Jump to content



Επιδόσεις RamDisk in real life...


MeddlingMageGR

Recommended Posts

Για όσους δεν γνωρίζουν, το RamDrive είναι ενα πρόγραμμα το οποιο κόβει ενα μέρος απο την φυσική RAM* (όσο θέλουμε εμεις, 1, 1,5, 2GB) του υπολογιστή, και την μεταλλάσει σε partition. Αυτό το partition μπορούμε να το κάνουμε ό,τι θέλουμε. Να μεταφέρουμε αρχεία και προγράμματα, αλλα συνήθως το χρησιμοποιούμε για να "πετάξουμε" το page file των Windows ωστε οι λειτουργίες του να είναι όσο το δυνατών γρηγορότερες, αφού όπως ξέρουμε τα Windows χρησιμοποιούν το pagefile ακόμα κ όταν η φυσική μνήμη επαρκεί. Διοτι άλλο να γράφει ο υπολογιστής στον σκληρό δίσκο, και άλλο στη RAM.

Εδώ είναι ενα screenshot απο την ταχύτητα της μνήμης

ramdrive.jpg

Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω, είναι το κατα πόσον η διαφορά στην ταχύτητα είναι εμφανή στην καθημερινή χρήση. Ρωτάω εσάς άν κάποιος το έχει δοκιμάσει γιατι εγω είχα αρνητικά αποτελέσματα. Σε ενα τεστ που έκανα να ζιπάρω 21.600 φωτογραφίες σε χώρο 1,58GB είχα τα εξής αποτελέσματα σε μετρήσεις :

Στη RamDisk 3'52''

Στον SSD 2'03''

Στον HDD 2'59''

*Είναι προτιμότερο να χρησιμοποιείται σε RAM απο 8GB και πάνω.

Link to comment
Share on other sites

χρησιμοποιώ Ramdrive, για αυτό το λέει :p, ΑΛΛΑ τέτοια νούμερα... ούτε με τον 2600K στα 5ghz και RAM 2200 9-9-9 1T δεν τα βλέπω..

Αλήθεια με τί σύστημα είναι το 10K ποιο πάνω? (cpu/clock)?

Link to comment
Share on other sites

χρησιμοποιώ Ramdrive, για αυτό το λέει :p, ΑΛΛΑ τέτοια νούμερα... ούτε με τον 2600K στα 5ghz και RAM 2200 9-9-9 1T δεν τα βλέπω..

Αλήθεια με τί σύστημα είναι το 10K ποιο πάνω? (cpu/clock)?

Κάτι κάνεις λάθος.

Αύριο screenshot.

Τα νούμερα παραπάνω είναι χαμηλά.

Link to comment
Share on other sites

κάτσε λίγο, κατα το zipάρισμα φτιάχνεται ένα temporary αρχείο κάπου στον δίσκο. Όταν έκανες την δοκιμή με το ram-drive αυτό το temporary που δημιουργήθηκε ?

Στον SSD. Δεν το εχω αλλάξει το path. Πάντως τώρα που έκανα εν απλό copy του αρχείου αυτού στο ramdrive, ssd, HDD, φαίνετε ότι στο ram είναι ταχύτερο. Μόνο που δεν μου κρατάει χρόνους για να δω με λεπτομέρειες.

Κάτι άλλο. Οι προδιαγραφές του λαπτοπ λένε ότι maximum ram εχω τα 8gb. Όμως έχουν βγει κ 16gb SODIMM DDR 1333. Το λαπτοπ είναι ένα Sony vpc-f11m1e. Τι λέτε θα την πέρνει την μνήμη ?

Στάλθηκε από το HTC Desire HD A9191 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

αλλα συνήθως το χρησιμοποιούμε για να "πετάξουμε" το page file των Windows ωστε οι λειτουργίες του να είναι όσο το δυνατών γρηγορότερες, αφού όπως ξέρουμε τα Windows χρησιμοποιούν το pagefile ακόμα κ όταν η φυσική μνήμη επαρκεί. Διοτι άλλο να γράφει ο υπολογιστής στον σκληρό δίσκο, και άλλο στη RAM.

δηλαδη αμα απενεργοποιησω το page file και μεινω μονο με τη φυσικη ram

παλη τα widows θα χρησιμοποιουν page file?

εδω και αρκετα χρονια απενεργοποιω πληρως το page file

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη αμα απενεργοποιησω το page file και μεινω μονο με τη φυσικη ram

παλη τα widows θα χρησιμοποιουν page file?

