Jump to content



Αγορα καρτας γραφικων


Ioanna

Recommended Posts

[MENTION=20698]asdf1234[/MENTION]

Το δικο σου μικρο μυνημα με βοηθαει σε αυτη την ερωτηση! Διευκρινισε μου μονο τι ακριβως εννοεις:

1. Δεν αποσυνδεω τιποτα!

2. Κατα την εγκατασταση των Windows κανω format στον Intel ο οποιος εχει τωρα τα Windows, ειναι δηλαδη το C:\ μου? Γινεται αυτο?

3. Μετα οριζω ως drive εγκαταστασης τον OCZ, οποτε αυτος γινεται το (νεο) C:\ μου?

Αυτο εννοεις? Γινεται αυτο?

Ευχαριστω πολυ ρε παιδες!

Ναι ετσι, μολις φορτωσεις τα w7 θα πας στο κλασσικο μενου που δειχνει ολους τους δισκους με τις επιλογες για το που θα τα κανεις εγκατασταση/format/partition etc. Εκει μπορεις να κανεις φορματ τον Intel και να βαλεις τα windows στον OCZ κανονικα η οτι αλλο θελεις..

Προσωπικα θα κρατουσα τον Intel για boot και apps, εχω κακη εμπειρια με ocz. Ειχα τον vertex 2 και εκανα οτι μπορουσα για να μειωσω τις εγγραφες και παρ'ολα αυτα πεθανε ξαφνικα στον 1,5 χρονο περιπου, νομιζω οι intel ειναι ποιο αξιοπιστοι γενικα.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 117
  • Created
  • Last Reply
Σχετικα με αυτο που λες οτι δεν θα δω καμια διαφορα στην αποδοση, ειτε κανω fresh install everything ειτε κανω image, η αληθεια ειναι οτι δεν ξερω.---->Σου το λεει καποιος που εφαγε δισκους,περισσοτερους απο τα ρουχα που φοραει!:hehe:...ιστοριες ειναι ολα...και Corsair ειχα,και ocz εχω,Samsung ειχα κτλ...ειτε fresh,ειτε clone,τα ιδια επαιρνα σε ταχυτητες...πιστεψε με...

ΤΑ ΣΥΧΝΑ ΦΟΡΜΑΤ τρωνε τον δισκο και δεν τον φρεσκαρουν.Αυτα ποιος τα λεει?Οι εταιρειες δισκων?:hehe:...η διαρκεια ζωης εξαρταται απο τις ΠΟΣΕΣ ΕΓΓΡΑΦΕΣ κανεις σε εναν δισκο,και οχι αναγνωσεις.Νομιζω ειναι ξεκαθαρο αυτο που λεω...ΑΠΛΑ επ'ουδενι μην κανεις defrag σε SSD!Απενεργοποιεις την αυτοματη ανασυγκροτηση απευθειας ΜΕΤΑ την εγκατασταση.Εγω εχω βαλει Deepfreeze,η' Shandow Defender,και οτι πειραματισμους,αναγνωσεις και εγγραφες γινονται,δεν γινονται στον φυσικο δισκο αλλα εικονικα,και 2-3σιαζεις την ζωη του δισκου.Ασε που δεν κολλας τιποτε(πλυν μιας εξαιρεσης απο θεμα ιων),και γλιτωνεις τα φορματ μια και καλη.Εγω ησυχασα εδω και 5 χρονια με αυτον τον τροπο.Απλα κανει μια εικονα(εγκατασταση καθαρη με οτι θελεις και χρησιμοποιοεις) με το Acronis True Image Boot CD(version),και αν παθει κατι,απλα ενα recovery στον δισκο(σε 5 λεπτα) και εισαι ΟΚ!...

