Jump to content



Πινετε πολυ και οδηγατε? για ριξτε μια ματια


ea6gka

Recommended Posts

  • Replies 115
  • Created
  • Last Reply

Τα απειρα. Πριν παρει το διπλωμα καναμε ΑΤΕΛΕΙΩΤΕΣ βολτες και με εμενα, και με τον πατερα μου αλλα και με τον γαμπρο μου, μεχρι να αρχισει τα μαθηματα. Αλλα παλι, αν δεν το εχεις μεσα σου........

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΓιαγκΤ [Σήμερα, στις 14:56]

Αν το μπροστινό αυτοκίνητο οδηγείται από άντρα η γυναίκα, τι ηλικία , ξανθιά η μελαχρινή, και αν μιλάει στο κινητό, μέχρι αν από τα παρκαρισμένα η στο μπροστινό ταξί κάποιος ετοιμάζεται να βγει, είναι μερικά από τα δεδομένα που αναλύεις σε κλάσματα δευτερολέπτου όταν οδηγείς μηχανάκι.

δωσε, δωσε κι αλλα

συνεχιζω: μαρκα αυτοκινητου, μοντελο/χρονολογια, κατασταση αυτοκινητου, καθαρο ή οχι, γδαρμενο ή οχι και ποσα και τι αυτοκολλητα εχει επανω, πινακιδες και την περιοχη που βρισκεται (ενδοποιοτητα), θεση μεσα στη λωριδα, σχετικη ταχυτητα μεσα στο δρομο, αντρας ή γυναικα, παιδια ή οχι, πουλ μουρ ωραιοπαθη μ@@σμενα που βγηκαν να μαυρισουν με γυαλια-καθρεπτες μεσα στο αμαξι με το στερεο στο τερμα ευρισκομενα στο κεντρο του δρομου καθως πιστεουν πως αυτοι ειναι το κεντρο του κοσμου, πολλες γυναικες μαζι καταστροφη καθως δεν υπαρχει περιπτωση να συμφωνησουν που πρεπει να στριψουν, πολλες γυναικες ανω των 60 σε ζασταβα ή seat/fiat 25ετιας ειναι σιγουρος θανατος,

κι ο καταλογος συνεχιζεται..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από .38-.45 [Χθες, στις 22:05]

δωσε, δωσε κι αλλα

συνεχιζω: μαρκα αυτοκινητου, μοντελο/χρονολογια, κατασταση αυτοκινητου, καθαρο ή οχι, γδαρμενο ή οχι και ποσα και τι αυτοκολλητα εχει επανω, πινακιδες και την περιοχη που βρισκεται (ενδοποιοτητα), θεση μεσα στη λωριδα, σχετικη ταχυτητα μεσα στο δρομο, αντρας ή γυναικα, παιδια ή οχι, πουλ μουρ ωραιοπαθη μ@@σμενα που βγηκαν να μαυρισουν με γυαλια-καθρεπτες μεσα στο αμαξι με το στερεο στο τερμα ευρισκομενα στο κεντρο του δρομου καθως πιστεουν πως αυτοι ειναι το κεντρο του κοσμου, πολλες γυναικες μαζι καταστροφη καθως δεν υπαρχει περιπτωση να συμφωνησουν που πρεπει να στριψουν, πολλες γυναικες ανω των 60 σε ζασταβα ή seat/fiat 25ετιας ειναι σιγουρος θανατος,

κι ο καταλογος συνεχιζεται..

...no comments...:clap: :clap: :rofl:

@ jax:καταλαβαίνω τί εννοείς!Είνια μερικοί άνθρωποι που όσο και να θέλουν δεν το λέει η ψυχούλα τους,δεν το έχουν το οδηγηλίκι μέσα τους!!

Link to comment
Share on other sites

Τα μηχανάκια δεν είναι σκοτώστρες αν οδηγείς προσεκτικά και δεν κάνεις μ... , εγώ τουλάχιστον δεν έπαθα ποτέ τίποτα , ενώ με τ'αυτοκίνητο τράκαρα 2-3 φορές , διέλυσα και ένα αυτοκίνητο . Κακοί οδηγοί υπάρχουν και οδηγούν και από τα δύο .

Link to comment
Share on other sites

Χθες...

