Jump to content



Arcade Cabinet DIY


pontium

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλο το φόρουμ!

Δεν ξέρω κατά πόσο ταιριάζει σε αυτή την κατηγορία,αλλά θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας μια καμπινούλα που έφτιαξα πρόσφατα για προσωπική μου χρήση.

Θέλω να πω αρχικά,ότι έχω ήδη εμπειρία σε επισκευές-κατασκευές arcade cabinets,απλά δεν έτυχε ποτέ σε αυτά τα χρόνια,να φτιάξω κάτι για μένα.H "καμπίνα" μου μέχρι πρόσφατα,ήταν μια πλεξούδα jamma και χειριστήρια,σε μια τηλεόραση για να δοκιμάζω τις πλακέτες.

H κατασκευή έγινε μέσα σε 3 μέρες απο το μηδέν,με στοκ πράγματα που είχα στο εργαστήριο μου,για μείωση κόστους όσο το δυνατόν περισσότερο.

Υλικά(περιλιπτικά):

-MDF ξύλο 2.2cm πάχος 2.5m x 5m

-Ροδάκια,συρτάκια,plexyglass,αστάρι,στόκος σιδήρου,χρώμα μαύρο μάτ κτλ

-Σετ χειριστήρια,μηχανικός κερματοδέκτης,x-arcade interface(ποτέ δεν το συμπάθησα,αλλά μου είχε μείνει),μια παλιά TV 22",ένα ραδιοκασσετόφωνο αυτοκινήτου roadstar ως ενισχυτής,2 ηχεία αυτοκινήτου pionner 30w,2 woofer 80w,ασύρματο mini keyboard-mouse combo(για επιλογή emulators και games),ένα pc pentium 4 3GHz

-Emulators: WinUAE,WinVice,PSX 1.13,MAME 1.40,Daphne

Είναι ας πούμε,ένα μακρινό όνειρο κάθε παιδιού,που χάλαγε το χαρτζιλίκι του στα "ουφάδικα" :D

Δεν έχει τελειώσει ακόμα.Το μόνο που μου έμεινε,είναι η φωτεινή επιγραφή στην μετώπη και τα σχέδια που δεν έχω κατασταλάξει τι θα βάλω!Επίσης θα μπει και πλεξούδα jamma παράλληλα για να μπορώ να δοκιμάζω-παίζω παιχνίδια στην κλασσική μορφή τους.

PS=Τα χειριστήρια εν γνώση μου είναι "ανάποδα",έτσι με βολεύει :p

Enjoy!

Κοπή πλαϊνών κομματιών:

35800836.jpg

67331974.jpg

Συναρμολόγιση ξύλων:

15593659.jpg

14639347.jpg

56995086.jpg

Κατασκευή controller panel και τρύπες για ηχεία-κερματοδέκτη:

98163802.jpg

26744488.jpg

99457876.jpg

Τρύψιμο και στοκάρισμα:

31205421.jpg

86998358.jpg

Σετάρισμα pc(χειριστήρια,tv,ήχος):

81801140.jpg

Αστάρωμα με πιστόλι βαφής:

83424284.jpg

Τελική βαφή:

27078981.jpg

63763513.jpg

Μοντάρισμα εξαρτημάτων(plexyglass,κατασκευή πλεξούδας κτλ):

35848594.jpg

94387120.jpg

18642302.jpg

24918076.jpg

91688837.jpg

45845057.jpg

Almost done!

53850901.jpg

53745492.jpg

45597252.jpg

69881879.jpg

87410985.jpg

53196207.jpg

Και τέλος,lets play some d*mn games!

90290343.jpg

31876107.jpg

95156172.jpg

74286754.jpg

43456205.jpg

67347836.jpg

47614801.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολύ μ'αρέσει, μπράβο για το project. Το x-arcade interface τί είναι ? δώσε λίγο info για τις πλακετούλες που βλέπουμε.

:clap::clap::clap::clap:

να είχες και λίγο καλύτερης ποιότητας φώτος : (

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο φίλε μου!!! Είναι στα σχέδια μου εδώ και πάρα πολύ καιρό και το έχω μελετήσει πολύ το θέμα! Θα μπορούσες να μου διευκρινήσεις κάποια πράγματα;

1) Πόσο σου κόστισε περίπου; Τι από όλα αυτά αγόρασες δλδ γιατί από ότι λες είχες ήδη υλικά.

