Jump to content



Logitech MX 1000


Daffy

Recommended Posts

  • Replies 219
  • Created
  • Last Reply

Εννοουσα στο site της logitech πως δε το ειδα καπου.

unstopρable αν καταλαβα καλα το site περιγραφει τους περιορισμους των windows για τα ποντικια. Εν τελη εχω την απορια ποια θυρα σου παρεχει μεγαλυτερη αποκριση?

Η Usb ή η ps2

Link to comment
Share on other sites

Το ps2 μπορεις να το πας σε 200Hz αλλα με τον ανταπτορα που εχει η Logitech δεν καταφερα να φτασω εκει. Oποτε εχω μεινει σε usb ακομα.

To usb εχει δυνατοτητα να παει πολυ πιο ψηλα αρκει να κανει κατι η MS.

Link to comment
Share on other sites

Nα ποιό είναι ακριβώς το "προβλημα" του MX1000:

MX700 Video (from 3dgpu.com)

MX1000 Video (from 3dgpu.com)

Και το δικό μου έχει ακριβώς την ίδια συμπεριφορά, ΑΛΛΑ δεν βλέπω πως μπορεί να επηρεάσει την απόδοσή του ποντικιού μου, καθώς δεν είχα κάνει ποτέ στη ζωή μου τέτοια κίνηση πριν δω το video αυτό, είτε παίζοντας παιχίδια είτε κάνοντας οτιδήποτε άλλο...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από georgeadams

Nα ποιό είναι ακριβώς το "προβλημα" του MX1000:

MX700 Video (from 3dgpu.com)

MX1000 Video (from 3dgpu.com)

Και το δικό μου έχει ακριβώς την ίδια συμπεριφορά

Και εγώ ρε georgeadams όταν κοπανάω το ποντίκι στο τοίχο, μετα μου εμφανίζει κάποιο lag:P

Έχεις δίκιο με αυτο που λές

δεν είχα κάνει ποτέ στη ζωή μου τέτοια κίνηση πριν δω το video αυτό, είτε παίζοντας παιχίδια είτε κάνοντας οτιδήποτε άλλο...

Κάποιοι το έχουν πάρει για να κάνουν τη δουλειά τους και κάποιοι άλλοι το έχουν πάρει για να κάνουν ακροβατικά σε τσίρκο....Εμένα με ικανοποιεί μία χαρα σαν ποντίκι πάντως. Τώρα αν δεν κάνει καλές γκέλες όταν το πετάς στο τοίχο, δεν πειράζει, θα βγάλουν και ποντίκι για βαριές χρήσεις όπως εκείνο το κινητό Nokia που και κάτω να το πετάξεις δεν παθαίνει τπτ.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από georgeadams

Nα ποιό είναι ακριβώς το "προβλημα" του MX1000:

MX700 Video (from 3dgpu.com)

MX1000 Video (from 3dgpu.com)

Και το δικό μου έχει ακριβώς την ίδια συμπεριφορά, ΑΛΛΑ δεν βλέπω πως μπορεί να επηρεάσει την απόδοσή του ποντικιού μου, καθώς δεν είχα κάνει ποτέ στη ζωή μου τέτοια κίνηση πριν δω το video αυτό, είτε παίζοντας παιχίδια είτε κάνοντας οτιδήποτε άλλο...

Χαχαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από morfeas-dsl-

Εννοουσα στο site της logitech πως δε το ειδα καπου.

Στο site της Logitech το είχε όταν δεν είχε κυκλοφορήσει ευρέως το mouse. Tώρα έχει αλλάξει τη σελίδα και έχει βάλει φωτογραφίες!!Πάντως είναι γεγονός.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από georgeadams

Nα ποιό είναι ακριβώς το "προβλημα" του MX1000:

MX700 Video (from 3dgpu.com)

MX1000 Video (from 3dgpu.com)

Και το δικό μου έχει ακριβώς την ίδια συμπεριφορά, ΑΛΛΑ δεν βλέπω πως μπορεί να επηρεάσει την απόδοσή του ποντικιού μου, καθώς δεν είχα κάνει ποτέ στη ζωή μου τέτοια κίνηση πριν δω το video αυτό, είτε παίζοντας παιχίδια είτε κάνοντας οτιδήποτε άλλο...

