Jump to content



Assassin's Creed IV: Black Flag


vic

Recommended Posts

πήρα και γω το παιχνιδάκι....το βάζω όλο χαρά με την 780 μου και βλέπω ναι μεν όμορφα γραφικά με έντονα χρώματα κτλ, αλλά αδικαιολόγητα βαρύ, tearing (με vsync on είναι unplayable στα 30fps!!!!) και 2 μπαρες πάνω κάτω (παρά την ανάλυση 1920χ1200)...πείτε ρυθμίσεις γιατί τον λίγο χρόνο που έχω για παίξουμε κατιτις δεν γίνεται να τον αφιερώνω ψάχνοντας εδώ και εκει για settings... Λίγο στον λάμπη που κοίταξα διαπιστώνω ότι είχατε τα ίδια προβλήματα....μετά από τόσο καιρό λύθηκαν; και πως; ευχαριστώ

για βγαλε το vsync για αρχη να δεις ποσο θα ανεβουν τα fps.

Ενεργοποιησε το απο τον driver της nvidia και Off απο το game εαν θες vsync ντε και καλά.

Link to comment
Share on other sites

πήρα και γω το παιχνιδάκι....το βάζω όλο χαρά με την 780 μου και βλέπω ναι μεν όμορφα γραφικά με έντονα χρώματα κτλ, αλλά αδικαιολόγητα βαρύ, tearing (με vsync on είναι unplayable στα 30fps!!!!) και 2 μπαρες πάνω κάτω (παρά την ανάλυση 1920χ1200)...πείτε ρυθμίσεις γιατί τον λίγο χρόνο που έχω για παίξουμε κατιτις δεν γίνεται να τον αφιερώνω ψάχνοντας εδώ και εκει για settings... Λίγο στον λάμπη που κοίταξα διαπιστώνω ότι είχατε τα ίδια προβλήματα....μετά από τόσο καιρό λύθηκαν; και πως; ευχαριστώ

Oι μπαρες πανω κατω δεν φευγουν. Ολα τα assassin's creed ετσι ειναι.

Δεν ειναι bug απλα δεν υποστηριζεται η 1200p αναλυση απο την μαδαφακιν ubisoft στο AC.

Aν θες ντε και καλα full screen θετεις 1080p στο παιχνιδι και τα βλεπεις λιγο στρετσαρισμενα αλλα αν το πας ετσι απο την αρχη συνηθιζεται.

Το πρωτο νησι που σε ξεκιναει ειναι αδικαιολογητα βαρυ, εχεις δικιο, στην πορεια στρωνει το παιχνιδι και θα το αντιληφθεις και μονος σου.

Τα settings μην τα μαξαρεις, παλι γινεται αδικαιολογητα βαρυ αλλα μαλλον καπως επρεπε να δικαιολογηθουν σε αυτους που εχουν SLI οταν το παιχνιδι δεν ξεπερναει ποτε τα 62 fps για κανενα λογο.

To physx βαλτο στο low ή off, μονο ντουμανι στον καπνο προσθετει.

Σε αυτα παιζω εγω

Με τα παρακατω settings παιζω με μια 780 και ειναι απο 45 εως 62 fps αναλογα το περιβαλλον και completely playable.

Ουτε stuttering ουτε τιποτα.

[ATTACH]60644[/ATTACH]

To tearing βεβαια ειναι μονιμο αλλα δεν εχω καταλαβει απο τι εξαρταται.

Και σε πολυ χαμηλωτερα settings το εχω με το κιλο.

Link to comment
Share on other sites

το λοιιπόν...physx low, MSAAx4, όλα very high είναι unpaixtable...Να το γυρίσω σε FXAA ή ΤΧΑΑ;...έχει ένα περίεργο cap στα 30 fps. Λένε ότι φταίει το vsync και να το βάλουμε οff ingame αλλά να to ενεργοποιήσουμε (μαζί με το triple buffering) από το d3doverrider ....η κάρτα δουλεύει στο 60-70% και σπάνια στο 98-99% όταν ξεκολάνε τα fps κοιτώντας τον ουρανό....οι 3 πυρήνες (6 threads) κοιμούνται για τα καλά...

Link to comment
Share on other sites

τι να πω...o 2600 στα 4,5Ghz Και η 780 στα 1137ΜΗΖ σταθερά χωρίς σκαμπανεβάσματα με τους τελευταίους beta οδηγούς. Είναι τραγικό να βλέπεις τοπία και παιχνίδια σαν την laracroft να τρέχουν νερό και τύπου AC4 (που εντάξει στα γραφικά υπάρχει αισθητή βελτίωση από τα AC1, 2, 3) να υπάρχουν θέματα. Έχοντας διαθέσιμες 1 -2 ωρίτσες να παίξω το παιχνίδι, το να σπαταλάω την 1 1/2 ώρα σε δοκιμές είναι αδιανόητο0 ...τεσπα...

Link to comment
Share on other sites

το d3doverider είναι μέρος του rivatuner του παλιού (v2.24); Βρίσκει εφαρμογή (δουλεύει) στις μέρες μας;

[MENTION=11813]javaneze:[/MENTION] δεν πρόλαβα να δοκιμάσω τα settings σου αλλά στο nvidia control panel τα έχεις default όλα; (τα μόνα που έχω πειράξει είναι ότι έχω ορισει single monitor καιι maximum performance);

Link to comment
Share on other sites

το λοιιπόν...physx low, MSAAx4, όλα very high είναι unpaixtable...Να το γυρίσω σε FXAA ή ΤΧΑΑ;...έχει ένα περίεργο cap στα 30 fps. Λένε ότι φταίει το vsync και να το βάλουμε οff ingame αλλά να to ενεργοποιήσουμε (μαζί με το triple buffering) από το d3doverrider ....η κάρτα δουλεύει στο 60-70% και σπάνια στο 98-99% όταν ξεκολάνε τα fps κοιτώντας τον ουρανό....οι 3 πυρήνες (6 threads) κοιμούνται για τα καλά...

