Jump to content



επιλογή κατάλληλου ups


akal

Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα σας θα ήθελα τα φώτα σας.

Πρόσφατα μετακόμισα σε ένα σπίτι που έχω την αίσθηση ότι έχει πολλές αυξομειώσεις με τα ρεύματα του.

Μάλλον θα χρειαστώ και ηλεκρολόγο να το επιβαιβεώσει. (αν εχει επίσης κανεις να προτείνει κάποιον..πειραιας)

Έτσι αποφάσισα να αγοράσει ένα ups που θα με προστατεύει από υποτάσεις και υπερτάσεις ώστε να έχω πάντα το

σωστό ρεύμα μιας και έχω αναβαθμίσει πρόσφατα το pc mou

Δεν με ενδιαφέρει τόσο ο χρόνος που θα κρατάει το ups όταν υπάρξει διακοπή ρεύματος αλλά θα ήθελα να είναι αθόρυβο

το σύστημα μου αποτελείται από :

core i5 3570

mitriki s1155

16 gb ddr3 (4 dimms)

vga 7770

psu corsair 750w bronze

1 ssd

3 sata

έχετε να προτείνετε κάτι για την περίπτωση?

budget σχετικά υπάρχει

ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Τα ups γραφουν μεχρι ποσα βαττ μπορούν να δοσουν νομιζω οτι καλητερα ειναι να ειναι μαζι με το τροφοδοτικο.τωρα για μαρκα εγω εχω το mge elipse max και εχω μεινει ευχαριστημένος και η apc ειναι καλη βασικα προτεινω μαρκα και οχι σαν του πλαισιου ετσι και αλλιώς δεν το αλαζεις συχνα .

Στάλθηκε από το LG-P920 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κοιτάξεις κάτι και σε σταθεροποιητή τάσης. Γενικά οι σταθεροποιητές τάσης είναι αρκετά πιο φθηνοί από τα UPS και θα μπορέσεις να συνδέσεις αρκετά πράγματα πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω σε αυτό που είπε ο κύριος vagsk ότι πολλές φορές το κακό το προκαλεί το ανεβοκατέβασμα της τάσης της πολυαγαπημένης μας ΔΕΗ και όχι η απλή διακοπή ρεύματος. Οπότε είναι και αυτό που πρότεινε μια σωστή επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

εγω αυτο εχω απο το 2007 το ειχα παρει απο το e-shop 240ε περιπου MUSTEK UPS POWERMUST 2000VA USB P LINE INTERACTIVE - UPS - E-SHOP.GR Mustek - PowerMust 2000 USB μια χαρα μετα απο 5 χρονια αλλαξα μπαταριες γιατι δεν κραταγε το χρονο δλδ μεσα σε 5 λεπτα down ενω κραταγε 25λεπτα περιπου εβαλα αλλες λιγο ποιο καλες και japan στα 26ε η μια δυο περνει και οκ μεχρι τωρα μπαταριες απο εδω Αρχική - Μπαταρίες αυτοκινήτων,μπαταρίες αυτοκινήτων,μοτοσυκλετών, σκαφών, φορτηγών,τρακτέρ, e-kiriazis :thank_you2:

Link to comment
Share on other sites

εγω αυτο εχω απο το 2007 το ειχα παρει απο το e-shop 240ε περιπου MUSTEK UPS POWERMUST 2000VA USB P LINE INTERACTIVE - UPS - E-SHOP.GR Mustek - PowerMust 2000 USB μια χαρα μετα απο 5 χρονια αλλαξα μπαταριες γιατι δεν κραταγε το χρονο δλδ μεσα σε 5 λεπτα down ενω κραταγε 25λεπτα περιπου εβαλα αλλες λιγο ποιο καλες και japan στα 26ε η μια δυο περνει και οκ μεχρι τωρα μπαταριες απο εδω Αρχική - Μπαταρίες αυτοκινήτων,μπαταρίες αυτοκινήτων,μοτοσυκλετών, σκαφών, φορτηγών,τρακτέρ, e-kiriazis :thank_you2:

Ακριβά τiς έχει της Yuasa ο τύπος που αναφέρεις. Έχω βρει άλλο προμηθευτή που τις έχει φθηνότερες αν και το πότε θα πάρεις μπαταρίες είναι λίγο τύχη γιατί κάνει παραγγελίες μεγάλες παρτίδες και μόλις σωθούν καθυστερεί να φέρει νέα παρτίδα. Πάντως είναι κάπου 20-40% κάτω από τις τιμές που δίνει ο δικός σου. Το βραδάκι θα ποστάρω και το link γιατί τώρα είμαι σε άλλο pc και δεν έχω τα bookmarks μαζί μου :baby:

Link to comment
Share on other sites

για να μην ανοιγω θεμα για μια τετοια ερωτηση αν μπορουσε να μου απαντησει καποιος

μπαταριες Ups οπου δεν εχουν χρησιμοποιηθει καθολου,τι διαρκεια ζωης εχουν? διαβασα για 4-5 χρονια αλλα θα ηθελα μια δευτερη απαντηση.

