Jump to content



[SHOCK]τα dual cores της intel θέλουν TEC!!!!![/SHOCK]


enduracell

Recommended Posts

cool λέγατε και για τον Prescott αλλά δε το είδαμε, anyway πιστεύω ότι δεν πρόκειται για Titaniums μόνο τα TECs αλλά και για τους διπύρηνους Prescott, και μάλλον όχι για τους Dothan. Εξ άλλου την τελευταία φορά που είπατε πάλι καλά καλά θα δούμε για το μ πάλι αληθινό είχε βγει. Όσο για τα 65nm είναι πολύ χαζό να κάθεται να παρουσιάζει εταιρία τεχνολογία που δεν έχει samplάρει ακόμα από την στιγμή που AMD και IBM samplάρουν στα 65nm από κοινού για την επόμενη γενιά... To θέμα με τα TEC είναι ότι προσπαθούν να αυξήσουν το ριθμό μεταφοράς της θερμότητας από το die στην HSF, δηλαδή έχουμε πολλά Watts σε μικρή cm².

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 73
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από soki

Ενα αλλο ερωτημα ειναι.... εχει βγαλει η AMD επεξεργαστη με 24MB Cache?

μας δουλεύεις ρε Soki θεωρείται τεχνολογικό επίτευγμα τα 24ΜΒ cache έχεις καθόλου ιδέα πόσα m² θα είναι το die τους? έχεις καθόλου ιδέα πόσο θα κοστίζει, έχεις ιδέα ότι πλέον Titanium=ΝΑSA και ότι δεν έχουν καμιά εφαρμογή ή τεχνολογική ανταπόκριση στην commercial αγορά?

όσο για το θέμα με το μ σας το έχω ξαναγράψει επειδή όλοι σας μιλάτε για αναξιοπιστία. Το μ έχει ένα τεράστιο Archive όποιος θέλει μπορεί να πάει να το ξεσκονίσει και να δει τι έγραφε για πράγματα που έχουν γίνει. Πριν ένα χρόνο όταν σκάσαν μύτη τα score πρώτα στο μ (δεν υπογράφει NDA ποτέ) με τους 64άρηδες και τους έδινε σε όλα πάνω από τους P4 εκτός από μερικά multimedia είπαμε πάλι clain mine το μ το έγραψε, βέβαια όταν έσπασε το NDA κανένας δε θυμήθηκε που τα πρωτοείδε τα αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από enduracell

μας δουλεύεις ρε Soki θεωρείται τεχνολογικό επίτευγμα τα 24ΜΒ cache έχεις καθόλου ιδέα πόσα m² θα είναι το die τους? έχεις καθόλου ιδέα πόσο θα κοστίζει, έχεις ιδέα ότι πλέον Titanium=ΝΑSA και ότι δεν έχουν καμιά εφαρμογή ή τεχνολογική ανταπόκριση στην commercial αγορά?

όσο για το θέμα με το μ σας το έχω ξαναγράψει επειδή όλοι σας μιλάτε για αναξιοπιστία. Το μ έχει ένα τεράστιο Archive όποιος θέλει μπορεί να πάει να το ξεσκονίσει και να δει τι έγραφε για πράγματα που έχουν γίνει. Πριν ένα χρόνο όταν σκάσαν μύτη τα score πρώτα στο μ (δεν υπογράφει NDA ποτέ) με τους 64άρηδες και τους έδινε σε όλα πάνω από τους P4 εκτός από μερικά multimedia είπαμε πάλι clain mine το μ το έγραψε, βέβαια όταν έσπασε το NDA κανένας δε θυμήθηκε που τα πρωτοείδε τα αποτελέσματα.

Εσυ δεν το θεωρεις? Μαζι με τα 1.7 billion tranzistors ?

Ας κανει αν μπορει η AMD εναν τετοιο επεξεργαστη και να δουμε ποσα WATT θα ειναι. :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από astrolabos [Σήμερα, στις 22:00]

Διακρίνω μία δόση ειρωνίας και απαξίωσης για το inquier; :p

επειδη καποια απο αυτα που κατα καιρους εχουν πει, βγηκαν αληθινα, δε σημαινει για μενα κατι. μεταφερουν φημες και κουτσομπολια, και με προφανη τροπο.

