Jump to content



Προσοχη στα παιδια!


Tsakonas

Recommended Posts

δεν παιζω τον γερο σοφο, απλα συμφερει πιο πολυ, εμας και τους ανθρωπους μας, να σκεφτομαστε πριν πραξουμε παρορμητικα και αλλαξουμε την ζωη μας μια για παντα.

Συμφωνώ απόλυτα και δεν προτρέπω να συμπεριφερόμαστε βίαια ή άλογα αλλά ως προσωπικότητα δεν θα μπορούσα εγώ να το αφήσω έτσι.

Δεν μπορώ να σκεφτώ την σκηνή ΚΑΝ, που ανέφερες...μου έρχεται το αίμα στο κεφάλι

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 61
  • Created
  • Last Reply

Βαζοντας τον ευατο μου στην θεση της γιαγιας και σκεπτόμενος οτι θα εβλεπα το κοριτσακι μου στα χερια της τσιγγάνας ....δυστηχως η ευτηχώς οσο και να το ξαναπάιζω το σενάριο στο μυαλο μου (βαζωντας ολες τις παραμέτρους που συζητήθηκαν)...παντα εχει την ιδια κατάληξη...

Δεν ξέρω αν θα μπορούσα να σταματήσω πριν την σκοτώσω στο ξυλο.

Link to comment
Share on other sites

Βαζοντας τον ευατο μου στην θεση της γιαγιας και σκεπτόμενος οτι θα εβλεπα το κοριτσακι μου στα χερια της τσιγγάνας ....δυστηχως η ευτηχώς οσο και να το ξαναπάιζω το σενάριο στο μυαλο μου (βαζωντας ολες τις παραμέτρους που συζητήθηκαν)...παντα εχει την ιδια κατάληξη...

Δεν ξέρω αν θα μπορούσα να σταματήσω πριν την σκοτώσω στο ξυλο.

Sorry σε καταλαβαινω αλλα εχεις βαλει σαν πιθανο σεναριο μετα η κορη σου να μεγαλωνει χωρις πατερα ?

Link to comment
Share on other sites

Όσοι λέτε ότι θα την σκοτώνατε/δέρνατε κτλ θα το κάνατε μπροστά στο παιδί σας; Αυτό δεν σας απασχολεί;

Προκειμένου να σώσω το παιδί μου, δεν θα με απασχολούσε καθόλου.

Οι πολιτισμένες πράξεις δεν αρμόζουν σε καταστάσεις επιβίωσης.

Προτιμότερο να πάω φυλακή παρά να θάψω το παιδί μου ή να το χάσω για το υπόλοιπο της ζωής μου.

Πατρικό ένστικτο, αρχέγονο και ιερό , όπως και η ζωή του παιδιού μου.

Link to comment
Share on other sites

Προτιμότερο να πάω φυλακή παρά να θάψω το παιδί μου ή να το χάσω για το υπόλοιπο της ζωής μου.

Αυτό όμως δεν έχει καμία σχέση με το σενάριο μας. Στην προκειμένη περίπτωση μιλάμε ότι έπιασες μία τσιγγάνα να έχει το παιδί σου και της το πήρες πίσω εκείνη τη στιγμή. Υπάρχουν τα εξής σενάρια:

- Την κρατάς και φωνάζεις την αστυνομία > Μπορεί να σου φύγει αυτή, το παιδί σου όμως μένει μαζί σου χωρίς μάλλον να έχει καταλάβει τι έχει συμβεί

- Την πλακώνεις στο ξύλο > Το παιδί σου σε βλέπει να βιαιοπραγείς χωρίς να έχει καταλάβει γιατί και πιθανότατα μετά θα αρχίσει να σε φοβάται

- Την σκοτώνεις επιτόπου > Το παιδί σου σε βλέπει να σκοτώνεις άνθρωπο και αργότερα θα σε βλέπει πίσω από τα σίδερα. Υπάρχει πιθανότητα βεντέτας που θα προκαλέσει περισσότερα θύματα στην οικογένεια σου

Και στα τρία σενάρια δεν υπάρχει ενδεχόμενο να χάσεις το παιδί σου από τη στιγμή που σταμάτησες την αρπαγή. Άρα αυτό που λες απαντάει σε άλλο σενάριο...

