Jump to content



Προσοχη στα παιδια!


Tsakonas

Recommended Posts

Και για να το προεκτεινω λιγο.

Πιστευει κανεις οτι η γυφτισσα θα ηταν εκει μονη της?

Οτι τα ατομα που εχει απο πισω της δεν εχουν προβλεψει την στραβη και δεν θα ειναι εκει γυρω 2-3?

Οτι δεν θα εχουν ενα σχεδιο για την στραβη?

Για αυτους, αν γινει στραβη, αντιμετωπιζουν 20-30 χρονια (20-30 πραγματικα, οχι εξαγορες και μλκιες). Οπως και τα αντιμετωπιζουν αν συλληφθει η τσιγγανα και τους δωσει.

Προκειμενου να γλιτωσουν 20-30χρονια θα τσιγκουνευτουν 300-400 ευρωνια για οπλα?

Θα τσιγκουνευτουν μια σφαιρα στο κεφαλι οποιου ειδε και ξερει?

Αμα πεσει η σφαιρα ποιος απο το πληθος θα κατσει να κανει τον ζορο?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 61
  • Created
  • Last Reply

Μέσα σε 500+ άτομα κόσμο, ο ζορό που λες είναι αυτός που θα πάει να ξεχωρίσει την τσιγγάνα απο το πλήθος ΑΝ αυτό αντιδράσει! Αυτό δεν καταλαβαίνεις. (αυτό φέρατε σαν αντεπιχείρημα για την Κρήτη και τα χωριά)

Βλέπεις το μετά μόνο απο την μεριά των τσιγγάνων όπως λες και όχι το μετά απο ένα πλήθος που αντιδράει τρελαμένο για κάτι που θα έκαιγε τα σωθικά μιας μάνας/γιαγιάς γουατ έβερ.

Αυτό λέω. Αν αντιδρούσε ΕΝΑΣ δε θα ήταν μόνος του, εκει μέσα. Αλλά δε βρέθηκε ΕΝΑΣ!!!

Αν όμως ένας απο αυτούς ήταν σε ένα σούπερ μάρκετ και εσύ κατα λάθος τον σκουντούσες με το καρότσι θα άκουγες για τη μάνα και τον πατέρα σου και θα το ρίχναμε στο ότι κρίση υπάρχει και ο κόσμος έχει νεύρα. Σκ@τ@ να φάμε με το συμπάθιο.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό λέω. Αν αντιδρούσε ΕΝΑΣ δε θα ήταν μόνος του, εκει μέσα. Αλλά δε βρέθηκε ΕΝΑΣ!!!

Οι άνθρωποι σε μια μεγάλη πόλη λειτουργούν διαφορετικά από ότι στην επαρχία (πχ Κρήτη)

Για του λόγου το αληθές, αυτά τα κοινωνικά φαινόμενα συμβαίνουν παντού

Δεν θα σχολιάσω το ήθος των ανθρώπων που (για κάθε λόγο) πάρουν μια παθητική στάση, αλλά θα μείνω στο γεγονός.

Το γεγονός εδώ λέει ότι το παιδί έτυχε να σωθεί, μέσα σε ένα πανηγύρι με αγνώστους, από τα χέρια μιας τσιγγάνας και πιθανότατα την παρέα της 10 μέτρα πιο δίπλα. Ξέρουμε ότι δεν είναι Κρήτη οπότε:

1) Μπορείς να αντιδράσεις με ό,τι αυτό συνεπάγεται. Όπως να σου κάνουν ζημιά ή να σε σκοτώσουν λίγες μέρες μετά (και να καταφέρουν να πάρουν το παιδί σου).

ή

2) Αφού στάθηκες τυχερός, να μην δώσεις συνέχεια εκείνη τη στιγμή. Να σκεφτείς την περίπτωση καταγγελίας αλλά στη διαδικασία αυτή, ίσως να ανακαλύψεις πως έχουν λαδώσει την αστυνομία για να βρίσκονται εκεί.

Το worst - worst case scenario είναι να αντιδράσεις ή να καταγγείλεις, να μην προθυμοποιηθούν αρκετοί για βοήθεια, να πεθάνεις, να πάρουν το παιδί σου στο τέλος, ένα μέρος της αστυνομίας να μην κάνει κάτι (επειδή αρέσκονται να φακελώνονται) ή να αποκρύψει πληροφορίες. Στην περίπτωση που έτυχε και πήγαν όλα καλά, τι κάνεις με γνώμονα το παιδί σου, τη ζωή σας και την σημαντική πιθανότητα η άνωθεν αντίδρασή σου να καταλήξει να πάει ολοκληρωτικά χαμμένη?