Ναι ρε παιδιά!!Αυτό είναι το "πρόβλημα" που σας περιέγραφα παραπάνω για το οποίο κράζουν το MX1000. Είχα δει τα video και λέω "μας δουλεύουν"!Προφανώς είναι λόγω της διαφοράς τεχνολογίας (οπτικό το 700, laser το 1000)...’κου τώρα πρόβλημα ρε αδερφέ.....Μάλλον μερικοί έχουν πολύ ελεύθερο χρόνο στη διάθεσή τους....

Στη θέση του τύπου που έκανε την τρομερή αυτή ανακάλυψη, θα ντρεπόμουν να δείξω στον κόσμο τι μ@μ@κίες κάνω με το mouse μου........ :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Στο βιντεο,δεν κοπαναει το ποντικι. Αν προσεξετε ειναι μια αναπαρασταση της κινησης που κανουν πολλοι οταν παιζουν ΦΠΣ παιχνιδια. Ανασηκωνουν δηλαδη το ποντικι και το επανατοποθετουν στο κεντρο του mousepad. Προσεξτε οτι ο κερσορας δεν μετακινειται καθολου γιατι με το που ακουμπαει το mousepad και μεχρι να δραστηριοποιηθει, εχει ηδη περασει τοσος χρονος ωστε το ποντικι εχει ανασηκωθει και παλι. Αποδεικνυει λοιπον το lag. Αν ισχυει το βιντεο,τοτε για τους περισσοτερους gamers το ποντικι ειναι ΑΧΡΗΣΤΟ.

Προσωπικα δεν ανασηκωνω το ποντικι για να το κανω recenter, ομως οι περισσοτεροι αυτο κανουν.

Link to comment
Share on other sites

Παιζοντας Doom3 παντως και Far Cry δεν ειδα τετοια συμπεριφορα στο ποντικι.

Λειτουργουσε ακριβως οπως και το ΜΧ700.

Εκανα ακριβως τις ιδιες κινησεις οπως στο βιντεο και το ποντικι λειτουργει κανονικα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Alexandros

Ανασηκωνουν δηλαδη το ποντικι και το επανατοποθετουν στο κεντρο του mousepad.

Υπάρχουν δηλαδή άνθρωποι που θέλουν να κουνιέται ο κέρσορας και όταν το ποντίκι είναι στον αέρα???Γιατί το video μόνο αυτό δείχνει....

Τι να πω...Εγώ πάντως τέτοια κίνηση με το ποντίκι μου δεν έχω κάνει ποτέ..Μια βδομάδα έχω το ποντίκι και πρόβλημα τέτοιας φύσεως δεν έχω αντιμετωπίσει σε UT, UT2004 και FarCry. Kι εγώ ανασηκώνω το ποντίκι κάποιες φορές. Απλά δεν έχω την απαίτηση ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΣΤΙΓΜΗ που ανασηκώνω το ποντίκι να κάνω και πλήρη περιστροφή του χαρακτήρα μου και να πυροβολήσω.

[’σε τι λένε τα αμερικανάκια που θέλουν να το παίξουν "ψαγμένοι hardcore FPS gamers" με υψηλές απαιτήσεις και οι οποίοι ορκίζονται οτι είναι καλή αγορά ένα mousepad των $100 γιατί σε βοηθάει να κάνεις διπλάσια frags...........]

Link to comment
Share on other sites

Καλα σοβαρα μιλας? Πηρα προσφατα το steelpad s&s και εννοειται πως ειναι τεραστια διαφορα.

