Jump to content



Κάκαρος ο cpu...τα φώτα σας παρακαλώ για rma


vagelisda

Recommended Posts

Εγώ που μίλησα μαζί ΤΟΥΣ σου λέω δεν το ρώτησαν καν και τι μας λες εσύ,το ακούω βερεσέ...και ξέρω πολύ καλά τι λέω,όταν θα ξεκίνησω να δέχομαι εντολές για το τι θα είναι αυτό θα στο πω,μέχρι τοτε,δεν...

Edit

Είναι λαμογιά να κλοκαρεις Κ επεξεργαστή;

Σε ποιο σύμπαν ζεις ρε μάστορα;

Σίγουρα σε λάθος φόρουμ....

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 58
  • Created
  • Last Reply

Μα σου λεω οτι ξερω οτι δεν το ρωτανε.εξαλλου σιγα μην ειναι καποιος τοσο χαζος να τον κλοκαρει και αν καει να τους το πει.

τωρα αυτο δεν αναιρει το οτι εισαι εκτος εγγυησης.

Προφανως δεν σου ειπα να αρνηθεις να τον στειλεις αλλα τονιζω το προφανες.

οτι εχεις παραβιασει εγγυηση.

Αν εισαι τοσο αγυριστο κεφαλι και δεν μπορεις να το καταλαβεις,πες το μου,να μην ξαναμπω στο θεμα και να ασχολουμαι.

Link to comment
Share on other sites

Ρε μαστορα διαβαζεις τι σου γραφω η ξεκινας να απαντας πριν τελειωσεις το διαβασμα.

Τον Κ μου κανει χαρη να τον πας στα 19 γιγα.

Ομως μη ζητας να σου ισχυει η εγγυηση αν τα φτυσει στα 18,5.

Εσυ θεωρεις οτι η ιντελ σαν ιντελ πρεπει να σε καλυψει επειδη σου καηκε ο επεξεργαστης οταν τον δουλευες στα 4300 προφανως εκτος προδιαγραφων?γιατι αν ηταν εντος θα τον εδιναν κατευθειαν εκει,βλακες ειναι?

και συνεχιζεις να προσβαλλεις αντι να απαντας με επιχειρηματα.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα και οχι και το εχω κανει και εγω και ναι ειναι λαμογια και το παραδεχομαι.

Για να τελειωνει το θεμα για να μην το φτασουμε και 15 σελιδες.

Εσυ πιστευεις οτι στα 4300 που τον ειχες εισαι εντος η εκτος εγγυησης?

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι αν το ελεγχανε και αν έδιναν a tiny rat's ass, θα ήμουν εκτός.

Απο τη στιγμή που δεν ενδιαφέρει ΤΟΝ ΙΔΙΟ τον κατασκευαστη,οι ηθικοπλαστικές φανφάρες είναι ήδη αρκετές για ενα thread. Σε ευχαριστώ για τη συμμετοχή.

Link to comment
Share on other sites

Και παλι δεν απαντας και αποφευγεις την απαντηση.

αρα δεν θες να απαντησεις.

δεν εχω να πω κατι αλλο...

αν εσυ κανεις συζητηση με το να προσβαλλεις τον αλλο και να επιτιθεσαι να μην απαντας και επιχειρηματα μηδεν,να το χαιρεσαι.

Ευχαριστω και εγω για τη συμμετοχη μου.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=12158]Dant3[/MENTION] Δεν εχω καταλβει γιατι εχεις παρει τοσο πατριοτικα το θεμα με την Intel.

Εγω τον δικο μου τον δουλευω στα 4600 με 1.3 ρευμα και θεωρω τον ευατο μου 100% εντος εγγυησης απο την στιγμη που και η Intel θεωρει το ιδιο!!