Hm, okay Chris, I trust you mate! :)

Βασικα εγω κανω format μια φορα τον χρονο (okay, υπερεβαλα προηγουμενως) επειδη θελω να καθαρισω και την registry απο διαφορων ειδων σκουπιδια που μαζευονται, και για την εξοντωση των οποιων δεν εμπιστευομαι κανεναν registry cleaner, ουτε και τον Revo Uninstaller (even though perhaps I should!). Anyway, θα ξεκινησω διαβασμα google-αροντας αυτα που ανεφερες και...βλεπουμε! :)

Φιλε asdf1234, ευχαριστω! :) Εγω θα χρησιμοποιησω τον νεο μου SSD σαν βασικο. Ελπιζω να παει καλα :)

Παιδια, εδω τελειωσα εγω με το αυτο το θεμα :)

Οι παραγγελιες δοθηκαν ολες: καρτα γραφικων, μικροεπεξεργαστης, καρτα ηχου και...επιπλεον 8GB μνημης RAM, να ανεβω στα 16 :) Εχω και 2 monitor, dunno if I've mentioned it.

Θα ηθελα να ευχαριστησω παρα πολυ ολους οσους με βοηθησαν στις αξιολογοτατες (για τα δεδομενα μου) αγορες και με βοηθησαν να ανεβασω το πισακι μου ενα σκαλακι παραπανω! :) :)

ΟΤΑΝ θα ερθουν τα εξαρτηματα (και αν θα ερθουν ολα βεβαια, διοτι σε 2 απο τα 4 ειμαι στο "κατοπιν παραγγελιας") θα ποσταρω εδω καποιες φωτο + αποψεις / εντυπωσεις :)

Να ειστε ολοι καλα, ελπιζω να τα πουμε και παλι συντομα!

Γεια σας :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά γεια σας και πάλι!

Αφού τελείωσα με τις παραλαβές και τις εγκαταστάσεις αφήνω ένα τελευταίο μήνυμα εδώ, να γράψω κάποιες εντυπώσεις…!!

Καταρχήν, ο επεξεργαστής (AMD FX-8350) και οι μνήμες μου (8GB επιπλέον) ήταν τα πρώτα parts που έφτασαν και εγκαταστάθηκαν κανονικά. Την κάρτα γραφικών που συζητάγαμε, δηλαδή την Gigabyte GeForce GTX660 2GB OC, τελικά δεν την πρόλαβα! Είχε εξαντληθεί στα περισσότερα καταστήματα που ρώτησα και έπρεπε να περιμένω πάνω από δυο εβδομάδες για να την παραλάβω! Δε βαριέσαι, κάθε εμπόδιο και για καλό (θέλω να πιστεύω)!

Τελικά λοιπόν αγόρασα μια 660Ti, και συγκεκριμένα την Gigabyte GV-N66TOC-2GD. Μου κόστισε 298 €. Από την ελάχιστη χρήση που της έχω κάνει μέχρι τώρα έχει αποδειχτεί ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ ΚΑΡΤΑΡΑ!!

Τεράστια εντύπωση στο νέο μου σύστημα, στην ελάχιστη χρήση που πρόλαβα να του κάνω μέχρι τώρα, μου έχουν κάνει οι θερμοκρασίες!! Τις ελέγχω με το Speccy. Εκεί λοιπόν που ο 955 που είχα δεν κατέβαινε ποτέ κάτω από 50-55C σε idle κατάσταση, και εκεί που η GTX260 που είχα δεν κατέβηκε ποτέ κάτω από 65C σε idle και πάλι, ο μεν AMD FX-8350 βρίσκεται τώρα στους…10-15C (!!!) σε idle, ενώ η GTX660Ti, παίζει μεταξύ 20 και 30C!!! Αυτά με θερμοκρασία δωματίου 20C! WOW!! Αυτή τη στιγμή, για παράδειγμα, που ετοιμάζω αυτό το κείμενο στο Word, και με Power Options (Win 7 64bit) στο High Performance, το Speccy μου δείχνει για τον FX-8350 12C και για την GTX660Ti 28C!! Και φυσικά και η θερμοκρασία της μητρικής έπεσε 10-15C αντίστοιχα και παίζει πια μόνιμα γύρω στους 30C!! Εξαιρετικό!!!

