Jump to content



-- Νεο PC --


Blackjim

Recommended Posts

  • Replies 100
  • Created
  • Last Reply

Μπορεί να είναι το καλύτερο το πλάισιο σε θέματα εξυπηρέτησης, rma, τιμών αλλά απο επιλογές δεν λέει και πολλά.

Επίσης δεν νομίζω να μπορεί να πάει στην γλυφάδα αν πρόσεξες μένει Ηράλειο

Αλήθεια το Ηράκλειο άλλα μαγαζιά με δόσεις δεν έχει να πάρεις τουλάχιστον την κάρτα απο κεί?

Link to comment
Share on other sites

blkik thanx για το ενδιαφερων αλλα η κατασταση ειναι λιγο μπερδεμενη. Οπως ειπα δεν εχω τα λεφτα για να πληρωσω ντουκου αλλα θα τα πληρωνουν οι γονεις μου με δοσεις ( αλα κωτσοβολος style ). Αρα δε μπορω να μπλεξω αλλα μαγαζια στην συγκεκριμενη αγορα. Θα βρω τα λεφτα αργοτερα και θα παρω ακομη καλυτερη καρτα. Προς το παρον περιμενω να δω τις επιδοσεις του μηχανηματος που παρειγγειλα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδες, μετα απο ΠΟΛΥ μπλεξιμο με "γραφειοκρατια" παρηγγειλα ενα PC απο το Multirama. Βλεπετε το ΠΛΑΙΣΙΟ δεν εδειξε κανενα ενδιαφερον και πολυ απλα μου απεριψε την αιτηση για πληρωμη με δοσεις!!!! Λες και δε θα περνανε τα λεφτα!! Anyway , αυτοι χασανε.

Πηγα λοιπον και πηρα το εξης απο το Multirama :

case -- Antec Plus view 1000AMG ATX -- 105

cpu -- AMD A64 3000+ -- 177

mobo -- Gigabyte GA-K8NSNXP -- 200

vga -- Point of view 6800 GT -- 529

RAM -- 2X 512 KINGSTON PC3200 -- 196

HDD -- 80GB SATA Seagate -- 74

mon -- SONY 17'' HX74 (me 12msec new model!! ) -- 590

sound -- SB Live 5.1 -- 26

DVDRW -- NEC 2510A -- 83

DVD -- LG 16X52X -- 24

PSU -- 550W -- 54

speakers -- Creative P580 -- 69

mouse,keyboard,UV cables,lights...

total ---> 2220

και με τις δοσεις που ηθελα!! :whistling

βεβαια πρεπει να πω και τα απροοπτα που συναντησα ,ετσι ενημερωτικα,

οταν διαλεγα τα κομματια για το PC ειδα οτι ο Α64 3000+ ηταν στα 247Ε με ΦΠΑ!!

ρωταω τον υπαλληλο , "γιατι ειναι τοσο ακριβος ο Α64? στα υπολοιπα μαγαζια ειναι 150+ΦΠΑ!"

παιρνει ενα τηλεφωνο σε καποιον, και κανει την ερωτηση " ρε συ γιατι τον εχουμε τοσο τον Α64?? οι αλλοι τον εχουν 150Ε! " και μετα απο την απαντηση που πηρε μου λεει " ενταξει ,θα στον δωσω 150+ΦΠΑ!!!" :slap:

δλδ αν δεν ελεγα τπτ και δεν ηξερα τις τιμες θα πληρωνα ΑΕΡΑ 69 Ε!! κοιτα απατεωνες ρε...

επισης κουφο ηταν το οτι για Α64 διαθεταν ΜΙΑ μονο mobo! μια Leadtek με Nforce 3 150 και με 200Ε!!!!

μετα απο δικια μου παλι αντιρηση πηρε τηλ και μου ειπε πως θα μου βαλει την Gigabyte GA-K8NSNXP με nForce 3 250 Gb που αξιζει 220Ε και θα μου την αφησει στα 200...

