Jump to content



Αγορα καρτας γραφικων


Ioanna

Recommended Posts

Παιδια γεια σας

Αποφασισα να αγορασω καινουργια καρτα γραφικων και θα ηθελα να ρωτησω στην γνωμη σας :)

Τωρα εχω μια Gigabyte GTX260. Καλη ειναι ολα αυτα τα χρονια, αλλα τωρα θελω να αλλαξω και σκεφτομαι να αγορασω μια Gigabyte ATI Radeon HD7950. Διαθετω δηλαδη γυρω στα 300 €

Το τροφοδοτικο μου ειναι ενα Enermax ECO 620W. Εχω στο PC 4 δισκους: 2 SSD και 2 κανονικους. Επεξεργαστης: AMD Phenom II X4 955.

Η χρηση: λιγα παιχνιδια (πχ. αυτα που δινει δωρο η καρτα), ερασιτεχνικη (χομπιστικη) χρηση της Adobe Creative Suite CS6, θεαση Blu-ray μεσω του υπολογιστη, και τελος η κανονικη χρηση υπολογιστη δηλαδη office, browsing, μουσικη κλπ.

Παρακαλω συστηστε μου καποια καρτα μεχρι 300 ευρω.

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 117
  • Created
  • Last Reply

Για τη χρήση που περιγράφεις, θα έλεγα ότι σε καλύπτει και αυτή που έχεις, αλλά άμα θες να ξοδέψεις 300€ για καινούρια, τότε ναι, μια radeon 7950 είναι η επιλογή σου. Από τις συνηθισμένες υλοποιήσεις, θα έλεγα να προτιμήσεις τη MSI. Τέλος, μπορεί να σε καλύψει και αντίστοιχη κάρτα σε Nvidia - οπότε ψάξε και εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Ιωάννα. Κατά τη γνώμη μου η χρήση που αναφέρεις δεν "δικαιολογεί' την

αγορά μιας τόσο ακριβής κάρτας. Επίσης λόγω της ενασχόλησής σου -έστω και χομπίστικης- με τη σουίτα της adobe θα σου πρότεινα να δεις nvidia κάρτα.

Τέλος, ο επεξεργαστής σου δεν είναι σε θέση να οδηγήσει τόσο δυνατή κάρτα

με την έννοια ότι δεν θα πάρεις το 100% της απόδοσής της.

Θα σου πρότεινα αυτήν: Gigabyte GeForce GTX660 2GB OC | Skroutz.gr

Θα μπορούσες να διαθέσεις τα υπόλοιπα 100 ευρώ σε ουσιώδεις αναβαθμίσεις

όπως μνήμη (στην περίπτωση που έχεις λιγότερα από 8gb) ή οτιδήποτε άλλα, όπως έναν καλύτερο επεξεργαστή, αν παίρνει η μητρική σου.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντησεις

Απογοητευτηκα λιγο βεβαια...

Δηλαδη, ποιος ειναι ο καταλληλος επεξεργαστης για την 7950 που σκεφτηκα να αγορασω? Απλα πληροφοριακα ρωταω... Εγω εχω ηδη 8GB ram ενω η μητρικη μου ειναι η Gibabyte GA-990XA-UD3 (rev. 1). Βασικα, σκεφτηκα και 'γω να αναβαθμιζομαι σιγα-σιγα, γι΄αυτο και αγορασα πριν απο μερικες μερες εναν OCZ Vertex 4 128GB SSD.

Ειπα τωρα να περασω στην καρτα γραφικων. Αρχικα κοιταξα για την GTX660. Μετα απο λιγο διαβασμα καταλαβα οτι η ATI 7850, που βρισκεται στην ιδια κατηγορια τιμης, ειναι καλυτερη. Απο κει ανεβηκα στην 7870 για να καταληξω στην 7950, που ποσταρα αρχικα. Δεν καιγομαι να αγορασω καρτα γραφικων αλλα αν αγορασω θελω να παρω μια ισαξια της GTX 260, στην εποχη της, καρτα δηλαδη που οπως λετε και εσεις ακομα και σημερα με κραταει!! Να αγορασω δηλαδη μια καρτα γραφικων που μετα απο 3-4 χρονια να στεκει ακομη επαξια! Ξενερωσα ομως με αυτο που ειπωθηκε οτι δεν "την αντεχει" ο επεξεργαστης μου :Ο ...

Το τροφοδοτικο ενταξει ειναι (για την 7950)?