Κάτι άλλο εξίσου εξαιρετικό, για την δική μου χρήση , είναι ότι η GTX660Ti κούμπωσε κατευθείαν και με τη μια στα 23,976 frames per second, με ένα απλό custom resolution και χωρίς κανένα πείραγμα στα timings στο NVidia Control panel! Με τη μια κλείδωσε!! ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ (για μένα)!!! Ακόμα θυμάμαι τις προσπάθειες που έκανα με την GTX260 ώστε να την κάνω να το πλησιάσει… Και φυσικά ποτέ δεν τα κατάφερα! Χθες είδα την πρώτη μου ταινία Blu ray με MPC-HC + madVR + LAV filters. ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ! ΣΑΦΩΣ ΑΝΩΤΕΡΟ ΤΟΥ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟΥ και με τον madVR στα Higher settings του!! Και το σύστημα ούτε που το κατάλαβε!!

Σχετικά με τον νέο μου SSD, έναν OCZ Vertex 4 128GB, τα screenshots από το ATTO Benchmark και το AS SSD που παραθέτω μιλάνε μόνα τους… Όπως φαίνεται σε αυτά, ο Intel είναι άδειος (κατά τη διάρκεια του benchmark) ενώ στον OCZ έχουν εγκατασταθεί τα βασικά προγράμματα που χρειάζομαι. Μεγάλη διαφορά στην απόδοση!!

6sx2qo.png

6f1qgo.png

1gkcna.png

14y2b9.png

Θέλω να πω κάτι τώρα για την εγκατάσταση των Windows 7, που το συζητάγαμε κιόλας. Να θυμήσω λοιπόν ότι αρχικά είχα στον Intel το λειτουργικό και όλα μου τα προγράμματα. Μετά εγκατέστησα τον OCZ, unallocated! Έκανα boot από το DVD των Windows 7 και έκανα format στον Intel, και στο System Reserved Partition και στο άλλο partition. Μετά επέλεξα εγκατάσταση των Windows στον OCZ. Το αποτέλεσμα ήταν να μου δημιουργήσει ένα System Reserved partition 100MB στην αρχή του Intel και να μου εγκαταστήσει τα Windows στον OCZ, αφού βέβαια πρώτα τον διαμόρφωσε! Αυτό μάλλον έγινε επειδή ο Intel βρίσκεται στην θέση 0 και φαίνεται στο σύστημα σαν Disk 0. Δεν ξέρω, μήπως έπρεπε αντί για format να επιλέξω Delete (disk) πριν την εγκατάσταση?!

Τέλος πάντων, εμένα δεν με ικανοποίησε αυτό το αποτέλεσμα (ενώ ίσως θα έπρεπε…) και επανεγκατέστησα για δεύτερη φορά τα Windows, αφού πρώτα αποσύνδεσα τον Intel. Αυτή τη φορά εγκαταστάθηκαν κανονικά στον OCZ αλλά… χωρίς να δημιουργηθεί System Reserved partition! Αυτό έγινε επειδή ο OCZ ήταν ήδη διαμορφωμένος από την προηγούμενη εγκατάσταση. Και τελικά το άφησα έτσι.

Ερωτήσεις:

1) Πειράζει που δεν έχω System Reserved partition?

2) Αξίζει να το δημιουργήσω τώρα, βάσει (π.χ.) αυτού του οδηγού?

Να πω πάντως ότι δημιούργησα ένα System Reserved partition 400MB στον OCZ (ώστε να μην προβληματιστώ ποτέ ξανά με το back-up των Windows!), βάσει του αποπάνω οδηγού, αλλά μου το πέταξε στο τέλος του δίσκου, και έτσι το κατάργησα. Τέλος, να πω ότι για την εγκατάσταση και το σετάρισμα ακολούθησα γενικά αυτόν εδώ τον οδηγό.