Ωρα 3:00,Στην Γειτονια μου

οδηγω σε δρομο που εχει προταιρεοτητα και ο καθετος σε αυτον εχει 2(προσοχη 2..οχι 1 αλλα 2) STOP.

Πριν διασταυρωθει ο δικος μου δρομος υπαρχει σαμαρακι που εκεινη την στιγμη εχω βαλει στο νου μου να το περασω με μεγαλυτερη ταχυτητα γιατι με ειχε πιασει η ******* μου...Τελευαται στιγμη λεω να μην ταλαιπωρησω το κακομοιρο το αμαξακι μου και αρχιζω να φρεναρω..πηγαινα με 50 περιπου

ΞΑΦΝΙΚΑ βλεπω με την ακρη του αριστερου μου ματιου ενα παπακι(κοινως αλυσοπριονο) να περναει το δρομο ενω δεν ειχε προταιρεοτητα με 80...πατιεμαι στα φρενα και περασε στο ξυσε...ευτυχως ηταν και το σαμαρακι

ΜΙΛΑΜΕ Ο ΤΥΠΟΣ ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΚΟΙΤΑΞΕ!!!!!!!!!!!!!

Αφου λοιπον αυτος δεν σεβεται την ιδια του την ζωη εγω γιατι να την σεβαστω??Και να πω και το αλλο...αν ημουν πιο μπροστα και μου την επεφτε στην πορτα,δεν θα παθενα ζημια??

Η ******* της υποθεσης ειναι οτι τον σκοτωνεις...πας και φυλακη...εγω παντως αμα με τρακαρε παιζει να τον αφηνα εκει..ΕΛΕΟΣ ΔΗΛΑΔΗ!

Link to comment
Share on other sites

ναι οκ και γω προχ8ες περασα ξυστα απο ενα τυπακι με το αυτοκινητακι του που θεωρησε καλο να μην σταματησει στο κοκκινο.... τι επρεπε δηλαδη να κανω... να μην τον σεβαστω οπως λες να πεσω πανω του και να με πληρωνει μια ζωη, 'ή να κατεβω κατω και να του σπασω τα μουτρα ?

βαλε καμια ταμπελα πανω απο το τουτου σου που να λεει Bike killer... θα αποκτησεις αμεσως τον σεβασμο ολων.... :TD:

Link to comment
Share on other sites

[evil]Απλώς θα είχες μεγαλύτερη ζημιά στην πόρτα[/evil]

Αρχική απάντηση από Nos-Dio

Η ******* της υποθεσης ειναι οτι τον σκοτωνεις...πας και φυλακη...εγω παντως αμα με τρακαρε παιζει να τον αφηνα εκει..ΕΛΕΟΣ ΔΗΛΑΔΗ!

Τη φυλακή κινδυνεύεις να τη φας αν τον παρατήσεις, άσε που κινείς και υποψίες εναντίον σου. Ρε παιδιά ποιος σας είπε ότι πας φυλακή αν δε φταις σε τροχαίο δυστύχημα; Επειδή ο άλλος ήρθε και έπεσε πάνω σου και σκοτώθηκε;

Link to comment
Share on other sites

""το μονο σιγουρο ειναι οτι εχετε λιγοτερες πιθανοτητες βιωσημοτητας!""

χαχαχα!!!! ....ωραιος...

γιαυτο αποφασισαμε να πεφτουμε επανω σας...μπας και παρουμε κανεναν μαζι μας!

οντως δεν καταληγει πουθενα η αντιπαραθεση....

η μοναδικη λυση ειναι τα τριτροχα....

εδω και ενα μηνα εχω σταματησει να χρησιμοποιω το διτροχο φερετρο μου....και παω με το μετρο

και φυσικα δεν το συζηταω οτι την κοπελα μου την στελνω με ταξι και δεν την ανεβαζω επανω....

ισως τελικα οι ποιο αντικιμενικοι στο να μιλησουν πανω στο θεμα ειναι εκεινοι που οδηγουν για χρονια και τις 2 και τις 4 ροδες.... και απο τους 2 παντως εχω ακουσει οτι η μεταπηδηση απο τους 2 στους 4 τροχους και το αντιθετο, ειχε σαν αποτελεσμα να τους κανει πιο καλους και υπεθυνους οδηγους, μιας και βρεθηκαν στην "θεση" της αντιπαλης μεριας και ειδαν τα στραβα και τα ωραια της υποθεσης....

