Jump to content



Logitech MX 1000


Daffy

Recommended Posts

Ok.... Το ποντικι ειναι κορυφαιο και θα το ειχα και εγω αν δεν ηταν πολλα απο αυτα προβληματικα γιατι ( δεν ξερω να πω την αμαρτια μου στην ευρωπη) εχει κανει ρεκοπ επιστρωφων! Το οτι καθε επαγελματιας χρηστης λεει οτι τα πλαγια κουμπια δεν ειναι απολυτως συμβατα με ΚΑΝΕΝΑ σχεδον απο τα παιχνιδια.. τι μου λες τωρα trendy? Εδω ολοι παραπονιουνται ολοι πως μια εταιρια σαν την logitech τους απογοητεψε! Σε ολα τα καινουρια παιχνιδια δουλεβουν μονο τα 2 κουμπια! Οπως το CS Source που παιζω σχεδων καθε μερα δεν το υποστηριζει....( Η Microsoft μεσα στα καινουρια updates ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ οτι θα κανει τα αδυνατα δυνατα να μην υποστιριξει υλικο αλλης εταιριας! εχει αναφερθει σε αλλο site.... Απο SP2 και μετα... Εχουν προβλημα)... Τωρα για ενα ακριβο mouse δεν θα αφεινα το pc μου χωρις updates! Για 75 $ θα ηθελα τουλαχιστον να μπορω να χρεισιμοποιησω πληρως το mouse μου... Τωρα παλλι.. Ειμαι απαιτητικος? Anyways.... Για αυτους που το εχουν... Μην το περνετε προσωπικα.... Εγω ειπα τη γνωμη μου, ειναι πολυ ωραιο mouse αλλα το mx500 - 510 και 900 ειναι πιο αξιοπιστα.... Καλη σας μερα

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 219
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από davisorle [Σήμερα, στις 18:19]

Ok.... Το ποντικι ειναι κορυφαιο και θα το ειχα και εγω αν δεν ηταν πολλα απο αυτα προβληματικα γιατι ( δεν ξερω να πω την αμαρτια μου στην ευρωπη) εχει κανει ρεκοπ επιστρωφων!

Δεν έχω ακούσει κάτι τέτοιο για να είμαι ειλικρινής. Και από τα τόσα άτομα που το πήραν εδώ μέσα μόνο εμένα μου έτυχε ελαττωματικό μοντέλο, το οποίο το άλλαξα αμέσως.

Αρχική απάντηση από davisorle [Σήμερα, στις 18:19] Το οτι καθε επαγελματιας χρηστης λεει οτι τα πλαγια κουμπια δεν ειναι απολυτως συμβατα με ΚΑΝΕΝΑ σχεδον απο τα παιχνιδια.. τι μου λες τωρα trendy?

Θα σου πω αμέσως... Αν υποθέσουμε ότι ο επαγγελματίας παίχτης έχει το ΜΧ500 (που ξέρω πολλούς που το έχουν) τότε πες μου τι συμβατότητα υπάρχει στα πλαϊνά κουμπιά από παιχνίδια του ΜΧ500. Πολύ απλά καμία. Τις ίδιες λειτουργίες που είχε το ΜΧ500 στα κουμπιά του τις έχει και το ΜΧ1000 στα δικά του (απλά έχει αλλάξει λίγο η θέση τους). Και επιπλέον στο setpoint του ΜΧ1000 υποστηρίζεται το keystroke στο button assignment, κάτι που δεν έχω δει στο mouseware μέχρι έκδοση 9.79.

Παραδέχομαι ότι η logitech πάσχει ακόμα στο feature program specific assignment, αλλά αυτό γίνεται για όλα τα ποντίκια της και ελπίζω στο μέλλον να διορθωθεί.

Αρχική απάντηση από davisorle [Σήμερα, στις 18:19] Εδω ολοι παραπονιουνται ολοι πως μια εταιρια σαν την logitech τους απογοητεψε! Σε ολα τα καινουρια παιχνιδια δουλεβουν μονο τα 2 κουμπια! Οπως το CS Source που παιζω σχεδων καθε μερα δεν το υποστηριζει....( Η Microsoft μεσα στα καινουρια updates ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ οτι θα κανει τα αδυνατα δυνατα να μην υποστιριξει υλικο αλλης εταιριας! εχει αναφερθει σε αλλο site.... Απο SP2 και μετα... Εχουν προβλημα)... Τωρα για ενα ακριβο mouse δεν θα αφεινα το pc μου χωρις updates! Για 75 $ θα ηθελα τουλαχιστον να μπορω να χρεισιμοποιησω πληρως το mouse μου... Τωρα παλλι.. Ειμαι απαιτητικος? Anyways....