Το τελευταίο εξάρτημα που εγκαταστάθηκε ήταν η νέα κάρτα ήχου μου, η ASUS Xonar Essence ST. Η STX δεν αγοράστηκε επειδή δεν υπήρχαν θέσεις στην μητρική μου. Η συγκεκριμένη κάρτα ήχου φαίνεται εξαιρετικό προϊόν! Στην πράξη, στην ελάχιστη χρήση που πρόλαβα να της κάνω έχω να πω ότι αν και έχει χειρότερο interface από την Creative X-Fi Fatal1ty που είχα, η ηχητική της απόδοση φαίνεται να είναι ανώτερη! Εγώ με την X-Fi άκουγα τα πάντα με το Equalizer στο “Pop”. Τώρα με την Xonar ο ήχος είναι μερικά κλικ καλύτερος χωρίς κανένα απολύτως εφέ (δηλ. λειτουργεί στο Hi Fi mode).

Η αλυσίδα αναπαραγωγής μου, για τις δοκιμές, είναι:

Foobar2000 (ASIO)) -> Asus Xonar Essence ST-> OEHLBACH 2701 BEAT! καλώδιο-> Magnum IA-120 ενισχυτής-> Sennheiser HD600 ακουστικά.

Επίσης, παίζει και πιο δυνατά από την X-Fi που είχα.

Το μόνο προβληματάκι που μου παρουσίασε είναι ότι κάποιες φορές ενώ ακούω μουσική και ταυτόχρονα ανοίγω κάτι, από τον browser μέχρι ένα αρχείο, ακούω pops… Με την X-Fi δεν είχα ποτέ τέτοιο πρόβλημα, αλλά τότε βέβαια είχα και εντελώς άλλο configuration (αλλά με Win7 64bit, πάντα). Τέλος πάντων, έχω απενεργοποιήσει τα Windows Sounds και το ψάχνω με το DPC Latency Checker.

Αν κάποιος έχει να προτείνει κάτι πάνω σε αυτό το πρόβλημα θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα!

Τέλος, μετά από λίγες μέρες στο σύστημα θα εγκατασταθούν και ένας ή δυο τέτοιοι, οπότε και θα ολοκληρωθεί.

Και με όλα αυτά κατάφερα πιστεύω να αναβαθμιστώ σε ένα αξιοπρεπέστατο συστηματάκι, ικανό να με ικανοποιήσει για ένα αρκετό χρονικό διάστημα!

Ευχαριστώ πολύ όσους βοήθησαν στο θέμα μου!

Να είστε καλά!! :) :)

2dm9tn4.png

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο :)

Έλεγξε αν μπορείς [MENTION=13242]Ioanna[/MENTION] τις θερμοκρασίες με το HWiNFO.

Ευχαριστώ, ωραιο utility! Δεν το εχω ξαναχρησιμοποιησει αλλα πηρα ενα screenshot, επλιζω να ειναι αυτο που εννοεις! :) Βασικα, ιδιες θερμοκρασιες με το Speccy μου δειχνει, απλα εχει και καποιες αλλες θερμοκρασιες..

Εσυ πως τις βλεπεις?

taoigk.png

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=13242]Ioanna[/MENTION] μεγειες τα καινουργια σου εργαλεια και καλοδουλευτα !!

να βαλω και γω καποιες δικες μου θερμοκρασιες με τον 8320 σε στοκ αν δε σε πειραζει για οποιανδηποτε συγκριση με το hwinfo στην τελευταια εκδοση v4.17-1903 !!

θερμοκρασια δωματιου 20 βαθμοι !! prolimatech genesis με lian-li 2x14αρηδες στις1000 στροφες !!

αν θελεις μπορω να τρεξω και σε χρονισμους 8350 η και σε παραπανω ρολογια !!

εδω ειναι σε idle κατασταση !!

Kappaalphataualphagammarhoalphaphi3AE0stok.jpg

και εδω σε prime 95 σε full load σε πραγματικο χρονο το σκρινακι μετα απο 15 λεπτα!!