Εγώ, αν γινόταν κάτι τέτοιο στην Κρήτη, θα είχα μαζέψει τις 4 πόλεις για να τους βρούμε όλους ώστε να τους βάλουμε να κολυμπήσουν μέχρι την απέναντι ήπειρο (γυμνοί).

Αν ήμουν Αθήνα (όπως κι έγινε) και δεν έβλεπα ουσιαστική βοήθεια, μάλλον θα άλλαζα μέρος/πόλη/χώρα αφού στάθηκα τυχερός. Μετά θα κατέβαινα Κρήτη για να τους φέρω όλους στη πρωτεύουσα για να κάνουν αυτό που δεν κάνει η αστυνομία εκεί. :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Να την δέσει πισθάγκωνα μέχρι να έρθει ένας αστυνόμος;
Και να φας τη μυνησουλα σου μετα...:upside:

Γιατι δεν ειχε διαπραξει εγκλημα, σε αντίθετη περίπτωση παλι ομως δε ξέρω αν ειναι νόμιμο με την ελληνική νομοθεσία

Η μεγαλύτερη λαμακία είναι ότι και να το έκανε αυτό κάποιος, η αστυνομία ( αν και όταν ερχότανε ) απλά θα σου έλεγε "δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι, ξέρετε είναι τσιγγάνα και αυτοί το και το..." και θα την αφήνανε δίχως το παραμικρό ελεύθερη εκεί να φύγει.

Τόσο "κράτος" είμαστε, μέχρι και οι τσιγγάνοι ανήκουνε στην λίστα "μη μου άπτου" πέραν από τους χασισέμπορους των Ζωνιανών...

Link to comment
Share on other sites

Τόσο "κράτος" είμαστε, μέχρι και οι τσιγγάνοι ανήκουνε στην λίστα "μη μου άπτου" πέραν από τους χασισέμπορους των Ζωνιανών...

Αυτα γινονται παντου ρε Βασιλη

Στην αμερικη δηλαδη, αν μπλεξεις με τα αγορια from the hood, οι μπατσοι τι θα σου πουν και εσυ σαν θυμα τι θα κανεις?

Και μιλαω για πιτσιρικαδες εφηβους και οχι για σκληροπυρηνικες καταστασεις.

Μην το βλεπετε μονοπατα

Και οι μπατσοι σκεφτονται με τον ιδιο ακριβως τροπο και φοβο (ισως και παραπανω) που σκεφτομαστε και πρατουμε και εμεις.

Αντι να μπλεξουν και να τους βρουν ξαπλα σε κανα χαντακι, σου λενε αλαργα και στριβε για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο

Μέσα σε 500+ άτομα κόσμο, ο ζορό που λες είναι αυτός που θα πάει να ξεχωρίσει την τσιγγάνα απο το πλήθος ΑΝ αυτό αντιδράσει! Αυτό δεν καταλαβαίνεις. (αυτό φέρατε σαν αντεπιχείρημα για την Κρήτη και τα χωριά)

Βλέπεις το μετά μόνο απο την μεριά των τσιγγάνων όπως λες και όχι το μετά απο ένα πλήθος που αντιδράει τρελαμένο για κάτι που θα έκαιγε τα σωθικά μιας μάνας/γιαγιάς γουατ έβερ.

Αυτό λέω. Αν αντιδρούσε ΕΝΑΣ δε θα ήταν μόνος του, εκει μέσα. Αλλά δε βρέθηκε ΕΝΑΣ!!!

Αν όμως ένας απο αυτούς ήταν σε ένα σούπερ μάρκετ και εσύ κατα λάθος τον σκουντούσες με το καρότσι θα άκουγες για τη μάνα και τον πατέρα σου και θα το ρίχναμε στο ότι κρίση υπάρχει και ο κόσμος έχει νεύρα. Σκ@τ@ να φάμε με το συμπάθιο.

Αυτη ειναι η ψυχολογια των μαζων και του οχλου :o

Δεν θα μπορουσες να περιμενεις κατι διαφορετικο

Και επειδη ο κοινος φοβος ειναι μεγαλος, για αυτο βλεπεις την ακριβως αντιστροφ αντιδραση σε περιπτωση που γινει κανα σκηνικο με κανα Ζακι.

Εκει δεν φοβαται κανενας σχεδον και το αρχιζουν στις μπουφλες γιατι εκει τους παιρνει:getlost:

Εγω σου λεω πως αν καποιος εκανε οντως τον Ζορο και μαζι του ξεσηκωνε τα πληθη οπως λες, μεσα σε 2' θα σκαγανε οι νταβαδες, θα ριχναν κανα 2 σφαλιαρες/μαχαιριες/whateva και ολοι μετα θα κανανε σαν ζαλισμενα κοτοπουλα.

