Jump to content



Επιδόσεις RamDisk in real life...


MeddlingMageGR

Recommended Posts

[MENTION=172]papatsonis[/MENTION]:

Τις παρακάτω επιδόσεις μόνο το SoftPerfect της δίνει:

73050800f43dcec8.jpg

Προσωπικά δεν χρησιμοποιώ RAMDISK. Έχω διαβάσει τι προσφέρει, αλλά το pagefile το έχω απενεργοποιημένο λόγω 16GB RAM, οπότε δεν ξέρω πόσο θα οφελούσε να έχω και RAMDISK. Για να γλιτώσω εγγραφές στον SSD, δεν ασχολούμαι καν.

Link to comment
Share on other sites

Pagefile καλό είναι να υπάρχει για κάποιες παλιές εφαρμογές που απλά δεν ξεκινάνε χωρίς αυτό.Όσο για το μέγεθος πάνω απο 725mb δεν πρόκειται να δεσμευτεί σε καμμία περίπτωση.

Επι του θέματος ramdrive βάζω μόνο όταν δουλεύω photoshop για την cache.Σπάνιο αλλά ναι έχει μεγάλη διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια υπαρχει ενας φακελλος ΤΕΜP στο c/ windows/temp και αλλοι δυο στο c/user/appdata/local/temp. Μπορει να βαλει καποιος στον ramdisk εναν απο τους δυο;

Ο πρωτος temp ειναι για τα windows να φανταστω και ο δευτερος ειναι των προγραμματων εκτος και αν ορισει καποιος διαφορετικα;

ειπωθηκε αυτο

User temp, System temp εδώ ίσως υπάρχει πρόβλημα, κατά την εγκατάσταση μερικά προγράμματα που ζητάνε αποθηκεύουν πληροφορίες εκεί και μόλις τελειώσει το restart πάνε να τα διαβάσουν οπότε αν δεν αποθηκεύετε σε image το ramdisk έχεις θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια υπαρχει ενας φακελλος ΤΕΜP στο c/ windows/temp και αλλοι δυο στο c/user/appdata/local/temp. Μπορει να βαλει καποιος στον ramdisk εναν απο τους δυο;

Ο πρωτος temp ειναι για τα windows να φανταστω και ο δευτερος ειναι των προγραμματων εκτος και αν ορισει καποιος διαφορετικα;

ειπωθηκε αυτο

Capture.JPG

Link to comment
Share on other sites

Το ξέχασα.

Ιδανικό για αυτούς που έχουν 32βιτ σύστημα με πάνω από 4gb ram καθώς μέσω του ramdisk μπορούν να αξιοποιήσουν την μνήμη (για ramdisk) που τα windows δεν βλέπουν.

Οι επιδόσεις που εμφανίζουν τα ramdisk δεν εξαρτάτε αποκλειστικά από το hardware (ραμ cpu) αλλά και από τις ίδιες τις εταιρίες που τα φτιάχνουν. π.χ. ένα συγκριτικό.

Αρα αυτα να μην τα βαζουμε στην ramdisk ε;

Κοίτα για επιδόσεις διαφορά απλά δεν… για να γλιτώσεις εγγραφές από τον ssd μπορείς να τα βάλεις σε μηχανικό δίσκο, αν θες σε ramdisk τότε κάνε save και load το image εξάλλου σιγά πόσο συχνά κάνεις Install λογισμικό; Πάντως αν τα βάλεις σε ramdisk χωρίς save δεν είναι υποχρεωτικό ότι θα πέσεις σε τέτοια εφαρμογή… ίσως σου τύχει ίσως όχι… δεν υπάρχει κάποια λίστα που να σου λέει σίγουρα ποιες εφαρμογές το κάνουν, ε και άμα φας σφάλμα Θα το καταλάβεις :p

Εγώ πάντως προς το παρόν δεν τα έχω πειράξει, στο ram disk (1gb) υπάρχει ένα Pagefile τον 512mb και το sandbox του ff, θα έβαζα και το 7zip temp αλλά μετά πρέπει να αυξήσω το μέγεθος του καθώς δεν θα έχει χώρο για να ξεζιπαρω ένα αρχείο μεγαλύτερο από 500mb.

Link to comment
Share on other sites

In real life δεν έχω βρεί ακόμα κάτι στο οποίο να αξίζει να χρησιμοποιήσει κανείς το RAMDisk. Έχω και εγώ το Softperfect Ramdisk:

crystalramdisk.png

αλλά δεν έχω βρεί κάτι στο οποίο να κάνει διαφορά real life. Μόνο για να βλέπουμε το benchmark και να χαιρόμαστε :D

Περί browser cache και temp folder σε RAMDisk αντί για SSD, όπως έχω και σε άλλο thread, δεν αξίζει διότι:

1) Η διαφορά στην ταχύτητα δεν γίνεται αντιληπτή, στην πράξη δεν υπάρχει διαφορά

2) Δυστυχώς μάλλον θα πεθάνουμε πρώτα εμείς και μετά ο SSD από τις εγγραφές, οπότε οι προσπάθεις για μείωση των writes είναι χωρίς νόημα.

Φυσικά ίσως για κάποιες εφαρμογές, όπως photoshop, να έχει νοήμα (γιατί όμως; δε θα έπρεπε από μόνο του το photoshop αυτόματα να αξιοποιεί τη μνήμη;).

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να δοκιμάσεις ,αλλά δεν ξέρω τι επιπτώσεις θα έχει.

Εγώ το χα δοκιμάσει... Και νομίζω δεν δούλευε το Photoshop. Ίσως και άλλα προγράμματα να έχουν πρόβλημα, δεν κάθισα να το ψάξω ιδιαίτερα μιας και ένα να μην δουλεύει είναι πρόβλημα. Όποιος θέλει πάντως ας το ψάξει περισσότερο, να μας πεi.

Προσωπικά βάζω την cache του firefox se ramdisk. Δεν την έχω ψάξει με τα προγράμματα, αλλά εγώ χρησιμοποιώ το ImDisk.

Ας βάλω κι εγώ ένα bench:

ramdiskbench.png

Πάντως αφού βάζετε που βάζετε benchmarks μήπως να λέγατε τι Ram έχετε; Εγώ προσωπικά έχω DDR2 στα 800.

Πάντως αυτό με το pagefile από ότι έχω διαβάσει είναι βλακεία τακτική. Εγώ το έχω αφήσει έτσι όπως είναι, όσο για τα writes στον ssd, ντάξει τι να κάνουμε.

Τώρα για το πόσο βοηθάει το ramdisk για την cache του firefox δεν ξέρω, το έχω αφήσει έτσι από πριν που είχα hdd :p

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.