Jump to content



Προσοχη στα παιδια!


Tsakonas

Recommended Posts

Χθες μια φιλη νεαρη μητερα εστειλε το τετραχρονο παιδι της στο πανηγυρι του αγ. αντωνιου στο Περιστερι μαζι με την γιαγια του παιδιου. Το παιδι -κλασικα- ηθελε κατι απο εναν παγκο, ηταν διπλα στην γιαγια του, η γιαγια βγαζει πορτοφολι και σε 2 δευτερολεπτα το παιδι ειχε εξαφανιστει απο διπλα της και ηταν στην αγκαλια μιας τσιγκανας που απομακρυνοταν. Ευτυχως το αντιληφθηκε αμεσα η γυναικα και εβαλε τσιριδες, η τσιγγανα ελεγε πως "νομιζε πως το παιδι χαθηκε" οποτε και εχει ευτυχη καταληξη η ιστορια αυτη.

Δεν ειναι αναδημοσιευση, δεν ειναι urban legend, το λεω πρωτο χερι...

Τον νου σας....

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 61
  • Created
  • Last Reply
ο κοσμος φοβαται. Ας σιμπλε ας δατ.

Οτι είπε ο kuza!

Για τέτοια θέματα χαλάλι να μπω μέσα πραγματικά!!!

Θα το ξανακάνει με άλλο παιδί και θα δούμε φωτογραφία αγνοείται!

Μην μου πεις για νόμο στα χέρια κλπ γιατί τα έχουμε κάνει όπως θέλουμε:...:

Link to comment
Share on other sites

Οτι είπε ο kuza!

Για τέτοια θέματα χαλάλι να μπω μέσα πραγματικά!!!

Θα το ξανακάνει με άλλο παιδί και θα δούμε φωτογραφία αγνοείται!

Μην μου πεις για νόμο στα χέρια κλπ γιατί τα έχουμε κάνει όπως θέλουμε:...:

για σκεψου λιγο λογικα. Μενει ενα ατομο σε ενα μερος κοντα σε καταυλισμους, ποσο εξυπνο ειναι να πειραξεις ενα ατομο που προφανως θα στηριζεται απο μια συμμορια την οποια οποιος παει να την αγγιξει τον βγαζουν ρατσιστη?

Link to comment
Share on other sites

Λες να σκάσω αν με πουν ρατσίστρια?

Μη με κάνεις να γελάω ρε συ Τσάκωνα. Γιατί δε πάνε σε ένα χωριό στη Κρήτη ή στη Μάνη να το κάνουν; Να σου πω εγώ το γιατί. Γιατί θα φύγουν χωρίς κεφάλι και καλά θα κάνουν.

Παιδί πήγε να πάρει να το κάνει κομμάτια κατα πάσα πιθανότητα. Να πάει να πνιγεί και αυτή και ο νόμος και ο κάθε χαρακτηρισμός περί ρατσισμού κλπ.

Δε το ξέρω το παιδί, δε ξέρω μάνα και γιαγιά αλλά έχω φουντώσει απο την ώρα που διάβασα το περιστατικό.

Link to comment
Share on other sites

για σκεψου λιγο λογικα. Μενει ενα ατομο σε ενα μερος κοντα σε καταυλισμους, ποσο εξυπνο ειναι να πειραξεις ενα ατομο που προφανως θα στηριζεται απο μια συμμορια την οποια οποιος παει να την αγγιξει τον βγαζουν ρατσιστη?

αυτα λεμε και ανεχομαστε τετοιες καταστασεις.

Link to comment
Share on other sites

Οσο και να θες να κανεις κατι, ο φοβος του να σκασει ολο το καραγυφταριο/οικογενεια κλπ σπιτι και να σε μαχαιρωσουν/καψουν/πλακωσουν, παντα θα σε εμποδιζει. :(

Εκτος αν εισαι νιντζα κ εκει απλα την πλακωνεις κ φυσικα δεν σε βλεπει κανεις...:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Στην Κρήτη αν έρθουν 10 γύφτοι, μπορεί να πλακώσουν 10 χωριά (λέμε τώρα). Στην Αθήνα, θα φύγουν τρέχοντας και αυτοί που βρίσκονται δίπλα, γιατί όλοι κοιτάμε τη ζωούλα μας.

Link to comment
Share on other sites

για σκεψου λιγο λογικα. Μενει ενα ατομο σε ενα μερος κοντα σε καταυλισμους, ποσο εξυπνο ειναι να πειραξεις ενα ατομο που προφανως θα στηριζεται απο μια συμμορια την οποια οποιος παει να την αγγιξει τον βγαζουν ρατσιστη?