Link to comment
Share on other sites

Όσοι λέτε ότι θα την σκοτώνατε/δέρνατε κτλ θα το κάνατε μπροστά στο παιδί σας; Αυτό δεν σας απασχολεί;
Sorry σε καταλαβαινω αλλα εχεις βαλει σαν πιθανο σεναριο μετα η κορη σου να μεγαλωνει χωρις πατερα ?
Προκειμένου να σώσω το παιδί μου, δεν θα με απασχολούσε καθόλου.

Οι πολιτισμένες πράξεις δεν αρμόζουν σε καταστάσεις επιβίωσης.

Προτιμότερο να πάω φυλακή παρά να θάψω το παιδί μου ή να το χάσω για το υπόλοιπο της ζωής μου.

Πατρικό ένστικτο, αρχέγονο και ιερό , όπως και η ζωή του παιδιού μου.

Ολες οι αποψεις σωστές και λογικές....το κακό ειναι οτι θεωρώ οτι εκεινη την στιγμή ακομα και ο δαλαι λαμα που λεει ο λογος ΔΕΝ θα μπορούσε να σκεφτεί λογικά.

Ειναι ισως αυτο που λέμε εν βρασμω ψυχής....(επι 100000000000000000000 οσον αφορα το παιδι σου.)

Τωρα το γεγονος οτι δεν θα μεγαλώσει με το πατέρα του κλπ ...ναι οκ...εχεις σκεφτει ομως τι θα γινόταν αν πχ η γιαγια αργουσε 5 δευτερολεπτα να γυρισει το κεφαλι της και εφευγε η τυπισα με το παιδι?

Σου λεει καποιος οτι δεν θα ξαναγίνει με την εν λογο αθιγγανη? Και αν ειναι το δικο σου παιδι το επόμενο? Πιστεύεις οτι τοτε θα σκεφτεις το ιδιο λογικα?

Link to comment
Share on other sites

Τη τσιγγάνα που έκλεψε το παιδί δεν την έπιασε κανείς, τον καημένο που δεν ξεκινάει στο πράσινο φανάρι σε 5ms αμέσως κορνάρουν. Αν ήταν το δικό μου παιδί εκεί θα της είχα πιει το αίμα, απλά. Δεν θα υπολόγιζα τι θα γίνει μετά κλπ, αλλά θα της είχα πιει το αίμα.

Γιατί πολύ απλά, η ίδια τσιγγάνα, στο ίδιο πανηγύρι μετά από 10 λεπτά μπορεί να άρπαξε άλλο.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Κατι τετοια ακουω και μου βγαινει οντως το ρατσιστικο. Οχι εθνικιστικο, ουτε πατριωτικο... απλο, στιγνο ρατσιστικο. Γιατι σκεφτομαι οτι αφου το εχουν κανει συνηθιο αρκετοι απο την "ομαδα" τους, καλυτερα ειναι να παρουν ποδι ΟΛΟΙ, ετσι για να ειμαστε σιγουροι. Και το καταλαβαινω οτι ειναι το χειροτερο ειδος γενικευσης και ακρατου ρατσισμου και δεχομαι και το επιχειρημα οτι "Ναι δεν θα σταματησουν οι παρανομιες αμα φυγουν οι παραπανω, γιατι και Ελληνες κανουν παρομοια τερατουργηματα.", αλλα αυτο μου ερχεται σαν λυση δεδομενου οτι αρνουνται και οι ιδιοι να ενταχθουν στην κοινωνια. Δοξα τω θεω, δεν παιρνω εγω αποφασεις :p.

Χειροτερα ερχονται να τα κανουν τα πραγματα οι ιδιοι οι τσιγγανοι. Γιατι βλεπεις οτι βαζουν τα παιδια τους απο την στιγμη που θα μπουσουλισουν, να τριγυρνανε γυμνα, ξυπολητα κτλ κτλ, για να ζητιανευουν. Και even worse (που λεν και στο χωριο μου), βλεπεις οτι απο μικρα ειναι μαθημενα στον τσαμπουκα και στην κλεφτια. Δηλαδη οση λυπηση και αν θα μπορουσα να νιωσω, εξανεμιζεται μολις σκασει το τσιγγανακι στην καφετερια και αρπαξει ενα κινητο/ ενα σαντουιτς/ whatever ή μου πριξει το κεφαλι να αγορασω χαρτομαντηλα. Σε ολους τους αλλοδαπους λεω "Οχι φιλε, σ'ευχαριστω.", στα τσιγγανακια μου βγαινει δυστυχως το "Οχι, φυγε...". Και παραλληλα δεν χανω απο τα ματια μου το κινητο που εχω ακουμπισμενο στο τραπεζι.