παντως οσες φορες εχω οδηγησει το αλλο φερετρο...αυτο με τις 4 ροδες, ειχα παντα την ενυπωση οτι τα 2τροχα φερετρα εχουν μια ταση να πεσουν επανω μου!

εχω ξενερωσει αφανταστα απο την ολη υποθεση...

Μετρό rulezzzz

Link to comment
Share on other sites

Mονο καποιος που εχει οδηγησει μηχανακι μπορει να καταλαβει και να

οδηγησει αναλογα οταν παρει αμαξι.

Το θεμα ειναι οτι κακοι οδηγοι υπαρχουν παντου.

''ΞΑΦΝΙΚΑ βλεπω με την ακρη του αριστερου μου ματιου ενα παπακι(κοινως αλυσοπριονο)''

απο Nos-Dio.

Αυτο τον χαρακτηρισμο δεν τον καταλαβαινω.Ακου ''αλυσοπριονο''.

Λυπαμαι που βλεπω ορισμενους να θεωρουν οσους καβαλανε μηχανακια

βλακες και ανευθυνους.Ας σκεφτουνε ποσο ευκολοτερη θα ηταν η κινηση τους και το παρκαρισμα στη πολη αν ο καθε ''βλακας'' μοτοσυκλετιστης οδηγουσε αντι για το

''αλυσοπριονο'' του ενα αμαξι.

Καταλαβετε οτι η μηχανη ειναι λυση και οχι προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από knight_77

Αυτο τον χαρακτηρισμο δεν τον καταλαβαινω.Ακου ''αλυσοπριονο''.

Μάλλον γιατί ο ήχος που βγάζουν είναι παρόμοιος και εξίσου δυνατός, ειδικά τα μηχανάκια με τρύπια εξάτμιση ή και χωρίς εξάτμιση.

Αρχική απάντηση από knight_77

Λυπαμαι που βλεπω ορισμενους να θεωρουν οσους καβαλανε μηχανακια

βλακες και ανευθυνους.

Όπως επίσης λυπάμαι που βλέπω το μηχανάκι που χτύπησα με την πόρτα (επειδή με προσπέρασε από δεξιά) ή που παραλίγο να χτυπήσω (επειδή έκανε σφήνες πάνω στη διαχωριστική γραμμή) να μου ζητάει τα ρέστα.

Αρχική απάντηση από knight_77

Ας σκεφτουνε ποσο ευκολοτερη θα ηταν η κινηση τους και το παρκαρισμα στη πολη αν ο καθε ''βλακας'' μοτοσυκλετιστης οδηγουσε αντι για το

''αλυσοπριονο'' του ενα αμαξι.

Καταλαβετε οτι η μηχανη ειναι λυση και οχι προβλημα.

Αν το πάμε έτσι ακόμα καλύτερα θα ήταν να χρησιμοποιούσαμε όλοι ΜΜΜ. Ή δεν καταλαβαίνεις ότι κάποιος μπορεί να μην έχει όρεξη να φάει την ξαφνική βροχή και να τρέχει να φορέσει το αδιάβροχο; Ή να ντύνεται σαν αρκούδα για να πάει ένα ταξίδι από τον αέρα που θα φάει; Όπως και να το κάνουμε το αυτοκίνητο είναι πιο άνετο στο να σε μεταφέρει, αλλά η μηχανή πιο εύκολη στη στάθμευση. Αν υπήρχε χρυσή τομή σίγουρα θα την προτιμούσαν όλοι. Προς το παρόν κάνουμε υποχωρήσεις, άλλος στη θέση στάθμευσης και άλλος στην κακοκαιρία και την ασφάλεια.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από trendy

Προς το παρόν κάνουμε υποχωρήσεις, άλλος στη θέση στάθμευσης και άλλος στην κακοκαιρία και την ασφάλεια.

Και στον ύπνο να συμπληρώσω.... ο "ανασφαλής" και μουσκεμένος 2τροχος δεν κοιμάται οδηγώντας.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από trendy

Μάλλον γιατί ο ήχος που βγάζουν είναι παρόμοιος και εξίσου δυνατός, ειδικά τα μηχανάκια με τρύπια εξάτμιση ή και χωρίς εξάτμιση.

