Jump to content



Νέα σύνθεση υπολογιστή από το μηδέν και προβληματισμοί...


Zarko1

Recommended Posts

φιλε Zarko1, μακαρι να ηξερα κι εγω, να σου λυσω τις αποριες..!!! αλλα δεν γνωριζω να σου πω!! απλα μια παρατηρηση εκανα.

παντως, στα πισι δεν ειναι ποτε ετσι απλα τα πραγματα. οπως ειπες θεωρητικα, απο τον SSD επρεπε να σκοτωνει η μεταφορα, αλλα παρ ολα αυτα....δεν!! δυστυχως παιζουν ρολο κι αλλα πραγματα, εκτος απο τα νουμερα στα benches!!! οπως ειδες τα 500+ ΜΒ/s δεν ειναι στανταρ..!!

κι εγω δεν εχω τις απαραιτητες γνωσεις για να σου απαντησω..!!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 137
  • Created
  • Last Reply
φιλε Zarko1, μακαρι να ηξερα κι εγω, να σου λυσω τις αποριες..!!! αλλα δεν γνωριζω να σου πω!! απλα μια παρατηρηση εκανα.

παντως, στα πισι δεν ειναι ποτε ετσι απλα τα πραγματα. οπως ειπες θεωρητικα, απο τον SSD επρεπε να σκοτωνει η μεταφορα, αλλα παρ ολα αυτα....δεν!! δυστυχως παιζουν ρολο κι αλλα πραγματα, εκτος απο τα νουμερα στα benches!!! οπως ειδες τα 500+ ΜΒ/s δεν ειναι στανταρ..!!

κι εγω δεν εχω τις απαραιτητες γνωσεις για να σου απαντησω..!!

Έτσι είναι, συνολικά δύο μεγάλα παράδοξα παρατήρησα φίλε cabdik:

α. Την "περίεργη" συμπεριφορά του ramdisk που φτιάχναμε, με το τόσο αργό transfer rate απευθείας από τον δεύτερο ssd της Samsung. Βέβαια, επειδή δεν έχουμε ιδέα για το τι φταίει, δεν μπορούμε να τα ρίχνουμε όλα υποχρεωτικά στο ramdisk, μπορεί δηλαδή να έφταιγε ο ssd ή και τα δύο... :confused:

β. Το δεύτερο παράδοξο, το οποίο περιλαμβάνει ξανά και το ramdisk, ήταν η συμπεριφορά του preview σε μεγάλα εικονίδια των Windows 7. Όπως σας έγραψα πριν, δεν υπήρξε ουσιαστικά καμία βελτίωση με το νέο pc στους χρόνους σχηματισμού του preview, παρόλο που το νέο pc είναι πολλές φορές ισχυρότερο σε σχέση με το παλιό, σε όλα ανεξαιρέτως τα components που το αποτελούν. Εδώ λοιπόν μάλλον μιλάμε για κάποια αδυναμία του λειτουργικού των 7, και να σημειώσω ξανά ότι δεν μιλάμε για το ίδιο ακριβώς λειτουργικό (7 Professional 32bit στο παλιό pc, 7 Ultimate 64bit στο νέο pc), παρόλα αυτά έχουμε την ίδια ακριβώς συμπεριφορά στον χρόνο σχηματισμού του preview.

Πρόσεξε τώρα το εντελώς κουφό! :-O Όταν αντέγραψα το directory με τα τιφάκια των 6GB στο ramdisk, πήγα για να σχηματίσω το preview σε μεγάλα εικονίδια, και σκεφτόμουν: «τι διάβολο, δεν μπορεί, έχω τα τιφάκια σε ramdisk που υποτίθεται ότι σκοτώνει από transfer rate, θα μου το σχηματίσει αν όχι αστραπιαία, μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα!» Αμ δε! Περίπου τρία λεπτά χρειαζόταν το preview απευθείας από τον δεύτερο ssd, περίπου δύο λεπτά και κάτι χρειαζόταν και από το ram disk!!! :o

Υπήρχε δηλαδή κάποια μικρή βελτίωση στον χρόνο σχηματισμού του preview με το ramdisk, αλλά ήταν απλά αστεία σε σχέση με την διαφορά στο transfer rate που χωρίζει το ramdisk από τον ssd. :rofl:

Τώρα θα μου μείνει φυσικά η περιέργεια για το αν τα πράγματα με το preview θα ήταν καλύτερα στα ολόφρεσκα Windows 8 ή όχι, αλλά ήμουν άτυχος, δεν υπήρχε φυσικά ο χρόνος για να πειραματιστούμε σε εγκατάσταση σε Windows 8 με τόσες δεκάδες διαφορετικά προγράμματα, που θα έπρεπε να τρέχουν όλα άψογα...