Kappaalphataualphagammarhoalphaphi3AE0stok1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα!! :)

Λοιπον okay, ευχαριστω για το "ξεστραβωμα" και sorry αλλα το HWiNFO το ειδα χθες πρωτη φορα στη ζωη μου, οποτε δεν ηξερα και τι ακριβως να κοιταξω σε ολες αυτες τις πληροφοριες που δινει! Σημερα ομως πηρα ενα πληρες screenshot (που βγηκε τρεις φωτο!) απο το Sensors, τα οποια και ποσταρω! Κοιταξτε και πεστε μου σας παρακαλω αν ολα ειναι OK και τι παιζεται, γενικα!

Να πω και τα εξης:

- Το κουτι μου (απο το 2009, απ' το "προηγουμενο" PC μου) ειναι το CoolerMaster Gladiator 600. Της "πλακας" μεν, ΤΙΜΙΟ & ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΣΤΑΤΟ δε!

- Στο κουτι αυτο εχω τωρα τους εξης ανεμιστηρες: έναν μπροστα 120 CoolerMaster, εναν στο πλαϊ παρομοιο. Αυτοι οι 2 εισαγουν αερα. Μετά εχω εναν πισω παλι 120 της CoolerMaster και εναν Arctic F12 επανω και αυτοι οι 2 εξαγουν αερα. Του Arctic παντως θα του σπασω τα μουτρα διοτι μου παραγει εναν "ανεπαισθητο" αλλα υπαρκτοτατο υψισυχνο θορυβο! :( Οι CoolerMaster τουλαχιστον ειναι πολυ πιο αξιοπρεπεις σε αυτο!!

Η καρτα γραφικων εχει 2 ανεμιστηρες και φυσικα το τροφοδορικο τον δικο του. Ο επεξεργαστης φοραει μια Hyper 212 Plus

Με αυτα λοιπον και με θερμοκρασια δωματιου τωρα 17C να τι μου εδειξε σε idle κατασταση:

(παρακαλω, κοιταξτε τις φωτο με τη σειρα)

1η φωτο: http://i49.tinypic.com/10ylzdd.png

2η φωτο: http://i49.tinypic.com/qxrjpz.png

3η φωτο: http://i45.tinypic.com/2eanj3l.png

Ειναι ολα ΟΚ?

Γιατι δεν φαινεται ο OCZ μου?! (ή φαινεται και στραβωθηκα?!)

ΠΟΛΥ συντομα ο 120αρης ανεμιστηρας που εχω εμπρος και εισαγει αερα θα αντικατασταθει απο εναν NOCTUA NF-P12 12CM FAN και ΑΝ αυτος φερθει καλα τοτε θα αγοραστει και αλλος ενας ιδιος που θα μπει πισω, να εξαγει αερα. Τι γνωμη εχετε για αυτη την αγορα? Ισως δεν ειναι οι καταλληλοτεροι αλλα αυτα βρισκονται στην Ελληνικη αγορα.

Ευχαριστω ! :)

Link to comment
Share on other sites

Σε idle ειναι λαθος δεν φαινεται η σωστη θερμοκρασια, τρεξε ενα prime95 και δες πως παει σε full load.. Ειχα την ιδια ψυκτρα και πραγματικα ειναι top για τα λεφτα της, τωρα εχω την True Spirit 140 και δεν βλεπω και καμια μεγαλη διαφορα.. Επισης μπορεις να απενεργοποιησεις το turbo boost απο το bios γιατι ανεβαζει το Vcore σε σχετικα υψηλα επιπεδα χωρις λογο(σου δινει +200Mhz ομως), εγω το εβγαλα και εχω ακομα καλυτερα temps.