εδω και αρκετα χρονια απενεργοποιω πληρως το page file

Εγω όταν το απενεργοποιώ, μου κρασάρει τα games. Εστω 1GB το θέλει. Εγω έχω περάσει 2 στη RAM. (και αλλα 6 ελέυθερα).

Link to comment
Share on other sites

Mια στιγμή γιατί μπερδεύτηκα, το θέμα δεν είναι πόση ταχύτητα μετρά το crystalDiskMark στο ramdrive ούτε αν πρέπει να χρησιμοποιήσουμε pagefile ή όχι, ούτε αν το τάδε pc παίρνει την τάδε ram.

είναι Επιδόσεις RamDisk in real life...

και από ότι βλέπω κανείς δεν έχει απαντήσει επί του θέματος.

Πάμε πάλι λοιπόν. Χρησιμοποιήτε ramdrive ? και αν ναι πώς ? για ποια λειτουργία/προγράμματα και τι σας προσφέρει από θέμα επιδόσεων/ευκολίας ?

Κάπου παλιότερα κάποιος εδώ μέσα είχε ποστάρει ότι μέσα στο ramdrive που είχε κόψει από την μνήμη του, σήκωνε ένα linux VM, με αποτέλεσμα πάρα πολύ γρήγορο boot και λειτουργία, αλλά δεν θυμάμαι ποιος ήταν. :(

Link to comment
Share on other sites

Κάπου παλιότερα κάποιος εδώ μέσα είχε ποστάρει ότι μέσα στο ramdrive που είχε κόψει από την μνήμη του, σήκωνε ένα linux VM, με αποτέλεσμα πάρα πολύ γρήγορο boot και λειτουργία, αλλά δεν θυμάμαι ποιος ήταν. :(

Ξεκινας ρωτωντας chroma και jaco :p

Xρησιμοποιω ramdrive..σιγουρα οχι για τις επιδοσεις.

6 γιγα κομμενα και ραμμενα για τις αναγκες μου..οτι temp δημιουργει το οποιοδηποτε προγραμμα χρησιμοποιω (win ,browsers ,photoshop ,winrar) το βαζω εκει.

Προσπαθω να ελαχιστοποιησω στο ελαχιστο τις εγγραφες στον ssd μιας και εχω σταματησει να αλλαζω hw(γενικα) για τις οποιες επιδοσεις προσφερουν.Αχρηστες μου ειναι πλεον..

Link to comment
Share on other sites

Vengeance 4x2Gb 1600, 2500Κ@4.5Ghz

Asus p8z68 deluxe

Ποιο ramdisk χρησιμοποιείς και τι file system είναι; NTFS ή FAT32

είναι Επιδόσεις RamDisk in real life...

και από ότι βλέπω κανείς δεν έχει απαντήσει επί του θέματος.

Πάμε πάλι λοιπόν. Χρησιμοποιήτε ramdrive ? και αν ναι πώς ? για ποια λειτουργία/προγράμματα και τι σας προσφέρει από θέμα επιδόσεων/ευκολίας ?

Ναι χρησιμοποιούμε ramdisk γιατί έτσι γουστάρουμε,. Τι δεν καταλαβαίνεις; Τι δεν καταλαβαίνεις; :p

Ram Disk= Δεσμεύεις ένα κομμάτι από την φυσική ραμ το οποίο χρησιμοποιείς σαν σκληρό δίσκο, π.χ. 8gb ραμ – 1gb ram disk= 7gb διαθέσιμα για το λειτουργικό και προγράμματα, άρα ακατάλληλο για συστήματα με μικρή ραμ. Π.χ. <6gb

Γιατί να το κάνω;

Πρώτον για την ταχύτητα που σου προσφέρει η ραμ, είναι πολύ μεγαλύτερη και από τον πιο γρήγορο ssd και δεύτερον για να γλιτώσεις κάποιες εγγραφές στον ssd. Ιδανικό για αυτούς που έχουν 32βιτ σύστημα με πάνω από 4gb ram καθώς μέσω του ramdisk μπορούν να αξιοποιήσουν την μνήμη (για ramdisk) που τα windows δεν βλέπουν.

