Jump to content



The VDSL Thread: Μοιραστείτε τον πόνο και την χαρά σας


Recommended Posts

Σε fps games που παίζω είναι πολύ σημαντικό το μικρότερο ping, για αυτό έγραψα μια χαρά.

3ms διαφορά έχω από την adsl που είχα πριν και δεν με έχει επηρεάσει πουθενά.

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα fastpath σε wind vdsl και δεν ειδα καμία μα καμια διαφορα .

Το ping μου ειναι σταθερά στα 100/110 ms στο smite που παίζω ,περίπου 10-15 περισσοτερα απο την adsl της ιδίας εταιρείας που ειχα.

sent from mobile

έγινε πράγματι η αλλαγή όμως? έχει πέσει το hop με το dslam (tracert) κάτω από 10ms?

Link to comment
Share on other sites

Εν συντομία οι επικοινωνία μου με την Forthnet και το τελικό αποτέλεσμα.

  1. Παίρνω τηλέφωνο 13831 ενημερώνω για την διαφορά ping που έχω σε σχέση με την adsl και ζητάω να με βάλουν σε fastpath
  2. Την επόμενη με παίρνουν και με ενημερώνουν ότι στην Vdsl δεν υπάρχει fastpath αλλά θα δοκιμάσουν να μου αλλάξουν προφίλ.
  3. Αν και η αλλαγή έγινε μέσα σε μισή ώρα με ξανά πήραν την επόμενη μέρα. Τους είπα ότι είδα αύξηση στην ταχύτητα upload που κλειδώνει η γραμμή και στο SN Margin, αλλά όχι μείωση στα ping. Τέλος μου είπαν για άλλη μία φορά ότι δεν γίνεται να έχω fastpath σε vdsl.

Και μία φώτο με το τελικό αποτέλεσμα μετά την αλλαγή προφίλ. (τα ping παρέμειναν τα ίδια)

gmht.jpg

Link to comment
Share on other sites

έγινε πράγματι η αλλαγή όμως? έχει πέσει το hop με το dslam (tracert) κάτω από 10ms?

Αυτο που με ρωτας μου φαίνεται αστροφυσική. :D

Πάντως κι εγω θεωρώ ότι μπορει να μην πείραξαν τίποτα.

Βέβαια καποια στιγμη που ξαναπηρα να ρωτησω μου ειπαν ότι ηδη ειμαι σε fastpath αλλα κλαϊν,το δούλεμα πέφτει σύννεφο.

Πάντως διαφορά στο ping,δεν ειδα. Ουτε 1 ms.

sent from mobile

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έτσι για την ιστορία γράφω την εμπειρία μου με το vdsl με τη wind

(να σημειωθεί ότι κανένας άλλος πάροχος δεν δίνει εδώ στην περιοχή)

Με πήραν από WIND την προηγούμενη εβδομάδα να βάλω vdsl με την δικαιολογία πως είναι προσφορά και η γραμμή μου "σηκώνει" κάτι τέτοιο, αφού γι'αυτούς είναι "μετρημένα" 47 mbps για το σπίτι μου. Δέχομαι την ενεργοποίηση και χθες γίνεται η αλλαγή (με 1002 προβλήματα). Η γραμμή δεν έπαιξε ποτέ πάνω από τα 27mbps και είχε τα παρακάτω στατιστικά.

XWXAGdW.png

Με μια γρήγορα ματιά φαίνεται το προφανές, ότι η γραμμή δεν θα έπαιζε παραπάνω.

Αξίζει να σημειωθεί βέβαια, πως σε torrent κατέβασμα είδα μέχρι και 3.2mb/s καθαρό.

Σήμερα το πρωί με πήραν για τη γραμμή και μου είπαν πως είμαι μακρυά από το κέντρο του ΟΤΕ (μου είχαν πει για δικό τους κέντρο) κι έτσι δεν έχω λόγο να ελπίζω σε παραπάνω ταχύτητα. Από εκεί κ πέρα ζήτησα ακύρωση κι αναμένεται νέο μπλέξιμο σε 10 εργάσιμες που θα καταφέρουν να το ακυρώσουν.

Τουλάχιστον όλο αυτό έγινε χωρίς κάποια έξτρα χρέωση κ θα πληρώσω απλά το κόστος της vdsl αναλογικά για τις μέρες που θα το έχω.

Τέλος κι ελπίζω να βάλουν μυαλό.. κι αυτοί κι εγώ.. :boxed:

Link to comment
Share on other sites

Μεγκαφεηλ ομως... -Υποτιθεται- (Bolded, Underlined & με Italics) οτι για να εχεις vDSL, πρεπει να εχεις καμπινακι κοντα σου.

Αν σου εβαλαν vDSL, στο μακρινο, το νουμερο ειναι λογικο. η vDSL εχει μεγαλυτερες απωλιες οσο απομακρυνεσαι απο το κεντρο.

ποια ειναι η τυπικη αποσταση για να πεις οτι προχωρας σε vdsl?

κατω απο 1 χλμ?

Link to comment
Share on other sites

άνοιξε cmd prompt και κάνε tracert Κεντρική σελίδα | GRNET

το 2ο hop/γραμμή είναι κάτω από 10ms? αν όχι τότε δεν είσαι σε fastpath

Εχω wind (adsl ειναι η αληθεια αλλα δεν παιζει ρολο), τους ειχα πει να με βαλουν σε fastpath, μου εστειλαν sms οτι εγινε η αλλαγη αλλα κατω απο 10ms δεν εχω. Για την ακριβεια εχω 25. Να τους ξαναπαρω η μπορει το fastpath της wind να μην ειναι τοσο "fast" τελικα?

Σε μετρηση στο pingtest.net εχω καπου 100ms.

Έγινε επεξεργασία από ardi21
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

να ρωτησω τα παιδακια..εστω οτι εχουμε τα vdsl modem router των παροχων.αξιζουν η μπορουμε να τα παντρεψουμε με ενα vdsl router? δλδ να παραμεινουν σαν Modem και να αναλαβει τα υπολοιπα το vdsl router μας

εαν ναι,καμια προταση σε λογικη τιμη?

σας ευχαριστω :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Επιτέλους ενεργοποιήθηκα και εγώ! Προς το παρον εμενα η συνδεση παει μια χαρά, αν εξαιρεσουμε κατι φρίκες που τρώει το Speedport του ΟΤΕ.... ΒΤW βλέπω οτι ολοι κλειδώνουν στα 29999 down, με 30άρες γραμμές εμενα κλειδώνει στα 29993 kBit/s... Nα το εκλάβω ώς πρόβλημα; Στα downloads εχω δει μέχρι και 3,5Mb ταχύτητα σε drivers απο το site της AMD, σε τορρεντ ειναι αλλιώς βέβαια τα πράγματα....

post-4839-1416078301,6379_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.