Πιοστεψε με αν υπηρχε θεμα με το OC πρωτον θα το λεγανε στον φιλο μας και δευτερον θα ειχαν μια ετικετα ΝΑ με το συμπαθιο πανω στο κουτι του τσιπιγιου που να λεει απαγορευεται το OC πανω απο τα τοσα GHz μπλα μπλα μπλα....αλλα θα χανανε και τους μισους πελατες

σκεψου το λιγο......θα σου εγραφα και αλλα επιχειριματα αλλα βαριεμαι

Α και τελος με αυτα που λες μου θυμιζεις Υπαληλος/Υπευθυνος/τεχνικος ΠΛΑΙΣΙΟΥ

Link to comment
Share on other sites

Dante έκανες τον κόπο να δεις καθόλου το link που πόσταρα;

Η Intel για Αμερική τουλάχιστον σου δίνει ΜΙΑ φορά αντικατάσταση εφόσον κάψεις τον CPU σου από extreme OC.

Για το light OC ούτε λόγος. Αυτό που λες για την Intel είναι καρα-ΑΚΥΡΟ.

Η ίδια η Intel έχει μικρότερες αριθμητικά γραμμές παραγωγής και πολλά από τα low end CPU είναι στην ουσία high ή mid end CPU με απενεργοποιημένες λειτουργίες ή χαμηλωμένα ρολόγια. Επίσης η intel δεν είναι χαζή να σου δώσει πολύ υψηλές συχνότητες σε τσιμπημένες τιμές και να χάσει όλο το value και low-end market. Δεν είναι τα 2-3 κομμάτια που πουλάει από τους extreme edition που συντηρούν την εταιρεία αλλά τα πολλά low-end CPUs που καταλήγουν σε γραφεία.

Να σου δώσω και ένα επιχείρημα παραπάνω; Το CPU upgrade service που πλήρωνες ένα 50$ και με ένα ειδικό software της intel κάποιοι επεξεργαστές με ειδικό firmware μεταμορφώνονταν π.χ. από dual core σε i3 ή ανέβαζαν ρολόγια. Πιλοτικό βέβαια πρόγραμμα και μάλλον δείχνει ότι δεν θα περπατήσει γιατί ήδη έχει δημιουργήσει αρνητική δημοσιότητα και έχουν κατεβάσει και την εφαρμογή από το site τους.

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω κάτι τελευταίο,έτσι κι αλλιώς το θέμα πηγε κατά διαόλου,εγώ ρωταγα για διαδικαστικα ,και ο dante έσκασε να μας πει ότι αμαρτανουμε και να επιστρέψουμε στο μονοπάτι το ισιο,και ότι κι αυτός αμαρτωλός είναι,αλλά όταν υπάρχει η αυτοπαραδοχη,οι αμαρτίες σου συγχωρούνται τέκνο μου.

Anyway,η intel λες δεν ξερει ότι το cpu αυτό μπορεί να δουλέψει στα 5ghz?

Εμάς περίμενε; τους πάντα έξυπνους Έλληνες;

Δεν υπάρχει λόγος λες που,μπορεί αλλα δεν το βάζει να δουλεύει εκεί εξαρχής ;

1)τρανή αποδειξη το λινκ που σου παρέθεσαν...αν πληρώσεις το κατιτίς σου,ξαφνικά το oc είναι αποδεκτό...

Καλο;

Τότε δηλαδή αντέχει η cpu;ήθελε ασήμωμα για να μη χαλάει;

ΟΧΙ.

Αντέχει,το ξέρουμε και το ξερει και η Ιntel.

Αλλά αν σου πει ξεζουμιστε τον,αντί να καίγονται 10 το χρόνο,θα καίγονταν 1000.

Τώρα κάποιοι φοβούνται,αλλά αυτούς που δεν φοβούνται και ενδεχόμενα κάψουν εξάρτημα,στην συντριπτική πλειοψηφία τους καλύπτει .

Επίσης ,βγαίνουν και tray επεξεργαστές,αυτούς φίλε δεν καλύπτει.

Ξερεις γιατι δεν είναι όλοι tray?

Γιατι δε θα έπαιρνε κανένας.