Link to comment
Share on other sites

Το τροφοδοτικο συμφωνα παντα με τα specifications του HW που εχεις + την καρτα με TDP 150-200W μεγιστο θα ελεγα οτi ειναι οριακο απο θεμα ασφαλειας αλλα δεν νομιζω να δημιουργηθει προβλημα... Εγω τουλαχιστον θα εβαζα μια Nvidia GTX 660Ti (Να γλυτωσεις και χρηματα). Τωρα ο επεξεργαστης σου θα την τρεξει την καρτα κανονικα απλα δεν θα παρεις απο αυτη την μεγιστη αποδοση.. Υπολογιζω οτι θα χασεις περιπου 20-30% στην χειροτερη σε συγκεκριμενες περιπτωσεις xtreme gaming κυριως.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντησεις

Απογοητευτηκα λιγο βεβαια...

Δηλαδη, ποιος ειναι ο καταλληλος επεξεργαστης για την 7950 που σκεφτηκα να αγορασω? Απλα πληροφοριακα ρωταω... Εγω εχω ηδη 8GB ram ενω η μητρικη μου ειναι η Gibabyte GA-990XA-UD3 (rev. 1). Βασικα, σκεφτηκα και 'γω να αναβαθμιζομαι σιγα-σιγα, γι΄αυτο και αγορασα πριν απο μερικες μερες εναν OCZ Vertex 4 128GB SSD.

Ειπα τωρα να περασω στην καρτα γραφικων. Αρχικα κοιταξα για την GTX660. Μετα απο λιγο διαβασμα καταλαβα οτι η ATI 7850, που βρισκεται στην ιδια κατηγορια τιμης, ειναι καλυτερη. Απο κει ανεβηκα στην 7870 για να καταληξω στην 7950, που ποσταρα αρχικα. Δεν καιγομαι να αγορασω καρτα γραφικων αλλα αν αγορασω θελω να παρω μια ισαξια της GTX 260, στην εποχη της, καρτα δηλαδη που οπως λετε και εσεις ακομα και σημερα με κραταει!! Να αγορασω δηλαδη μια καρτα γραφικων που μετα απο 3-4 χρονια να στεκει ακομη επαξια! Ξενερωσα ομως με αυτο που ειπωθηκε οτι δεν "την αντεχει" ο επεξεργαστης μου :Ο ...

Το τροφοδοτικο ενταξει ειναι (για την 7950)?

To τροφοδοτικό σου είναι υπεραρκετό για οποιαδήποτε κάρτα. Δεν είναι μόνο ο επεξεργαστής σου το θέμα,

αλλά το πως περιγράφεις τις ανάγκες σου. Λίγο gaming και adobe suite δεν είναι για 7950, τόσο γιατί μια nvidia μπορεί να αξιοποιηθεί και αλλού όσο και γιατί "κατώτερες" κάρτες θα σου προσφέρουν πολύ καλή gaming εμπερία.

Παρεπιπτόντως, η 660 είναι καλύτερη από την 7850. Θα ήταν πιο ορθολογικό για το σύνολο της χρήσης σου,

να πας σε 660 η οποία μόνο αδύναμη δεν είναι και να αλλάξεις επεξεργαστή. Θα σου πρότεινα αυτόν http://www.skroutz.gr/s/2524848/AMD-FX-8350-Box.html

αφού έχει ήδη και συμβατή μητρική.

Το κόστος θα βγει πάνω από τα 300, αλλά θα έχεις πάρει καλή κάρτα και επεξεργαστή.

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει παιδια, ευχαριστω :)

Δικιο εχετε, θα παραγγειλω τελικα την GTX 660 OC. Περα απο τα σωστα που λετε, εχω ηδη σεταρει το PC μου για την αναπαραγωγη mkv και blu ray αρχειων (με madVR + J. River σε μια Panasonic Plasma 46") και θα ηταν "βλακεια" να ξανασεταρω σε ATI. Απλα ειπα να δοκιμαζα και μια ΑΤΙ, μιας και ειχα nVidia καρτες "μια ζωη". Χωρις ποτε κανενα παραπονο (για την χρηση μου), βεβαια!

Ευχαριστω πολυ! :) :)

ps: τελικα, δεν θα αναβαθμισω τωρα τον επεξεργαστη διοτι προεκυψε αιφνιδιαστικο προβλημα με την καρτα ηχου μου και...τωρα ψαχνω για καρτα ηχου...