απο εξυπναδες τιποτε αλλο... :dots:

οσο για την οθονη ειπε πως καταργηθηκαν οι HX73 και πλεον βγαινουν οι HX74 με αποκριση στα 12msec !!! για να δουμε :toomuchne

Link to comment
Share on other sites

έχω την εντύπωση ότι HX74 ΔΕΝ υπάρχει

έχει βγεί η H-S-74, η οποία είναι η πιο φθηνή σειρά (S) - η S74 είναι νέο μοντέλο με XBRITE (το οποίο σημειωτέον καλό είναι να δεις πριν αγοράσεις γιατί είναι μεν εντυπωσιακό εκ πρώτης αλλά έχει αντίκτυπο στην ευκρίνεια...)

αν δεν κάνω λάθος στα παραπάνω και κρίνω από αυτά που είπες για τα υπόλοιπα (cpu, μητρική κλπ), θα σου έλεγα να το ξανατσεκάρεις γιατί μου βρωμάει η δουλειά

PS Αν δεν είχαν το πλεονέκτημα των δόσεων αυτά τα μεγαλομπακάλικα, να δω πως θα ζούσαν ακόμη με τέτοια ασχετοσύνη που τους δέρνει....

Link to comment
Share on other sites

ρε συ spc και γω δεν βλεπω πουθενα HX74 αλλα ειπε πως σε 10 μερες θα την φερει!

αν οχι θα παρω την HX73 που ειναι μια χαρα.

οσο για τις τιμες τις εχω τσεκαρει οσο μπορω σε Ελλαδα και μου φαινονται Normal.

μονο για την 6800GT που πηρα δε ξερω... δεν ειχε Χ800 προς το παρον και ειπα να πονταρω στην GT!

αυτην η point of view ουτε που ξερω τι σοι εταιρια ειναι...

παντως 6800GT ειναι...

οι ανθρωποι ειναι ΠΟΛΥΥΥ ασχετοι.

ουτε που ξερουνε τι πουλανε...

Link to comment
Share on other sites

η Χ74 δεν έχει ανακοινωθεί ακόμα από κανέναν dealer της SONY στην Ελλάδα

εδώ ακόμα και για μοντέλα που υπάρχουν μήνες, η SONY έχει μεγάλο πρόβλημα διαθεσιμότητας (ειδικά η SONY και ειδικά στις οθόνες)

οπότε στη θέση σου δεν θα ήλπιζα να πάρω την Χ74 (αν υπάρχει....)

η όλη ιστορία είναι κλασικό ''κόλπο'' κακού πωλητή.....

η Point of View είναι γενικά ψιλοάγνωστη μάρκα και σχετικά φθηνή

δεν έχω δουλέψει καμία ποτέ λόγω ανυπαρξίας αντιπροσωπείας στην Ελλάδα (το οποίο είναι και το πιο ανησυχιτικό όλων....)

αφού είναι τόσο άσχετοι και τόσο ''γύφτοι'' (συγνώμη για την έκφραση αλλά είναι - όπως φαίνεται από την όλη ιστορία που περιέγραψες - και όχι μόνο την οθόνη - και αυτό θα φανεί και από την μετέπειτα υποστήριξη η οποία από ασχέτους είναι πάντα προβληματική) γιατί αγοράζεις από εκει; (αν είναι μόνο οι δόσεις, σίγουρα υπάρχουν και άλλες λύσεις)

Link to comment
Share on other sites

ειναι οτι ειμαι φοιτητης στο Ηρακλειο και πρεπει να υπογραψει ενας απο τους γονεις μου (στην Κοζανη ) για να το παρω με δοσεις. Στην Κοζανη εχει multirama και ετσι δεν εχω προβλημα.

καλα οσο για την οθονη θα βαλω την HX73. απλα θελω να δω τι ακριβως θα μου πει...

τα υπολοιπα κομματια που εβαλα ειναι γνωστα και πανω κατω αυτα που ηθελα.