Ξερεις γιατι υπάρχουν καν οι tray;

Γιατι οι κάποιοι λίγοι που φοβούνται αλλά.θέλουν να κλοκαρουν οπωσδήποτε προτιμούν να πληρώσουν κάτι λιγότερο και να μην έχουν πληρώσει "στραφι" εγγύηση.

Επίσης η intel πουλάει ενα φορτίο που δε θα ασχοληθούν ποτέ με γκαραντί.

Επίσης,αν έβγαινε ενας καρατουμπανος επεξεργαστης που όμως δε θα κλοκαριζοταν ουτε ενα τσικ παραπάνω...

Ξερεις τι θα γινόταν;όλοι οι enthousiasts θα έπαιρναν τον πιο φτηνό με σκοπό με λιγότερα λεφτά να πιάσουν τον καρατουμπανο,μονο και μονο για τη χαρά του overclock...τον καρατουμπανο θα τον έπαιρναν μονο οι έχοντες...

Κάτι σαν τη σειρά X και τη σειρά K ,τον "φτωχο" συγγενή...

Ε...μάντεψε ρε φίλε ποια σειρά πουλάει περισσότερο...

Το μάρκετινγκ είναι αυτό που κανει τον κόσμο να γυρνάει.

Και όταν το αντιληφθείς ,θα πάψεις να διυλιζεις τον κώνωπα.

Εσύ βλέπεις ότι η intel σου λεει "μην το κάνεις αυτό,τζιζ" ,την ωρα που σου χαμογελά και σου δίνει το εργαλείο να το κάνεις "αυτό" .

Αν δε,κάνεις "αυτό" και κάνεις ζημία,σου λεει "οκ,στις περισσότερες φορές ,σε καλύπτω,go on"

Και εκεί σκάει ο dante και λεει σε ολους ότι το "αυτο" είναι του σατανά.

Σε ενα φόρουμ που λέγεται "ασχολούμαστε με το "αυτό""

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Dant3 καπου τα εχεις μπερδεψει.

Αρχικα να σου πω οτι το OC κατα καποιο τροπο το "υποστηριζουν" οι δυο μεγαλοι κατασκευαστες, αποδειξη και το οτι κυκλοφορησαν επεξεργαστες με "ανενεργους πυρηνες που ξεκλειδωναν απο το BIOS", εσχατως "ξεκλειδωτους πολλαπλασιαστες" ή αν θες να σε παω και πολυ πιο πισω "επεξεργαστες που διπλασιαζαν την συχνοτητα λειτουργιας τους με stock ταση".

Ειναι οπως με τα Windows και τα pirated copies.Στο βωμο του ανταγωνισμου (αυτες) οι εταιρειες κανουν τα παντα για να "κερδισουν τον πελατη".

Δεν υπαρχει αυτο που λες για 1Mhz overclock οτι λειτουργεις out of spec.Για αυτο και οι συγχρονοι επεξεργαστες παραδιδονται με πληρη τεχνικα στοιχεια οπως max vcore, TPU, κτλπ τα οποια δεν ειναι εσωτερικα εγγραφα που απευθυνονται σε συνεργατες αλλα διαθεσιμα στο ευρυ κοινο, οπως επισης και κυκλωματα προστασιας τα οποια υπο κανονικες συνθηκες επεμβαινουν και προστατευουν τον επεξεργαστη απο την καταστροφη.

Αν λοιπον ο κατασκευαστης ειχε την νοοτροπια που εσυ περιγραφεις και δεν ευνοουσε το OC (και την δωρεαν διαφημιση στην εταιρεια του), τοτε θα ειχε τον επεξεργαστη καρακλειδωμενο.

@OP: φιλε μου ευχη απο εμενα να πανε ολα καλα αν και η INTEL σε θεματα εξυπηρετησης ειναι απο τις κορυφαιες.

Link to comment
Share on other sites

Με μεγάλη μου χαρά,να σας πω ότι ήρθε κιόλας νέο cpu!!!φρέσκο και σφραγισμένο!! Η διαδικασία θα έλεγα ήταν άψογη,δεν πλήρωσα φράγκο,και ολοκληρώθηκε μεσα σε κάποιες λίγες μέρες.