Όπως επίσης λυπάμαι που βλέπω το μηχανάκι που χτύπησα με την πόρτα (επειδή με προσπέρασε από δεξιά) ή που παραλίγο να χτυπήσω (επειδή έκανε σφήνες πάνω στη διαχωριστική γραμμή) να μου ζητάει τα ρέστα.

Αν το πάμε έτσι ακόμα καλύτερα θα ήταν να χρησιμοποιούσαμε όλοι ΜΜΜ. Ή δεν καταλαβαίνεις ότι κάποιος μπορεί να μην έχει όρεξη να φάει την ξαφνική βροχή και να τρέχει να φορέσει το αδιάβροχο; Ή να ντύνεται σαν αρκούδα για να πάει ένα ταξίδι από τον αέρα που θα φάει; Όπως και να το κάνουμε το αυτοκίνητο είναι πιο άνετο στο να σε μεταφέρει, αλλά η μηχανή πιο εύκολη στη στάθμευση. Αν υπήρχε χρυσή τομή σίγουρα θα την προτιμούσαν όλοι. Προς το παρόν κάνουμε υποχωρήσεις, άλλος στη θέση στάθμευσης και άλλος στην κακοκαιρία και την ασφάλεια.

Tωρα τι να πω?

Μαλλον θα αρχισω να τα χωνω παλι και μετα θα γινω κακος.

Προσωπικα εμενα η συγκοινωνια δεν με βολευει για να παω στη δουλεια μου και ας μενω κεντρο.Πολλους αλλους ομως ναι,αλλα επειδη ο ''νεοελληνας'' βλεπει ακομα το

αυτοκινητο σαν πολυτελεια και επιδειξη και οχι σαν μεσο,παιρνει το ''ασφαλες''

κουτακι του,κανει δυο ωρες να παει και δυο να γυρισει απο τη δουλεια του,δημειουργει

απιστευτο μποτιλιαρισμα και συναμα μεγαλο ογκο καυσαεριων και ηχορηπανσης

απο το κορναρισμα,παταει και στις δυο λωριδες λες και ο δρομος του ανηκει,και κατα τα αλλα

γυρναει σπιτι με τη σκεψη οτι περασε αλλη μια ομορφη μερα και πρωτιστως ''ασφαλη''.

Μπραβο ετσι θα παμε μπροστα...:TD:

Link to comment
Share on other sites

Είσαι καλά ρε... Ο έλληνας να αφήσει το αυτοκινητάκι του και να πάρει ΟΑΣΑ? Τα βλέπω και από τον εαυτό μου!

Και το χειρότερο από όλα είναι ότι όλοι νομίζουν ότι είναι καλύτεροι οδηγοί από τους υπόλοιπους. Ειδικά τα μηχανάκια την έχουν δει άρχοντες του δρόμου. Έτσι..με είχε πετάξει ένα παπί 15 μέτρα, βγαίνοντας από το ΤΕΙ στη Θηβών και με τρέχανε στα νοσοκομεία! Τη μα....κία ΟΛΟΙ την έχουμε μέσα μας, άλλοι λιγότερο και άλλοι περισσότερο.Όλοι είναι οι "πονηροί" και δεν θα περιμένουν στο φανάρι να κάνουν αριστερά αλλά θα χωθούν από δεξιά.... Και όταν έρχεται η στιγμή που τους πιάνει η μ.....ία --> ΔΗΜΟΣΙΟΣ ΚΙΝΔΥΝΟΣ!!

Για αυτό πάνω από όλα να εκτιμάμε που είμαστε καλά στην υγεία μας και μετά έρχονται δευτερεύοντα

Link to comment
Share on other sites

@knight_77

Λάθη κάνουν όλοι οι οδηγοί ανεξαιρέτως ηλικίας, φύλου, χρώματος μαλλιών κλπ.

Είτε οδηγάς μηχανάκι είτε αυτοκίνητο μπορεί να κάνεις τη λακαμία και να προκαλέσεις ατύχημα. Μπορεί προσωπικά η συγκοινωνία να μη βολεύει εσένα ή εμένα, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δε βολεύει ένα 75% αυτών που προτιμούν το μεταφορικό τους μέσο, μην τρελαθούμε τελείως! Αν είναι να καταλήξουμε να λέμε αν κάνουμε σωστά που πάμε στο περίπτερο για εφημερίδα με το αμάξι να το ξέρω να μην ποστάρω άλλο εδώ.