Καλά το να σε αποκαλέσουν ρατσιστή δεν είναι τόσο πρόβλημα. Το θέμα είναι μην μαζευτεί η συμμορία και σε σκοτώσει. Σε αυτό φοβάται ο κόσμος και πολύ καλά κάνει. Στη τελική, οι αρχές πρέπει να κάνουν τη δουλειά τους και να περιορίζουν τέτοια φαινόμενα.

edit: με πρόλαβε ο ydinopoulos :p

Link to comment
Share on other sites

Στην Κρήτη αν έρθουν 10 γύφτοι, μπορεί να πλακώσουν 10 χωριά (λέμε τώρα). Στην Αθήνα, θα φύγουν τρέχοντας και αυτοί που βρίσκονται δίπλα, γιατί όλοι κοιτάμε τη ζωούλα μας.

^^^το αυτό.

Οπότε μη παραπονιόμαστε για τίποτα!!!

Αν σπάσουν στο ξύλο 5-6 τέτοιους τύπους/τύπισσες θα δεις όμως για πότε σταματάνε ή το σκέφτονται περισσότερο.

Πόσοι είναι αυτοί που το κάνουν; 10? 20? Λες να μην πάει στα αυτάκια τους ότι ο κόσμος αντιδράει; Ρομαντικό ακούγεται ε;

Απλά μας έχουν κάνει προβατάκια και ενώ είμαστε τόσοι μα τόσοι, βάζουμε την ουρά στα σκέλια για 100 νοματέους.

Αλλά να ρωτήσω το πιο απλό. Δε βρέθηκε ένας που να μη το παίξει δικαστής, αλλά να το παίξει πολίτης; Να την δέσει πισθάγκωνα μέχρι να έρθει ένας αστυνόμος; Οχι ότι θα έκανε και κάτι καλό, αλλά τουλάχιστον θα ήταν μία αντίδραση. Οπότε ούτε τα νόμιμα δε κάνουμε. Τα ζώα λειτουργούν καλύτερα απο εμάς indeed.:angry:

Link to comment
Share on other sites

Να την δέσει πισθάγκωνα μέχρι να έρθει ένας αστυνόμος;

Και να φας τη μυνησουλα σου μετα...:upside:

Γιατι δεν ειχε διαπραξει εγκλημα, σε αντίθετη περίπτωση παλι ομως δε ξέρω αν ειναι νόμιμο με την ελληνική νομοθεσία

Link to comment
Share on other sites

Λες να σκάσω αν με πουν ρατσίστρια?

Μη με κάνεις να γελάω ρε συ Τσάκωνα. Γιατί δε πάνε σε ένα χωριό στη Κρήτη ή στη Μάνη να το κάνουν; Να σου πω εγώ το γιατί. Γιατί θα φύγουν χωρίς κεφάλι και καλά θα κάνουν.

Παιδί πήγε να πάρει να το κάνει κομμάτια κατα πάσα πιθανότητα. Να πάει να πνιγεί και αυτή και ο νόμος και ο κάθε χαρακτηρισμός περί ρατσισμού κλπ.

Δε το ξέρω το παιδί, δε ξέρω μάνα και γιαγιά αλλά έχω φουντώσει απο την ώρα που διάβασα το περιστατικό.

Προφανως και χ3στηκε και η μανα αν την πουν ρατσιστρια.

Αλλο εννοω και το πιασε ο Hero.

Θα ζουσες εσυ με την ιδεα οτι μπορει αυριο μεθαυριο να σε σφαξει η παρεα της τσιγγανας?

Εγω τουλαχιστον δυσκολευομαι να κοιμηθω με την απλη ιδεα οτι μπορει να κανουν κατασχεση σε εναν πελατη μου.

Και η μητερα συναδελφος μου ειναι και λυσσαξα να κανουμε μηνυση για κακουργημα και αρνηθηκε.

Στην αρχη μου φανηκε κουλο αλλα καταλαβα.

Μια τετοια συμμορια που βγαζει ποιος ξερει ποσα απο τετοιες δουλειες θα κωλωσει η δεν εχει τα μεσα?

Αμα πεθανεις η αμα βρεις το παιδι σου με μια σφαιρα χ3στηκες για την δικαιοσυνη, τις συλλογικοτητες και το κοινο καλο.

Στην ευελπιδων το περιστατικο με τον σκοτωμο, τσιγγανοοικογενεια το εκανε (αποτι ακουγεται).

