Jump to content



Υπολογιστής ανοίγει όποτε θέλει.


gokuthelegend

Recommended Posts

Λοιπόν παιδιά, αντιμετωπίζω ένα πολύ περίεργο πρόβλημα που δεν μου έχει ξανασυμβεί. Ένας που έχει καφενείο εδώ στο χωριό μου έφερε έναν υπολογιστή για να τον κάνω φορμάτ, να του φορτώσω κλασσικά προγράμματα, και τα γνωστά τέλος πάντων (να σημειώσω ότι του έβαλα lubuntu, αρχικά είχε windows 2000). 2-3 μέρες που τον είχα στο σπίτι μου δεν παρουσίασε κανένα πρόβλημα, το φορμάτ έγινε κανονικά. Κάθε φορά που του έκανα shutdown (κανονικό shutdown, όχι αναμονές και βλακείες) και μετά πάταγα το κουμπί στην μονάδα, άναβε αμέσως.

Το δίνω λοιπόν στον άνθρωπο και το πάει στο καφενείο. Πατάει 1, 2, 3, 4 φορές το κουμπί και δεν ανάβει. Άναβε για μισό δευτερόλεπτο το λαμπάκι και μετά έσβηνε. Μετά από αρκετές όμως προσπάθειες άναψε κανονικά. Αφού το δούλεψε κανονικά για αρκετές ώρες το έσβησε και την επόμενη μέρα που πήγε να το ανάψει έκανε πάλι τα ίδια. Δηλαδή κάθε φορά που πάταγε το κουμπί στην μονάδα άναβε το λαμπάκι για μισό δευτερόλεπτο και από κει και πέρα δεν άναβε. Μετά όμως από αρκετές προσπάθειες, τότες άναβε. Αυτό συνεχίστηκε για αρκετές μέρες. Όσο έμενε αναμμένος δεν παρουσίαζε κανένα πρόβλημα. Πήγα από το καφενείο και το διαπίστωσα και εγώ ο ίδιος.

Τον παίρνω λοιπόν πίσω στο σπίτι μου και τον συνδέω στην πρίζα. Πατάω το κουμπί και όλα καλά, άναψε αμέσως. Τον κλείνω εντελώς, τον έβγαλα και από την πρίζα, τον ξανασυνδέω και πάλι άναψε αμέσως. Όσες φορές και να το δοκίμασα στο σπίτι μου (τουλάχιστον 50 φορές, κυριολεκτικά) άναβε κανονικά με την πρώτη, δεν μου παρουσίασε κανένα πρόβλημα. Μάλιστα το δοκίμασα και σε διάφορες πρίζες (στο σπίτι μου πάντα) και πάντα άνοιγε αμέσως.

Το πρώτο που σκέφτηκα ήταν ότι έχει κάποιο ηλεκτρολογικό πρόβλημα στο καφενείο του και αρχικά του είπα να πάει να πάρει καινούριο πολύπριζο. Αλλά έκανε πάλι τα ίδια, δεν άναβε παρά μόνο μετά από πολλές προσπάθειες, έχει μουλαρώσει για τα καλά. Ο πατέρας μου που εντελώς τυχαία είναι ηλεκτρολόγος είναι τακτικός πελάτης του καφενείου και από μια απλή ματιά που έριξε διαπίστωσε ότι η πρίζες είναι ΟΚ (είχε πάει σαν πελάτης για να πιεί καφέ και απλώς τα κοίταξε, δεν πήγε σαν ηλεκτρολόγος, αλλά αν συνεχίσει έτσι θα του πω να πάρει εργαλεία και να πάει να το κοιτάξει καλύτερα).

Προς το παρόν ο πατέρας μου δεν μου έδωσε λεπτομερή αναφορά για το τι κοίταξε στο καφενείο αλλά από ότι κατάλαβα έχει μονοφασικό ρεύμα και πάνω έχει συνδεδεμένες αρκετές συσκευές, ψυγείο, καφετιέρα, μεγάλη οθόνη και διάφορα άλλα. Υπάρχει περίπτωση ναι μεν να δουλεύουν κανονικά οι πρίζες αλλά να μην δίνουν αρκετό ρεύμα για να ξεκινήσει ο υπολογιστής; Μπορεί να είναι βλακεία αυτό που λέω, αλλά δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο.

Ανακεφαλαίωση:

1) Στο σπίτι μου, ο υπολογιστής ανοίγει πάντα με την πρώτη.

2) στο καφενείο ανοίγει μετά από αρκετές προσπάθειες.

α) όταν δεν ανοίγει, ανάβει το λαμπάκι για μισό δευτερόλεπτο και μετά νέκρα.

β) όταν ανοίγει κανονικά, μετά από πολλές προσπάθειες, για όση ώρα και να το έχει ανοιχτό, θα λειτουργήσει κανονικά.

