Jump to content



Κάκαρος ο cpu...τα φώτα σας παρακαλώ για rma


vagelisda

Recommended Posts

Αυτό που λες εξετάζεται εάν είναι νόμιμο ή όχι. Εάν η Corsair λειτούργησε ως άμεσος πωλητής εντός ΕΕ (δηλαδή μέσω επίσημου καταστήματος με την επωνυμία της) τότε ισχύει ό,τι λέει ο νόμος περί μεταβίβασης ευθυνών. Εάν όμως αναφέρεσαι στην εγγύηση που προσφέρει ως κατασκευάστρια τότε λίγο πολύ μπορεί να κάνει ό,τι γουστάρει...

Δεν αναφερομαι στον νομο που δεν γνωριζω κιολας πως ακριβως ειναι διατυπωμενος για αυτες τις περιπτωσεις αλλα για το τι προσφερει η Corsair ως εγγυηση.Και το γραφω για να προλαβω τυχον "κακοτοπιες" κυριως σε μεταβιβασεις μεταχειρισμενων προϊοντων "με εγγυηση" και αναφορες του τυπου "εγγυηση απο Corsair".

Επι λεξει:

Corsair® Limited Warranty

Corsair provides a non-transferable warranty to the purchaser of Corsair hardware product purchased from an authorized Corsair reseller. Corsair warrants that the product will be free from defects in material and workmanship for a specified period commencing on the date of purchase. The warranty period will vary by specific product, as identified in your user documentation, on the product package, or as listed in the attached listing of Corsair Warranty Periods. In the event any of these warranty periods differ, the longest specified warranty period will apply.

Except where prohibited by applicable local law, this warranty is limited to the original purchaser and is non-transferable. This warranty provides you with specific legal rights, and you may have additional rights that vary under local laws.

Αν η ευρωπαϊκη (ελληνικη) νομοθεσια διευκρινιζει οτι η εγγυηση ενος προϊοντος μεταβιβαζεται τοτε ολα μια χαρα.Μπορει ομως να το βεβαιωσει αυτο καποιος στα σιγουρα? :dirol:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 58
  • Created
  • Last Reply
Δεν αναφερομαι στον νομο που δεν γνωριζω κιολας πως ακριβως ειναι διατυπωμενος για αυτες τις περιπτωσεις αλλα για το τι προσφερει η Corsair ως εγγυηση.Και το γραφω για να προλαβω τυχον "κακοτοπιες" κυριως σε μεταβιβασεις μεταχειρισμενων προϊοντων "με εγγυηση" και αναφορες του τυπου "εγγυηση απο Corsair".

Επι λεξει:

Corsair

Link to comment
Share on other sites

ακουστε και το δικο μου γιατι κολλαει στο θεμα :hehe:

cpu Q6600 - the immortal

χαλαει και παει στο Πλαισιο εντος εγγυησης. Αποδειξη 250κατι ευρω

μου δινουν πανω εναν Q6600 με ξεραμενη παστα και μια used stock ψηκτρα :-O και αποδειξη 61 ευρω. :suicide2:

επειδη ειχα ηδη αποφασισει να μην ξαναψωνισω απο Πλαισιο λογω πολλαπλων παρομοιων συμβαντων σε εμανα αλλα και τοσους γνωστους μου, το δεχτηκα χωρις να μιλησω. Το θεμα ειναι οτι το cpu τα κακαρωσε και ειναι εντος της νεας εγγυησης 3 χρονων του Πλαισιου. Προσπαθω να ειμαι ψυχραιμος γιατι ειμαι σιγουρος οτι θα με πιστωσουν 61 ευρω (αληθεια πως προκυπτει αυτο δλδ ποτε δεν καταλαβα) αντι να μου αλλαξουν τον επεξεργαστη με εναν Q6600. :alien::angry::hang2::fist:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παιδιά ,επικοινώνησα με intel,σήμερα θεωρητικά θα περάσει ο κουριερ με δικά τους έξοδα να παραλάβει το cpu...

Ελπιζω να κυλισει ομαλά η διαδικασία και να γίνει η δουλειά μου.

Πάντως σε αυτούς εννοείται έχω 3000 φορές περισσότερη εμπιστοσύνη απο ότι στο Πλαίσιο,εκτός του ότι δε θέλω έτσι κι αλλιώς ουτε να ακούω για Π.,το ίντερνετ είναι ΤΙΓΚΑ με περιστατικά που κάνουν τη ζωη δύσκολη σε πελάτες όσον αφορά τις εγγυήσεις,και την πατέντα τους με τα πιστωτικά στην "τρέχουσα" τιμη...