Link to comment
Share on other sites

Και μία φωτό από την πρώτη εγκατάσταση του λειτουργικού, χύμα όλα στο σαλόνι και το Shinobi συνδεδεμένο σε ένα αρχαίο μόνιτορ της LG που μου περισσεύει! :rofl:

Finalsetup1.jpg

Μόλις έχουμε βάλει την True Black 120, την HD7750 και τις μνήμες, και έχουμε ξεκινήσει να βάζουμε για πρώτη φορά λειτουργικό. Τα πάντα έχουν ξεσυνδεθεί από την μητρική όπως βλέπετε, εκτός από το Blu-ray drive και τον έναν ssd. Η True Black 120 δεν μας έκανε την χάρη να είναι τέλεια οριζοντιωμένη, μια και οι τρύπες για το socket 775 είναι παράκεντρα τοποθετημένες στην Asrock Z77 Extreme4. Και τώρα φυσικά το μετανιώνω που δεν παράγγειλα και το έξτρα μπρακετάκι της True Black 120 για socket 1155! :wall:

Ενώ εδώ σε μεγένθυση μπορείτε να δείτε ότι η έξτρα καρτούλα με την παράλληλη θύρα που σας έχω κυκλώσει, έχει την θύρα σε ένα ωραιότατο μωβ χρώμα και όταν τραβούσα τη φωτό σκεφτόμουν την Karmen1983 και το φοβερό της project True Violet! Χαχαχά, λέτε να της βάλω καμιά ιδέα και να τρέχουμε;! :rofl:

Finalsetup2.jpg

Link to comment
Share on other sites

Zarko1, ειμαστε σιγουροι οτι δεν ειναι και θεμα software?

πολλες φορες, το software κανει τη διαφορα!! ειπες οτι δουλευεις Indesign και Photoshop. ξερω οτι αυτα ειναι κυρια εργαλεια δουλειας, αλλα λεω.....!!

θεωρητικα, αν υπηρχε η δυνατοτητα, θα δοκιμαζα και σε MAC αντιστοιχη δουλεια...!

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση... το Shinobi, στο ταβάνι του, κάτω από την True Black, έχει ανεμιστήρα 12αρι;

Φίλε jax7480, με μπέρδεψες ελαφρά με την ερώτηση, φαντάζομαι ότι εννοούσες "πάνω" από την True Black και όχι "κάτω". Αν όντως εννοούσες κάτω, ο ανεμιστήρας της True Black είναι ο 120άρης Gelid Silent 12 PWM. Αν εννοούσες πάνω όπως φαντάζομαι, αυτό που φαίνεται στη φωτό κοντά στο ταβάνι του Shinobi δεν είναι ανεμιστήρας, αλλά η μία από τις δύο ψύκτρες της μητρικής που σου έχω κυκλώσει (δες φωτό με μεγέθυνση).

Finalsetup3.jpg

Στο Shinobi υπάρχουν συνολικά πέντε ανεμιστήρες. Ο 120άρης εξαγωγής που έχει το κουτί από μαμά στο πίσω μέρος, οι δύο 120άρηδες Scythe των 800 στροφών που έβαλα μπροστά για εισαγωγή αέρα και ψύξη των σκληρών δίσκων, o 140άρης του τροφοδοτικού, και ο 120άρης Gelid της True Black.

Από θερμοκρασίες και θόρυβο είμαι σχεδόν τέλειος, δεν θα μπορούσα να ζητήσω τίποτα καλύτερο. Η True Black 120 παρόλα τα άπειρα review που είχα διαβάσει, πάλι μου κρέμασε το σαγόνι με τις επιδόσεις της. :rofl: Με τον Gelid σε φουλ στροφές (1500) είχε τον 3570Κ στα 3,8GHz στους 29-32 βαθμούς θερμοκρασία! :o

Μάλιστα επειδή αδυνατούσα να πιστέψω αυτές τις ενδείξεις του bios της μητρικής, εγκαταστήσαμε επιτόπου το Aida64 και μας έδειξε τις ίδιες ακριβώς θερμοκρασίες με +/- 1 βαθμό διαφορά! Στο τελικό setup έχουμε τον Gelid ρυθμισμένο στο level 3 από το bios και γυρνάει σε 950-1000 στροφές, με θερμοκρασία στον 3570Κ σταθερή στους 39-40 βαθμούς. :T: Σε αυτές τις στροφές ο Gelid είναι εντελώς dead silent ίσα που τον ακούς ακόμα και με το αυτί κολλημένο επάνω του.

Έγραψα λοιπόν ότι είμαι σχεδόν τέλειος, εξαιτίας ενός φαινομένου που αντιμετώπισα και στο δικό μου Shinobi με τους δύο 120άρηδες Scythe στο μπροστινό μέρος για εισαγωγή αέρα. Όταν έχεις ανοικτό το ένα πλαινό του Shinobi το pc είναι απίστευτα ήσυχο, στο ένα μέτρο απόσταση δυσκολεύεσαι πολύ για να το ακούσεις. Όταν όμως το κουτί είναι εντελώς κλειστό, παράγεται κάτι σαν αμυδρός βόμβος χαμηλών συχνοτήτων, που δημιουργείται από τη λειτουργία των δύο Scythe μπροστά, πιθανώς εξαιτίας του airflow του κουτιού λόγω του ότι οι δύο Scythe δεν έχουν αρκετό ελεύθερο χώρο για να ρουφάνε αέρα. Μην φανταστείς κάτι πολύ ενοχλητικό, απλά εγώ είμαι ψυχάκιας με τον θόρυβο και με ενοχλούν τα πάντα. :p

Link to comment
Share on other sites

a)το οc που εχεις κανει ειναι ψιλοαχρηστο-αδιαφορο .Ισα ισα ξεφευγεις απο το default.