Μια χαρα ειναι το συστηματακι σου παντως μην ανυσηχεις, καλοι οι noctua αλλα ακριβοι και δεν νομιζω οτι τους εχεις αναγκη αμεσα μια χαρα cool ειναι το ολο συστημα κανε ομως ενα stress test και ποσταρε temps για καλυτερα.. :)

Link to comment
Share on other sites

Σε idle ειναι λαθος δεν φαινεται η σωστη θερμοκρασια, τρεξε ενα prime95 και δες πως παει σε full load.. Ειχα την ιδια ψυκτρα και πραγματικα ειναι top για τα λεφτα της, τωρα εχω την True Spirit 140 και δεν βλεπω και καμια μεγαλη διαφορα.. Επισης μπορεις να απενεργοποιησεις το turbo boost απο το bios γιατι ανεβαζει το Vcore σε σχετικα υψηλα επιπεδα χωρις λογο(σου δινει +200Mhz ομως), εγω το εβγαλα και εχω ακομα καλυτερα temps.

Μια χαρα ειναι το συστηματακι σου παντως μην ανυσηχεις, καλοι οι noctua αλλα ακριβοι και δεν νομιζω οτι τους εχεις αναγκη αμεσα μια χαρα cool ειναι το ολο συστημα κανε ομως ενα stress test και ποσταρε temps για καλυτερα.. :)

Γεια σου φιλε και σε ευχαριστω για την απαντηση!

Τι εννοεις ομως οτι "σε idle ειναι λαθος" οι ενδειξεις?

Στα screenshots που ποσταρα η ενδειξη CPU κατω απο το ITE IT8270F (που φαινεται στη 2η φωτο) ειναι 28,1C average, σε idle κατασταση. Αυτη ειναι η ενδειξη που εχει υπογραμμισει και ο ultraex2005 παραπανω και σε αυτον ειναι 27,5C average. Οποτε σωστη μου φαινεται. Εννοεις μηπως κατι αλλο?

Επισης, αν κοιταξεις στη 2η φωτο, μου δειχνει μια ενδειξη Temperature 3 η οποια εχει average 8,8C και μαλλον αυτη ειναι που βλεπει το Speccy... Το οποιο παρεπιπτοντως θα φαει σουτ απο το συστημα μου, μιας και εβαλα ηδη ενα add-on του HWiNFO monitor και θα χρησιμοποιω αυτο απο εδω και περα.

Οσο για το prime95 θα το τρεξω! Απλα θα περιμενω να μου ερθει ο NOCTUA και θα το τρεξω με αυτον.

Ευχαριστω :)

ps: ΑΝ γινεται, σε παρακαλω, πες μου την γνωμη σου και στα υπολοιπα ερωτηματα που εθεσα παραπανω :)

Δηλαδη:

1) Πειράζει που δεν έχω System Reserved partition?

2) Αξίζει να το δημιουργήσω τώρα, βάσει (π.χ.) αυτού του οδηγού?

3) ΜΗΠΩΣ εχεις ακουσει καποια λυση για τα pops της Xonar Essence ST?

(αν και τωρα δεν μου παρουσιαζονται, αλλα δεν ειχα χρονο να το τσεκαρω)

Link to comment
Share on other sites

Ναι εννοουσα τις χαμηλες σε στυλ 11-14 εκει, η ψυκτρα αποδιδει Χ βαθμους πανω απο τη θερμοκρασια δωματιου οποτε αν εχεις 17c δεν γινεται να εχεις σε idle λιγοτερο. Και εμενα μου το κανει αυτο το HWMonitor δειχνει οτι να ναι σε idle. Εισαι μια χαρα παντως ετσι μην ανησυχεις καποιο θεμα των sensor πρεπει να ειναι..

Για τα υπολοιπα, το system partition το κανει αυτοματα και περιεχει νομιζω αρχεια που χρειαζονται στο boot οπως το BOOTMGR πχ, απο τη στιγμη που δεν εχεις θεμα και μπαινεις κανονικα στα windows θα ελεγα να μην κανεις τιποτα. Ας σου απαντησουν ομως και αλλοι που γνωριζουν περισσοτερα.. :)

Τα pops της Xonar δεν εχω ιδεα ειμαι εντελως ασχετος απο καρτες ηχου, googlare λιγο το προβλημα να δεις. Εγω βρηκα αυτα, ειναι το ιδιο προβλημα??