Τι πάει να πει δουλεύουν μόνο 2 κουμπιά; Στο half life που έπαιζα πριν λίγο μπορώ να κάνω assign τα 3 πλευρικά (αρκεί το μεσαίο να μη δουλεύει σαν alt-tab)και το κλικ της ροδέλας σε λειτουργίες του παιχνιδιού και αναγνωρίζονταν κανονικά ως MOUSE3,MOUSE4 κλπ και έχω service pack 2.

Τέλος η υποστήριξη μιας συσκευής δε γίνεται από τη MS (άμα περιμέναμε από τους generic drivers να κάνουμε δουλειά...), αλλά από τον driver της εταιρείας που το βγάζει. Αν η logitech πχ δεν έβγαζε drivers για τα winxp να το καταλάβω αυτό που λες. Αλλά ακόμα και στα w2k3 το λογισμικό μπαίνει, έστω και σε compatibility mode.

Αρχική απάντηση από davisorle [Σήμερα, στις 18:19] Για αυτους που το εχουν... Μην το περνετε προσωπικα.... Εγω ειπα τη γνωμη μου, ειναι πολυ ωραιο mouse αλλα το mx500 - 510 και 900 ειναι πιο αξιοπιστα.... Καλη σας μερα

Μέχρι τώρα δεν έχω παρατηρήσει κάτι που να με κάνει να αναπολήσω το ΜΧ500. Και δε σε πήρα από τα μούτρα επειδή είπες τη γνώμη σου, αλλά επειδή τα επιχειρήματα που στηρίζεσαι για να πεις τη γνώμη σου είναι κάπως ανυπόστατα.

Link to comment
Share on other sites

Oκ ρε Trendy το εχεις παρει προσωπικα οντως.. Εγω χαιρομαι που εισαι ευχαριστημενος απο το mouse απλα σε doom 3 και αλλα καινουρια παιχνιδια δεν υποστυριζονται τα κουμπια... Εγω πιστευω προσωπικα οτι το mouse σε τιμη των 75$ πρεπει να ειναι κατι παραπανο! Αυτο ειναι ολο. Καλη σας νυχτα και καλα να περνατε στην πατριδα.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, για να μη γίνομαι κακός, υπάρχει κάποιος που έχει παίξει τα τελευταία παιχνίδια με το ΜΧ1000 να μας πει αν αντιμετώπισε πρόβλημα με τα κουμπιά; (Τα οποία επαναλαμβάνω πως δεν είναι στο χέρι του κάθε παιχνιδιού αν θα υποστηρίζονται ή όχι, αλλά στον driver, ο οποίος ως τώρα δεν έχει δείξει κάτι σχετικό)

Link to comment
Share on other sites

davisorle δε με πειράζει να υπάρχει διαφωνία, ούτε θίχτηκα.

Διάβασα στο φόρουμ της logitech τα προβληματα που αντιμετωπίζουν μερικοί μερικοί και έφριξα. Μερικοί λένε ότι στο σημείο που ακουμπάει ο αντίχειρας (thumbrest) αν βάλεις λίγο δύναμη μπατάρει το ποντίκι. Βέβαια το πως ο αντίχειρας θα καταφέρει να υπερνικήσει σε ροπή το υπόλοιπο χέρι είναι μάλλον λεπτομέρεια.

Ακόμα για το πρόβλημα με το lag φαντάζομαι πως το θέμα έχει εξαντληθεί... Με "προσγειωμένη" χρήση δεν υπάρχει τέτοιο πρόβλημα.

Το μόνο που μένει πλέον είναι να βελτιώσουν λίγο τους drivers τους για να υποστηρίζουν παραμετροποίηση των κουμπιών ανάλογα το πρόγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από trendy

Μερικοί λένε ότι στο σημείο που ακουμπάει ο αντίχειρας (thumbrest) αν βάλεις λίγο δύναμη μπατάρει το ποντίκι.

’σε ρε Παναγιώτη...Τα είχα δει κι εγώ...Εντάξει, τρελά παλικάρια είναι ορισμένοι!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Το εχω το ποντικι εδω και κανα μηνα αλλα δεν ειχα δει το ποστ.

Παρατηρησεις. Αυτο με το Σηκωμα και lag του ποντικιου δεν το παρατηρησα καν, αν και πανω απο 18 χρονια παικτης δεν το καταλαβα στα παιχνιδια, πρωτη φορα εδω το διαβασα, και επεξα doom3 , half life2 , COD, MOH, Riddick, kai 2-3 strategy(στα στρατηγικης δεν το συζηταω.. μαμαει..)