Ακομα και τα 4g ειναι λιγα..αλλα τουλαχιστον θα ειχες σπασει το ψυχολογικο οριο των 4g.

Η βγαλτο ..ή μη λες οτι εχεις κανει oc ..δε σου προσφερει και τιποτα επι της ουσιας :rofl:

β)Ρωτησε ο jax (υποθετω) ,γιατι εχεις βαλει ανορθοδοξα την ψυκτρα σου.Λαθος σωστο ...δεν εχει σημασια ..αναλογα τι θες να κανεις.

Για αυτο που εχεις παντως δεν εχει σημασια.

Link to comment
Share on other sites

Zarko1, ειμαστε σιγουροι οτι δεν ειναι και θεμα software?

πολλες φορες, το software κανει τη διαφορα!! ειπες οτι δουλευεις Indesign και Photoshop. ξερω οτι αυτα ειναι κυρια εργαλεια δουλειας, αλλα λεω.....!!

θεωρητικα, αν υπηρχε η δυνατοτητα, θα δοκιμαζα και σε MAC αντιστοιχη δουλεια...!

Φίλε cabdik, μακριά από τα Mac και αγαπημένοι! :p

Για να χτίσεις ένα αντίστοιχα ισχυρό Mac όπως αυτό το pc θέλεις 3-4 χιλιαρικάκια χαλαρά, χώρια που είναι πολύ δύσκολο να πειράξεις/αναβαθμίσεις/επισκευάσεις τίποτα σε ένα Mac χωρίς να το πας στην αντιπροσωπεία η οποία θα σε "γδάρει" κανονικά... :rofl:

Χωρίς παρεξήγηση φυσικά με τους φανατικούς οπαδούς των Mac παιδιά, μην έχουμε ξαφνικά flames στο θέμα... :)

Link to comment
Share on other sites

δεν καταλαβες..!!

δεν το λεω για να παρεις MAC, προς θεου..!

απλα ειπα ΑΝ υπηρχε η δυνατοτητα, εντελως θεωρητικα, να δοκιμαζοταν και αυτο..!! επειδη τα MAC ειναι διαφορετικη πλατφορμα..!

Link to comment
Share on other sites

β)Ρωτησε ο jax (υποθετω) ,γιατι εχεις βαλει ανορθοδοξα την ψυκτρα σου.Λαθος σωστο ...δεν εχει σημασια ..αναλογα τι θες να κανεις.

Για αυτο που εχεις παντως δεν εχει σημασια.

Όπως πολύ σωστά είπε και ο NTG, ρωτάω γιατί από την στιγμή που δεν υπάρχει ανεμιστήρας στο επάνω μέρος του κουτιού, πηδ@ει την ροή του αέρα γενικώς η τοποθέτηση της ψύκτρας με αυτή τη φορά.

Θα έπρεπε να είναι όπως δείχνει πιο πάνω ο gdp77.

Y.Γ. Ναι εννοούσα πάνω από την TRUE BLACK και κάτω από το ταβάνι του κουτιού.

Link to comment
Share on other sites

Sorry για την πολυήμερη αποχή, είχαμε πήξει και πάλι στην δουλειά!

Για το θέμα της τοποθέτησης της True Black 120 ότι έγινε έγινε παιδιά, σωστό ή λάθος δεν έχει σημασία, αφού δεν δημιουργείται κάποιο πρόβλημα με θερμοκρασίες στην cpu, το αντίθετο μάλιστα οι θερμοκρασίες του 3570Κ είναι πολύ χαμηλές. Πάντως η True Black 120 κάθετα τοποθετημένη όπως φαίνεται στην φωτό του φίλου gdp77, μάλλον θα έβρισκε πάνω στις ψύκτρες της HD7750. Ο Gelid είναι σωστά τοποθετημένος πάνω στην True Black, μάλλον ξεγελάει οπτικά το γεγονός ότι η ψύκτρα δεν είναι απόλυτα οριζοντιωμένη λόγω του προβλήματος που περιέγραψα.

Το νέο pc δουλεύει με φουλ ρυθμούς εδώ και δέκα μέρες περίπου, και είμαστα απλά πανευτυχείς μαζί του, η συνεργάτιδά μου που το δουλεύει κυρίως αλλά κι εγώ. Ο νέος κατάλογος που έχουμε αναλάβει δουλεύεται εξαιρετικά γρήγορα (ο οποίος είναι επίσης πολύ βαριά δουλειά), καθώς ταυτόχρονα δουλεύονται και όλες οι υπόλοιπες δουλειές του ατελιέ. Η ανταπόκριση του μηχανήματος κάτω από όλες τις συνθήκες είναι εξαιρετική, δεν θα μπορούσαμε να ζητήσουμε κάτι παραπάνω. :clap:

Όλο το hardware δούλεψε άψογα –ευτυχώς– κάτι που δεν θεωρείται και τόσο δεδομένο με μένα, κάποιοι φίλοι-τεχνικοί με αποκαλούν «γκαντεμόσαυρο», εξαιτίας των κουφών προβλημάτων που μου τυχαίνουν συνέχεια στην αγορά μηχανημάτων γενικότερα! Το μοναδικό αρνητικό σημείο που έχουμε παρατηρήσει μέχρι στιγμής, είναι ότι η μία από τις δύο USB 3.0 εισόδους στην οροφή του Shinobi μετά από κάποιο (μεγάλο) χρονικό διάστημα λειτουργίας, δεν βλέπει σωστά τον εξωτερικό δυομισάρη δίσκο των 500GB που χρησιμοποιεί η συνεργάτιδά μου για να μεταφέρει τα αρχεία της. Το πρόβλημα παρουσιάζεται μόνο στην συγκεκριμένη είσοδο με τον συγκεκριμένο εξωτερικό δίσκο, η ίδια είσοδος δεν έχει κανένα πρόβλημα με άλλους εξωτερικούς δίσκους ή φλασάκια, αλλά ούτε και ο ίδιος δίσκος έχει πρόβλημα σε άλλους εισόδους του Shinobi! Είπαμε, η φήμη που με συνοδεύει, κάπως θα έπρεπε να εκδηλωθεί! :p

Όπως σας είπα και πιο πριν, το συγκεκριμένο setup σε περιβάλλον ενός ατελιέ γραφικών τεχνών, είναι πολύ ισχυρό. Τα 32GB της μνήμης είναι ατέλειωτα, μπορείς να έχεις δεκάδες εφαρμογές ταυτόχρονα ανοιχτές, το pc απλά δεν παίρνει χαμπάρι και ξύνει τα νύχια του, η συνεργάτιδά μου έχει πάθει την πλάκα της που παρόλο που είναι ακραία power user στην δουλειά της, δεν έχει καταφέρει μέχρι στιγμής, όχι να το γονατίσει, ούτε καν να το ζορίσει, έτσι ώστε να εμφανίσει σημάδια κόπωσης!

Αυτή τη στιγμή δεν μπορώ να φανταστώ καν κάτι από τον χώρο των γραφικών τεχνών που θα μπορούσε να ζορίσει το συγκεκριμένο setup, πιστεύω ότι εάν δεν παρουσιαστεί κάποιο πρόβλημα στο hardware, το συγκεκριμένο pc μπορεί να πάει άνετα στην πενταετία από σήμερα χωρίς καμία ανάγκη αναβάθμισης. :whistling

Το InDesign και το Photoshop σκοτώνουν και τα δύο χωρίς έλεος, και θα σας δώσω μερικά μεγέθη, για να καταλάβουν, κυρίως οι επαγγελματίες γραφίστες και σελιδοποιοί, για πόσο βαριές δουλειές μιλάμε. Ο τελευταίος τετράχρωμος κατάλογος που κάναμε είχε περίπου 700(!) τιφάκια υψηλής ανάλυσης μεγέθους από 50 έως 150ΜΒ, καθώς και αναπτύγματα σε σαλόνια που ξερπερνούσαν το 1GB σε μέγεθος, ενώ τα αρχεία του InDesign έφτασαν τα 300MB σε μέγεθος. (!!!) :o Και όμως το pc τρέχει τα σαλόνια με το display performance στο high resolution με χαρακτηριστική άνεση, χωρίς το παραμικρό σημάδι κόπωσης!

Το Photoshop από την άλλη μεριά ανοίγει τιφάκια μεγέθους 1-2GB σε ελάχιστα δευτερόλεπτα (5-7), η μετατροπή στα χρώματα χρειάζεται μόλις εφτά δευτερόλεπτα σε τιφάκι μεγέθους 1,5GB, ενώ εργασίες όπως π.χ. η περιστροφή κατά 90 μοίρες εκτελούνται ακαριαία!!! Και όλα αυτά από το raid 0 των δύο Barracuda, δεν χρειάστηκε δηλαδή καθόλου μέχρι στιγμής να χρησιμοποιήσουμε το raid 0 των δύο Samsung ssd για ακόμα μεγαλύτερο transfer rate!

Όσον αφορά τώρα το θέμα με το preview των Windows 7 σε μεγάλα εικονίδια, που λογικά θα είναι απαραίτητο εργαλείο δουλειάς σε όλα τα ατελιέ γραφικών τεχνών, το πρόβλημα του πολύ αργού σχηματισμού του λύθηκε με τη χρήση του προγράμματος XnView που πετυχαίνει χρόνους 5-6 φορές ταχύτερους από αυτόν του explorer των 7. Δηλαδή σε ένα τεράστιο directory των 12GB με περίπου 80 τιφάκια μεγέθους 50-300ΜΒ, το preview των 7 απαιτεί περίπου έξι λεπτά, ενώ το XnView μόλις ένα λεπτό. Μιλάμε φυσικά για την πρώτη φορά που σχηματίζονται τα thumbnails σε ένα directory.

