις Barracuda των 3ΤΒ τους οποίους χρυσοπλήρωσα (περίπου 500 ευρώ συνολικά), κι έχουν κι αυτοί μόλις ένα χρόνο εγγύηση! :TD: Αλλά τα γκάζια τους είναι απίστευτα, το να ξεπερνάς τα 200ΜΒ/s, στα όρια των platter βέβαια, είναι μεγάλη υπόθεση για κλασικό σκληρό δίσκο!

Όπως προβληματίστηκα πάρα πολύ για το έαν έπρεπε να βάλω δύο σε raid 0 ή 1, ή τέσσερις σε raid 0+1 ή raid 5.

Όπως καταλαβαίνεις, η απόφασή μου ήταν περισσότερο βασισμένη στο τι μου αρέσει, παρά βασισμένη στην λογική. Από τη στιγμή που μιλάμε για καθαρά επαγγελματικό pc για γραφικές τέχνες, όπου τα πρώτα ζητούμενα είναι η αξιοπιστία και αντοχή στο χρόνο και ο μειωμένος θόρυβος λειτουργίας και όχι οι ακραίες επιδόσεις, η λογική θα έλεγε ότι έπρεπε να πάω τουλάχιστον σε δύο Hitachi ας πούμε, που έχουν τρία χρόνια εγγύηση. Τους WD πάλι δεν τους πάω καθόλου, δεν ξέρω γιατί, τους θεωρώ σκληρούς για να κάνουν μόνο την "βρώμικη" δουλειά, δηλαδή ανεβοκατεβάσματα κτλ.! :p

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω διαβασει ολο σου το θεμα αλλα για τους σκληρους νομιζω ενας εξωτερικος raid ελεγκτης θα ηταν must, πχ dell perc 5i/6i, ριχτου μια ματια παρεα με 2 ssd =:banging:

Για πες φίλε SirDiman, τι ακριβώς θα πρότεινες σχετικά με έναν raid controller, και σε συνδυασμό με πόσους σκληρούς δίσκους;

Το setup που έχουμε καταλήξει μέχρι στιγμής: λειτουργικό και προγράμματα στον έναν Samsung 830 των 128GB. Οι βαριοί τετράχρωμοι κατάλογοι θα δουλεύονται αποκλειστικά στον δεύτερο 128άρη Samsung 830. Από τα 32GB ram σαν default ορισμένο θα είναι στην Asrock ένα ramdisk των 8GB, το οποίο θα μπορεί να ανέβει στα 20GB εάν υπάρχει ανάγκη όπως ο τελευταίος κατάλογος που μας γονάτισε κυριολεκτικά, αλλά και που αποτελεί ειδική περίπτωση εδώ που τα λέμε, είκοσι ολόκληρα χρόνια στην δουλειά δεν έτυχε ποτέ να ξαναβρεθώ αντιμέτωπος με τόσο βαριά δουλειά. Στο ram disk των 8GB επίσης θα είναι ορισμένο να τρέχουν όλα τα temporary των c:\users, του Firefox, η cache κτλ.

Τέλος οι δύο Barracuda θα είναι σε raid 0, ενώ από όλα τα μέσα αποθήκευσης (σκληροί, ssd, ram disk), θα είναι ορισμένο αυτόματο backup με την βοήθεια software σε έναν εξωτερικό σκληρό των 2ΤΒ. Αυτά έχουμε σκεφτεί μέχρι στιγμής...

Link to comment
Share on other sites

Γνωμη μου ειναι αφου εισαι σε επαγγελματικο περιβαλλον να μην αρκεστεις σε εναν ελεγχτη της μητρικης.

Καλυτερα εναν εξωτερικο PCI που σιγουρα θα ειναι πολλες φορες καλυτερος απο οποιονδηποτε της μητρικης.

Δες το θεμα που εχει ανοιχτει εδω για τοn Perc 5i

Link to comment
Share on other sites

Γνωμη μου ειναι αφου εισαι σε επαγγελματικο περιβαλλον να μην αρκεστεις σε εναν ελεγχτη της μητρικης.