ΑΛΛΑ ειχα αλλο προβλημα. Το trackball που κανει πανω κατω στις σελιδες και σε μερικα strategy κανει zoomin - zoomout ΔΕΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΣΕ στο Battle for middle earth. Επρεπε να παω στο προγραμμα του ποντικιου και να δηλοσω manual την κινηση σελιδας πανω κατω για να κανει και ζουμ στα στρατιγικης.

ΕΠΙΣΗΣ ειχα αλλο προβλημα. Πρωτα εβαλα το ποντικι στην USB θυρα (και μαλιστα μαλλον στην USB1.0 ) και μετα περασα τους drivers του. ΟΠΟΤΕ και δημιουργηθηκε ενα προβλημα. το ποντικι και για μια βδομαδα μεχρι να καταλαβω τι γινοταν συμπεριφεροταν με καθυστεριση. Δηλαδη οταν κσεκινουσα να κουναω το ποντικι ο κερσορας σαν να καθυστερουσε χιλιοστα του δευτερολεπτου να ανταποκριθει. Η αλιος να το θεσω, οταν σταματουσα την κινηση του ποντικιου ο κερσορας σταματουσε χιλιοστα του δευτερολεπτου μετα, με το ματι δεν φαινετε αλλα η αισθηση υπηρχε, και ενα εμπειρο χερι την καταλαβενε. Οποσ μερικες φορεσ βαζουμε μια επιφανια κατω απο το ποντικι σαν mouse pad η οποια ομως δεν ειναι καλει και νοιωθουμε το ποντικι να "χανει" κατι τετοιο. ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ νομιζα οτι ηταν νορμαλ και ισος καπιοιο κολημα της τεχνολογιας LASER , και στα στρατιγικης παιχνιδια δεν το καταλαβαινα. ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ το ποντικι μου αρεσε πολυ, και 2-3 φιλοι μου που το ειδαν επαθαν ζημεια, εγω δεν εκοβα φλεβες αλλα μου αρεσε.

Μετα απο μια βδομαδα εβαλα το CALL OF DUTY να παιξω και εκει το προβλημα ΦΑΝΗΚΕ ΠΟΛΛΥ!! το ποντικι καθυστερουσε στα μενου του παιχνιδιου ΑΦΑΝΤΑΣΤΑ!! και μεσα στο παιχνιδι δεν μπορουσες να στοχευσεισ!! η ανταποκριση του mouse ηταν φρικτη. 3 ατομα που ημασταν εκει φρικαραμε. ΟΣΠΟΥ ΜΟΥ ΗΡΘΕ Η ΙΔΕΑ οτι τετοιο lag και για να λενε ολοι οτι ειναι κορυφαιο ποντικι , μαλλον δεν ειναι νορμαλ και οφειλετε καπου αλλου. ΕΒΓΑΛΑ τον δεκτη του ποντικιου απο την USB1.0 και τον εβαλα σε μια USB2.0 ΑΥΤΟ ΗΤΑΝ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ. Απο εκεινη την στιγμη καταλαβα οτι οντως ειναι ΚΟΡΥΦΑΙΟ!!

ΑΨΟΓΟ ΚΑΙ ΣΤΑ WINDOWS ΚΑΙ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΕΙΔΗ ΠΑΙΧΝΙΔΙΩΝ!!

και γιυτο που λενε για τα games και το lag... 5 ατομα συνολικα το δοκιαμσαν σπιτι μου κανενασ δεν ειπε τιποτα ακομα και οταν δεν λειτουργουσε σωστα το ποντικι. ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΣΗΚΩΝΕΙΣ το mouse οπως κανουν πολοι για να το κεντραρεις στο mouse PAD ΔΕΝ ΤΡΩΕΙ LAG αν το σηκωνεις λογικη αποσταση 0,5 -1 cm , οχι οπως στο video που κυκλοφορησε που ο τυπος το σηκωνει 5 cm+ , αν ειναι να παιζεισ και να το σηκωνεις ετσι ΠΑΡΤΟ ΚΑΙ ΒΟΛΤΑ ΡΕ ΦΙΛΕ ΚΑΙ ΠΑΝΤΟ ΣΠΙΤΙ ΣΟΥ!! χωρια που αν παιζεις ετσι FPS τοτε εισαι χαλιας μαλλον ετσι κιαλιοσ οποτε ειτε εχει lag ειτε oxi εσυ δεν προκξειτε να βελτιωθεις στα FPS χαχαχα!!! :tomato:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια το ποντικι ειναι κορυφαιο... Το εχω εδω και καποιο διαστημα και ειμαι πολυ ευχαριστημενος... Οσο για τις παρατηρησεις καποιων εμενα δεν με ενοχλησε κατι...