Με τέτοια απόδοση το συγκεκριμένο setup άνετα θα μπορούσε να χαρακτηριστεί σαν υπερβολικό overkill για τη μεγάλη πλειοψηφία των δουλειών τις οποίες αναλαμβάνει ένα ατελιέ γραφικών τεχνών, οπότε κάποιος θα πρέπει να ιεραρχήσει τις ανάγκες του. Για απλά ασπρόμαυρα βιβλία και έντυπα ή μικρές τετράχρωμες δουλειές με μερικές δεκάδες χρωμοδιαχωρισμένα τιφάκια μεγέθους μέχρι 100ΜΒ, αυτό το setup είναι σαφέστατα overkill, είναι σαν να πυροβολάς ένα κουνούπι με ένα μίνι γκαν! Όσο όμως οι δουλειές βαραίνουν και οι απαιτήσεις μεγαλώνουν, εκεί ένα τόσο ισχυρό pc θα δείξει την αξία του και θα σας βγάλει ασπροπρόσωπο.

Το συνολικό κόστος του έφτασε τα 1.500 ευρώ, ποσό που θεωρείται μεγάλο μεν για ένα pc οικιακής χρήσης, αλλά που θεωρείται πολύ μικρό έως αστείο για ένα αυστηρά επαγγελματικό pc σε ένα ατελιέ, που φέρνει χρήματα κάθε μέρα. Ποσά ακόμα και στα 3.000-4.000 ευρώ θεωρούνται εντελώς φυσιολογικά όταν μιλάμε για κύριους σταθμούς εργασίας σε επαγγελματικά pc.

Θυμίζω ξανά την οριστική σύνθεση, για να έχει ένας επαγγελματίας των γραφικών τεχνών έναν γενικό μπούσουλα:

Κουτί : Bitfenix Shinobi

Μητρική : Asrock Z77 Extreme4

CPU: Intel i5 3570K στα 3,8 GHz

Ψύκτρα CPU: Thermalright True Black 120

CPU fan: Gelid Silent 12 PWM (ρυθμισμένος στις 1.000 στροφές, μάξιμουμ 1.500)

Μνήμη: 32 GB Corsair Vengeance (low profile) 1600ΜΗz (4x8GB)

Blu-ray writer drive: LG BH10LS38

Λειτουργικό και προγράμματα: Samsung 830 (128GB) x2 σε raid 0

Αποθήκευση: Seagate Barracuda 2TB (ST2000DM001) x2 σε raid 0

Έξτρα μίνι αποθήκευση για συμβατότητα με παλιότερες εργασίες: WD Velocciraptor 150GB

Κάρτα γραφικών: ATI HD7750 ultimate (fanless)

Ανεμιστήρες εισαγωγής αέρα: Scythe SY1225SL12L (800 στροφών)

Εξωτερική αποθήκευση και backup (δεν υπολογίζεται στο συνολικό κόστος): εξωτερικός δίσκος Seagate 2ΤΒ

Η παραπάνω σύνθεση είναι βέβαια απλά ενδεικτική, απλά για να έχει κάποιος μία τάξη μεγέθους ανάλογα με το πόσο βαριές δουλειές έχει να διαχειριστεί. Μπορεί δηλαδή κάποιος να θεωρήσει απαραίτητο να πάει σε ακόμα ισχυρότερο επεξεργαστή (i7) ή λιγότερο ισχυρό (i3). Μπορεί επίσης να βάλει λιγότερη ram, π.χ. 16GB ή οριακά 8GB, πάντως σε καμία περίπτωση λιγότερη από 8GB. Γενικά, εγώ θεωρώ την πολύ ram σαν must σε ένα επαγγελματικό pc των γραφικών τεχνών, από τη στιγμή που το κόστος της είναι αστείο, 160 ευρώ μου κόστισαν τα 32GB. Βάλτε την δηλαδή, κι ας μην χρειαστεί να την εξαντλήσετε ποτέ, θα έχετε όμως πάντοτε διαθέσιμα ανεξάντλητα αποθέματα ισχύος για να ανοίξετε ταυτόχρονα όσες εφαρμογές γουστάρετε ή να παίξετε με ram disk εάν το θεωρήσετε αναγκαίο.

Επίσης κάποιος θα μπορούσε να πάει σε raid 0 με τέσσερις σκληρούς των 2 ή τριών ΤΒ, δημιουργώντας έτσι ένα τεράστιο βαρέλι χωρητικότητας 8 ή 12ΤΒ και απίστευτα γρήγορου σε transfer rate. Βέβαια θα αυξανόταν πολύ και ο κίνδυνος «ατυχήματος», αλλά με την αντικατάσταση του σκληρού που χτύπησε το raid 0 θα ήταν και πάλι ετοιμοπόλεμο, ενώ υποτίθεται ότι θα έχετε φροντίσει για αυτοματοποιημένο backup με κάποιο software σε εξωτερικό σκληρό. Αν πάλι θέλετε περισσότερη ασφάλεια και ταχύτητα μπορείτε να πάτε σε raid 0 +1.