Link to comment
Share on other sites

Ειδικά αν δεν έχουν φορτιστεί ποτέ μέσα σε αυτά τα 4-5 χρόνια... τότε η απόδοση τους υποβαθμίζεται πολύ. (Ως εμπόρευμα θεωρείται για πέταμα)

Αν ανά διαστήματα 6μηνου φροντίζεται η επαναφορά στο 100% του επιπέδου φόρτισης, τότε αυτές οι stand by τύπου μπαταριές (AGM-GELL) μπορεί να θεωρηθεί ότι έχουν διανύσει σχεδόν το μισό της ζωής τους.

Link to comment
Share on other sites

Δε θα το προτεινα σε καποιον που εχει προβλημα διακυμανσεων γιατι πολυ απλα ειναι Line Interactive.

Αυτο θα πει οτι το ''σαπιο'' ρευμα θα περναει κανονικοτατα και ουτε AVR θα μπαινει εγκαιρα ουτε μπαταρια δε θα μπει ποτε αφου δε θα εχει διακοπη(τα ορια ειναι πολυ μικροτερα ή μεγαλα αν ειναι υπερταση για να μπει σε μπαταρια)

Η μοναδικη λυση ειναι ενα online ups που βγαζει συνεχεια σωστο ρευμα ή ενας σταθεροποιητης εφοσον δεν εχεις διακοπες και μονο τοτε. (η διαφορα στα χρηματα ειναι επισης τεραστια)

Link to comment
Share on other sites

Τα online UPS είναι overkill.

Ακριβά ως προς το χρηματικό θέμα και με ογκώδη ηλεκτρονικά αφού γίνεται 2 φορές μετατροπή από σταθερό σε εναλλασσόμενο εσωτερικά με αποτέλεσμα να τραβάμε περισσότερη ισχύ από το δίκτυο της ΔΕΗ. Η επένδυση σε online UPS είναι περίπου το μισό κόστος από τον εξοπλισμό (PC) που προσπαθεί να προστατέψει. Σε skroutz ξεκινάνε από 250€ και γρήγορα φεύγουν πάνω ή αρκετά πάνω από τα 500€.

Αν έχει διακυμάνσεις η περιοχή ας ξεκινήσει με έναν ωραίο σταθεροποιητή τάσης. Τύπου relay θα βρει κοντά στα 20-30€ και αν θέλει να δώσει και λίγο παραπάνω πάει σε σταθεροποιητή με servo όπου εκεί θα διορθώνει την τάση ο σταθεροποιητής με απόκλιση 1-2V. Πίσω από το σταθεροποιητή βάζει και ένα UPS κοντά στα 800-1000VA να του δώσει και μια αυτονομία 5-10 λεπτών σε περίπτωση απώλειας ρεύματος και είναι ΟΚ.

Όσο αφορά τον σταθεροποιητή τάσης επειδή δεν είναι και τόσο ακριβά τα ηλεκτρονικά τους μπορεί να ανέβει άνετα ακόμα και στα 2000VA ή και στα 5000VA και να προστατέψει αρκετές ηλεκτρικές και ηλεκτρονικές συσκευές του χώρου αρκεί να μπει στην βαβούρα να τραβήξει καλώδια ρεύματος με κάποια μπαλαντέζα από τον σταθεροποιητή.

Link to comment
Share on other sites

Δε θα το προτεινα σε καποιον που εχει προβλημα διακυμανσεων γιατι πολυ απλα ειναι Line Interactive.

Αυτο θα πει οτι το ''σαπιο'' ρευμα θα περναει κανονικοτατα και ουτε AVR θα μπαινει εγκαιρα ουτε μπαταρια δε θα μπει ποτε αφου δε θα εχει διακοπη(τα ορια ειναι πολυ μικροτερα ή μεγαλα αν ειναι υπερταση για να μπει σε μπαταρια)

Η μοναδικη λυση ειναι ενα online ups που βγαζει συνεχεια σωστο ρευμα ή ενας σταθεροποιητης εφοσον δεν εχεις διακοπες και μονο τοτε. (η διαφορα στα χρηματα ειναι επισης τεραστια)

εχει βαση αυτο που λες φιλε μου.... αλλα δεv να ειναι τοσο τραγικα τα πραγματα... ειδικα σε ενα APC... δε μιλαμε για κανα turbox...