Link to comment
Share on other sites

Το ποντικι ειναι κορυφαιο,το εχει ενας φιλος και ειναι ακετα καλο.

Βεβαια.............Δεν κανει για παιχνιδια!!!! Πιστευω οτι το καλυτερο ποντικι (για παιχνιδια) της logitech ειναι το MX510.:)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Solid Snake

Το ποντικι ειναι κορυφαιο,το εχει ενας φιλος και ειναι ακετα καλο.

Βεβαια.............Δεν κανει για παιχνιδια!!!! Πιστευω οτι το καλυτερο ποντικι (για παιχνιδια) της logitech ειναι το MX510.:)

E,oχι δεν κανει και για παιχνιδια!

Μη φτανουμε στο αλλο ακρο.

Το ποντικι ειναι αψογο τοσο σε εφαρμογες γραφειου,οσο και σε παιχνιδια.

Και δεν μιλαω μονο για παιχνιδια rpg-rts,αλλα και σε fps τελευταιας γενιας.

Πριν το ΜΧ1000 ειχα το ΜΧ700.Με το που το εβαλα πανω ετρεξα το Doom3

να δω πως παει και εμεινα αναυδος με την αποκριση και την ευαισθησια

του.

Οσο για τα πλαινα πληκτρα,κατεβαζοντας τους τελευταιους drivers 2.14

λειτουργουν κανονικα στα παιχνιδια :T:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από knight_77

E,oχι δεν κανει και για παιχνιδια!

Μη φτανουμε στο αλλο ακρο.

Το ποντικι ειναι αψογο τοσο σε εφαρμογες γραφειου,οσο και σε παιχνιδια.

Και δεν μιλαω μονο για παιχνιδια rpg-rts,αλλα και σε fps τελευταιας γενιας.

Πριν το ΜΧ1000 ειχα το ΜΧ700.Με το που το εβαλα πανω ετρεξα το Doom3

να δω πως παει και εμεινα αναυδος με την αποκριση και την ευαισθησια

του.

Οσο για τα πλαινα πληκτρα,κατεβαζοντας τους τελευταιους drivers 2.14

λειτουργουν κανονικα στα παιχνιδια :T:

δηλαδη θες να πεις οτι το mx700 δεν εκανε για παιχνιδια??γιατι το mx900 που εχω κανει και παρακανει...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από amartolos

δηλαδη θες να πεις οτι το mx700 δεν εκανε για παιχνιδια??γιατι το mx900 που εχω κανει και παρακανει...

Mια χαρα ηταν το ΜΧ700 οπως και το ΜΧ900.

Απλα το ΜΧ1000 ειναι ενα κλικ ανωτερο οπως και να το κανουμε.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από knight_77

Mια χαρα ηταν το ΜΧ700 οπως και το ΜΧ900.

Απλα το ΜΧ1000 ειναι ενα κλικ ανωτερο οπως και να το κανουμε.

νομιζεις οτι ειναι ανωτερο,η εστω θες και πιστευεις οτι ειναι ανωτερο..αν εννοεις ανωτερο τεχνολογικα ναι ειναι ,αλλα αμφιβαλω αν αυτην η τεχνολογικη καινοτομια εχει χειροπιαστη χρηση για εμενα για εσενα κτλ...τι εννοω??

που ειναι ανωτερο το 1000??στην αυτονομια??μπορει...στο lag??αφου το mx δεν εχει...στην αποκριση???στην ευαισθησια??που ειναι ετσι και αλλιως ΑΡΙΣΤΕΣ για τα μχ series....

Link to comment
Share on other sites

Mε το μολις που το βαλεις στο χερι σου θα καταλαβεις που

ειναι ανωτερο.

Πρωτα πρωτα στην εργονομια.Το χερι αγκαλιαζει το ποντικι

και ακομα μετα απο πολυωρη χρηση παραμενει ξεκουραστο.

Επεξεργαζεται 5.8mp/s εναντι 4.7 του ΜΧ700-900.

Μεγαλυτερη αυτομια,σχεδον διπλασια απο αυτη του ΜΧ700.

Και για του λογου του αληθες ριξε μια ματια εδω

οπου συγκρινεται με το δικο σου...

Link to comment
Share on other sites

το θεμα εργονομια ειναι καθαρα θεμα υποκειμενικο...δεν το σχολιαζω

τα 5.8mp που δινει νομιζω δεν ειναι ''ορατα''στο χερι σου....και 16000 να ειχε εσυ δεν θα το καταλαβεις

η αυτονομια οντως ειναι αναμφισβητητα καλυτερη,και θα ηταν φοβερο πλεονεκτημα αν τα mx δεν ηταν επαναφορτιζομενα....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.