Εδώ θα ήθελα να πω ότι έμεινα εξαιρετικά ικανοποιημένος από το πρόγραμμα SyncBack Pro, και θα ήθελα να ευχαριστήσω θερμά τον φίλο από το φόρουμ που μου το σύστησε (δεν θυμάμαι αυτή τη στιγμή ποιος ήταν). Εξαιρετικό πρόγραμμα, με άπειρες δυνατότητες παραμετροποίησης για να το φέρετε στα μέτρα σας. Στο δικό μας pc φτιάξαμε ένα setup με δύο profiles που τρέχουν συνέχεια στο background, φροντίζοντας να σώζουν στιγμιαία στον εξωτερικό σκληρό των 2ΤΒ ότι αρχείο μεταβάλλεται σε δύο συγκεκριμένους φακέλους του raid 0 των δύο Barracuda που περιέχει όλες τις δουλειές του ατελιέ. :dance3:

Τέλος θα ήθελα να ευχαριστήσω θερμά τους φίλους CrazyAnt, NTG, cabdik, Volrath, RustyTool, jax7480, SirDiman, Anima Tronic, zomg, orck που βοήθησαν με την εμπειρία και τις συμβουλές τους για να κάνω τις καλύτερες δυνατόν επιλογές του hardware, και ιδιαίτερα τον φίλο gdp77 που με ενθάρρυνε συνέχεια σε όλη την διάρκεια του εγχειρήματος.

Για οποιαδήποτε αλλαγή, αναβάθμιση ή πρόβλημα που θα προκύψει στο setup θα σας ενημερώσω εδώ... :T:

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι θα συμφωνησουν και οι υπολοιποι μαζι μου.

χαιρομαστε που βοηθησαμε, οσο μπορουμε ο καθενας, για να δωθει η καλυτερη λυση! αλλωστε γι αυτο ειμαστε ολοι εδω!!

ελπιζω να το ευχαριστηθεις/ειτε το μηχανημα, και να ευχηθω, το προβληματακι με την USB θυρα, να ειναι το μοναδικο του!!!

και να πω επισης, οτι κι εσυ με την περιγραφη και συνεχη ενημερωση του θεματος, ηδη μπορει να εχεις βοηθησει καποιο αλλο μελος, που τυχον ειχε παρομοια ζητηματα με σενα..!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
νομιζω οτι θα συμφωνησουν και οι υπολοιποι μαζι μου.

χαιρομαστε που βοηθησαμε, οσο μπορουμε ο καθενας, για να δωθει η καλυτερη λυση! αλλωστε γι αυτο ειμαστε ολοι εδω!!

ελπιζω να το ευχαριστηθεις/ειτε το μηχανημα, και να ευχηθω, το προβληματακι με την USB θυρα, να ειναι το μοναδικο του!!!

και να πω επισης, οτι κι εσυ με την περιγραφη και συνεχη ενημερωση του θεματος, ηδη μπορει να εχεις βοηθησει καποιο αλλο μελος, που τυχον ειχε παρομοια ζητηματα με σενα..!!

Να είσαι καλά φίλε cabdik, φτου φτου να μην το ματιάσω (είπαμε, είμαι και αρχιγκαντέμης βλέπεις), :p το pcάκι δουλεύει εξαιρετικά, ξεπέταξε ήδη τον πρώτο κατάλογο που δούλεψε ολόκληρο για πλάκα, και έφτυσε τα κουκούτσια! :T:

Η συνεργάτιδά μου που το δουλεύει έχει πάθει την πλάκα της, σήμερα είχα πάει για να μεταφέρω αρχεία της δουλειάς και στη συζήτηση επάνω μου το πετάει: «Μην μιλάς για το μηχάνημά μου. Όπα λέω. Νά τα μας. Από πότε έγινε το pc «σου» και όχι «μας»! Γυναίκες φίλε μου, τι περιμένεις... :p

Ένα γεγονός που μου φαίνεται παράξενο και σας το αναφέρω είναι το εξής. Έβαλα να μεταφέρω όλα τα Norton Ghost που είχαμε φτιάξει από το raid 0 των δύο Barracuda και στον εξωτερικό σκληρό των 2ΤΒ για ασφάλεια, και πρόσεξα το εξής: τα αρχεία ήταν συνολικά 82GB και ο εξωτερικός σκληρός Seagate των 2ΤΒ είναι USB 2.0, αυτός εδώ.

Copy_speed.jpg

Δεν σας φαίνεται κι εσάς παράξενο βρε παιδιά ή μου διαφεύγει κάτι που δεν το γνωρίζω;! :confused:

Για πολλά λεπτά συνεχόμενα, το TeraCopy Pro έδειχνε ταχύτητα αντιγραφής καρφωμένη στα 41-42MB/s!!! :o

Τον συγκεκριμένο εξωτερικό σκληρό των 2ΤΒ τον έχουμε ένάμισι χρόνο και έχω γράψει σε αυτόν άπειρα αρχεία, ποτέ μα ποτέ δεν είδα ταχύτητα αντιγραφής μεγαλύτερη απο 31-32ΜΒ/s. Άλλωστε και σύμφωνα με το Wikipedia, το USB 2.0 δεν μπορεί να ξεπεράσει τα 35MB/s, μέγιστο transfer rate: USB 2.0: Released in April 2000. Added higher maximum signaling rate of 480 Mbit/s (effective throughput up to 35 MB/s or 280 MBit/s). Δείτε εδώ.