Ουστ...και ήμουν και υπέρμαχος των αγορών απο Ελλάδα έστω και σε ψιλοτσιμπημενη τιμη ,και ασχολουμουν και ενεργά δηλαδή με ομάδες που υποστηρίζουν τοπικα προϊόντα και υπηρεσιες...

Ήμουν.

Link to comment
Share on other sites

...το δεχτηκα χωρις να μιλησω.

Αυτή η συμπεριφορά είναι που δημιουργεί όλα τα προβλήματα. Εάν αυτό συνέβη εντός των 2 ετών από την ημερομηνία αγοράς μπορείς να χρησιμοποιήσεις τα νόμιμα δικαιώματά σου και να διεκδικήσεις επανόρθωση (σίγουρα καταγγελία στην ΓΓΚ αλλά πιθανώς να χρειαστεί και συνδρομή δικηγόρου). Εάν συνέβη μετά τα 2 χρόνια τότε δεν σε καλύπτει τίποτα, εκτός εάν βρεις άκρη με την limited warranty της Intel.

Βέβαια είναι στην δική σου διακριτική ευχέρεια να επιλέξεις πώς θα ενεργοποιηθεί η εγγύηση. Ο νόμος λέει ή αντικατάσταση ή επιστροφή χρημάτων* ή επισκευή (που στις cpu επισκευή δεν παίζει)...

* Επιστροφή χρημάτων νοείται μετά από υπαναχώρηση από την αρχική σύμβαση αγοράς οπότε οφείλει να σου επιστρέψει το ποσό που κατέβαλες για να το αγοράσεις και όχι την τρέχουσα αξία του προϊόντος. Εννοείται ότι η επιστροφή χρημάτων μπορεί να γίνει μόνο από τον πωλητή και όχι από την κατασκευάστρια.

[MENTION=22047]vagelisda[/MENTION]: όλοι λίγο-πολύ έχουμε και από έναν δικηγόρο στην παρέα μας. Ε, ας του ζητήσουμε ως χάρη την συνδρομή του σε τέτοιες περιπτώσεις. Η εγγύηση που παρέχει η Intel είναι προαιρετική (από την μεριά της) και επιπλέον σε όσα ορίζει ο νόμος. Ο νόμος, όμως, δεν σου λέει να πας στον κατασκευαστή αλλά να πας στον πωλητή, με δεδομένο ότι η σύμβαση αγοράς είναι μεταξύ εσού και του πωλητή. Ο πωλητής οφείλει να εξετάσει αιτήματα επανόρθωσης (αντικατάσταση, επισκευή, επιστροφή χρημάτων στην τιμή που αναγράφει η απόδειξη αγοράς) για διάστημα 2 ετών από την ημερομηνία αγοράς. Η εγγύηση που δίνει η κατασκευάστρια απλά σε καλύπτει όταν μουλαρώσει ο πωλητής και αρνείται να την ενεργοποιήσει καθώς και στην περίπτωση που η βλάβη εμφανιστεί μετά το πέρας των 2 ετών.

Link to comment
Share on other sites

Δεν αναφερομαι στον νομο που δεν γνωριζω κιολας πως ακριβως ειναι διατυπωμενος για αυτες τις περιπτωσεις αλλα για το τι προσφερει η Corsair ως εγγυηση.Και το γραφω για να προλαβω τυχον "κακοτοπιες" κυριως σε μεταβιβασεις μεταχειρισμενων προϊοντων "με εγγυηση" και αναφορες του τυπου "εγγυηση απο Corsair".

Επι λεξει:

Corsair

Link to comment
Share on other sites

Γι αυτό και εγώ έχω παρατηρήσει σε αγγελίες ή θρεντ αγορών σε site του εξωτερικού, αρκετοί προτιμούν πχ MSI για VGA, για το transferable warranty. Αντίστοιχα πρέπει να έχουν και οι Asus, Gigabyte.

Αυτό φαίνεται αν στο warranty λέει ότι λειτουργούν μέσω serial (και άρα όχι απόδειξη).

Π.χ. MSI USA - Warranty Information

Να συμπληρώσω πως η περίοδος εγγύησης τριών (3) ετών ισχύει για αγορές από Αμερική.

Από Αγγλία είναι ένα (1) έτος.

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω πως η περίοδος εγγύησης τριών (3) ετών ισχύει για αγορές από Αμερική.