Τι μπορεί να φταίει; Ο άνθρωπος επειδής είναι και ντιπ άσχετος νομίζει ότι τον κοροϊδεύω κιόλας, και τον περιμένω σήμερα όταν σχολάσει για να του δείξω ότι στο σπίτι μου δουλεύει κανονικά. Ε καλοί μου συμφορουμήτες; Εσείς τι λέτε; Περιμένω απαντήσεις από τους ειδικούς. Αν δεν έγινα κατανοητός κάπου ή αν θέλετε να πω κάτι που ξέχασα να το αναφέρω, ρωτήστε ελεύθερα.

Link to comment
Share on other sites

loοοοοοοοοοοοοοοng shot

Αγόρασε νέο πολύπριζο αλλά δοκίμασε σε διαφορετικές πρίζες στο καφενείο;

Ή έβαλε το πολύπριζο στην ίδια πρίζα που έκανε τα τρελά το pc;

Link to comment
Share on other sites

loοοοοοοοοοοοοοοng shot

Αγόρασε νέο πολύπριζο αλλά δοκίμασε σε διαφορετικές πρίζες στο καφενείο;

Ή έβαλε το πολύπριζο στην ίδια πρίζα που έκανε τα τρελά το pc;

Ναι, δοκιμάσαμε σε διάφορες πρίζες και με 2 πολύπριζα (εκ των οποίων το ένα καινούριο). Κάνει τα ίδια.
Link to comment
Share on other sites

Στο μαγαζι εχεις δοκιμασει να το ανοιξεις χωρις να εχεις τιποτα πανω του? Μονο το ρευμα στο PSU ?

Είναι από τα τοπ καφενεία στο χωριό και έχει πολύ κόσμο, δεν είναι εύκολο να αρχίσουμε να βγάζουμε συσκευές από την πρίζα γιατί οι περισσότερες (πχ, καφετιέρα, κλιματιστικό και ψυγείο) πρέπει να λειτουργούν όλη την ώρα για να εξυπηρετεί τους πελάτες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εννοω να βγαλεις τα παντα απο το πολυπριζο εννοω να μην εχεις περιφεριακα πανω στο pc παρα μονο το ρευμα.

Στο πολύπριζο υπάρχει μόνο η μονάδα και μια παλιά οθόνη crt. Πάνω στην μονάδα είναι συνδεδεμένα, η οθόνη προφανώς σε σύνδεση vga, πληκτρολόγιο και ποντίκι (σε συνδεση ps2 και τα δύο), και ένας εκτυπωτής usb ο οποίος όμως έχει συνδεθεί σε άλλη πρίζα.

Link to comment
Share on other sites

Τι κανεις μπαρμπα 7 παρα τεταρτο

Βγαλτα ολα να σιγουρευτεις οτι δεν ειναι κατι απο αυτα που κανει το προβλημα στο BOOT και μετα πιασε τον παλμογραφο να μετρισεις την ΔΕΗ. Ευκολα πραγματα...

Link to comment
Share on other sites

Τι κανεις μπαρμπα 7 παρα τεταρτο

Βγαλτα ολα να σιγουρευτεις οτι δεν ειναι κατι απο αυτα που κανει το προβλημα στο BOOT και μετα πιασε τον παλμογραφο να μετρισεις την ΔΕΗ. Ευκολα πραγματα...

Εκτός από την οθόνη δεν υπάρχει κάτι άλλο (στο ίδιο πολύπριζο). Θα την βγάλω και θα το ανάψω χωρίς αυτην την επόμενη φορά. Θα βγάζω και τον εκτυπωτή, παρότι είναι σε άλλη πρίζα, καθώς και ένα φαξ το οποίο επίσης είναι σε άλλη πρίζα, πέρα από αυτό δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο, αλλά δεν νομίζω να δω κάτι. Μόνο η οθόνη είναι σε αναμονή και ανοίγει όταν πάρει σήμα από τον υπολογιστή, αλλά ο υπολογιστής δεν δείνει σήμα (δεν κάνει καν post, μόνο τα ανεμιστηράκια ακούγονται) και έτσι δεν ανοίγει. Εκτυπωτής και φαξ είναι σε κατατάσταση off (εντελώς off, όχι σε αναμονή) και τα ανοίγει μόνο όταν τα χρησιμοποιεί. Τέλος πάντων, αν και πιστεύω ότι δεν θα δω διαφορά, θα τα δοκιμάσω. Όσο αυτό για τον παλμογράφο που λες, θα στείλω τον πατέρα μου που είναι ηλεκτρολόγος και ξέρει καλύτερα για να το δει. Για να δούμε λοιπόν τι θα γίνει.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά, αντιμετωπίζω ένα πολύ περίεργο πρόβλημα που δεν μου έχει ξανασυμβεί. Ένας που έχει καφενείο εδώ στο χωριό μου έφερε έναν υπολογιστή για να τον κάνω φορμάτ, να του φορτώσω κλασσικά προγράμματα, και τα γνωστά τέλος πάντων (να σημειώσω ότι του έβαλα lubuntu, αρχικά είχε windows 2000). 2-3 μέρες που τον είχα στο σπίτι μου δεν παρουσίασε κανένα πρόβλημα, το φορμάτ έγινε κανονικά. Κάθε φορά που του έκανα shutdown (κανονικό shutdown, όχι αναμονές και βλακείες) και μετά πάταγα το κουμπί στην μονάδα, άναβε αμέσως.