Ασε που αν επαιζε ετσι το σκηνικο, ειναι πολυ πιθανο να το αρπαζανε το παιδι τελικα και να μην το αφηνανε

Οσο για τα περι Κρητης, δεν νομιζω εκει κατω να εχουν και τοσους πολλους γυφτους.Δεν εχω ιδία εικονα, αλλα εικαζω πως ειναι σε περιορισμενο αριθμο σε σχεση με Αθηνα/Θεσσαλονικη/Ηπειρωτικη επαρχεια

Αλλα και ετσι, το γεγονος οτι σε καποια μερη της Κρητης, ειναι πρωτογονοι και πυροβολουν ή μαχαιρωνουν καποιον μονο και μονο επειδη τους κοιταξε στραβα, δεν σημαινει πως ειναι σωστοι

Επειδη εχω βρεθει σε διλημα για το αν θα κανω φασαρια με γυφτους, η πρωτη και αυθορμητη αντιδραση ειναι αυτο που λεει και η Αγαπη

Αν το σκεφτεις λιγο πιο ψυχραιμα ομως, μετα αναλογιζεσαι το τι μπορει να επακολουθησει και αραζεις στα κυβικα σου

Και γω σαν Αρης συμφωνω πως θα επρεπε να αρπαξουν τον οποιονδηποτε παει να κλεψει ενα παιδι (και οχι μονο).

Επειδη ομως οι συνεπειες ειναι ακραιες, καλο ειναι να λειτουργουμε με ψυχραιμια εκει που πρεπει.

Link to comment
Share on other sites

Αλλάξτε το θέμα παιδιά...

Προσοχή στους Τσιγγάνους έγινε...

Το ψύχραιμα που λέει ο Crazy είναι ο επιθυμητό. Βέβαια αν το παιδί είχε ήδη δωρίσει τα όργανα του στους "αναμείναντες" ζωή, στα κρεβάτια του πόνου των απανταχού νοσοκομείων, δεν ξέρω για πια ψυχραιμία θα μιλούσαμε.

Εγώ προτείνω κάτι ακόμα πιο ψύχραιμο. Την παρακολουθείς, την πετυχαίνεις μόνη, της "εξηγείς" ότι δεν πρέπει να το ξανακάνει και "υπογράφεις" ως ΑΝΟΝΥMOUS.

Ας το μεταφέρει στη φάρα της. Ξέρω είναι λίγο Ελληνικο-ρατσιστικο-Φασιστικο-ΧΑυγίτικο, αλλά έχω παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

Αλλάξτε το θέμα παιδιά...

Προσοχή στους Τσιγγάνους έγινε...

Το ψύχραιμα που λέει ο Crazy είναι ο επιθυμητό. Βέβαια αν το παιδί είχε ήδη δωρίσει τα όργανα του στους "αναμείναντες" ζωή, στα κρεβάτια του πόνου των απανταχού νοσοκομείων, δεν ξέρω για πια ψυχραιμία θα μιλούσαμε.

Εγώ προτείνω κάτι ακόμα πιο ψύχραιμο. Την παρακολουθείς, την πετυχαίνεις μόνη, της "εξηγείς" ότι δεν πρέπει να το ξανακάνει και "υπογράφεις" ως ΑΝΟΝΥMOUS.

Ας το μεταφέρει στη φάρα της. Ξέρω είναι λίγο Ελληνικο-ρατσιστικο-Φασιστικο-ΧΑυγίτικο, αλλά έχω παιδιά.

αυτο περι "ρατσισμου" εχει αρχισει και καντανταει αηδεια....

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλά όλα αυτά που λέτε εγώ θα το πάρω από την άλλη πλευρά.... Ποτέ δεν θα άφηνα το παιδί μου με την μάνα μου - πεθερά -μόνους τους- σε γυφτοπάζαρο - πανηγύρι - υπέρ συνωστισμένο περιβάλλον και ειδικά στην Αθήνα ... Οπως και να χει ενα 4χρονο ειναι 4χρονο και θελει τους γονεις του απο κοντα ποσο μαλλον με τα παππούδια που τα κανουν και οτι θελουν... Ακουγεται καπως σκληρο αλλα η πρόληψη είναι καλύτερη νομίζω.... Πάλι καλα εληξε το συμβάν εκει γιατι θα θρηνούσαν πολλαπλά θύματα ( οι γονείς ράκοι , η γιαγιά σε κανα τρελάδικο μην μπορώντας να συγχωρήσει τον εαυτό της και αν δεν πέθαινε από καμιά κατάθλιψη ) .