Είναι δυνατόν να κάνει τέτοιο χοντρό λάθος το TeraCopy Pro; :hmm:

Δεν κάθισα βέβαια να χρονομετρήσω για να επιβεβαιώσω το transfer rate, αλλά θα το κάνω κάποια στιγμή.

Κάποια άλλη εξήγηση;...

Link to comment
Share on other sites

Γυναικες :

ο,τι τους αρεσει-κανει τη ζωη τους ευκολη-γουσταρει, ειναι αυτοματως "δικο μου".

ο,τι δεν τους αρεσει-κανει τη ζωη τους δυσκολη-δεν γουσταρει, ειναι αυτοματως "δικο σου"...!!!!!!! :D:D

οσο για το tera copy, ισως δεν διαβαζει απολυτα σωστα την ταχυτητα μεταφορας. καμια φορα οταν βαζω ενα USB 3 στικακι που εχω σε θυρα usb2 μου βγαζει κατι νουμερα τρελα (100-130Mb/s). στα 7 μιλαω εγω. δεν ξερω τι να πω..!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ξεθάβω το θέμα απλώς για να σας ενημερώσω, μια και πέρασαν σχεδόν τέσσερις μήνες από τη στιγμή που στήθηκε, συναρμολογήθηκε και σεταρίστηκε το Shinobi, ότι όλα συνεχίζουν να βαίνουν καλώς μέχρι σήμερα. :T:

Όπως είχα θέσει ως προαπαιτούμενο από την αρχή του εγχειρήματος, το νέο pc εκτός από γρήγορο θα έπρεπε να είναι και πολύ αξιόπιστο, μέγιστο ζητούμενο για ένα επαγγελματικό pc των γραφικών τεχνών. Μετά από τέσσερις μήνες λοιπόν βαριά επαγγελματικής, καθημερινής και πολύωρης εργασίας, το συγκεκριμένο setup έχει αποδείξει πλέον, στα δικά μου μάτια τουλάχιστον, την αξιοπιστία του σε μεσοπρόθεσμο ορίζοντα. Εάν συνεχίσει έτσι για 2-3 χρόνια από σήμερα, τότε θα μπορώ να πω ότι απέδειξε την αξιοπιστία του και σε μακροπρόθεσμο ορίζοντα.

Απολύτως κανένα λοιπόν πρόβλημα με το hardware μέχρι στιγμής, όλα δουλεύουν άψογα, αν και οφείλω να ομολογήσω ότι κάποιους τομείς του δεν τους έχω δοκιμάσει καν μέχρι στιγμής, π.χ., δεν έχω κάψει ακόμα ούτε ένα δισκάκι Blu-ray στο drive της LG λόγω έλλειψης χρόνου! :hm:

Και τα δύο raid 0 του setup, τόσο αυτό των δύο Samsung 830 για το λειτουργικό και τα προγράμματα, όσο και αυτό των δύο Barracuda για την αποθήκευση των εργασιών, αποδείχτηκαν εξαιρετικά αξιόπιστα μέχρι στιγμής. Εδώ βέβαια να πω ότι το raid 0 των δύο Samsung 830 έχει παραμείνει ουσιαστικά ανέγγιχτο όλο αυτό το διάστημα των τεσσάρων μηνών, έχουν εγκατασταθεί επιπλέον μόνο 2-3 πολύ ελαφριά προγράμματα για τον εκτυπωτή και το scanner του ατελιέ και τίποτε άλλο. Μέχρι σήμερα δεν έχει χρειαστεί ούτε για μια φορά να χρησιμοποιήσουμε το raid 0 των δύο Samsung για μεγαλύτερο trasfer rate σε κάποια δουλειά, τα γκάζια που δίνει το raid 0 των δύο Barracuda έχει κριθεί παραπάνω από επαρκές για όλες τις δουλειές του ατελιέ, όσο βαριές και αν είναι αυτές.

Θα ήθελα επίσης να παρατηρήσω το πόσο εύκολα συνηθίζει κανείς τα "γκάζια" ενός τέτοιου setup, μετά από κάποιο διάστημα του φαίνονται απλώς φυσιολογικά, αλλά μόλις κάτσει να δουλέψει σε κάποιο πιο αργό και πιο παλιό pc, του έρχεται να κλάψει με μαύρο δάκρυ! :rofl:

Π.χ. εγώ κάθομαι σχετικά αραιά να δουλέψω στο νέο pc, συνήθως 1-2 φορές τη βδομάδα ή το δεκαήμερο. Μόλις κάτσω όμως, αμέσως εντυπωσιάζομαι ξανά από τα γκάζια του μηχανήματος. Αν δουλέψω κάποιες ώρες όμως, αμέσως τα ξεχνάω και όλα μου φαίνονται απλώς νορμάλ. Μόλις όμως επιστρέψω στο σπίτι και κάτσω στο δικό μου Shinobi με τον Q6600 και τα 8GB ram, αμέσως καταλαβαίνω το χάος που χωρίζει τα δύο setup. Το δικό μου Shinobi φαίνεται απλώς να πηγαίνει σε slow motion 0,25 σε σχέση με το Shinobi του ατελιέ!... :wall:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Διάβασα όλο το θέμα και μου άρεσε η όλη δουλειά!!! :clap:

Μου φάνηκε περίεργο αυτό που είπες για το "αργό" ramdisk και είπα να κάνω κάποιες δοκιμές.