Με το να κατηγορούν τα μηχανάκια τα αυτοκίνητα για κακή οδική συμπεριφορά "γενικώς και αορίστως" δε βγαίνει τίποτα, γιατί όπως είδες υπάρχει και η άλλη όψη του νομίσματος, όπου τα μηχανάκια είναι παρολίγον υπαίτια για ατυχήματα που θα μπορούσαν να αποβούν μοιραία. Και αν κρίνω από το πόσοι οδηγοί φοράνε κράνος, μάλλον δεν παίρνουν και πολύ σοβαρά το πόσο επικίνδυνο είναι το μηχανάκι.

@ΖΑΚ

Κέντρο με το αυτοκίνητο κατεβαίνω μόνο τον Αύγουστο, τις αργίες και τα βράδια που δεν θα έχει συγκοινωνία όταν θα επιστρέφω. Όσοι κατεβαίνετε κέντρο με το αμάξι σε άλλες περιπτώσεις... περαστικά σας!

Όταν ξεκολλήσετε από "το αυτοκινητάκι μου" και μάθετε να κινείστε σε μεγαλούπολη, θα δείτε πόσο βολεύει να παίρνεις τη συγκοινωνία. Και εγώ όταν πρωτοάρχισα να οδηγάω δεν ήθελα να πάω κάπου χωρίς το αμάξι, αλλά όταν κατάλαβα την ταλαιπωρία που τρώω τσάμπα και βερεσέ το έκοψα.

Link to comment
Share on other sites

Αλυσοπριονο δεν ειναι???

αφου τα πιο πολλα ειναι με αλυσιδα...Ξερεις πως δουλευει ο κινητηρας της μηχανης και του αλυσοπριονου(του πραγματικου)???

οχι ενταξει αυτο ειναι πλακα...απλα να χαιρεσαι που ζεις στη Ελλαδα που οι μισοι που εχουν μηχανακι θα επρεπε να εχουν παρει κλιση για τον θορυβο...Ηθελα να ξερα ρε σεις τις εξατμισεις τι τις κοβετε?? Αφου @@ κερδος??Εγω αμα την κοψω στο seat θα παρω 5-8 αλογα πανω....LOL

Link to comment
Share on other sites

Οδηγώ ούτε λίγο ούτε πολύ τα τελευταία 10 χρόνια...2τροχα και 4τροχα...Τα τελευταία 3 χρόνια ασχολούμαι ερασιτεχνικά με τον μηχανοκίνητο αθλητισμό...Ομολογώ ότι υπήρξαν πολλές πολλές φορές στην ζωή μου που οδήγησα ώντας μάυρα χάλια...πολλές ήταν οι φορές που θα μπορούσα να έχω προκαλέσει ατύχημα το ίδιο ή και σοβαρότερο ακριβώς επειδή είμουν σε αυτά τα χάλια...Μάλιστα για 6 μήνες μου είχαν πάρει το δίπλωμα ακριβώς για αυτό τον λόγο...Ξέρετε πότε πραγματικά κατάλαβα το πόσο κακό μπορεί να κάνεις σε έναν άνθρωπο επειδή είσαι απερίσκεπτος;;;Την ημέρα που είδα ακριβώς αυτές τις φωτογραφίες πριν κανα δύο χρόνια....

Το θέμα δεν είναι αν οδηγείς 4 ή 2 ρόδες...Οσες ******** μπορούν να συμβούν σε ένα μηχανάκη μπορούν να συμβούν και με ένα αυτοκίνητο...Σημασία έχει η κυκλοφοριακή αγωγή που στην χώρα μας είναι ανύπαρκτη...Ξέρετε πόσα από τα ατυχήματα που συμβαίνουν δεν θα συνέβαιναν ποτέ αν από μικρούς στο σχολείο μας έκαναν μαθήματα κυκλοφοριακής αγωγής;

Και κάτι ακόμα....Για πείτε μου...τι είναι χειρότερο;;Να σε σκοτώσει κάποιος;Να σου τσακίσει τα πόδια;Η να κοιμάσαι και να ξυπνάς γνωρίζοντας πως κάποιος δεν ζει και φταις εσύ;Οτι κάποιος δεν περπατάει και φταις εσύ;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.