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει παιδια, ευχαριστω :)

Δικιο εχετε, θα παραγγειλω τελικα την GTX 660 OC. Περα απο τα σωστα που λετε, εχω ηδη σεταρει το PC μου για την αναπαραγωγη mkv και blu ray αρχειων (με madVR + J. River σε μια Panasonic Plasma 46") και θα ηταν "βλακεια" να ξανασεταρω σε ATI. Απλα ειπα να δοκιμαζα και μια ΑΤΙ, μιας και ειχα nVidia καρτες "μια ζωη". Χωρις ποτε κανενα παραπονο (για την χρηση μου), βεβαια!

Ευχαριστω πολυ! :) :)

ps: τελικα, δεν θα αναβαθμισω τωρα τον επεξεργαστη διοτι προεκυψε αιφνιδιαστικο προβλημα με την καρτα ηχου μου και...τωρα ψαχνω για καρτα ηχου...

Έναντι της gtx660, αν μπορείς από οικονομική άποψη, θα σου έλεγα να πάρεις την gtx660ti.

Link to comment
Share on other sites

Έναντι της gtx660, αν μπορείς από οικονομική άποψη, θα σου έλεγα να πάρεις την gtx660ti.

Ευχαριστω για την απαντηση. Τσεκαρα (λιγο) την 660ti υλοποιηση αλλα δεν ειδα σημαντικες διαφορες που να δικαιολογουν προσωπικα για μενα τα περιπου 90 ευρω παραπανω που ζηταει η ti.

Επισης, αν παρατηρησες, εγω θα αγορασω μια 660 OC απο Gigabyte, δηλαδη ειναι λιγο πουσαρισμενη αυτη που θα παρω. Εκτος απο αυτο, εχω βρει ηδη το καταστημα που με βολευει και θελω να αγορασω Gigabyte υλοποιηση λογω μητρικης και λογω του οτι και η τωρινη μου καρτα (GTX260) Gigabyte ειναι και δεν ειχα ποτε κανενα προβλημα σε οτιδηποτε την χρειαστηκα: Photoshop, ταινιες Blu ray και καποια παιχνιδακια, σπανια...

Τελος, να εξηγησω οτι ο λογος που αρχικα μου γυαλισε η HD7950 ειναι οτι "αστοχα" σκεφτηκα: ας αγορασω μια καλη καρτα γραφικων να ειμαι καλυμμενη σε ολα για καποια χρονια! Δυστυχως δεν παει ετσι, στην περιπτωση μου πχ. τα φτυνει ο επεξεργαστης μου! Αν προσθεσουμε δε, και το γεγονος οτι εντελως ξαφνικα παρουσιαστηκε προβλημα και στην καρτα ηχου μου και ψαχνω τωρα και για καρτα ηχου, αυτος ειναι αλλος ενας παραγοντας που με αποτρεπει απο περιττα εξοδα. Η καρτα ηχου θα μου φαει ενα διακοσαρι απ' οτι βλεπω, αλλα χαλαλι διοτι εκει τα πληρωνεις μια φορα και τα χαιρεσαι για μια επταετια τουλαχιστον.

Τελειωνοντας να πω οτι καλοβλεπω τον επεξεργαστακο (AMD FX-8350 Box) που προτεινε ο φιλτατος Trexx παραπανω, σαν μια τιμια και συνολικη αναβαθμιση.

Αλλα γι' αυτο θα τα πουμε απο βδομαδα.

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Η καρτα ηχου θα μου φαει ενα διακοσαρι απ' οτι βλεπω, αλλα χαλαλι διοτι εκει τα πληρωνεις μια φορα και τα χαιρεσαι για μια επταετια τουλαχιστον.

Αλλα γι' αυτο θα τα πουμε απο βδομαδα.

Ευχαριστω.

Μόνο επταετία...

Όσο για το άλλο θεματάκι εδώ είμαστε να σε βοηθήσουμε.

EDIT: Ιώαννα αν μπορείς πάρε την GTX 660Ti όπως σου πρότεινα και στο 1ο μου πόστ.

Από κει και κάτω μην κοιτάς καθόλου!

Link to comment
Share on other sites

Μια απαντηση σε Dj_ALeX και Chris79

Παιδια, κοιταξτε να δειτε (το σκεπτικο μου):

Μια Gigabyte GeForce GTX660 Ti 2GB OC ξεκιναει στο skroutz (πχ) απο 294,01€

Μια Gigabyte Radeon HD7950 3GB ξεκιναει απο 296,52€ (!)

By the way, η HD7950 δεν ριχνει στα αυτια και στα φρυδια στην GTX660TI...??

Τελος, αυτη που θελω να αγορασω εγω ξεκιναει απο 192,65€ (!!!)

294,01 - 192,65 = 101,36 €

Δηλαδη, περιπου τα μισα χρηματα της καρτας ηχου που διατειθομαι να αγορασω!!