ASUS Xonar Essence ST WASAPI Popping Sound

http://vip.asus.com/forum/view.aspx?id=20091124195723625&board_id=21&model=Xonar+DX&page=1&SLanguage=en-us

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φιλε και σε ευχαριστω για την απαντηση!

Τι εννοεις ομως οτι "σε idle ειναι λαθος" οι ενδειξεις?

Στα screenshots που ποσταρα η ενδειξη CPU κατω απο το ITE IT8270F (που φαινεται στη 2η φωτο) ειναι 28,1C average, σε idle κατασταση. Αυτη ειναι η ενδειξη που εχει υπογραμμισει και ο ultraex2005 παραπανω και σε αυτον ειναι 27,5C average. Οποτε σωστη μου φαινεται. Εννοεις μηπως κατι αλλο?

Επισης, αν κοιταξεις στη 2η φωτο, μου δειχνει μια ενδειξη Temperature 3 η οποια εχει average 8,8C και μαλλον αυτη ειναι που βλεπει το Speccy... Το οποιο παρεπιπτοντως θα φαει σουτ απο το συστημα μου, μιας και εβαλα ηδη ενα add-on του HWiNFO monitor και θα χρησιμοποιω αυτο απο εδω και περα.

Οσο για το prime95 θα το τρεξω! Απλα θα περιμενω να μου ερθει ο NOCTUA και θα το τρεξω με αυτον.

Ευχαριστω :)

ps: ΑΝ γινεται, σε παρακαλω, πες μου την γνωμη σου και στα υπολοιπα ερωτηματα που εθεσα παραπανω :)

Δηλαδη:

1) Πειράζει που δεν έχω System Reserved partition?

2) Αξίζει να το δημιουργήσω τώρα, βάσει (π.χ.) αυτού του οδηγού?

3) ΜΗΠΩΣ εχεις ακουσει καποια λυση για τα pops της Xonar Essence ST?

(αν και τωρα δεν μου παρουσιαζονται, αλλα δεν ειχα χρονο να το τσεκαρω)

μια χαρα εισαι πολυ super !! και ενοψει ελληνικου καλοκαιριου που ερχεται :neo: !!

απλα θα ηθελα να δω οπως ειπαν και τα παιδια και μερικα run σε full load με prime 95 σε πραγματικη stress κατασταση !!

γιατι ουσιαστικα εκει κρινονται οι ψυκτρες μας αλλα ενα εχω να πω οτι δε βλεπω το λογο να παει κατι στραβα εκει !!

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα εισαι πολυ super !! και ενοψει ελληνικου καλοκαιριου που ερχεται :neo: !!

απλα θα ηθελα να δω οπως ειπαν και τα παιδια και μερικα run σε full load με prime 95 σε πραγματικη stress κατασταση !!

γιατι ουσιαστικα εκει κρινονται οι ψυκτρες μας αλλα ενα εχω να πω οτι δε βλεπω το λογο να παει κατι στραβα εκει !!

Okay, ευχαριστω για την απαντηση! Να σε ρωτησω, το prime95 ποση ωρα πρεπει να το εχω να τρεχει?

Επισης, κατι για το HWiNFO monitor, αν ξερεις:

1. Ειναι αξιοπιστο?

2. ΓΙΑΤΙ δεν μου εμφανιζει τον OCZ SSD μου?! Ο Intel φαινεται!

3. Παραθετω ενα screenshot... Εκει αναφερει Virtual Memory και Physical Memory! Εγω το page file μου (δηλ. την virtual memory) την εχω ορισει min=512MB και max=1024MB! Δηλ. 1GB maximum! Γιατι μου δειχνει 2,4GB?!