"WE'VE HAD a good chat to some thermal guys here at IDF who were keen to show us their prototype designs for the dual-core Montecito chip."

ειχαμε μια κουβεντουλα με κατι τυπους που φτιαχνουν ψυκτρες... ωραια, και; ποιοι ειναι αυτοι, που δουλευουν; ερωτησεις πολλες..

και πιο κατω συνεχιζουν

"If this is true, it's unbelievable."

με αλλα λογια, μονοι τους λενε πως ολα αυτα ειναι φημες..

δε φταιω εγω μετα..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από soki

Εσυ δεν το θεωρεις? Μαζι με τα 1.7 billion tranzistors ?

Ας κανει αν μπορει η AMD εναν τετοιο επεξεργαστη και να δουμε ποσα WATT θα ειναι. :)

Μα δεν έχει ανάγκη η AMD 1,7 billion tranzistors για να βγάλει επεξεργαστή ισάξιο αν όχι και καλύτερο από την intel

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από enduracell

cool λέγατε και για τον Prescott αλλά δε το είδαμε, anyway πιστεύω ότι δεν πρόκειται για Titaniums μόνο τα TECs αλλά και για τους διπύρηνους Prescott, και μάλλον όχι για τους Dothan. Εξ άλλου την τελευταία φορά που είπατε πάλι καλά καλά θα δούμε για το μ πάλι αληθινό είχε βγει. Όσο για τα 65nm είναι πολύ χαζό να κάθεται να παρουσιάζει εταιρία τεχνολογία που δεν έχει samplάρει ακόμα από την στιγμή που AMD και IBM samplάρουν στα 65nm από κοινού για την επόμενη γενιά... To θέμα με τα TEC είναι ότι προσπαθούν να αυξήσουν το ριθμό μεταφοράς της θερμότητας από το die στην HSF, δηλαδή έχουμε πολλά Watts σε μικρή cm².

Φυσικα και εχει samplarei! Ελεος.

www.intel.com/labs/features/si11032.htm

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από enduracell [Σήμερα, στις 22:14]

24ΜΒ cache σου φτιάχνει και η SUN με τον Spark για πλάκα, αλλά είναι θέμα γούστου ποιος θέλει να αγοράζει CPU και ποιος τηγάνι τεφάλ.

Eδώ σου δίνω τα ρέστα μου EDU......:D

150W - 200W σε Dual Core δεν είναι πολλά θα έλεγα για έναν Prescott αφού και μόνος του ξεπερνά άνετα τα 100W........

To θέμα είναι ότι πλέον οι μητρικές για να σταθεροποιήσουν με L-C κυκλώματα τα Power Rails θα πρέπει να εφαρμόσουν Switch Power Supply 2ου επιπέδου με σχεδόν διπλάσια συχνότητα του PSU έτσι ώστε να αποφύγουν όσο μπορούν τις μεγάλες ανάγκες σε χωρητικότητα πυκνωτών πολύ καλής ποιότητας που θα ανεβάσουν στα ύψη το κόστος των μητρικών....

Δυστιχώς τα 200W φέρνουν πολλά επιπλέων προβλήματα εκτός από τα θερμικά και σύγουρα η INTEL θα πρέπει να αλλάξει γρήγορα τροπάρι εκτός εαν από εδώ και πέρα θα πουλάει θερμάστρες (CPU) υψηλής τεχνολογίας.... :T:

Link to comment
Share on other sites

έτσι γράφει πάντα το μ είτε γράφει για αστεία πράγματα είτε για σοβαρά, αλλά το ξέρεις και το ξέρω ότι TEC στα HSF θα μπούνε από κει και πέρα τα άλλα είναι περιττά.

Αρχική απάντηση από soki

Εσυ δεν το θεωρεις? Μαζι με τα 1.7 billion tranzistors ?