Τωρα προσοχη! ΑΝ ο υπολογιστης μου μπορουσε να αντεξει μια HD7950 3GB θα πηγαινα για αυτην! ΑΛΛΑ απο την στιγμη που ΔΕΝ την "αντεχει", οποτε και θελω αλλαγη μικροεπεξεργαστη και ενδεχομενως και τροφοδοτικου, τι κανω??

Απορριπτω την HD7950 3GB, απορριπτω και την GTX660 Ti (διοτι εχουν μονο 2 και κατι ευρω διαφορα!) και επιλεγω την GTX660 2GB OC η οποια μου αφηνει στην τσεπη 100 ευρω τουλαχιστον, να τα διαθεσω για την καρτα ηχου μου που ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΘΑ ΑΠΟΚΤΗΣΩ!!!

OFF TOPIC:

Και ας λενε οτι δεν αξιζουν τα χρηματα για ακριβη καρτα ηχου, ahaha, LOL, LMAO! Ελα να ρωτησεις εμενα που ακουω απο το 2005-2006 με την Soundblaster X-Fi Fatal1ty... Και η ASUS Xonar ST που διατειθομαι να αγορασω ειναι ΣΑΦΩΣ ΑΝΩΤΕΡΗ της (πρωην) καρτας ηχου μου...)

Παιδια μια παρατηρηση: ισως μου προτεινετε ακομη την 660TI, επειδη βλεπετε τα 300 ευρω στο αρχικο post. Ομως (δυστυχως) την αμεσως επομενη μερα απο τοτε που εβαλα αυτο το θεμα, προεκυψε προβλημα στην καρτα ηχου μου, οποτε (προεκυψε) και η νεα αγορα. Ηρθε κι εδεσε σωστα παντως, διοτι επαναλαμβανω: για μενα μαλλον η απλη 660OC αρκει :)

Τωρα, ΑΝ εχετε καποια στοιχεια και μου αιτιολογησετε την αγορα μιας GTX660TI, ΠΟΛΥ ευχαριστως να τα ακουσω :)

Αλλα ΑΝ αντεχε εμενα το μηχανημα μου τετοιες καρτες θα αγοραζα σιγουρα μια HD7950 3GB η οποια μου φαινεται και η καλυτερη με διαφορα και με μονο 2-3 ευρω παραπανω...

Thanks!

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά βρίσκω το συλλογισμό σου πολύ σωστό και με αποτέλεσμα που θα καλύπτει της ανάγκες σου. Μην ακούς τον κάθε πωρωμένο με το 3dmark εδώ μέσα που δεν μπήκε καν στον κόπο να διαβάσει το πρώτο post σου. Με μια gtx660 και τη xonar ST θα είσαι πολύ καλά:T:

Link to comment
Share on other sites

Μια απαντηση σε Dj_ALeX και Chris79

Παιδια, κοιταξτε να δειτε (το σκεπτικο μου):

Μια Gigabyte GeForce GTX660 Ti 2GB OC ξεκιναει στο skroutz (πχ) απο 294,01€

Μια Gigabyte Radeon HD7950 3GB ξεκιναει απο 296,52€ (!)

By the way, η HD7950 δεν ριχνει στα αυτια και στα φρυδια στην GTX660TI...??

Τελος, αυτη που θελω να αγορασω εγω ξεκιναει απο 192,65€ (!!!)

294,01 - 192,65 = 101,36 €

Δηλαδη, περιπου τα μισα χρηματα της καρτας ηχου που διατειθομαι να αγορασω!!

Τωρα προσοχη! ΑΝ ο υπολογιστης μου μπορουσε να αντεξει μια HD7950 3GB θα πηγαινα για αυτην! ΑΛΛΑ απο την στιγμη που ΔΕΝ την "αντεχει", οποτε και θελω αλλαγη μικροεπεξεργαστη και ενδεχομενως και τροφοδοτικου, τι κανω??

Απορριπτω την HD7950 3GB, απορριπτω και την GTX660 Ti (διοτι εχουν μονο 2 και κατι ευρω διαφορα!) και επιλεγω την GTX660 2GB OC η οποια μου αφηνει στην τσεπη 100 ευρω τουλαχιστον, να τα διαθεσω για την καρτα ηχου μου που ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΘΑ ΑΠΟΚΤΗΣΩ!!!