Από Αγγλία είναι ένα (1) έτος.

Χμ, δεν υπήρχε κοινοτική οδηγία πως για EU ισχύουν 2 χρόνια τουλάχιστον; Θυμάμαι πως είχε φάει και πρόστιμο η Apple επειδή έδινε μόνο 1 στην Ιταλία

Apple fined $1.2m in Italy for misleading warranty claims | The Verge

(και τα comments από κάτω)

Απλά φαντάζομαι πως πάλι θα πρέπει να μπλέξεις με ΙΝΚΑ ή καταγγελίες για να τους αναγκάσεις για πάνω από 1 χρόνο...

Link to comment
Share on other sites

Ο νόμος και η οδηγία αναφέρονται στην σχέση πωλητής-καταναλωτής και όχι στην σχέση καταναλωτής-κατασκευαστής. Η Apple έφαγε πρόστιμο διότι ως πωλητής δεν εφάρμοσε την οδηγία. Επίσης η εγγύηση ενός έτους είναι επιπλέον των δικαιωμάτων που έχει ο καταναλωτής και σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να τα αναιρέσει. Οπότε το "εγγύηση ενός ετους" δεν είναι παράνομο όσο διατηρώ το δικαίωμα να εγείρω αξιώσεις και μετά το πέρας αυτής.

Παράδειγμα: αγόρασα ένα mac από το πλαίσιο το οποίο χάλασε στους 18 μήνες. Εάν αποδειχθεί κατασκευαστικό ελάττωμα ή έλλειψη συνομολογημένης ιδιότητας δικαιούμαι αντικατάσταση από το πλαίσιο και δεν με ενδιαφέρει τί λέει η apple. Το πλαίσιο με την σειρά του έχει δικαίωμα να ζητήσει τα ρέστα από την apple στα πλαίσια της οδηγίας αλλά αυτό εμένα δεν με αφορά πλέον. Κατανοητό ως εδώ;

Στάλθηκε από το κινητό μου.

Link to comment
Share on other sites

Επίτηδες τα έφερα για να καταλάβουμε πώς και με τί καλυπτόμαστε. Σε κάθε περίπτωση είναι στο δικό μας χέρι και δική μας υποχρέωση να τους κυνηγήσουμε. Εάν δεν το κάνουμε τότε κακό του κεφαλιού μας.

Να προσθέσω στο παράδειγμα του πλαισίου και της apple. Εάν τυχόν το πλαίσιο εισήγαγε τον υπολογιστή από την Αμερική ή γενικότερα εκτός ΕΕ τότε δεν έχει εφαρμογή η οδηγία*. Αν έχει εισαγάγει τον υπολογιστή από χώρα εντός ΕΕ αλλά όχι μέσω της ελληνικής αντιπροσωπείας τότε θα πρέπει να απευθυνθεί στην αντιπροσωπεία της χώρας από την οποία το αγόρασε. Εδώ αρχίζει το μεγάλο μπέρδεμα με τα προϊόντα παραεισαγωγής. Εάν η apple δεν εφαρμόζει κοινή πολιτική σε όλη την Ευρώπη αναφορικά με την εγγύηση που η ίδια προσφέρει τότε εγώ δεν έχω δικαίωμα να απευθυνθώ στην ελληνική αντιπροσωπεία για την ενεργοποίηση της εγγύησης. Θα πρέπει να απευθυνθώ στην αντιπροσωπεία της χώρας από την οποία έγινε η εισαγωγή.

*Εννοώ ότι εγώ καλύπτομαι από την οδηγία αλλά όχι και το πλαίσιο. Αντίστοιχα δεν καλύπτομαι εάν αγοράσω αγαθό από χώρα εκτός ΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

Παντως βριζαμε αυτους που κανανε τσαμπα αναβαθμιση μεσω ρμα και εδω ουσιαστικα του λεμε πως να το κανει.και μετα βριζουμε το πλαισιο που χαλασε το ρμα.

να μην κλοκαρες τον επεξεργαστη...τωρα πλερωνε.

Link to comment
Share on other sites

Παντως βριζαμε αυτους που κανανε τσαμπα αναβαθμιση μεσω ρμα και εδω ουσιαστικα του λεμε πως να το κανει.και μετα βριζουμε το πλαισιο που χαλασε το ρμα.

να μην κλοκαρες τον επεξεργαστη...τωρα πλερωνε.