Ας κανει αν μπορει η AMD εναν τετοιο επεξεργαστη και να δουμε ποσα WATT θα ειναι. :)

κάτσε γιατί πιος είπε ότι η καινούργια γενιά Titanium είναι πολλά Watt γιατί εγώ δεν έχω διαβάσει τίποτα για τα Watts του Titanium. όσο για τα tranzistors μην εντυπωσιάζεσαι, είμαι σίγουρος ότι αν δεις την επιφάνεια του core θα σου φανούν και λίγα, πόσο να χωρέσει η 90nm πόσο μάλλον όταν έχει 24ΜΒ στρέμματα. Αλλά δε μου είπες πότε νομίζεις ότι θα δεις από την intel σε desktop 24mb και εντυπωσιάζεσαι?

Αnyway αν τελικά δε μπει TEC δε ξαναpostάρω μ (το έχω ξαναγράψει αυτό) αν τελικά μπει, από την ημέρα που θα launchάριστούν τα ΤECs θα postάρω σε κάθε smile link σε αυτό το post.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από enduracell

24ΜΒ cache σου φτιάχνει και η SUN με τον Spark για πλάκα, αλλά είναι θέμα γούστου ποιος θέλει να αγοράζει CPU και ποιος τηγάνι τεφάλ.

:p :worship: :worship: :worship:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από enduracell

το link δε μου δουλεύει, μήπως είναι γραμμένο λάθος?

δε παίζει γενικά intel.com μόνο το developer.intel.com έχω...:wassat:

Μια χαρα παιζει σε μενα

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από soki

Φυσικα και εχει samplarei! Ελεος.

www.intel.com/labs/features/si11032.htm

το link δε μου δουλεύει, μήπως είναι γραμμένο λάθος?

δε παίζει γενικά intel.com μόνο το developer.intel.com έχω...:wassat:

ΟΚ έφτιαξε είχε φάει κόλλημα το proxy

Kάτσε soki γιατί τα έχεις μπερδέψει λίγο άλλο RAM και άλλο το CPU. Σου λέω ότι η intel δεν έχει καν τελείωση την σχεδίαση του πυρήνα με 65nm πως θέλεις να το samplάρει? Αν δεις τα roadmaps θα το καταλάβεις. Eδώ είναι ακόμα στο samplάρισμα του Υonah.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από enduracell

το link δε μου δουλεύει, μήπως είναι γραμμένο λάθος?

δε παίζει γενικά intel.com μόνο το developer.intel.com έχω...:wassat:

ΟΚ έφτιαξε είχε φάει κόλλημα το proxy

Kάτσε soki γιατί τα έχεις μπερδέψει λίγο άλλο RAM και άλλο το CPU. Σου λέω ότι η intel δεν έχει καν τελείωση την σχεδίαση του πυρήνα με 65nm πως θέλεις να το samplάρει? Αν δεις τα roadmaps θα το καταλάβεις. Eδώ είναι ακόμα στο samplάρισμα του Υonah.

Μηπως εχεις ενεργοποιημενη καμια επιλογη, να μην σου ανοιγει σελιδες με keyword intel? :p

Η τεχνολογια που χρησιμοποιητε για να φτιαχτουν οι static ram ειναι ιδια με την cache , δηλαδη ιδια για τον επεξεργαστη!

Link to comment
Share on other sites

οκ παιδια εμεις θα ασχοληθουμε με τα φουρνακια μας εσεις σπαστε το φραγμα των 4000(!) στο σαντρα μεμ...

εμ τι να πω πια...λες και εγινε κατι....και οι πρεσκοτ μια χαρα δουλευουν στις θερμοκρασιες τους,οτι και να γινει την λυση για να παιζουν σωστα θα την βρει η ιντελ

Οπως μου ειχε πει * ο hipro...δεν ξερω τι θα κανουν αλλα θα βγαλουν 3.4 με 1.55 το πολυ τα @@ τους θα κοψουν αλλα θα το κανουν...ε το ιδιο κανουν για ολα και ΙΝΤΕΛ=ΕΓΓΥΗΣΗ

end of story..

*καποτε

Link to comment
Share on other sites

Nos ..... Δεν υπάρχει καμμία περίπτωση ΠΟΤΕ ΤΩΝ ΠΟΤΩΝ να συμφωνίσουμε σε θέματα AMD VS INTEL αφού έτσι και αλλιώς ο ένας φτιάχνει CPU και ο άλλος τοστιέρες ....... άρα είμαστε εξ'οριμού και οι δύο εκτός θέματος....... :D :clap: :p

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.