Καλυτερα εναν εξωτερικο PCI που σιγουρα θα ειναι πολλες φορες καλυτερος απο οποιονδηποτε της μητρικης.

Δες το θεμα που εχει ανοιχτει εδω για τοn Perc 5i

Μπορεί να το δω αργότερα αυτό φίλε SirDiman, μια και το μπάτζετ έχει ξεπεράσει κατά πολύ τον αρχικό μου προϋπολογισμό, και οι καιροί είναι δύσκολοι...

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ήρθαν και οι δύο Barracuda των 2ΤΒ. Με αυτούς τελείωσαν επιτέλους οι αγορές του hardware, γιατί η τσέπη μου άρχισε να πονάει πολύ. :rofl:

Αξιοσημείωτο είναι το ότι ενώ αγοράστηκαν από το ίδιο ελληνικό κατάστημα, είναι πολύ διαφορετικοί μεταξύ τους, λες και βλέπεις δύο διαφορετικούς σκληρούς δίσκους! :o

Σύμφωνα με αυτό το site, που αποκωδικοποιεί την ημερομηνία κατασκευής, ο αριστερός κατασκευάστηκε 26-10-2012 ενώ ο δεξιός στις 24-9-2012. Όπως βλέπετε τα πάνω καπάκια τους είναι εντελώς διαφορετικά, ενώ υπάρχουν διαφορές και κάτω από τις αυτοκόλλητες ετικέτες, ο αριστερός έχει ένα μεγάλο κυλινδρικό εξόγκωμα που δεν υπάρχει στον δεξιό. Χαχαχά, λέτε να μην τα πηγαίνουν καλά στο raid 0 και να τσακώνονται; :rofl:

Barracuda_2TB_1.jpg

Και τοποθετημένοι. Αρχίζει και σχηματίζεται η τελική εικόνα. Λείπει ο Vellociraptor των 150GB που θα μπεί στο δεύτερο κενό bay κάτω από το Blu-ray drive.

Barracuda_2TB_3.jpg

Ενώ έκανα ότι καλύτερο μπορούσα στο cable management, πρωτάρης ακόμα βλέπετε, εφαρμόζοντας κάθε ιδέα που έχω δει εδώ στο φόρουμ από φοβερά κουτιά που έχουν στήσει κάποια μέλη. :T:

Barracuda_2TB_2.jpg

Στο μεταξύ, από λάθος υπολογισμό, μου λείπει παιδιά ένα μαύρο καλώδιο sata (δεδομένα, όχι τροφοδοσία), για τον Velocciraptor. Οποιοδήποτε μήκος 40, 50, 60 εκατοστά μου κάνει. Έχω φάει το skroutz και το google και δεν μπορώ να βρω για άμεση αγορά, λες και έχουν εξαφανιστεί όλα τα μαύρα sata καλώδια από την αγορά! :(

Από το αγγλικό ebay θα κάνει τουλάχιστον μια βδομάδα για να έρθει, οπότε αν κανείς γνωρίζει ελληνικό κατάστημα που διαθέτει άμεσα το καλώδιο, ας μου βάλει το link εδώ. Αν πάλι έχει κάποιος κανένα που να του περισσεύει και είναι Αθήνα, ας μου στείλει pm, για να το αγοράσω ευχαρίστως...

Link to comment
Share on other sites

Άντε βάλε cpu και ψύκτρα και βουρ στους... καταλόγους :-)

Υ.Γ. Για να βάλεις ψύκτρα δε θα πρέπει να βγάλεις το mobo ;

Λες να μην το είχα κάνει ήδη, εάν εμπιστευόμουν τα χέρια μου; :rofl:

Δεν έχω βάλει ποτέ cpu και ψύκτρα, οπότε φοβάμαι φυσικά μην κάνω καμιά μπούρδα και έχουμε δράματα! :tomato:

Δευτέρα πρωί έρχεται ο φίλος-τεχνικός, οπότε θα κάνει αυτός τη βρώμικη δουλειά. Αλλά θεωρώ ότι του τα έχω όλα "σχεδόν" έτοιμα. :T:

Το Shinobi έχει στην πλάτη της μητρικής, μια τρυπάρα ναααα (με το συμπάθειο), οπότε θεωρούμε και οι δύο ότι δεν χρειάζεται να βγει η μητρική...

