Jump to content



Από Firefox σε Chrome: ημέρα 2η


Chosen

Recommended Posts

Έκατσα κι έβαλα τον Chrome στο laptop της δουλειάς, το οποίο λόγω του image που τρέχει νιώθει υπερφορτωμένο (παρ'όλα τα δυνατά specs) και o Firefox σέρνεται κανονικότατα.

Η πρώτη μέρα ήταν γεμάτη ανακούφιση, και "τι σφαίρα που πάει ο Chrome" και "πωπω 10 tabs και πάει σαν να τον άνοιξα μόλις" κλπ Επίσης, εντυπωσιακά εύκολο το σετάρισμα των favourites και των υπόλοιπων settings ανάμεσα στα μηχανήματά μου, μέσω Gmail.

Σήμερα είναι η δεύτερη μέρα και είμαι έτοιμος να τον ξηλώσω. Το γεγονός και μόνο ότι δε με αφήνει να αλλάξω την θέση του κουμπιού για new tab ή των toolbars, για μένα είναι απαράδεκτο.

fwiw, το About μου λέει "Version 23.0.1271.97 m" (wow 23, τι λες; ) και έχω βρει ήδη ένα extension που σε αφήνει να προσθέσεις ένα καινούριο κουμπί για new tab, αλλά το βάζει τέρμα δεξιά εκεί που είναι και το μανίσιο (έλεος), το οποίο είναι δώρο άδωρο.

Έχω φάει μια ώρα στα extensions, το μαρκετ πως το λένε, και δε μπορώ να βρω τρόπο ούτε για να φέρω το κουμπί για νέο tab στ'αριστερά, ούτε για να αλλάξω την σειρά των toolbars (bookmarks & tabs, τα έχω συνηθίσει ανάποδα).

Γνωρίζετε καμία εναλλακτική για τα παραπάνω θέματα; Είναι κρίμα γιατί είναι σφαίρα σαν browser, αλλά στα βασικά πράγματα είναι τραγικός...

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς αυτό το add-on, τότε το button το βγάζει δίπλα στο address bar και όχι στο title bar που ήταν ως τώρα.

Εσύ που θα ήθελες να είναι το button δηλαδή;

(φυσικά δεν με απασχόλησε ποτέ κάτι τέτοιο γιατί όπως λέει ο wizard χρησιμοποιώ το Ctrl + T)

Link to comment
Share on other sites

Είναι σαν να ζητάς να βάλεις την status bar σε μια εφαρμογή πάνω και τα File Options Help κάτω...

Sorry κιόλλας αλλά και στον Firefox δεν έχω δεί να αλλάζει η μορφή του.

Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε παίδες, το ξέρω το Ctrl-T αλλά έχω συνηθίσει με το ποντίκι.

Επίσης, καμιά ιδέα για να κάνω τράμπα την θέση των tabs με την bookmarks toolbar;

Να ξεσυνηθίσεις και για τα δυο!:tomato:

Όλα μια ιδέα είναι. :T:

Link to comment
Share on other sites

στον chrome παρατηρώ ότι τα gif για παράδειγμα στα αστεία του λάμπη δεν γουστάρουν να παίξουν σωστά, κολλάνε, αργούν, αν scrolαρο την σελίδα και επιστρέψω έχουν σταματήσει κτλ. ;;;

Link to comment
Share on other sites

στον chrome παρατηρώ ότι τα gif για παράδειγμα στα αστεία του λάμπη δεν γουστάρουν να παίξουν σωστά, κολλάνε, αργούν, αν scrolαρο την σελίδα και επιστρέψω έχουν σταματήσει κτλ. ;;;

σωστός. και σε μένα γίνεται αυτό με τα gif, και όχι μόνο στα "αστεια" του lab. Με τον firefox δουλεύουν άψογα. ;)

Link to comment
Share on other sites

βασικά αρχίζουν και παίζουν άμα τα μαυρίσεις με το ποντίκι ή άμα κάνεις επαναφορά ή μεγιστοποίηση το παράθυρο. Αλλά άμα κάνεις scroll την σελίδα προς τα κάτω και εξαφανιστεί το gif και ξαναπάς πάνω να το ξαναδείς θα είναι κολλημένο.. τέσπα εγώ τον κρατάω γιατί τον νιώθω ποιο γρήγορο από τον firefox με καλύτερη απόκριση (και στο άνοιγμα του, νιώθω ότι ανοίγει λες και ανοίγεις φάκελο μέσα στα windows..), επίσης παίζει καλύτερα youtube με τον internal flash player χωρίς κολλήματα και δεν κρασάρει. Αλλά ναι, έχει παιδικές ασθένειες..

Link to comment
Share on other sites

Παιδικές ασθένειες στην έκδοση "23"; Είμαι ένα κλικ από την απεγκατάσταση λέμε...

Με έχει μπερδέψει η Google. Από τη μια το συμπαθέστατο Android και από την άλλη ο απαράδεκτα ελλειπής Chrome και το ενοχλητικό g+, δεν ξέρω τι να πω...

Link to comment
Share on other sites

Ρε Πέτρο αλήθεια... Εσύ που είσαι λάτρης των ssd, πας και βάζεις chrome? Δεν είχα ποτέ, αλλά μετά από εκείνο το ναυάγιο με τα άπειρα writes στο δίσκο (αλήθεια το κάνει ακόμα αυτό?), είπα ότι δεν πρόκειται να βάλω και ποτέ.

Από μένα δοκίμασε Opera, πρέπει να είναι ο πιο παραμετροποιήσιμος απ όλους :) (δεν ξέρω αν κάνει αυτό που θες)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.