Jump to content



Microsoft Office excel 2010 Απορία


Nikitovios

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά.Εάν είναι σε λάθος κατηγορία το θέμα μου παρακαλώ να το μεταφέρετε.

Έχω μια απορία που σπάω το κεφάλι μου εδώ και πόσες μέρες να λύσω και δεν μπορώ σαν αρχάριος στο excel.

Έχω έναν πίνακα με ονόματα και αριθμούς κλπ κλπ και έχω δημιουργήσει σε έναν άλλο πίνακα στο ίδιο φύλλο εργασίας μια αναπτυσσόμενη λίστα.Την δημιούργησα μια χαρά και έχω τις επιλογές μου αλλά μόλις διαλέγω κάτι από την λίστα δεν αλλάζουν ταυτόχρονα και τα αντίστοιχα δεδομένα από τον άλλο πίνακα και μένουν στάσιμα αυτά τα δεδομένα που έχω δημιουργήσει με συναρτήσεις.

Η ερώτηση μου είναι..Πως γίνεται να αλλάζουν και τα δεδομένα μόλις επιλέγω κάτι από την λίστα?δηλ. όχι μόνο να επιλέγω και να βλέπω τα ίδια στοιχεία. ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να συνδέσεις τα κελιά μεταξύ τους. Το ένα θα είναι σταθερό και το άλλο θα διαβάζει το κελί πχ A15 από το φυλλο-αρχείο.

Στάλθηκε από το GT-I9000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

πως ακριβώς γίνεται αυτό?δεν έχω καταλάβει.

Ορίστε μια φωτογραφία με αυτό που θέλω να κάνω.Όπως βλέπεις στο μικρό πινακάκι εκεί που λέει Β είναι η λίστα και από κάτω διάφορα αποτελέσματα σύμφωνα με την συνάρτηση vlookup.Τα A,B,C,D,E της λίστας βρίσκονται ακριβώς από πάνω στον μεγάλο πίνακα.

Όπως βλέπουμε στην φωτογραφία τα στοιχεία στο μικρό πινακάκι είναι για το γράμμα Β.Όταν αλλάζω την λίστα και διαλέγω πχ. το D δεν αλλάζουν τα δεδομένα και παραμένουν σταθερά όπως είναι..

dakda.jpg

Link to comment
Share on other sites

Όχι όχι μάλλον δεν έχεις καταλάβει τι εννοώ. Ανάλογα με τις επιλογές μου από την λίστα να αλλάζουν και τα δεδομένα στο μικρό πινακάκι.

Κάτι άλλο πρέπει να κάνω..καμιά ρύθμιση τίποτα τέτοιο..

Φιλικά και ευχαριστώ για το ενδιαφέρον..

Link to comment
Share on other sites

Για το κελί Β10 : =VLOOKUP(B10;B3:G7;3)

Το λάθος σου είναι πως το 3 δεν πρέπει να είναι σταθερό αλλά να αλλάζει ανάλογα με την τιμή στο C9

Δηλαδή αν στο C9 επιλέξεις Β θα είναι 3 αλλά αν επιλέξεις C πρέπει να είναι 4.

Για να παίξει λοιπόν το Vlookup γράψε το έτσι:

=VLOOKUP(B10;$B$3:$G$7;IF($C$9="A";2;IF($C$9="B";3;IF($C$9="C";4;5))))

Βάλε τα $ έτσι ώστε όταν θα κάνεις copy/paste την εντολή και στα υπόλοιπα κελιά να μην αλλάξουν οι τιμές.

Δηλαδή μόνο το Β10 θα γίνει Β11,Β12,Β13... ενώ οι τιμές του πίνακα αλλά και το C9 θα παραμείνουν ίδιοες. ;)

Είμαι σίγουρος ότι υπάρχουν και άλλοι τρόποι, ποιό «όμορφοι», αλλά δεν έχω πιεί ακόμα τον καφέ και το ένα μάτι παραμένει κλειστό. :)

Link to comment
Share on other sites

Το λάθος σου είναι πως το 3 δεν πρέπει να είναι σταθερό αλλά να αλλάζει ανάλογα με την τιμή στο C9

Δηλαδή αν στο C9 επιλέξεις Β θα είναι 3 αλλά αν επιλέξεις C πρέπει να είναι 4.

Για να παίξει λοιπόν το Vlookup γράψε το έτσι:

=VLOOKUP(B10;$B$3:$G$7;IF($C$9="A";2;IF($C$9="B";3;IF($C$9="C";4;5))))

Βάλε τα $ έτσι ώστε όταν θα κάνεις copy/paste την εντολή και στα υπόλοιπα κελιά να μην αλλάξουν οι τιμές.

Δηλαδή μόνο το Β10 θα γίνει Β11,Β12,Β13... ενώ οι τιμές του πίνακα αλλά και το C9 θα παραμείνουν ίδιοες. ;)

Είμαι σίγουρος ότι υπάρχουν και άλλοι τρόποι, ποιό «όμορφοι», αλλά δεν έχω πιεί ακόμα τον καφέ και το ένα μάτι παραμένει κλειστό. :)

Ευχαριστώ φίλε για το ενδιαφέρον και την βοήθεια σου! :)

Δηλαδή με αυτό όταν αλλάζω από την λίστα και διαλέγω το C θα αλλάζουν αυτόματα και οι τιμές?

Παλιά θυμάμαι το είχα με έναν πολύ πιο απλό τρόπο τον οποίο δεν μπορώ να θυμηθώ.

Πάντως για να ξέρεις μήπως και καταλάβεις καλύτερα ή σε βοηθήσει να βρεις τον πιο απλό τρόπο από δίπλα από αυτό το μικρό πινακάκι θα μπει γράφημα το οποίο θα είναι η αποτύπωση όλης της περιοχής B10:C14. Άρα εκτός από τα δεδομένα θα πρέπει να αλλάζει και το γράφημα ανάλογα με τις επιλογές μου από την λίστα A:E. Πάντως για τις τιμές που θα εμφανίζονται σε καθένα από τα κελιά C10:C14 πρέπει να χρησιμοποιήσω την συνάρτηση VLOOKUP.

Συγγνώμη αν σας ταλαιπωρώ.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.