Jump to content



The VDSL Thread: Μοιραστείτε τον πόνο και την χαρά σας


Recommended Posts

Να και κάτι πραγματικά παράξενο..

Γύρισα από vdsl σε adsl διότι είδα ότι δεν χρειαζόμουν την extra ταχύτητα.

Μου είπαν να κρατήσω σε λειτουργία το modem που είχαν δώσει για vdsl.

2991707840.png

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγή router στο σπίτι γιατί το παλιό με έκοβε λόγω 100αριου LAN:

2994805334.png

Προχθές βγήκε μια εταιρεία και ανακοίνωσε προσφορά 1Gbit internet πιλοτικά στο κέντρο της πόλης σε τιμές 50Mbit...

Μέσα σε ένα χρόνο λένε θα μπορούν να δώσουν σε όλη την πόλη. Άντε να δούμε...

Έγινε επεξεργασία από jax7480
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=51]jax7480[/MENTION] πόσο πληρώνεις αν επιτρέπεται; (100-10 ή 200-10 είχες πει)

120/10 είναι η γραμμή του σπιτιού. Η τιμή είναι 110€ το μήνα αλλά δεν τα πληρώνω εγώ. Είναι παροχή της εταιρείας που δουλεύω. To upload το καθορίζεις εσύ με 6€ το μήνα έξτρα ανεβαίνει 10Mbit ακόμα κτλ και μπορεί να φτάσει τα 120DL/120UL.

Το 200/200 που είχα πει υπάρχει αλλά ξεφεύγει στα λεφτά και είναι για εταιρική χρήση. Η κλασική που μπορείς να πάρεις για το σπίτι είναι η 200/20 και κοστίζει πολλά (300€ το μήνα).

Link to comment
Share on other sites

Προς γερακα μερια ξερει κανεις ποτε θα ερθει. Κπου ειχα δει πως εχει μπει ενα KV στην αναπαυσεως. Ειμαι στα 3 mbps... δεν αντεχω αλλο. Δεν εχει νοημα η ζωη με 3 mbps. Θα αρχησω παλι να νικοιαζω ταινειες...:eek:

Link to comment
Share on other sites

κάπου 2.7 Km από το "κουτί" (σε ευθεία)

Line Attenuation 56.0 db

Παίζει να είναι και 4km απόσταση απο το σπιτι μεχρι το καφάο...Τουλάχιστον πληρώνεις για 4 η 8 η κερατιάτικα έως 24?

Link to comment
Share on other sites

Πληρωνω για 24 σε πακέτο με σταθερη καθώς το εναλλακτικό - πριν 2 χρόνια που ρώτησα - ήταν 2. Τότε βέβαια κλείδωσε σε 4.2 ως 4.6 και ήταν σχετικά ΟΚ, οπότε δεν έλεγε να πάω σε 2. Το 4 ή 8 που λες πότε προέκυψε ως επιλογή?

Link to comment
Share on other sites

Πληρωνω για 24 σε πακέτο με σταθερη καθώς το εναλλακτικό - πριν 2 χρόνια που ρώτησα - ήταν 2. Τότε βέβαια κλείδωσε σε 4.2 ως 4.6 και ήταν σχετικά ΟΚ, οπότε δεν έλεγε να πάω σε 2. Το 4 ή 8 που λες πότε προέκυψε ως επιλογή?

Υπάρχει σε άλλες εταιρίες.Επίσης νομίζω ότι αν δεν σου προσφέρουν τουλάχιστον το 1/3 από το πρόγραμμα που έχεις άμα τους κυνηγήσεις λίγο είναι υποχρεωμένοι να σου ρίξουν το πάγιο.Ψάξε το λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο αναρωτιέμαι και εγώ, περί αναβάθμισης της γραμμής, τα τελευταία 8 χρόνια (60.5db)

3013403432.png

Και τώρα είναι στα καλά της, έπειτα από αγορά ενός netgear dgn2200v3.

[MENTION=5804]neuromancer[/MENTION] με τι modem/router είσαι;

Link to comment
Share on other sites

Απόσταση από το κέντρο του ΟΤΕ είπα παραπάνω.

Το modem μου είναι Netgear DGN2000.

Παλαιότερα, σε θεσ/νίκη πήγαινα μέχρι 5.5 που πάλι δικαιολογούταν με βάση την απόσταση από το κέντρο του ΟΤΕ. Εντάξει, ξέρουμε ότι ειμαστε μακρυά (τώρα είναι Λάρισα). Σε όποιον και να πάμε τα ίδια θα είναι εφόσον όλοι χρησιμοποιούν το χαλκό του ΟΤΕ. Το θέμα είναι θα βελτιωθεί ποτέ κάτι? Με πρήζει η HOL κάθε μέρα για το ιδιόκτιτο δίκτυό της και την οπτική της ίνα, και %#@%$@ μπλε...... Προφανώς δεν θα δούμε ποτέ VDSL.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.