Link to comment
Share on other sites

Τσακωνα μπορω να σου απαντησω τι θα γινοταν αν καποιος πηγαινε να τη δειρει. Πριν ενα μηνα εξω απο το σπιτι μου μια γυφτισα πηγε να κλεψει ενα παππου με μαγκουρα. Ο παππους αντισταθηκε και αυτη αρχισε να του κοβει σφαλιαρες. Μολις της εκοψε και αυτος βγηκαν απο ενα αμαξι 3 γυφτοι και τον ξαπλωσανε και τον σαπισανε στο ξυλο. Τον κλεψανε κιολας. Αυτο σε 30 δευτερολεπτα που εβλεπα απο το μπαλκονι τι γινεται. Μεχρι να κατεβω κατω, και οχι να το παιξω νταης, δε με επερνε, αλλα να τρομαξουν λιγο ξερω εγω, ειχαν φυγει. Η αστυνομια ηρθε και ειπε απλα πως δε βγαζεις ακρη και πως αν κανεις μηνυση σιγουρα θα δουν τα στοιχεια σου και θα σε περιμενουν εξω απο το σπιτι σου , οπως εχουν κανει σε αλλους....

Link to comment
Share on other sites

Προφανως και χ3στηκε και η μανα αν την πουν ρατσιστρια.

Αλλο εννοω και το πιασε ο Hero.

Θα ζουσες εσυ με την ιδεα οτι μπορει αυριο μεθαυριο να σε σφαξει η παρεα της τσιγγανας?

Εγω τουλαχιστον δυσκολευομαι να κοιμηθω με την απλη ιδεα οτι μπορει να κανουν κατασχεση σε εναν πελατη μου.

Και η μητερα συναδελφος μου ειναι και λυσσαξα να κανουμε μηνυση για κακουργημα και αρνηθηκε.

Στην αρχη μου φανηκε κουλο αλλα καταλαβα.

Μια τετοια συμμορια που βγαζει ποιος ξερει ποσα απο τετοιες δουλειες θα κωλωσει η δεν εχει τα μεσα?

Αμα πεθανεις η αμα βρεις το παιδι σου με μια σφαιρα χ3στηκες για την δικαιοσυνη, τις συλλογικοτητες και το κοινο καλο.

Στην ευελπιδων το περιστατικο με τον σκοτωμο, τσιγγανοοικογενεια το εκανε (αποτι ακουγεται).

Θα πω κάτι χοντρό και πολλοί δε θα το καταλάβετε ή θα το θεωρήσετε ψευτομαγκιά!

ΟΧΙ ΔΕ ΘΑ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ και εκείνη την ώρα θα είναι το μοναδικό που δε θα σκεφτώ. Να με φάνε ΝΑΙ, αλλά να την έχω φάει πρώτα τη ρουφιάνα.

Δεν έχω μεγαλώσει Αθήνα αλλά σε χωριό και τέτοιες στιγμές νιώθω πολύ περήφανη γι' αυτό.

Ετσι θα αντιδρούσα στο χωριό μου με την υποστήριξη των πάντων, έτσι θα αντιδρούσα και εδώ. Και ξέρεις γιατί; Γιατί μεγάλωσα σε τόπο που αυτό που μου δίνει χαρά είτε εμένα είτε του διπλανού μου, όποιος κερατάς πάει να το χαλάσει θα του πιω το αίμα.

Link to comment
Share on other sites

'Ετσι λοιπόν , αν -ο μη γένοιτο- το επόμενο παιδί είναι κάποιου δικού σου, θα κάνεις πίσω και θα περιμένεις την επέμβαση των επίσημων θεσμών και οργάνων όταν δεήσουν να αντιδράσουν!

Ρε παιδιά πάμε καλά;

Τι περί ρατσισμού και τρίχες είναι αυτές, τα πράματα είναι άπλα, έχεις έναν υπάνθρωπο που έρχεται να σου αμφισβητήσει ολόκληρη τη ζωή, σου παίρνει το παιδί , σε χτυπάει στο υπόβαθρο της ύπαρξης σου και εσύ θα βάλεις πρώτο το δήθεν πολιτισμένο εποικοδόμημα που έχουμε στήσει για να μην σφαζόμαστε μεταξύ μας!!!!!!

Εδώ ο άλλος σου επιτίθεται όχι με μαχαίρι σε σένα άλλα σε αυτό που δίνει νόημα στην ζωή σου , σε δολοφονεί και εσύ θα κάτσεις να κοιτάς , και θα κάνεις σκέψεις σε δεύτερο και τρίτο επίπεδο , περί ρατσισμού και ντατσουν γεμάτα συμμορίες;;;;

Δεν θα σηκώσεις τα χέρια σου να αμυνθείς;;;;

Γιατί περί αυτού πρόκειται...ΑΥΤΟΑΜΥΝΑ!!!