Κάτσε ρε φίλε. Μη τα ισοπεδώνεις όλα. Οι Κ επεξεργαστές έρχονται με ξεκλείδωτο πολλαπλασιαστή από μαμά Intel ΑΚΡΙΒΩΣ για να μπορείς να τους κλοκάρεις. Όσο για την εγγύηση ισχύουν ακριβώς τα ίδια. Τέλος πια οι εποχές που πείραζες χίλιες-δύο ρυθμίσεις για να αλλάξεις τη συχνότητα λειτουργίας και ανάγκαζες το σύστημα να λειτουργήσει εκτός σχεδιαστικών συνθηκών. Πέρα από τον πολλαπλασιαστή και την τάση δεν έχεις πολλές ρυθμίσεις να πειράξεις και η ίδια η Intel σου έχει δώσει όριο (κάπου στα 1.3V για Sandy νομίζω) στο οποίο είναι ασφαλές το όποιο OC.

Για να μη θυμηθούμε ότι πολλοί επεξεργαστές από Intel έχουν πολύ υψηλότερη συχνότητα λειτουργίας και βγαίνουν κλειδωμένοι με χαμηλότερες συχνότητες και ανενεργές λειτουργίες για να καλύψει κάθε εύρος τιμών χωρίς να έχει ξεχωριστές γραμμές παραγωγής. Να σου πω και το άλλο ... όταν βγήκαν οι ivy αρκετοί Sandy Κ επεξεργαστές ήταν πιο φθηνοί από τους "κανονικούς".

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα η εγγυηση λεει οτι εαν ανεβασεις και 1 Mhz τον επεξεργαστη εγγυηση γιοκ.

το οτι σε διευκολυνουν να το κανεις δεν σημαινει οτι ισχυει και η εγγυηση.

τα 1,3 βολτ φανταζομαι θα ειναι κατι σαν εμπειρικο απο την ιντελ.οχι οτι εχει εγγυηση μεχρι εκει.

αν κανω λαθος ας μου το πει καποιος που το ξερει σιγουρα...

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω αλλο αυτη την καραμέλα Dante. Το Πλαίσιο αλλαξε γιατι ηθελε να αλλαξει γραμμη. Αυτα τα cpu ειναι ευαίσθητα. Εμενα ενας μου χαλασε μετα απο αλλαγη μητρικής οταν αναψα το μηχανημα. Εχει εγγυηση, γιαυτο κονομαει το Πλαισιο απο μενα, οποτε ας το αλλαξει. As simple as that :whip:

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα η εγγυηση λεει οτι εαν ανεβασεις και 1 Mhz τον επεξεργαστη εγγυηση γιοκ.

το οτι σε διευκολυνουν να το κανεις δεν σημαινει οτι ισχυει και η εγγυηση.

τα 1,3 βολτ φανταζομαι θα ειναι κατι σαν εμπειρικο απο την ιντελ.οχι οτι εχει εγγυηση μεχρι εκει.

αν κανω λαθος ας μου το πει καποιος που το ξερει σιγουρα...

Και πώς μπορώ να αποδείξω ότι δεν τον ανεβασα;

Στάλθηκε από το κινητό μου.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα η εγγυηση λεει οτι εαν ανεβασεις και 1 Mhz τον επεξεργαστη εγγυηση γιοκ.

το οτι σε διευκολυνουν να το κανεις δεν σημαινει οτι ισχυει και η εγγυηση.

τα 1,3 βολτ φανταζομαι θα ειναι κατι σαν εμπειρικο απο την ιντελ.οχι οτι εχει εγγυηση μεχρι εκει.

αν κανω λαθος ας μου το πει καποιος που το ξερει σιγουρα...

καταρχάς αυτό για το 1MHz είναι άτοπο. Ο ίδιος ο επεξεργαστής κάνει overclock ανάλογα με το φορτίο (Turbo Boost). Μάλιστα αν χρησιμοποιείς μόνο έναν επεξεργαστή τον ανεβάζει αρκετά πάνω από στην standard συχνότητα. (Στον δικό μου πάει από τα 3.3 στα 3.7 αν θυμάμαι καλά)

Υπάρχει και αυτό ... Intel launches overclocking warranty programme | bit-tech.net

Link to comment
Share on other sites

Με τις gigabyte z77x πάει στα 3900 απο μόνος του.

Μα τι συζητάμε ,αν βγαίνει εκτός εγγύησης ενας K αμα κλοκαριστει; εκτος απο μεγάλη βλακεία,είναι οξύμωρο και μονο που είπωθηκε...