Το δίνω λοιπόν στον άνθρωπο και το πάει στο καφενείο. Πατάει 1, 2, 3, 4 φορές το κουμπί και δεν ανάβει. Άναβε για μισό δευτερόλεπτο το λαμπάκι και μετά έσβηνε. Μετά από αρκετές όμως προσπάθειες άναψε κανονικά. Αφού το δούλεψε κανονικά για αρκετές ώρες το έσβησε και την επόμενη μέρα που πήγε να το ανάψει έκανε πάλι τα ίδια. Δηλαδή κάθε φορά που πάταγε το κουμπί στην μονάδα άναβε το λαμπάκι για μισό δευτερόλεπτο και από κει και πέρα δεν άναβε. Μετά όμως από αρκετές προσπάθειες, τότες άναβε. Αυτό συνεχίστηκε για αρκετές μέρες. Όσο έμενε αναμμένος δεν παρουσίαζε κανένα πρόβλημα. Πήγα από το καφενείο και το διαπίστωσα και εγώ ο ίδιος.

Τον παίρνω λοιπόν πίσω στο σπίτι μου και τον συνδέω στην πρίζα. Πατάω το κουμπί και όλα καλά, άναψε αμέσως. Τον κλείνω εντελώς, τον έβγαλα και από την πρίζα, τον ξανασυνδέω και πάλι άναψε αμέσως. Όσες φορές και να το δοκίμασα στο σπίτι μου (τουλάχιστον 50 φορές, κυριολεκτικά) άναβε κανονικά με την πρώτη, δεν μου παρουσίασε κανένα πρόβλημα. Μάλιστα το δοκίμασα και σε διάφορες πρίζες (στο σπίτι μου πάντα) και πάντα άνοιγε αμέσως.

Το πρώτο που σκέφτηκα ήταν ότι έχει κάποιο ηλεκτρολογικό πρόβλημα στο καφενείο του και αρχικά του είπα να πάει να πάρει καινούριο πολύπριζο. Αλλά έκανε πάλι τα ίδια, δεν άναβε παρά μόνο μετά από πολλές προσπάθειες, έχει μουλαρώσει για τα καλά. Ο πατέρας μου που εντελώς τυχαία είναι ηλεκτρολόγος είναι τακτικός πελάτης του καφενείου και από μια απλή ματιά που έριξε διαπίστωσε ότι η πρίζες είναι ΟΚ (είχε πάει σαν πελάτης για να πιεί καφέ και απλώς τα κοίταξε, δεν πήγε σαν ηλεκτρολόγος, αλλά αν συνεχίσει έτσι θα του πω να πάρει εργαλεία και να πάει να το κοιτάξει καλύτερα).

Προς το παρόν ο πατέρας μου δεν μου έδωσε λεπτομερή αναφορά για το τι κοίταξε στο καφενείο αλλά από ότι κατάλαβα έχει μονοφασικό ρεύμα και πάνω έχει συνδεδεμένες αρκετές συσκευές, ψυγείο, καφετιέρα, μεγάλη οθόνη και διάφορα άλλα. Υπάρχει περίπτωση ναι μεν να δουλεύουν κανονικά οι πρίζες αλλά να μην δίνουν αρκετό ρεύμα για να ξεκινήσει ο υπολογιστής; Μπορεί να είναι βλακεία αυτό που λέω, αλλά δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο.

Ανακεφαλαίωση:

1) Στο σπίτι μου, ο υπολογιστής ανοίγει πάντα με την πρώτη.

2) στο καφενείο ανοίγει μετά από αρκετές προσπάθειες.

α) όταν δεν ανοίγει, ανάβει το λαμπάκι για μισό δευτερόλεπτο και μετά νέκρα.

β) όταν ανοίγει κανονικά, μετά από πολλές προσπάθειες, για όση ώρα και να το έχει ανοιχτό, θα λειτουργήσει κανονικά.