εδιτ . Και για να μην παρεξηγηθω μιλάω γενικως δεν αφηνω αιχμες για την συγκεκριμενη περιπτωση ουτε αμφισβητω τις ικανοτητες της γιαγιας που στην προκειμένη αντέδρασε πολύ καλά . ειλικρινά μπράβο της .

Link to comment
Share on other sites

Αυτα γινονται παντου ρε Βασιλη

Στην αμερικη δηλαδη, αν μπλεξεις με τα αγορια from the hood, οι μπατσοι τι θα σου πουν και εσυ σαν θυμα τι θα κανεις?

Και μιλαω για πιτσιρικαδες εφηβους και οχι για σκληροπυρηνικες καταστασεις.

Έτσι λέγανε, αλλά για πες το στα boys from the hood του Chicago των 80s...

Ολόδικη τους πτέρυγα απέκτησαν όταν ο δήμαρχος είπε "δεν πάει άλλο" στις αρχές του 2000.

Δεν με νοιάζει τι και πως, αστυνομία και στρατός είναι στην διάθεση σου σαν κράτος.

Μπαγλάρωσε τους όλους, κόψε τους τον κώλο, βάλε τους geotracking tags, δεν θα σου κάνει κουμάντο μια μειονότητα ( δεν νομίζω να συγκρίνουμε τους τσιγγάνους της Ελλάδας με τις συμμορίες του Chicago, ούτε "εξοπλισμικά" ούτε ποσοτικά ).

Link to comment
Share on other sites

Ειναι πραγματικα ΗΛΙΘΙΟ να μιλατε για ρατσισμο σε τετοια θεματα...

Δηλαδη αμα εβλεπε να εχει αγκαζαρει το παιδι της η Angelina Jolie με τον Brad Pitt θα το αφηνε ησυχο?

Αν ναι... ειναι ρατσιστρια. Αν οχι... δεν τιθεται θεμα τσιγγανου/ξανθογαλανοματη/μογγολου.

I don't call it violence when it's self defence. I call it intelligence - Malcolm X.

By the way επειδη το αναφερατε πολλες φορες. Για τον ιδιο λογο που οπως ειπατε δεν πανε οι τσιγγανοι να "σηκωσουνε" τον εγγονο του Ψαραντωνη μεσα απο τα Ανωγεια, για τον ιδιο ακριβως λογο παιζει να μην κουνιεται φρυδι απο τους παρευρισκομενους οταν σηκωνει η τσιγγανα το ξενο παιδι, διπλα στον καταυλισμο. ;)

Και οι 2 με τα ιδια "ενστικτα" λειτουργουν.

Link to comment
Share on other sites

Οι Ρομα το κανουν φορα παρτιδα. Τα πιο ξεβαμένα λαμογια χρωματος απο σκατι κουραδε του αρχηγου μεχρι κατασπρο της Γιαννας το κανουν με τακτ.

Διαφορετικο χρωμα ιδια σκατα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον. Tsakonas how-to οπως το γραψα σε αλλο site

Με το που δει κανεις καποιον να "απομακρυνει" παιδι, δικαιουται βασει του νομου να ασκησει βια για να σταματησει αυτον που απομακρυνει το παιδι και να ασκησει βια μεχρι να ερθει να τον συλλαβει η αστυνομια. Ακομη κι αν δεν καταφερει ο "απαγωγεας" να απομακρυνει το παιδι, υπαρχει εγκλημα, σε μορφη "αποπειρας". Το πρακτικο της υποθεσης, ειναι οτι χρειαζονται μαρτυρες. Εφοσον τετοια γινονται σε πολυσυχναστους χωρους, δυσκολο δεν θαναι να βρεθουν μαρτυρες.

θα πει κανεις ..."πως θα πεισω τους καπς να βιαστουν ναρθουν πριν πλακωσει η παρεα με τα καλαζνικοφ"?

Με το που παιρνουμε στο 100 λεμε αμεσως "ειναι εδω καποιος που προσπαθησε να αρπαξει παιδι, η πραξη αυτη ειναι κακουργημα κατα τα 322 ,323α 324 ποινικου κωδικα (αρπαγη εμπορια ανθρωπων κλπ), κανε κατι asap αλλιως αναφερω στον εισαγγελεα υπηρεσιας"

Θα πει κανεις "μαθημα θα κανω στην τηλεφωνητρια??". Οχι βεβαια, απλα καταγραφεται η κληση, και μετα, η παραμικροτερη καθυστερηση θα κοστισει προαγωγες και γαλονια.