Αν εισαι ψαγμενος gamer και το δοκιμασεις θα το καταλαβεις αμεσως. Κοντα στα 50 κανει οχι 100

www.steelpad.com

Link to comment
Share on other sites

πάντως το ποντίκι δεν το δουλεύει στον αέρα.

σε γραφείο το πατάει, και απλά το ανασηκώνει για να δείξει ότι αργεί

να κουνηθεί ο κέρσορας.

το mx900 έχει ένα παρόμοιο lag όταν είναι για ώρα ακίνητο,

γιατί ρίχνει τη φωτεινή δέσμη (power saving) και αργεί να ξανακουνηθεί,

αλλά όταν παίζεις games που το δουλεύεις συνέχεια δεν κάνει τέτοια.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από morfeas-dsl-

Καλα σοβαρα μιλας? Πηρα προσφατα το steelpad s&s και εννοειται πως ειναι τεραστια διαφορα.

Αν εισαι ψαγμενος gamer και το δοκιμασεις θα το καταλαβεις αμεσως. Κοντα στα 50 κανει οχι 100

www.steelpad.com

Σοβαρότατα!

Μίλησα για "διπλάσια frags" (και είναι κάτι που έχω διαβάσει απο τύπο που το έλεγε και το εννοούσε!!). Καλορίζικο το νέο σου mouse pad αλλά μη μου πεις οτι διπλασίασες τα frags σου.....

Επίσης να ξέρεις πως το mouse pad που μου κάνει εμένα εσένα μπορεί να σου φαίνεται άχρηστο!Είναι κάτι τελείως υποκειμενικό!Κάποιοι ορκίζονται πως παίζουν καλύτερα σε απλά υφασμάτινα mouse pads.

Προσωπικά θεωρώ πως με 15-20 βρίσκεις σίγουρα με λίγο ψάξιμο ένα καλό mouse pad που να σε βολεύει!Παραπάνω το θεωρώ σπατάλη - εκτός αν πρώτα έχεις αποκλείσει όλα τα φθηνότερα mouse pad και έχεις διαπιστώσει οτι αυτό είναι μακράν καλύτερο.

Kαι για του λόγου το αληθές ΚΟΡΥΦΑΙΑ mouse pad μέχρι 20:

http://www.com-tra.de/shop/msidaZNo8b3mpdob/en_EN/produkt/id_is_2137_and_XTrac_MousePad_Pro_HS.html

http://www.com-tra.de/shop/msidaZNo8b3mpdob/en_EN/produkt/id_is_2112_and_Fatal1ty_MousePad_Big_schwarz.html

http://www.overclockingcard.de/pd-1250772955.htm?categoryId=118

http://www.com-tra.de/shop/msidaZNo8b3mpdob/en_EN/produkt/id_is_844_and_Ratpadz_Mousepad_GS.html

Link to comment
Share on other sites

Shaman λες "Υπάρχουν δηλαδή άνθρωποι που θέλουν να κουνιέται ο κέρσορας και όταν το ποντίκι είναι στον αέρα???Γιατί το video μόνο αυτό δείχνει...."

Το βιντεο δειχνει οτι το ποντικι μολις που "χαιδευει" το mousepad και ο κερσορας παραμενει ακινητος. Οταν παιζεις ανασηκωνεις ελαφρα το ποντικι και το επανατοποθετεις. Την στιγμη ακριβως που κατεβαζει το ποντικι,το ακουμπαει και το ξανασηκωνει, ειναι η κινηση που συζητουμε.Θα μπορουσε να το δειξει και κατα την διαρκεια του παιχνιδιου, απλα το βιντεο θα επιανε πολυ χωρο και γι αυτο εκανε την συγκεκριμενη αναπαρασταση που ειναι και αρκετα εξυπνη θα ελεγα. Το σγκρινει και με το ΜΧ700 στο αλλο βιντεο οποτε ειναι ξεκαθαρο.

Το προβλημα επαναλαμβανουμε αφορα μονο τους gamers που οντως εκτελουν αυτη τη κινηση ταχυτατα και πολυ συχνα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.