Βγάλε τα physx εντελώς και τρέχα ξανά το game...

Link to comment
Share on other sites

το d3doverider είναι μέρος του rivatuner του παλιού (v2.24); Βρίσκει εφαρμογή (δουλεύει) στις μέρες μας;

[MENTION=11813]javaneze:[/MENTION] δεν πρόλαβα να δοκιμάσω τα settings σου αλλά στο nvidia control panel τα έχεις default όλα; (τα μόνα που έχω πειράξει είναι ότι έχω ορισει single monitor καιι maximum performance);

default όλα. Δεν το εχω ανοιξει ποτε.

Ασε το msaa, βαλε txaa2x ή 4x, νsync off και θα εισαι κομπλε.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παιδες ανοιξα σημερα το game και το save μου δεν υπηρχε.

Είχα πάνω απο 20 ωρες, ειχα τελειωσει το story και είχα κανει σχεδον ολα τα upgrades στο Jackdaw.

Υπαρχει τρόπος επαναφορας?

Κοιτάω και έχει κι αλλος κόσμος το ιδιο προβλημα..

Ελεος ρε Ubi, πως τουε ξεφυγε τετοιο bug στο τελικο παιχνιδι?! :wall:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Εχω καποιες αποριες.

Nομιζα οτι θα μπορουσα  με το συστημα της υπογραφης θα μπορουσα vsync 60fps αλλα δε μπορω,χωρις vsync ειναι 35 με 60, 35 κυριως οταν η καμερα δειχνει κτιρια και δεντρα.drivers 15.7

Οι ερωτησεις ειναι οι εξεις.Με msi ab βλεπω usage κτλπ.

1.Oταν βλέπω 99% gpu usage και ξερω γω ~40% cpu σημαινει οτι εχει τερματιστει η κάρτα, ουδεμια ιχνος bottleneck σωστα?

2.Στο utube ειναι ενας με παροιμοιο συστημα αλλα με 2500k εχει 60 fps στις ιδιες ρυθμισεις που τις εχω και γω.Ειναι θεμα cpu?

3.Συγκεκριμα στο black flag δεν ειναι μονιμος η gpu usage στο 99%, καμια φορα ειναι σταθερα στο 65%πχ και δοκιμαστικα εβαλα μεσω vsr 1440p αναλυση και πηγε στο 88%,παρολα αυτα,σε πολλα σημεια βλεπω και 99% και τρεχει νερο.Ειναι θεμα optimazitaion? :p

Eυχαριστω.

δειγμα.

 Τυχαια μου ηρθε να δοκιμασω radeonpro να παιξω λιγο.Θα δω και θα πω αν δω διαφορα.

f0PtyGS.jpg

Έγινε επεξεργασία από artyom
Link to comment
Share on other sites

Βάλε στο afterburner per core CPU monitoring να δεις αν έχεις μπουκάλι απ' το cpu.

 

To black flag έχει τραγικό optimization και είναι σχεδόν single core. Με i5 750 @ 3.8 πουχα πριν είχα ακριβώς τα ίδια προβλήματα και slow downs και 100% cpu usage σε ένα core μόνο, πολλές φορές.

Link to comment
Share on other sites

η συνολικη χρηση cpu ειναι ~40%, δουλευωντας μονο οι 4 πυρηνες.Οποτε μαλλον δεν ειναι εκει το θεμα.

Δοκιμασα με radeon pro σχεδον ολους τους συνδυασμους που εχει με vsync,dynamic κτλπ δε καταφερα τπτ.

Λες τασο να δοκιμασω καναν crimson driver αλλα ειμαι σχεδον σιγουρος οτι λογω παλαιοτητας παιχνιδιου δεν φταινε οι drivers.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό παιχνίδι, αλλά η απόδοση είναι all over the place. Μέσα σε πόλη, να γίνεται της Πόπης, είχα παγωμένα 60fps, σε ένα νησάκι 50τμ με 3 μαϊμούδες...35fps, χωρίς να κάνει καμιά διαφορά άμα έβαζα/έβγαζα options. Δεν ήταν bottleneck, τουλάχιστον από τα εμφανής (CPU και GPU usage <100%, το παιχνίδι σε SSD).

 

Υπέφερε το, τι να κάνεις. Ούτως ή άλλως το ζουμί του παιχνιδιού - τουλάχιστον για μένα- ήταν στη θάλασσα που δε νομίζω να έχεις πρόβλημα εκεί.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@artyom, Μέσα απ τις ρυθμίσεις των γραφικών απενεργοποίησε τελείως το PhysX, εγώ επειδή αυτό είναι το καλύτερο μου, που το παίζω ακόμα, αν ενεργοποιήσω το PhysX σέρνεται το game με το setup τής υπογραφής.!!!!!

Link to comment
Share on other sites

volrath δεν εχω φτασει ακομη στην πρωτη ναυμαχια,μετα την εισαγωγη αλλα ελπιζω εκει τουλαχιστον να ειναι οκ.

τακη, στις amd gpu δεν υπαρχει ουτε επιλογη physx ουτε TXAA,οποτε το αποκλεινουμε και αυτο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.