Το δευτερο πρακτικο της υποθεσης ειναι οτι ολα αυτα το παιδι τα καταγραφει και θα τα θυμαται για παντα. Οποτε επιλεγει κανεις "να συλληφθει ο εγκληματιας και η παρεα του η να εξασφαλισω την ψυχικη υγεια του παιδιου μου". Αυτη ειναι επιλογη για γονιο φανταζομαι.

Μετα εχει διαδικασια στο τμημα, παιρνει προχειρες καταθεσεις η αστυνομια και εντος 48ωρου οδηγειται ο εγκληματιας στον ανακριτη.Το καλο με τα εγκληματα αυτα ειναι οτι ειναι κακουργηματα, οποτε παιζει αρση απορρητου τηλεφωνων και υπαρχουν ευκαιριες να αποκαλυφθει η συμμορια

Το κακο ειναι, οτι πχ θα κρατηθει 1μιση χρονο μαξ ο συλληφθεις, μετα θα οδηγηθει σε δικη, ομως τα ονοματα των μαρτυρων και τα ονοματα των γονιων θα ειναι καταγεγραμμενα στην δικογραφια.Καταλαβαινει κανεις γιατι το τονιζω αυτο Και οι μαρτυρες πρεπει να καταθεσουν και στο δικαστηριο που η διαδικασια ειναι δημοσια.

Τα δικαστηρια σε τετοιες υποθεσεις ειναι συνηθως αυστηροτατα. Ειχα δει δικη αρπαγης μεταξυ πακιστανων, εγω σαν θεατης και απο την επαγγελματικη μου εμπειρια ημουν σιγουρος οτι ειχαν οικονομικες διαφορες τα 2 πακιστανια και ηταν αθωος ο κατηγορουμενος, η εισαγγελεας εκανε απαλλακτικη προταση αλλα το δικαστηριο εριξε μια 10αρα στον κατηγορουμενο.

Εχετε τον νου σας ομως, εαν θελησετε να το τραβηξετε, τα ονοματα σας και η διευθυνση σας θα ειναι μεσα στην δικογραφια.

Απο εκει και περα ισως η καλυτερη λυση να ειναι ρολογακι gps-gsm (που λειτουργει οπως οι συναγερμοι αυτοκινητων) για το παιδι, με καρτοσυνδεση, ειδα κανα δυο τετοια στο chinavasion με 60 ευρω...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον.

Απο εκει και περα ισως η καλυτερη λυση να ειναι ρολογακι gps-gsm (που λειτουργει οπως οι συναγερμοι αυτοκινητων) για το παιδι, με καρτοσυνδεση, ειδα κανα δυο τετοια στο chinavasion με 60 ευρω...

Θα πάθει καρκίνο που είναι χειρότερο

Link to comment
Share on other sites

ε καλα, την βαρια ακτινοβολια την εχουν οι συσκευες αμα κανεις ομιλια, οχι με το standby...

Δεν είναι καλύτερα να το προσέχεις επισταμένα και να μην το πηγαίνεις σε πολυσύχναστα μέρη εάν δεν το συνοδεύουν και οι δυο γονείς;

Link to comment
Share on other sites

Σαν πατέρας , ενός 10 μηνών αγοριού, εάν συνέβαινε κάτι τέτοιο θα της έσκαγα κουτουλιά και εας με μαχαίρωναν δέκα γύφτοι.

Αυτή πάντως θα την σκότωνα.

Δεν είναι ψευτομαγκιά αλλά αλήθεια.

Εδώ έσπασα το χέρι ενός που τόλμησε να χτυπήσει άσχημα τον σκύλο μου, επειδή γαύγιζε.

Ακόμη είμαι σε δικαστική διαμάχη.

Link to comment
Share on other sites

Σαν πατέρας , ενός 10 μηνών αγοριού, εάν συνέβαινε κάτι τέτοιο θα της έσκαγα κουτουλιά και εας με μαχαίρωναν δέκα γύφτοι.

Αυτή πάντως θα την σκότωνα.

Δεν είναι ψευτομαγκιά αλλά αλήθεια.

Εδώ έσπασα το χέρι ενός που τόλμησε να χτυπήσει άσχημα τον σκύλο μου, επειδή γαύγιζε.

Ακόμη είμαι σε δικαστική διαμάχη.

δεν παιζω τον γερο σοφο, απλα συμφερει πιο πολυ, εμας και τους ανθρωπους μας, να σκεφτομαστε πριν πραξουμε παρορμητικα και αλλαξουμε την ζωη μας μια για παντα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.