Εδώ δεν είναι κάποιος εισβολέας που μπαίνει στο σπίτι σου, είναι κάποιος που όρμησε στην ψυχή σου και πάει να στη διαγουμίσει!!

Μήπως έχουμε γίνει πολύ "πολιτισμένοι" και ξεχάσαμε τις βάσεις που χτίζεται ο πολιτισμός αυτός, μήπως αφήσαμε τα πάντα στους "αντιπροσώπους μας , όπως κάνουμε και με την πολιτική και όλα πάνε κατά γκρεμό μεριά!!!!

Μήπως το να είμαστε πολιτισμένοι απαιτεί και δράση του καθενός από εμάς σε προσωπικό επίπεδο;;;

Και δε λέω μπορεί να είναι εφιαλτικό να ζεις στην αγωνία των αντιποίνων από την πλευρά της συμμορίας, αλλά, θέλω να βγει κάποιος εδώ και να δηλώσει ότι άφησα να μου πάρουν το παιδί γιατί σκέφτηκα τα αντίποινα.

Μήπως το να είμαστε πολιτισμένοι απαιτεί και δράση του καθενός από εμάς σε προσωπικό επίπεδο;;;

Και ακόμα σε αυτή τη συγκεκριμένη περίπτωση, ποιος θα ήταν αυτός που θα "έδινε" τον εν βρασμό ψυχής αμυνόμενο!!

Και στη τελική , ας κάνουμε ένα πρώτο βήμα, πιαστην και κράτα την εκεί μέχρι να έρθει ο Νόμος!!!(sic)

Ούτε αυτό δεν κάναμε!!!

Μήπως -εκτός από τους πολιτικούς- έχουμε και τους εγκληματίες που μας αξίζουν! ! ! ! ! ! !

Link to comment
Share on other sites

Θα πω κάτι χοντρό και πολλοί δε θα το καταλάβετε ή θα το θεωρήσετε ψευτομαγκιά!

ΟΧΙ ΔΕ ΘΑ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ και εκείνη την ώρα θα είναι το μοναδικό που δε θα σκεφτώ. Να με φάνε ΝΑΙ, αλλά να την έχω φάει πρώτα τη ρουφιάνα.

Δεν έχω μεγαλώσει Αθήνα αλλά σε χωριό και τέτοιες στιγμές νιώθω πολύ περήφανη γι' αυτό.

Ετσι θα αντιδρούσα στο χωριό μου με την υποστήριξη των πάντων, έτσι θα αντιδρούσα και εδώ. Και ξέρεις γιατί; Γιατί μεγάλωσα σε τόπο που αυτό που μου δίνει χαρά είτε εμένα είτε του διπλανού μου, όποιος κερατάς πάει να το χαλάσει θα του πιω το αίμα.

Μεγεια σου με χαρα σου, να χαιρεσαι το θαρρος σου κλπ.

Ολοι οι ανθρωποι, μεχρι να κανουν παιδι ειναι πολυ αυθορμητοι, δεν υπολογιζουν τιποτα, συναισθηματα πανω απολα κλπ.

Οταν κανεις παιδι παντα κανεις μια σκεψη παραπανω. Δεν μπορεις να το αντιληφθεις οπως κι εγω δεν μπορω να αντιληφθω πχ γιατι γυναικες εργαζομενες με παιδια ανεχονται χουφτωματα απο εργοδοτες. Η επιβιωση ειναι ισχυροτερο ενστικτο απο ολα.

Link to comment
Share on other sites

Μεγεια σου με χαρα σου, να χαιρεσαι το θαρρος σου κλπ.

Ολοι οι ανθρωποι, μεχρι να κανουν παιδι ειναι πολυ αυθορμητοι, δεν υπολογιζουν τιποτα, συναισθηματα πανω απολα κλπ.

Οταν κανεις παιδι παντα κανεις μια σκεψη παραπανω. Δεν μπορεις να το αντιληφθεις οπως κι εγω δεν μπορω να αντιληφθω πχ γιατι γυναικες εργαζομενες με παιδια ανεχονται χουφτωματα απο εργοδοτες. Η επιβιωση ειναι ισχυροτερο ενστικτο απο ολα.

Θες να μου πεις ότι 500 άτομα που ήταν στο πανηγύρι ήταν όλοι παντρεμένοι με παιδιά;:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.