Δεν εχω ορεξη να αραδιασω αλλα προβληματα που δημιουργουν τυπου ναρκωτικα/εμποριο οπλων/γκετοποιηση κτλ κτλ, αλλα το αισθημα δικαιου μου συμφωνει με το ενστικτο των γονεων που μιλησαν παραπανω.

Φοβαμαι ομως, οτι η λυση του να παρουν ολοι ποδι ειναι καθαρα κομπλεξικη. Δηλαδη για να μην αντιμετωπιζω την ιδεα οτι ειμαι ρατσιστης(δεν θελω να πιστευω οτι καταπιεζω καποιους ανθρωπους επειδη δεν ταιριαζουν με την δικια μου ιδιοσυγκρασια), ας τους διωξω ολους ειναι δεν ειναι εγκληματιες. Απο την αλλη σκεφτομαι οτι "Υπαρχει περιπτωση αν εχεις μαθει απο μικρος να ζητιανευεις ή να κλευεις ή να διαπρατεις κακουργηματα, να γινεις ποτε σωστος πολιτης? -Μπαααα. Τι και αν παω να σε βαλω φυλλακη επειδη διεπραξες κακουργημα μετα πρεπει να φοβαμαι για την ζωη μου...?" Οκ, ειμαι ρατσιστης...στα τρενα ολους!

Link to comment
Share on other sites

Γιατι σκεφτομαι οτι αφου το εχουν κανει συνηθιο αρκετοι απο την "ομαδα" τους, καλυτερα ειναι να παρουν ποδι ΟΛΟΙ, ετσι για να ειμαστε σιγουροι. Και το καταλαβαινω οτι ειναι το χειροτερο ειδος γενικευσης και ακρατου ρατσισμου και δεχομαι και το επιχειρημα οτι "Ναι δεν θα σταματησουν οι παρανομιες αμα φυγουν οι παραπανω, γιατι και Ελληνες κανουν παρομοια τερατουργηματα."

Θα έπρεπε να υπάρχουν καλύτεροι έλεγχοι. Αυτό είναι αυτονόητο.

Απο την αλλη σκεφτομαι οτι "Υπαρχει περιπτωση αν εχεις μαθει απο μικρος να ζητιανευεις ή να κλευεις, να γινεις ποτε σωστος πολιτης? -Μπαααα.

Φυσικά και υπάρχει περίπτωση απλά δεν εξαρτάται μόνο από το άτομο.

Αν εσύ εξαναγκαζόσουν μικρός να κλέβεις ή να ζητιανεύεις αλλά αργότερα ως ενήλικας θα ήθελες να αλλάξεις, δεν δικαιούσαι δεύτερη ευκαιρία?

Στα κακουργήματα βέβαια το θέμα είναι πιο περίπλοκο.

στα τρενα ολους!

κι εσύ mikeius βρούτε?

:p

Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν διαφωνω, ισα ισα η καλυτερη λυση θα ηταν να ενταχθουν κανονικα στην κοινωνια. Και ναι να εχουν ακριβως τα ιδια δικαιωματα και ευκαιριες με ολους. Αλλα αφου βλεπουμε τους εκπροσωπους τους να λενε οτι το να γινουν πολιτες εισοδυναμει γι'αυτους με το να αλλαξουν ηθη, εθιμα, τροπο ζωης και αφου δεν ειναι διατεθημενοι να το κανουν...μου δημιουργουν την παραπανω συλλογιστικη. Δεν μου αρεσει, αλλα δεν μπορω να πω ψεματα...Και πως να τους δωσουμε δευτερη ευκαιρια αμα γι'αυτους δεν ισχυει ο νομος? Εκει κολλαω πιο πολυ. Αμα ξερουμε οτι δεν μπορουμε να τους καταγγειλουμε επειδη θα μας σκοτωσουν οι δικοι τους...σημαινει οτι "οι δικοι τους" που βρισκονται εξω δεν θα επρεπε να ειναι εξω....εεε και εκει ερχεται η γενικευση.