το συγκεκριμενο που προτεινα εχει και ρυθμιση ευαισθησιας για τα ορια που θα μπαινει ο AVR και η μπαταρια...

Αλλωστε τα ups ειναι για να μας παρεχουν προστασια απο μεγαλες διακυμανσεις(πιο πολυ υπερτασεις) και σε διακοπη ρευματος...δεν ειναι αναγκη να εχουμε 24/7 220V 60Hz output... τα τροφοδοτικα εχουνε μεγαλες ανοχες...ειδικα αμα ειναι 115/230Vac.

Εχει δημιουργηθει η εντυπωση οτι αν δεν εχουμε το τελειο ρευμα... αλλα εχουμε σαπιο αυτο περναει στο cpu gpu δισκους κτλ... ενω δε συμβαινει κατι τετιο...οτι σαπιο ρευμα και να εχεις σταματαει στο τροφοδοτικο...(μιλαμε για καλα τροφοδοτικα... οχι κανα turbox παλι :hehe: )

Το Online δε το θεωρω λυση για κανενα home user... γιατι εκτος του οτι ειναι πιο ακριβη απο ολο το pc

εχει και πολυ μεγαλη καταναλωση σε ρευμα... απο τις ενεργοβορες μετατροπες ρευματος...

Link to comment
Share on other sites

ΠΕρι καταναλωσης online παντως...μιας και το βρισκω ολιγον δραματοποιημενο ...τα σημερινα double conversion καινε περιπου 10% παραπανω απο οσα χρειαζεται η συσκευη που τροφοδοτει.

Για παραδειγμα αν το χρειαζουμενο φορτιο ειναι 500watt τοτε το online 2conv. καιει 50watt.(αντε πειτε 60).

Στο χρονο ειναι ενα κοστος 40ευρω.(αν η συσκευη -οποια και αν ειναι- ειναι ανοιχτη 24/7).

Tωρα γiα το παραπανω pc το extra κοστος χονδρικα ειναι max ενα 15αρι ευρω το χρονο αν το εχει 12 ωρες ανοιχτο..(λιγο απιθανο και αυτο ..για καθε μερα)

Πολλα λιγα ειναι στην επιλογη του εκαστοτε χρηστη να αποφασισει τα οποια συν και πλην.

Link to comment
Share on other sites

vagsk

Anonymous

Δε διαφωνω σε τιποτα απο οτι λετε. Απλα οταν ο ανθρωπος λεει οτι

έχει πολλές αυξομειώσεις
να έχω πάντα το σωστό ρεύμα
budget σχετικά υπάρχει

Εγω σαν τεχνικος πρεπει να του πω την απολυτα σωστη λυση. Ακριβο-φτηνο δεν ειναι δικη μου η τσεπη:yes4:

Η επομενη λυση ειναι σταθεροποιητης ή καποιο UPS τυπου APC-SMART (και οχι backup)

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=3193]CmoS[/MENTION]

Συμφωνώ αλλά παραλείπεις το

Δεν με ενδιαφέρει τόσο ο χρόνος που θα κρατάει το ups όταν υπάρξει διακοπή ρεύματος αλλά θα ήθελα να είναι αθόρυβο

Οπότε κατ' εμένα εφόσον υπάρχει θέμα με τον θόρυβο καλύτερα να πάμε σε ένα σταθεροποιητή τύπου relay στην αρχή και σε κάποιο UPS μετά (μάλλον line interactive). Τώρα ο σταθεροποιητής με servo είναι πιο καλός αλλά σε απότομες αιχμές τάσεις ακούς τον servo-μηχανισμό που κινείται (θυμίζει σκληρό δίσκο στο λίγο πιο αθόρυβο). Τώρα για το online UPS όσο και αν υπάρχει budget είναι παράλογο το κόστος προστασίας του εξοπλισμού να είναι κοντά στο μισό του κόστους του εξοπλισμού που προστατεύεται, ειδικά στην περίπτωση που δεν γίνεται δειγματοληψία σημάτων.

[MENTION=10073]MAKHS LIMENIKOS[/MENTION]

Για yuasa το url που υποσχέθηκα ...

ΜΠΑΤΑΡΙΑ ΜΟΛΥΒΔΟΥ YUASA 7AH - 12V

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.