Χαρακτηριστικά ramdisk

Πέρα από την ταχύτητα, κάθε φορά που κάνεις restart/shut down ότι υπάρχει εκεί μέσα χάνετε, για να το κρατήσεις πρέπει να ρυθμίσεις το ramdisk να κάνει save μια εικόνα του ramdisk πριν το restart/shut down στον SSD (ακυρώνεται το πλεονέκτημα περί εγγραφών σε ssd) ή σε κάποιο άλλο μηχανικό σκληρό , η εικόνα θα φορτώνετε κατά την εκκίνηση του υπολογιστή.

Page file

Υπό ιδανικές συνθήκες χρησιμοποιείτε ΜΟΝΟ όταν τελειώσει η φυσική ραμ, τότε το λειτουργικό στρέφεται προς την pafefile και λειτουργεί σαν συμπλήρωμα, λέω υπό ιδανικές επειδή υπάρχουν κακογραμμένα προγράμματα τα οποία θα την απαιτήσουν ακόμα και αν έχεις 32gb ram από τα οποία τα 28gb είναι ελεύθερα…. Επίσης χρησιμοποιείτε και για τα crash dump.

Πώς ξέρω τι μέγεθος Page file χρειάζομαι;

Απλά άνοιξε ότι πρόγραμμα έχεις και λειτούργησε τα χωρίς να κλείσεις τίποτα, π.χ. ενώ παίζω dota2 συνήθως ακούω μουσική, έχω το skype ανοιχτό και μιλάω, στα load χαζεύω στο internet ή βλέπω κάνα video στο youtube, ίσως να διαβάζω και κάνα Pdf κτλ, άνοιξτα όλα και δείτε σε κάποιο πρόγραμμα (π.χ. AIDA) το peak usage του pagefile.

Pagefile σε ramdisk.

Γιατί θέλω να τρέχουν και τα κακογραμμένα προγράμματα. (αν είναι η pagefile off τότε δεν τρέχουν)

Για να γλιτώσω εγγραφές στον ssd.

Μερικοί θα πουν και ταχύτητα, προσωπικά αμφιβάλω αν θα δει κάποιος διαφορά.

Για τα crash dump μάλλον θα τα χάνετε ακόμα και αν το εχετε ρυθμίσει να κάνει save image, αφού θα κρασαρει.. (not sure, don’t know).

Tι μπορώ να βάλω μέσα στο ramdisk συνήθως

Ολόκληρα προγράμματα ή παιχνίδια και μεγάλα αρχεία αρκεί να επαρκή ο διαθέσιμος χώρος του ramdisk και να κάνει save ένα image για να μην χάσουμε τις αλλαγές.

Επίσης χρησιμοποιείτε και για μικρά tweak όπως

Pagefile Yes plz (no image required)

Sandbox Yes plz (image μόνο αν θες να τα κρατήσεις)

Browser cashe Yes plz (image μόνο αν θες να τα κρατήσεις)

Zip temp Yes plz (no image required)

Printer spool (δεν ξέρω ρυθμίσεις δεν έχω εκτυπωτή αλλά μάλλον και εδώ Yes plz (no image required)

User temp, System temp εδώ ίσως υπάρχει πρόβλημα, κατά την εγκατάσταση μερικά προγράμματα ζητάνε restart και αποθηκεύουν πληροφορίες στο temp, μόλις τελειώσει το restart πάνε να τα διαβάσουν οπότε αν δεν το αποθηκεύετε σε image το ramdisk έχεις θέμα.

Για καλύτερες επιδόσεις γενικά, υπάρχει και το ram cashe που κάνει καλή δουλεία.

Link to comment
Share on other sites

Ναι χρησιμοποιούμε ramdisk γιατί έτσι γουστάρουμε,. Τι δεν καταλαβαίνεις; Τι δεν καταλαβαίνεις; :p
Ήταν παραίνεση να μείνουμε on-topic μιας και είναι αρκετά ενδιαφέρον θέμα !

btw

http://www.thelab.gr/ti-pou-poso/anavathmisi-gia-filo-72996.html#post1062747601

http://www.thelab.gr/mnimes-ddr-ddr2-ddr3/sta-6-kai-sta-12-malista-alla-74379.html#post1062764396

http://www.thelab.gr/ti-pou-poso/aksizei-i-anavathmisi-aksizei-den-aksizei-i-74595.html#post1062764924

http://www.thelab.gr/skliroi-diskoi-elegktes-kai-optikes-syskeyes/4-120gb-ssd-2-ssd-256gb-me-107574.html#post1063231433

:p

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.