Γιατι σαμπως εμεις δεν το εχουμε το ιδιο μικροβιο...Δεν ξερω κανεναν γονιο που να μην θελει να κανει τον γιο του "επιστημονα"! Δηλαδη το περισσοτερο χρημα με την λιγοτερη χειρονακτικη εργασια. Δεν προκειται να αλλαξουμε ουτε σε 5 ουτε σε 20 χρονια. Αυτο για να αλλαξει θελει 5 γενιες. Ετσι και αυτοι δεν εχουν μαθει να παιδευονται ή να προσφερουν στο κοινωνικο συνολο για να ζησουν, απλα δεν ειχαν την "τυχη" να εχουν πατριδα...το ιδιο ακριβως προβλημα εχουμε και οι Ελληνες γιαυτο δεν εχουμε κρατος σημερα, μονο περηφανο εθνος και πατριδα. Δεν μπορουμε να λεμε οτι ειμαστε κρατος επειδη πληρωνουμε φορους και εκλεγουμε 300 καραγκιοζηδες...

Link to comment
Share on other sites

Θα πω και εγώ την γνώμη μου όχι για το εάν θα την έσφαζα ή όχι αλλά για το τι πρέπει να γίνει μάλλον σε αυτήν την χώρα που λέγεται Ελλάδα

Πρέπει να εξαληφθεί το ταμπελάκι του ρατσισμού σε συγκεκριμένες κοινωνικές ομάδες που προκαλούν πρόβλημα. Τι εννοώ: Υπάρχουν 100 περιπτώσεις από "Ρομά" που κλέβουν μωρά? ΠΑΥΕΙ να είναι θέμα ρατσισμού αφού υπάρχουνε ΠΟΛΛΑΠΛΑ στοιχεία και καταγεγραμμένα γεγονότα με Ρομά, η κυβέρνηση παίρνει συγκεκριμένα μέτρα για τις συγκεκριμένες κοινωνικές ομάδες.

Δεν είναι ωραίο πράγμα ο ρατσισμός αλλά δεν είναι και ωραίο να εκμεταλεύεσαι την καραμέλα του ρατσισμού και να πράττεις ανενόχλητος πίσω από αυτήν.

Link to comment
Share on other sites

Θα πω και εγώ την γνώμη μου όχι για το εάν θα την έσφαζα ή όχι αλλά για το τι πρέπει να γίνει μάλλον σε αυτήν την χώρα που λέγεται Ελλάδα

Πρέπει να εξαληφθεί το ταμπελάκι του ρατσισμού σε συγκεκριμένες κοινωνικές ομάδες που προκαλούν πρόβλημα. Τι εννοώ: Υπάρχουν 100 περιπτώσεις από "Ρομά" που κλέβουν μωρά? ΠΑΥΕΙ να είναι θέμα ρατσισμού αφού υπάρχουνε ΠΟΛΛΑΠΛΑ στοιχεία και καταγεγραμμένα γεγονότα με Ρομά, η κυβέρνηση παίρνει συγκεκριμένα μέτρα για τις συγκεκριμένες κοινωνικές ομάδες.

Δεν είναι ωραίο πράγμα ο ρατσισμός αλλά δεν είναι και ωραίο να εκμεταλεύεσαι την καραμέλα του ρατσισμού και να πράττεις ανενόχλητος πίσω από αυτήν.

To πρόβλημα είναι πως δεν καταγράφονται αυτά...γιατί ο κόσμος φοβάται...

Ξύλο επιτόπου και μετά άντε βρες με...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Δεν είμαι αρμόδιος να σου απαντήσω, αλλά όσο το θυμάμαι, το παιδάκι στην αγκαλιά πάντα κοιμάται. Ακόμα και δικό της να ήταν, μέρα μεσημέρι να κοιμάται αγκαλιά, μου κάνει εντύπωση.

Αυτά τα κυκλώματα κόβουν πόδια, χέρια, τυφλώνουν κι ότι μπορείς να φανταστείς. Δεν μου κάνει εντύπωση το γεγονός.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.