Έφτιαξα 2 ram disk των 3GB και έκανα κάποιες μετρήσεις.

Από ramdisk σε ramdisk αρχείο 3GB με το teracopy κάνει ~ 18sec

Με το copy των windows κάνει ~ 4sec !!!!

Οπότε σίγουρα συμβάλλει το teracopy στη καθυστέρηση.

Επίσης αναρωτιόμουν κατά πόσο παίζει ρόλο ο driver του ramdisk και το chipset της μητρικής.

Αυτά έτσι εγκυκλοπαιδικά. :smoke:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Διάβασα όλο το θέμα και μου άρεσε η όλη δουλειά!!! :clap:

Μου φάνηκε περίεργο αυτό που είπες για το "αργό" ramdisk και είπα να κάνω κάποιες δοκιμές.

Έφτιαξα 2 ram disk των 3GB και έκανα κάποιες μετρήσεις.

Από ramdisk σε ramdisk αρχείο 3GB με το teracopy κάνει ~ 18sec

Με το copy των windows κάνει ~ 4sec !!!!

Οπότε σίγουρα συμβάλλει το teracopy στη καθυστέρηση.

Επίσης αναρωτιόμουν κατά πόσο παίζει ρόλο ο driver του ramdisk και το chipset της μητρικής.

Αυτά έτσι εγκυκλοπαιδικά. :smoke:

Καλημέρα φίλε aposporis. Στην δική μου περίπτωση και στις δοκιμές που κάναμε με το ram disk, δεν είχαμε χρησιμοποιήσει το teracopy, το θυμάμαι σίγουρα αυτό, το teracopy ήταν από τα τελευταία προγράμματα που εγκαταστάθηκαν. Όλες οι δοκιμές και οι χρονομετρήσεις του ram disk είχαν γίνει με τον explorer των win7 ultimate 64 bit.

Φυσικά και δεν αμφισβητώ τις δικές σου μετρήσεις, εφόσον το μέτρησες έτσι θα είναι. Το θέμα όμως είναι και ότι με τον explorer των windows, φαίνεται κι εσύ να πήρες σχετικά αργό transfer rate. Δηλαδή αρχείο 3GB σε περίπου 4 δεύτερα = 750MB/s διαμεταγωγή. Τη στιγμή που υποτίθεται ότι τα ram disks ξεπερνούν με άνεση τα 12-15GB/s διαμεταγωγή! Και αντέγραφες από ram disk σε ram disk, άρα θεωρητικά δεν είχες πουθενά bottle neck. :...:

Αλήθεια, εσύ ποιο πρόγραμμα χρησιμοποίησες για να φτιάξεις τα δύο ram disks; Εμείς επειδή είμασταν πολύ πιεσμένοι χρονικά δεν είχαμε χρόνο για πειραματισμούς, το μοναδικό utility που χρησιμοποιήσαμε για το ram disk ήταν το ενσωματωμένο της Asrock Z77 Extreme 4, το λεγόμενο και fast ram, το οποίο νομίζω ότι είναι μια... μπούρδα και μισή τελικά. :TD:

Τώρα για το εάν παίζουν ρόλο ο driver του ramdisk και το chipset της μητρικής, δεν έχω την παραμικρή ιδέα, δεν έχω τόσο προχωρημένες γνώσεις στα τεχνικά θέματα των pc, υπάρχουν στο φόρουμ πολλά μέλη που είναι γκουρού στα τεχνικά θέματα.

Με την ευκαιρία να σας δείξω και τις συγκρίσιμες μετρήσεις του raid 0 των δύο Samsung 830, μια και είχα την περιέργεια να δω κατά πόσο επηρεάστηκε ή όχι: α) από την ολοκλήρωση και τελειοποίηση της εγκατάστασης όλου του software και β) από την πάροδο των τριών τελευταίων μηνών καθημερινής επαγγελματικής χρήσης.

Εδώ βλέπετε λοιπόν την μέτρηση που έγινε στις 14/11/2012 με μόνο τα windows 7 ultimate εγκατεστημένα και drivers της κάρτας γραφικών.

as-ssd-benchPrimaryDisk14112012_zps84697bc1.jpg

Ενώ εδώ βλέπετε την μέτρηση που έκανα σήμερα, με την ίδια ακριβώς έκδοση του AS SSD, με την εγκατάσταση ολοκληρωμένη με όλο το software εγκατεστημένο και σεταρισμένο (περίπου 70GB σε μέγεθος), και φυσικά μετά την πάροδο τριών μηνών καθημερινής εντατικής χρήσης.

as-ssd-benchPrimaryDisk1522013_zps2158efaf.jpg

Όπως έχει γράψει πολλές φορές νομίζω ο φίλος jax7480, το raid 0 των δύο samsung 830 μοιάζει εντελώς ανεπηρέαστο, λες και δεν πέρασε ούτε μια μέρα! :T: Μονάχα μια μικρή πτώση της τάξης του 4-7% παρατηρείται στην 4Κ-64 κατηγορία...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.