Jump to content



Assassin's Creed IV: Black Flag


vic

Recommended Posts

Kαλα οχι οτι θα προσεφεραν optimize, απλα απευθινονται σε θεματακια που ειχε το AC4 σε sli.

Τακη με sli 780 το τρεχεις;

Γιατι τα settings σου ειναι πιο χαμηλα απο τα δικα μου.

Εσυ λογικα θα μπορεις να το τρεχεις με ανεση στο ολα τερμα.

Link to comment
Share on other sites

Kι αλλα benchmarks.

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=M45n5xjRUlQ]Assassin's Creed 4 Video Card Showdown Linus Tech Tips - YouTube[/ame]

Tι διαλο ρε παιδια, ή μας δουλευουν και βγαζουν επιτηδες χαμηλα benches για να τα σκαμε σε βαριες καρτες ή το fraps σκοτωνει το framerate, ή το rivatuner μου λεει ψεματα.

Εχω γυρω στα 45 average με υψηλοτερα settings απο αυτα του video και με gtx 670, και ο τυπος εχει την 770 σε average 33 και τα 45 τα δινει στη 780.

Ποιος δουλευει ποιον;

Link to comment
Share on other sites

Kαλα οχι οτι θα προσεφεραν optimize, απλα απευθινονται σε θεματακια που ειχε το AC4 σε sli.

Τακη με sli 780 το τρεχεις;

Γιατι τα settings σου ειναι πιο χαμηλα απο τα δικα μου.

Εσυ λογικα θα μπορεις να το τρεχεις με ανεση στο ολα τερμα.

1. Ναι με 2 780.

2. Τι εννοεις;

3, Ποσο πιο τερμα;

Link to comment
Share on other sites

Εχω γυρω στα 45 average με υψηλοτερα settings απο αυτα του video και με gtx 670, και ο τυπος εχει την 770 σε average 33 και τα 45 τα δινει στη 780.

Ποιος δουλευει ποιον;

Τα υψηλοτερα settings που τρεχεις εσυ πια ειναι?

Ετσι δεν το τρεχεις το Game?

Λοιπον, σε αυτα τα settings

[ATTACH]59506[/ATTACH]

με 3570Κ @ 4,4 GHz / gtx670 stock που boostαρει μεχρι 1180 MHz και με τους 331.82 drivers

δεν πεφτει κατω απο 40 και την περισσοτερη ωρα ειναι στα 54 fps.

Σε γη τουλαχιστον. Αν παρατηρησω κατι διαφορετικο σε θαλασσα θα αναφερω.

Το 8X MSAA που τρεχει ο τυπος στο βιντεο που δειχνεις, εχει πολυ μεγαλυτερο Hit στις επιδοσεις απο το ΤΧΑΑ 2χ που χρησιμοποιες εσυ.

Link to comment
Share on other sites

Το 8X MSAA που τρεχει ο τυπος στο βιντεο που δειχνεις, εχει πολυ μεγαλυτερο Hit στις επιδοσεις απο το ΤΧΑΑ 2χ που χρησιμοποιες εσυ.

Ωχ, αυτο γιατι το λες;

Δεν αντιλεγω, ειλικρινης απορια.

Εγω το σκεφτηκα λογικα.

Σε ολα τα settings εχει απο το low στο higher.

Στο setting το AA εχει στο τερμα το TXAAx4.

Το MSAAx8 ειναι πριν το TXAA οποτε το εξελαβα ως κατωτερο. Γκαφα;

Link to comment
Share on other sites

Ωχ, αυτο γιατι το λες;

Δεν αντιλεγω, ειλικρινης απορια.

Εγω το σκεφτηκα λογικα.

Σε ολα τα settings εχει απο το low στο higher.

Στο setting το AA εχει στο τερμα το TXAAx4.

Το MSAAx8 ειναι πριν το TXAA οποτε το εξελαβα ως κατωτερο. Γκαφα;

Λες οτι βλεπεις ~45fps average με την 670 σου με ΤΧΑΑ 2χ που το τρεχεις.

Πολυ απλα αλλαξε το ΤΧΑΑ 2χ που χρησιμοποιεις σε MSAA X8 σαν τον τυπο στο βιντεακι που εδειξες πιο πανω, και πες μου μετα αν θα βλεπεις παλι ~45 fps average!:p

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε παρατηρηση και εμεις screen tearing me tin 770 στα benchmarks μας se 120hz οθονη , δεν το κανει παντα ομως.