Απο την intel την ίδια δε ρωτάνε τέτοιες μ@λακιες ,εμεις γιατι ασχολούμαστε;

Θα μυρίσουν τα intel νύχια τους να δούνε το εν λόγω 1mhz που ψάχνουμε;

Anyway,εμένα την επομένη μερα εργάσιμη που επικοινώνησα με Intel,ήρθε το κουριερ τους και την επομένη το είχαν λάβει.

Τώρα πόσο καιρό θέλουν να επεξεργαστούν το θέμα...θα δείξει...

Link to comment
Share on other sites

εκτος απο μεγάλη βλακεία,είναι οξύμωρο και μονο που είπωθηκε...

Εγω δεν σε προσεβαλλα ,να προσεχεις τι λες.

Ωραια να στειλει λοιπον μειλ στην ιντελ να τους πει οτι τον ειχα στα 4300 και μου τα φτυσε και αν του πουν οτι ισχυει η εγγυηση κανονικα,τοτε θα σας ζητησω και συγνωμη.

αλλο το να ανεβαινει ο επεξεργαστης οταν εχει σχεδιαστει να ανεβαινει και αλλο να τον εχεις μονιμα παραπανω και απο το oc που κανει μονος του.

το οτι σας κακοφαινεται αυτο που λεω δε σημαινει οτι εχετε και δικιο.

και επαναλαμβανω

το οτι τον προωθει ως ξεκλειδωτο και καλο και oc δεν σημαινει οτι σας καλυπτει και η εγγυηση οταν το κανετε.

ολα αυτα εχουν εγγυηση οταν δουλευουν στις εργοστασιακες ρυθμισεις.

θεωρητικα λιγο να τον πειραξεις δεν σε καλυπτει η εγγυηση.

πρακτικα δεν μπορουν να το ελεγξουν και δεν θα το ελεγξουν.

Εγω απλα επεσημανα οτι πριν 2-3 χρονια ειχε γινει μοδα να τα χαλαμε με καγκουριες και Oc και να τα αλλαζουμε και εξαιτιας αυτουνου του πραγματος χαλασαν ως επι το πλειστον τα ρμα και πλεον εχουμε παρει δεδομενο οτι θα χαλανε ενω τα δουλευουμε εκτος προδιαγραφων και γκρινιαζουμε για το ρμα.

Και δεν βγαζω και τον εαυτο μου εξω.αν μου καιγοταν ο επεξεργαστης οσο ηταν εντος εγγυησης επειδη τον εχω στα 3,8 απο τα 3,2 που ειναι ναι μεν θα τον πηγαινα για αλλαγη αλλα αν μου ελεγαν κατι τρεχει και δεν στον αλλαζουμε δεν θα πηγαινα να τους βγαλω και τρελους...γιατι οντως κατι ειχε.

Οχι ομως να κανουμε λαμογιες και μετα να λεμε λαμογια τους αλλους που δεν τις δεχονται(και κανουν και οι αλλοι λαμογιες,δεν λεω)

Τωρα αν δεν καταλαβαινετε τι σας λεω και φορατε παροπιδες,τι να πω ,δεν εχω να εξηγησω κατι αλλο...

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω αλλο αυτη την καραμέλα Dante. Το Πλαίσιο αλλαξε γιατι ηθελε να αλλαξει γραμμη. Αυτα τα cpu ειναι ευαίσθητα. Εμενα ενας μου χαλασε μετα απο αλλαγη μητρικής οταν αναψα το μηχανημα. Εχει εγγυηση, γιαυτο κονομαει το Πλαισιο απο μενα, οποτε ας το αλλαξει. As simple as that :whip:

Δεν σου ειπα,οταν φταιει το cpu αλλαγη και εχεις ολο το δικιο.

αλλα οταν το σκαλιζεις,δεν θα ζητας και τα ρεστα!

ειναι σαν να βαζεις τουρμπινα στο αυτοκινητο και οταν τα κανει ολα καλοκαιρινα μεσα να ζητας ευθυνες απο τον κατασκευαστη.

Ε προφανως οταν ειναι σχεδιασμενο να δουλευει στα 330 αλογα και το πας 430 αντε ενω σου λεει ο αλλος οτι με δικη μου βελτιωση στο παω εγγυημενα μεχρι τα 370,φταιει ο κατασκευαστης?

Καταλαβαινω οτι κανω το συνηγορο του διαβολου εδω αλλα καποιος πρεπει να το κανει.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.