2)Τι εργαλεία χρησιμοποιήσες;

3)Το ξύλο μόνο του πόσο περίπου κοστίζει;

4)Τα arcade κουμπάκια τα πήρες από εξωτερικό ή βρήκες κάπου Ελλάδα;

5)Την TV με τι καλώδιο την σύνδεσες με το PC;

Ανέβασε και κανένα update αν προσθέσεις τίποτα άλλο!

EDIT: O κερματοδέκτης είναι για απλά για ομορφιά ή τον έχεις συνδέσει κάπως κάπου;

Link to comment
Share on other sites

Το x-arcade interface τί είναι ?

να είχες και λίγο καλύτερης ποιότητας φώτος : (

Thanks man!

Το x-arcade είναι στην ουσία ένα πληκτρολόγιο usb που μπορείς να συνδέσεις πάνω την πλεξούδα με τα πλήκτρα σου,και κάθε πλήκτρο αντιστοιχεί σε ένα γράμμα.Μετά το σετάρεις μέσα στους emulators για να λειτουργεί σωστά.

Βασικά,αυτή η πλακέτα ήταν μέσα σε ένα x-arcade joystick για pc.Άλλη λύση είναι το iPac που είναι και το καλύτερο κατα τη γνώμη μου και μπορείς να καθορίσεις τα πλήκτρα που αντικρίζει χωρίς να έχεις προκαθορισμένες λειτουργίες(esc,alt,shift κτλ).

Σόρρυ για την ποιότητα των φώτος και το περιβάλλον γενικά,είναι βγαλμένες με κινητό.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο φίλε μου!!! Είναι στα σχέδια μου εδώ και πάρα πολύ καιρό και το έχω μελετήσει πολύ το θέμα! Θα μπορούσες να μου διευκρινήσεις κάποια πράγματα;

1) Πόσο σου κόστισε περίπου; Τι από όλα αυτά αγόρασες δλδ γιατί από ότι λες είχες ήδη υλικά.

2)Τι εργαλεία χρησιμοποιήσες;

3)Το ξύλο μόνο του πόσο περίπου κοστίζει;

4)Τα arcade κουμπάκια τα πήρες από εξωτερικό ή βρήκες κάπου Ελλάδα;

5)Την TV με τι καλώδιο την σύνδεσες με το PC;

Ανέβασε και κανένα update αν προσθέσεις τίποτα άλλο!

EDIT: O κερματοδέκτης είναι για απλά για ομορφιά ή τον έχεις συνδέσει κάπως κάπου;

Έχουμε:

1)τα υλικά τα είχα ήδη,στην ουσία μόνο στόκους,αστάρι,χρώματα,ροδάκια,μαχαιράκια σέγας και γυαλόχαρτα πήρα στην παρούσα κατάσταση.Κοντά στα 65e

2)Σέγα,plotter(για δημιουργία πατρόν σε χαρτί),περιστροφικό τρυβείο,κομπρεσέρ και πιστόλι βαφής,ηλεκτρικό δράπανο,φρέζες,ράσπα,κολλητίρι.Μπορεί να έχω ξεχάσει κάτι,αλλά είναι τα πολύ βασικά

3)Είχα πάρει στοκ 4 φύλλα το 2009,κόστος 60e περίπου το φύλλο,απλά θα το χρειαστείς όλλλοοοο!!

4)Τα buttons τα παίρνω σε ποσότητες και βγαίνουν πολύ φθηνά απο αγγλία(arcade shop uk,πρέπει να έχει και στο ebay)

5)Απο s-video της κάρτας γραφικών σε scart,και συγκεκριμένα σε composite.Μπορώ να πω ότι με ταλαιπώρησε λίγο επειδή έδειχνε ασπρόμαυρα και τελικά έπρεπε να ρυθμίσω σε secam p για να δείξει σωστά :D

Ενοείται για τα updates!

Thanks!