Τι μπορεί να φταίει; Ο άνθρωπος επειδής είναι και ντιπ άσχετος νομίζει ότι τον κοροϊδεύω κιόλας, και τον περιμένω σήμερα όταν σχολάσει για να του δείξω ότι στο σπίτι μου δουλεύει κανονικά. Ε καλοί μου συμφορουμήτες; Εσείς τι λέτε; Περιμένω απαντήσεις από τους ειδικούς. Αν δεν έγινα κατανοητός κάπου ή αν θέλετε να πω κάτι που ξέχασα να το αναφέρω, ρωτήστε ελεύθερα.

Πάρε ένα πολύμετρο και μέτρησε την τάση στην πρίζα του καφενείου... Αυτό κάντο ενώ ο καταστηματάρχης έχει αναμένες όλες τις καταναλώσεις που χρησιμοποιεί καθημερινά (εξαερισμούς, κλιματιστικά, κ.λ.π.) Παίζει και έχει πουθενά θέμα και διαβάζει την υπόταση το τροφοδοτικό ... και να κόβει.

Υπόταση έχεις όταν πολλές συσκευές είναι επάνω στο κύκλωμα του κτηρίου και ταυτόχρονα αν η καλωδίωση του χώρου είναι μεγάλης απόστασης με τους τυποποιημένους αγωγούς σε μέγεθος (10A = 1,5mm^2 καλώδιο κ.λ.π.)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Τελικά τον έφερα σπίτι μου και του έδειξα ότι δεν έχει κάποιο πρόβλημα και ότι ανοίγει αμέσως ο υπολογιστής οποιαδήποτε στιγμή. Τον πήραμε και τον πήγαμε και στο δικό του σπίτι όπου διαπιστώσαμε το ίδιο πράγμα (δεν είχε πρόβλημα ούτε στο σπίτι του). Δηλαδή το προβλημα είναι στα ηλεκτρολογικά του καφενείου προφανώς (χαίρω πολύ, Γιάννης) θα μου πείτε. Εγώ πληρώθηκα οπότε η δουλειά μου τελείωσε εδώ. Από δω και πέρα αν αποφασίσει να πληρώσει και τον ηλεκτρολόγο (τον πατέρα μου δηλαδή, πως τα φέρνει η τύχη, ε; αλληλοβοηθειώμαστε) θα πάει να ελέγξει αν υπάρχει πρόβλημα στα ηλεκτρολογικά στο καφενείο και αν υπάρχει τότες θα το φτιάξει. Για τον φίλο που ρώτησε να σημειώσω ότι δεν έχει ups και μάλλον δεν έχει σκοπό να πάρει.

Link to comment
Share on other sites

Σε σπίτι/χώρο άλλου ανάβει κατευθείαν; Μήπως έχει συμπάθειες :D

Σπίτι σου με το ίδιο καλώδιο τροφοδοσίας το συνδέεις στη πρίζα ή δικό σου;

Στο δικό μου σπίτι, στο δικό του σπίτι και σε ένα σπίτι γείτονα που δοκιμάσαμε λίγο αργότερα λειτουργεί κανονικά. Πάντα παίρνει μπρος με την πρώτη, ανοίγει κανονικά και μπαίνει στην επιφάνεια εργασίας. Μάλιστα όσο το είχα στο σπίτι μου το έτρεξα διάφορα τεστ (όπως memtest, τεστ για τον σκληρό και διάφορα άλλα) για πολλές ώρες και δεν μου εμφάνισε κάποιο πρόβλημα. Το πρόβλημα αρχίζει όταν το πάμε στο καφενείο του.

Τέλος πάντων, εγώ βεβαιώθηκα ότι λειτουργεί σωστά οπότε τέλος καλά όλα καλά, ή μάλλον σχεδόν όλα καλά. Τώρα αναλαμβάνει ηλεκτρολόγος.

Link to comment
Share on other sites

Όπως και να χει, ενημέρωσε μας για το τέλος της ιστορίας. Έχει πολύ ενδιαφέρον.

Οκ, εγώ άνοιξα ποιό πολύ το θέμα για να βεβαιωθώ ότι δεν είχε πρόβλημα ο υπολογιστής αλλά κάτι άλλο, η ηλεκτρολογική εγκατάσταση στην προκειμένη περίπτωση του καφενείου, για να ξέρω τι να πω στον άνθρωπο. Πρώτη φορά μου έχει τύχει κάτι τέτοιο, και δεν είμουν σίγουρος του τι έπρεπε να κάνω. Αρχικά ο άνθρωπος δεν είχε υπολογιστή στο καφενείο, τον ξέθαψε από μια αποθήκη, οπότε δεν τον ενδιαφέρει και τόσο, σκέφτηκε απλώς να δοκιμάσει την τύχη του. Δηλαδή από ότι κατάλαβα δεν έχει σκοπό να το συνεχίσει παραπέρα, οπότε θα το αφήσει ως έχει.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.