Φαντάζεστε τι θα είχε γίνει αν το ειχα πάει στο Π; ακόμα προς αποστολή στην intel θα ήταν...

Επίσης μίλησα με υπάλληλο της intel,και μου είπε ότι γενικά καλύπτουν το overclock,και το ξέρουν σχεδόν όλοι αυτό παγκοσμίως,εκτός απο ενα τυπακι σε ενα forum υπό το ψευδώνυμό dante,που παρόλο που η intel το καλύπτει,αυτός αυτοβαφτιστηκε Πλαισιοτερος του Πλαισιεως και προπαγανδίζει ότι το overclocking είναι λαμογιά... go figure...αυτοί το είπαμε...όχι εγώ...

Link to comment
Share on other sites

Απο ότι δείχνουν τα πράγματα,θα παω σε άλλο σοκετ η σε τίποτα προς το παρών,πουλησα ολα μου τα συμπράγκαλα και μπήκε και η cpu για διωξιμο:(

Καμια φορα δεν έρχονται ολα οπως τα περιμέναμε...

Κάτι έπρεπε να φύγει οπωσδήποτε και το μονο είδος "πολυτελείας" που ειχα ήταν το pc...

Αμάξι έφυγε προ.πολλού και αντικαταστάθηκε με ενα των 400€(αλήθεια ,τόσο ειχε:p)

Θα την παλέψω με το netbook μέχρι να κάτσει καμιά δουλειά...

Link to comment
Share on other sites

Επεξεργαστης εντος εγγυησης ψοφησε. Τους παιρνω τηλεφωνο και τους το λεω (δεν εχω καταστημα Πλαισιο κοντα). Τους αναφερω οτι δεν ειναι στο ονομα μου η αποδειξη και μου λενε οκ, στειλτο να το ελεξουμε. το στελνω. Μετα απο 5 μερες τους παιρνω τηλεφωνο και μου λενε οτι οντως τα κακαρωσε, αλλα δεν μπορει να αντικατασταθει/δοθει πιστωτικο σε αλλο ονομα εκτος αυτου που αναφερεται στην αποδειξη. Αφου τους ειπα για καταγγελια σε ΓΓΚ κοκ, με πηρε τηλεφωνο ο προισταμενος (μπορει να ηταν και ο παρλαπιπας δεν ξερω) και μου ελεγε με μεγαλη λεπτομερια οτι ειναι θεμα φορολογικο, αλλα το κυριοτερο οτι κλαπηκαν κατι επεξεργαστες απο την Intel και μπορει να ειναι καποιος απο αυτους και μετα θα πρεπει να υπαρχει ονομα για να γινει διωξη αν ειναι ετσι και λοιπες ΠΙΠΕΣ!

Απλα εκανα την καταγγελια και περιμενω απαντηση. Το μονο σιγουρο ειναι οτι απο πελατη με εχασαν μια δια παντως, καθως και οποιος με ρωτησει απο που να αγορασει εστω και κωλοχαρτο Πλαισιο is out of the equation.

Αν βγει κατι απο την καταγγελία, χει καλως γιατι αυτην την στιγμη ειμαι χωρις υπολογιστη για παρτη τους.

αν δεν κανω λαθοσ στην αποδειξη αγορασ , δεν αναγραφετε επανω το ονομα και το επιθετο του πελατη.. στο ζητησανε αυτοι?

Link to comment
Share on other sites

αν δεν κανω λαθοσ στην αποδειξη αγορασ , δεν αναγραφετε επανω το ονομα και το επιθετο του πελατη.. στο ζητησανε αυτοι?

Εγω το ειχα παρει απο αγγελια. Συνεπως δεν ηταν το δικο μου ονομα πανω στην αποδειξη, αλλα στα δικα μου χερια ψοφησε το τσιπιγιουδακι.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.