15zs6ja.png

Link to comment
Share on other sites

η φυσικη μνημη ανεφερετε περιπου στη συνολικη μνημη του συστηματος!! μου δειχνει κοντα στα 8γιγα που εχω! η δε usage μνημη ειναι αυτη που καταναλωνει το συστημα καθε φορα και βεβαια εξαρταται απο πολλα και τι φορτωνεται καθε φορα !! τωρα αυτα με τα virtual δε τα δωσα-δεινω πολυ σημασια !! με ενδιαφερει προσωπικα τι μου τρωει συνολικα μεσα σε αυτα που κανω>> games κλπ

το prime 95 βασικα ειναι ενα προγραμμα σταθεροτητας που παει την cpu 100%καθως τρεχει και ουσιαστικα μετραει την σταθεροτητα μετα απο ενα πχ overclocking !! καποιοι το αφηνουν ολη νυκτα τωρα τι να σου πω 1-2 ωρες ειναι αρκετο πιστευω το αφηνω στη κριση σου αυτο!!

προσωπικα στις ενδειξεις μου δειχνει τον ocz μου τον vertex 2 το hwinfo αλλα αν προσεξεις δειχνει μονιμα 30 που σημαινει οτι οι σενσορες του ειναι σπασμενοι ουσιαστικα δε λειτουργουν [εργοστασιακα] δωρο-αδωρο δηλαδη !!

Kappaalphataualphagammarhoalphaphi3AE0fggs.jpg

Kappaalphataualphagammarhoalphaphi3AE0xdjtykireaq4z.jpg

κλεινοντας να πω οτι το hwinfo μπορει να ρυθμιστει καταλληλα σε οτι εσυ επιλεξεις απο τους σενσορες του πχ να εχεις cpu usage>memory usage>θερμοκρασιες> κλπ και να τα δινει μεσα σε οποιο παιχνιδι παιζεις σε real time αυτο ομως μπορει να γινει μονο μαζι με το msi afterburner [προγραμμα overcklocking καρτων γραφικων ] σε συνεργασια !!!

σκρινακι στο περιπου οπως φαινεται μεσα στα games !!

Kappaalphataualphagammarhoalphaphi3AE0sgdsdfgdf.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ιωάννα γειά σου και μεγιά για τα νέα parts!

Δεν θα μπώ σε πολλές λεπτομέρειες σε αυτό το πόστ απλά θα σου πρότεινα να κατεβάσεις το AIDA64 Xtreme απο εδώ για να τσεκάρεις τις θερμοκρασίες και οτι άλλο θέλεις με 99% σωστά readings απο τους sensors του συστήματος σου.

Αν το δοκιμάσεις πόσταρε και ένα screenshot!

Link to comment
Share on other sites

Ιωάννα γειά σου και μεγιά για τα νέα parts!

Δεν θα μπώ σε πολλές λεπτομέρειες σε αυτό το πόστ απλά θα σου πρότεινα να κατεβάσεις το AIDA64 Xtreme απο εδώ για να τσεκάρεις τις θερμοκρασίες και οτι άλλο θέλεις με 99% σωστά readings απο τους sensors του συστήματος σου.

Αν το δοκιμάσεις πόσταρε και ένα screenshot!

All right! Το εκανα και αυτο! Χα, χα...παρτε ματι τι θερμοκρασια δινει το AIDA! Εχω και το αλλο απο διπλα!

http://i49.tinypic.com/3538hab.png

ultraex2005 ΟΚ, ευχαριστω! Εγω το prime95 δεν θα το αφησω να τρεξει πολυ, αντε καμμια ωρα maximum! Οσο για το hwinfo, ναι okay, εβαλα κι εγω το desktop gadget του αλλα το θεμα ειναι...ειναι αξιοπιστο?! Ή οχι?

Link to comment
Share on other sites

Ιωάννα σου έστειλα pm.

Να σε ρωτήσω.. Έχεις περάσει τελευταίο BIOS στην μητρική σου?? Με τι ψύξη είναι ο FX σου??

EDIT: Το AIDA δείχνει θερμοκρασία κάθε πυρήνα ξεχωριστά αλλά και του επεξεργαστή σαν σύνολο!

Το πρόγραμμα δεν παίζει να έχει θέμα..δεν ξέρω τι γίνεται βέβαια με τους sensors της mobo σου και αν φοράς τελευταίο BIOS.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.