Link to comment
Share on other sites

Λες να μην το είχα κάνει ήδη, εάν εμπιστευόμουν τα χέρια μου;

Δεν έχω βάλει ποτέ cpu και ψύκτρα, οπότε φοβάμαι φυσικά μην κάνω καμιά μπούρδα και έχουμε δράματα!

Έτσι έλεγα και εγώ μέχρι που μια μέρα (πριν χρόνια) το δοκίμασα και διαπίστωσα ότι δεν είναι πυρηνική φυσική... Λίγη προσοχή χρειάζεται, αλλά είναι εύκολο... Όταν θα έρθει ο φίλος, πες του να σε καθοδηγεί και να το κάνεις εσύ. Έτσι θα αποκτήσεις την απαραίτητη εμπειρία για να στήνεις μόνος σου το pc στο μέλλον.

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αλήθεια, αν ήταν να έβαζα την μαμίσια ψύκτρα της Intel που είναι ένα σκ@τουλάκι μικρούλι και πανάλαφρο, μάλλον θα το δοκίμαζα.

Αλλά τώρα που έχουμε να βάλουμε την κτηνώδη True Black 120 που θέλει backplate, με τις βίδες που θέλουν ομοιόμορφο, χιαστή σφίξιμο κτλ., ε, δεν είναι και το πιο εύκολο πράγμα του κόσμου, ειδικά όταν το κάνεις για πρώτη φορά...

Link to comment
Share on other sites

Και όλα μοιάζουν να πηγαίνουν καλά μέχρι στιγμής! Το σημαντικότερο για μένα είναι ότι η μητρική είδε στο BIOS και τα 32GB της Corsair, οπότε θεωρώ ότι μάλλον όλα θα πάνε καλά! :T:

Τώρα βάζουμε λειτουργικό. Και το pcάκι μοιάζει εξαιρετικά ήσυχο στα αυτιά μας, σχεδόν dead silent, πολύ καλό αυτό!

Στο μεταξύ, αυτή είναι η True Black 120 του φίλου VANISTELROOY που μπήκε. Σκέτη κούκλα! :inlove:

TrueBlack120.jpg

Δυστυχώς δεν μας έκανε τη χάρη να είναι απόλυτα οριζοντιωμένη, αλλά δεν θα σκάσω κιόλας. Και αυτός είναι ο Gelid Silent 12 PWM που ζευγάρωσε με την True Black. Σχεδόν dead silent ακόμα και στις 1500 στροφές που είναι το τέρμα του, είναι λες και δεν υπάρχει καθόλου στο κουτί στις 1000 στροφές. :jump:

Gelid_Silent_12PWM_1.jpg

Gelid_Silent_12PWM_2.jpg

Για να δούμε τι θα δούμε παρακάτω...

Link to comment
Share on other sites

Σετάρουμε συνεχώς και τελειωμό δεν έχουμε! :hehe:

Σε κάθε επανεκκίνηση το pcάκι πάει και γρηγορότερα, τώρα απλά πετάει! Μέχρι τώρα όλα έχουν πάει τζάμι: ο 3570Κ πήγε χαλαρά στα 3,8Ghz, και τα 32GB RAM παίζουν τζάμι στα 1600MHz, φτιάξαμε το RAM disk στα 10GB για αρχή και βλέπουμε, μπήκε η καρτούλα με την παράλληλη θύρα και σεταρίστηκε κτλ.

Η True Black 120 απλά απίστευτη παιδιά, έχει τον 3570Κ στα 3,8GHZ στους 29-32 βαθμούς θερμοκρασία, και είναι εντελώς παγωμένη όταν την πιάνεις!!! :o

Ακόμα βέβαια δεν έχουμε συνδέσει καθόλου σκληρούς δίσκους, μονάχα οι δύο ssd της Samsung παίζουν. Όλα καλά μέχρι στιγμής παιδιά, είμαι μες στην τρελή χαρά!... :T:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.