PS=Ο κερματοδέκτης λειτουργεί κανονικά και τον έχω ρυθμίσει για 50 cents αλλά έχω βάλει και ένα button με διακόπτη on-on για να "βάζω" απο κει

Link to comment
Share on other sites

εισαι ενας μικρος Θεουλης ..

δεν βρηκες καμια ξεχασμενη καμπινα να υποθεσω και εκανες δικια σου η ηθελες

DIY?

ROM βρηκες ολα? περιπου ποσα εχεις?

Ήθελα δικιά μου βασικά,άλλη ευχαρίστηση να το φτιάχνεις μόνος σου :D

Roms απο MAME είναι πλήρης,τα υπόλοιπα ότι μου αρέσανε ή έπαιζα παλιά σε amiga(ειδικά το agony που είναι και στη φώτο(με την κουκουβάγια),που το τερμάτισα μετά απο 15 χρόνια)

Το ιδιαίτερο κομμάτι είναι το Daphne που είναι emulation laserdisc που είναι πολύ σπάνια.Εκεί βρήκα το dragon's lair έτοιμο και τα υπόλοιπα 3 τα είχα σε laserdisc,τα έκανα rip απο το pionner σε mov στο pc,και τα ρύθμισα να τρέχουν σε emulation.Είναι το road blaster,space ace και bega's battle

Ο κερματοδέκτης βλέπω δουλεύει κανονικά (κρίνω από την πλακετούλα + καλώδια), ο κουβάς που είναι ?

Σήμερα 17:40

Δεν τον έχω βάλει ακόμα,αλλά ακούγεται και πάλι ωραία που χτυπάει στο πάτωμα :)

Link to comment
Share on other sites

Αστέρι. Μαμάει. Φοβερό. Ότι μαμάει το είπα;

Agony μουσικάρα και τρομερό animation..τι μου θύμισες τώρα..εταιριάρα η psygnosis τότε.

Έλα που θα σταματήσεις εκεί. Το προτζεκτ απαιτεί φωτισμό και "διαφημιστικό" πλεξυ πάνω.

Πώς και δεν έβαλες 6 κουμπιά; Η επιλογή της tube tv ήταν λόγο κόστους ή αυθεντικότητας;

Για frontend, άμα δεν το έχεις ψάξει δες το hyperspin.

Εξαιρετική δουλειά, ευχαριστούμε που το μοιράστηκες μαζί μας!

Link to comment
Share on other sites

Πώς και δεν έβαλες 6 κουμπιά; Η επιλογή της tube tv ήταν λόγο κόστους ή αυθεντικότητας;

Τα παιχνιδάκια έτσι και αλλιώς που παίζω,ζήτημα να έχουν 3 buttons+start+joystick το πολύ.Δεν είμαι και πολύ fan των fighting games.Το μόνο θέμα που είχα,είναι με το psx emulator,αλλά έγιναν remap τα buttons και μπορώ άνετα να παίξω crash bandicoot series,pacman 20th ακόμα και dino crisis 2,start και select είναι τα πάνω και τα L1/L2 R1/R2 δεν χρησιμοποιούνται σχεδόν ποτέ(κάνεις τα ίδια combo με τα κλασσικά 4 buttons).Διαφορετικά μπορώ να βάλω και joypad.

Η οθόνη χρησιμοποιήθηκε σκόπιμα crt γιατί δεν κάνει ιδιαίτερο "πιξέλιασμα" στα παλιά παιχνίδια,δίνει άλλο feeling,συν ότι θα προσθέσω lightgun και πετάλι που δουλεύουν ρολόι με αυτή για duck hunt-time crisis-house of the dead φάση :p

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν απο Ελλαδα σε πολυ λογικες τιμες καταστημα με επωνυμια Σταμος. Ειναι καπου στα Πατησια δεν θυμαμαι κατι περισσοτερο. Η ποιοτητα δεν ειναι κατι το φοβερο αλλα αυτο για εμενα ειναι ενα μεγαλο συν. Πραγματικη εξομειωση των μηχανηματων που παιζαμε μικροι.

Εχει κουμπια με τους διακοπτες με λιγοτερο απο 1€, joystick πλαστικο, δειχνει ανθεκτικο με 5€, κερματοδεκτες, φωτιζομενα πληκτρα κλπ

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.