Δε νομιζω οτι απο καποιο αλλο μαγαζι θα γλιτωσω και πολλα λεφτα (δλδ για 30-50Ε δε τρεχει και τπτ)

απλα μου την δινει που η ποικιλια προιοντων που εχουν ειναι ΑΘΛΙΑ!!!

ακου μια mobo για Α64!!! και ουτε καν να επιλεξεις αναμεσα στην απλη και στην Pro εκδοση! σωνει και καλα την ακριβη να παρεις με ενα σωρο ωραια πραματα που ομως μπορει καποιος να μην χρειαζεται καθολου!!!! ( Gbit , firewire ... )

anyway, τι να κανουμε , ας οψεται το προβλημα της χρηματοδοτησης... ;)

Link to comment
Share on other sites

σαφώς δεν είναι θέμα 30 και 40 Ευρώ

είναι απλώς το γιατί να μπλέκεις με άσχετους και γύφτους (γιατί και τα 2 απέδειξαν ότι είναι - διαφημίζουνε ''ο υπολογιστής είναι η δουλεία μας'': τρομάρα τους! - μιλάμε και για θράσος δηλαδή!)

συν του ότι αν - χτύπα ξύλο - χρειαστείς υποστήριξη (RMΑ κλπ) θα ταλαιπωρηθείς πολύ

επειδή είμαι στην αγορά και ξέρω ότι το θέμα της χρηματοδότησης λύνεται εύκολα (π.χ. ακόμα και μία υπεύθηνη δήλωση από τους γονείς σου) σου προτείνω να το ψάξεις παραπάνω για να αποφύγεις μελλοντική ταλαιπωρία (για την οποία έχεις όλα τα κακά σημάδια από τώρα) - είναι πραγματικά κρίμα....

αν πάλι δεν μπορέσεις να κάνεις τίποτα, σου εύχομαι τουλάχιστον να πάνε όλα καλά και να χαρείς το μηχάνημα :D

Link to comment
Share on other sites

ελπιζω να μην εχω προβληματα με τις συσκευες

αλλα και να εχω θα τους παρει ο :devil: αν μου κανουν καμια λαδια...

παντως αυτο με την τιμη του Α64 ηταν πολυ χτυπητο και μαλλον θα πρεπει να βγει καμια "βρωμα" οτι βαζουν οτι τιμες θελουν...

Link to comment
Share on other sites

Καλά στο Multirama του Ηρακλείου είναι πολύ μπακάληδες....Και τουλάχιστον οι περισσότεροι πωλητές εκεί μέσα έχουν συναίσθηση της άγνοιάς τους και δεν πολυ-μιλάνε..Είναι ένας όμως......Γκρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρ!!!!!!!!!!!

Τέσπα, καλορίζικο φίλε!Περιμένουμε εντυπώσεις όταν με το καλό το πάρεις!

[off topic]

spc έχεις PM!!

[/off topic]

Link to comment
Share on other sites

κοιταξτε , οντως αυτο που κανω ειναι ψιλο(εως χοντρο)μαλ@κια. :tomato:

αλλα ειμαι απεγνωσμενος!!!

εχω 3 βδομαδες που κατεβηκα Ηρακλειο χωρις PC και εχω παθει ΤΡΟΜΕΡΗ στερηση... :jump:

πληρωνω και την ADSL και δεν εχω PC!!!!!!!!!!!!!!!! :look:

πρεπει να παρω PC Εδω και τωρα και ελπιζω να παιρνω οτι καλυτερο για τα 2400 που δινω.

3 βδομαδες ψαξιμο εκανα και κατεληξα σε αυτο το μηχανημα. Τωρα οσο για το οτι το παιρνω απο multirama... ειμαι αξιος της μοιρας μου. Ας προσευχηθω :worship: οτι δε θα τους δω ξανα ποτε τους "ειδικους" του πλαισιου και του multirama...

---

Μονο που σκεφτομαι οτι υπαρχουν ενα σωρο ατομα που αγοραζουν τις "ετοιμες" προσφορες τους τρελενομαι! Ποσα λεφτα τζαμπα...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.