OFF TOPIC:

Και ας λενε οτι δεν αξιζουν τα χρηματα για ακριβη καρτα ηχου, ahaha, LOL, LMAO! Ελα να ρωτησεις εμενα που ακουω απο το 2005-2006 με την Soundblaster X-Fi Fatal1ty... Και η ASUS Xonar ST που διατειθομαι να αγορασω ειναι ΣΑΦΩΣ ΑΝΩΤΕΡΗ της (πρωην) καρτας ηχου μου...)

Παιδια, ισως μου προτεινετε ακομη την 660TI, επειδη βλεπετε τα 300 ευρω στο αρχικο post. Ομως (δυστυχως) την αμεσως επομενη μερα απο τοτε που εβαλα αυτο το θεμα, προεκυψε προβλημα στην καρτα ηχου μου, οποτε και η νεα αγορα. Ηρθε κι εδεσε σωστα παντως, διοτι επαναλαμβανω: για μενα μαλλον η απλη 660OC αρκει :)

Τωρα, ΑΝ εχετε καποια στοιχεια και μου αιτιολογησετε την αγορα μιας GTX660TI, ΠΟΛΥ ευχαριστως να τα ακουσω :)

Thanks!

H gtx 660 ti εχει περισσοτερα cudas(400 μοναδες),και tranzistors(δες το και μονη σου)...νομιζω οτι η ti ειναι λιγο πιο σκληρη,και γι'αυτο εχει 100 ευρω περισσοτερο.Ανεβαινει πιο ευκολα.(διορθωσε με αν κανω λαθος)...στα περισσοτερα sites gtx 660 vs 660 ti,συμβουλευουν για την δευτερη.Τωρα αν απο 300 ευρω που ειπες αρχικα,αλλαξανε πραγματα μεχρι σημερα,και μπορεις 190 ευρω,παρε την 660 απλη...(φανταζομαι δεν θα εισαι 24/7 gaming)...καθαρα θεμα οικονομικο και γουστο...πηγαινε και σε ati στα ιδια χρηματα...παλι θα εισαι οκ...

Φιλε Οcculist,εγω προσωπικα ειδα το πρωτο post της ιωαννας και λεει αυτο...

Διαθετω δηλαδη γυρω στα 300 € ΚΑΙ Παρακαλω συστηστε μου καποια καρτα μεχρι 300 ευρω.!Νομιζω οτι αδικεις τα παιδια γενικως ισως και μενα...εαν ελεγε 190 ευρω,δεν θα λεγαμε για 660 ti...σωστος?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, μια ωραια συζητηση κανουμε και ψαχνουμε να βρουμε το καλυτερο. :)

Και ευχαριστω κιολας που συμμετεχετε!! :D

Btw, ο Chris79 εχει δικιο αναφορικα με το αρχικο μου post. Really sorry though, αν αλλαξαν τα πραγματα σε μια μονο μερα...!

Τωρα, θελω να κανω καποιες συγκεκριμενες ερωτησεις για να ξεκαθαρισω καποια πραγματα:

1. Η καρτα Gigabyte Radeon HD7950 3GB (πχ) ειναι ΚΑΤΑ ΠΟΛΥ καλυτερη απο τις αλλες δυο (GTX660OC & GTX660TI OC), ναι ή οχι? Προσεξτε: κατα πολυ καλυτερη, λογω και των 3GB! Ειναι ή δεν ειναι? Πιο συγεκριμενα, στεκει η 7950 ΑΨΟΓΑ στην αναπαραγωγη mkv αρχειων , Blu ray ταινιων? Στεκει ΑΨΟΓΑ στην επεξεργασια εικονας στο Photoshop? Καλα, στα παιχνιδια ειναι σιγουρο οτι στεκει αψογα!

2. ΑΝ αγοραζα τον επεξεργαστη AMD FX-8350, ειναι αυτος ικανος να οδηγησει την παραπανω HD7950, ναι ή οχι?

3. ΑΝ αλλαζα λοιπον επεξεργαστη και επαιρνα και την 7950, το τροφοδοτικο μου (620W) που αναφερω πρωτο post, επαρκει ας πουμε ανετα για ολα αυτα? Ναι ή οχι? Στο PC εχω ακομη: 2 σκληρους δισκους, 2 (δυο) SSD δισκους, θα μπει η ASUS Xonar και εχω και εναν εξωτερικο σκληρο. Θα επαρκει το τροφοδοτικο μου για ολα αυτα?...?

Ευχαριστω για τις οποιες απαντησεις σας! Δεν "παιζω" τωρα και δεν ρωταω "τζαμπα"! Ειπα ηδη οτι θα με ενδιαφερε και ο AMD FX-8350! Αλλα αμα ειναι να θελω και...καινουργιο τροφοδοτικο...ε...τοτε...παει πολυ....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.