Να ρηξω και το λινκ μας εδω για να δειτε περισσοτερα, εχουμε προσθεσει και συγκριση εικονων με HBAO , SSAO κτλ

Assassin's Creed 4 : Black Flag Benchmark - CPU and GPU | HardwarePal

Link to comment
Share on other sites

παιδια μονο εγω εχω θεμα με tearing γιατι δεν βλεπω κανεις να γραφει κατι?με vsync on και off. αναλυση 1920x1080.

Παρα πολυ.Το μονο που βρηκα για workaround ειναι vsync off και τα settings τοσο high που να μην φτανει τα 60 fps avg.

Οτιδηποτε πανω απο 60fps προκαλει tearing.

Επισης εχει και αρκετο flickering σε κλειστο περιβαλλον.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ απλα αλλαξε το ΤΧΑΑ 2χ που χρησιμοποιεις σε MSAA X8 σαν τον τυπο στο βιντεακι που εδειξες πιο πανω, και πες μου μετα αν θα βλεπεις παλι ~45 fps average!:p

Λοιπον κανω παυση απο το παιχνιδι να παραδεχθω το λαθος μου.

Οντως το MSAAx8 το διαλυει το παιχνιδι, κατω απο 30 average.

Παναθεμα με βεβαια αν καταλαβα την παραμικρη διαφορα στο ματι.

Γιατι την επιλογη δεν την εχουν στο τελος της λιστας τοτε;

Πως μπορει καποιος να ξερει ποια επιλογη εστω υποτιθεται οτι ειναι η καλυτερη οσον αφορα το AA;

Γενικοτερα, οχι μονο στο AC.

FXAA

SMAA

MSAA

TXAA

x2

x4

x8 ...Tρεχα γυρευε. :hm: .

Σε 3 χρονακια παντως με την ~GTX 990 colossus που θα εχουμε τοτε, θα μπορω να το παιζω τεζα στα 1080p :p

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον κανω παυση απο το παιχνιδι να παραδεχθω το λαθος μου.

Οντως το MSAAx8 το διαλυει το παιχνιδι, κατω απο 30 average.

Παναθεμα με βεβαια αν καταλαβα την παραμικρη διαφορα στο ματι.

Γιατι την επιλογη δεν την εχουν στο τελος της λιστας τοτε;

Πως μπορει καποιος να ξερει ποια επιλογη εστω υποτιθεται οτι ειναι η καλυτερη οσον αφορα το AA;

Γενικοτερα, οχι μονο στο AC.

FXAA

SMAA

MSAA

TXAA

x2

x4

x8 ...Tρεχα γυρευε. :hm: .

Σε 3 χρονακια παντως με την ~GTX 990 colossus που θα εχουμε τοτε, θα μπορω να το παιζω τεζα στα 1080p :p

παρε ενα 27αρι με 2560χ1440 και αφοδευσε το πλασματικό AA.

Link to comment
Share on other sites

Θα προτιμησω το txaa απο τις αλλες μεθοδoυς aa,δεν ξερω τι και πως δουλευει αυτη η μεθοδος αλλα στο black flag με txaa η εικονα ειναι κρυσταλλος ενω με τις αλλες μεθοδους βλεπω γραμμουλες,μια καλη δοκιμη που φαινεται ξεκαθαρα ειναι να δοκιμασετε τις μεθοδους κοιτωντας τα καταρτια του πλοιου απο ξηρα εσεις(αραχτο στο λιμανι με ελαφρυ κυματακι να υπαρχει κινηση στο καραβι),φαινεται ξεκαθαρα η διαφορα υπερ του txaa.

Τωρα tearing δεν εχω παρατηρησει,με vsync on απο το παιχνιδι μεσα και απο nvidia control panel to vsync στο let the application decide,κλειδωνει στα 60 και μενει εκει,ισως παιζει ρολο που παιζω και με ακατεβατο 60αρι και δεν βλεπω tearing,δηλαδη δεν εχω σκαμπανεβασματα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον με τους καινουργιους drivers 331.93 που βγηκαν ειδικα και καλα για το συγκεκριμενο παιχνιδι βλεπω αυτα. Δεν παρατηρησα διαφορες με τους πριν.

ba8b.jpg

9fut.jpg

Το game γνησιο κανονικα.

Τραγικο optimization.. 2χ780, 1080ρ, 62fps!

Oυτε το crysis 3 δεν ειναι τοσο βαρυ!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.