Jump to content



Αγορα καρτας γραφικων


Ioanna

Recommended Posts

Παιδια, μια ωραια συζητηση κανουμε και ψαχνουμε να βρουμε το καλυτερο. :)

Και ευχαριστω κιολας που συμμετεχετε!! :D

Btw, ο Chris79 εχει δικιο αναφορικα με το αρχικο μου post. Really sorry though, αν αλλαξαν τα πραγματα σε μια μονο μερα...!

Τωρα, θελω να κανω καποιες συγκεκριμενες ερωτησεις για να ξεκαθαρισω καποια πραγματα:

1. Η καρτα Gigabyte Radeon HD7950 3GB (πχ) ειναι ΚΑΤΑ ΠΟΛΥ καλυτερη απο τις αλλες δυο (GTX660OC & GTX660TI OC), ναι ή οχι? Προσεξτε: κατα πολυ καλυτερη, λογω και των 3GB! Ειναι ή δεν ειναι? Πιο συγεκριμενα, στεκει η 7950 ΑΨΟΓΑ στην αναπαραγωγη mkv αρχειων , Blu ray ταινιων? Στεκει ΑΨΟΓΑ στην επεξεργασια εικονας στο Photoshop? Καλα, στα παιχνιδια ειναι σιγουρο οτι στεκει αψογα!

2. ΑΝ αγοραζα τον επεξεργαστη AMD FX-8350, ειναι αυτος ικανος να οδηγησει την παραπανω HD7950, ναι ή οχι?

3. ΑΝ αλλαζα λοιπον επεξεργαστη και επαιρνα και την 7950, το τροφοδοτικο μου (620W) που αναφερω πρωτο post, επαρκει ας πουμε ανετα για ολα αυτα? Ναι ή οχι? Στο PC εχω ακομη: 2 σκληρους δισκους, 2 (δυο) SSD δισκους, θα μπει η ASUS Xonar και εχω και εναν εξωτερικο σκληρο. Θα επαρκει το τροφοδοτικο μου για ολα αυτα?...?

Ευχαριστω για τις οποιες απαντησεις σας! Δεν "παιζω" τωρα και δεν ρωταω "τζαμπα"! Ειπα ηδη οτι θα με ενδιαφερε και ο AMD FX-8350! Αλλα αμα ειναι να θελω και...καινουργιο τροφοδοτικο...ε...τοτε...παει πολυ....

H 7950 3g(τα 3gb ειναι καλυτερη αποδοση αν εχεις 2 οθονες,εκει μετραει οχι οσο για τα υπολοιπα περα των 2gb) ειναι καλυτερη κατα την γνωμη μου απο τις αλλες 2.Οσο για τα watts,εαν λαβεις υποψιν(θελεις και δυνατο επεξεργαστη οπως βλεπω...),οτι θελει περι τα 160 περιπου σε full load(4hgz),και καμια 160+=περιπου 200 ςαττσ η καρτα full load(χονρικα),η δισκοι δεν τραβανε ρευμα τοσο οσο φανταζεσαι ειδικα η ssd και ο εξωτερικος=usb(ειναι αστεια η καταναλωση σε αυτους τους δισκους),νομιζω οτι εισαι ΟΚ ανετα!:crazy_pilot:

Γενικα να σου πω οτι πας για πολυ καλο gaming pc...δηλαδη δυνατουτσικο pc.

Αν θελεις περιμενε να παρεις εδω και μια αλλη γνωμη...Απλα εαν καταληξεις 7950,παρε μια με πολυ καλη ψυκτρα.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 117
  • Created
  • Last Reply

Trexx καλως ηρθες!

ΠΟΛΥ θα το εκτιμουσα αν απαντουσες, εστω και με ενα "ναι" ή ενα "οχι" στις ερωτησεις που εβαλα! :)

Chris79 ευχαριστω και σενα! ΔΥΣΤΥΧΩΣ μαλλον δεν κανουμε δουλεια (με το τροφοδοτικουλι μου των 620W)...

Πηγα στην Asus αλλα και την Thermaltake και αφου εβαλα τα διαφορα στοιχεια, μου βγαζει minimum 750W τροφοδοτικο :(

Στο calculator της ASUS ακομα και με τον τωρινο επεξεργαστη μου αλλα με μια GTX660, μου λεει minimum 650 W :(

Τι λεει ρε... :(

Δεν ξερω, νομιζω σωστα τα εβαλα...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, μια ωραια συζητηση κανουμε και ψαχνουμε να βρουμε το καλυτερο. :)

Και ευχαριστω κιολας που συμμετεχετε!! :D

Btw, ο Chris79 εχει δικιο αναφορικα με το αρχικο μου post. Really sorry though, αν αλλαξαν τα πραγματα σε μια μονο μερα...!

Τωρα, θελω να κανω καποιες συγκεκριμενες ερωτησεις για να ξεκαθαρισω καποια πραγματα:

1. Η καρτα Gigabyte Radeon HD7950 3GB (πχ) ειναι ΚΑΤΑ ΠΟΛΥ καλυτερη απο τις αλλες δυο (GTX660OC & GTX660TI OC), ναι ή οχι? Προσεξτε: κατα πολυ καλυτερη, λογω και των 3GB! Ειναι ή δεν ειναι? Πιο συγεκριμενα, στεκει η 7950 ΑΨΟΓΑ στην αναπαραγωγη mkv αρχειων , Blu ray ταινιων? Στεκει ΑΨΟΓΑ στην επεξεργασια εικονας στο Photoshop? Καλα, στα παιχνιδια ειναι σιγουρο οτι στεκει αψογα! α) Είναι λίγο καλύτερη από την 660ti και καλύτερη από την 660. β)Όχι λόγω των 3GB όμως. Πουθενά δεν θα δεις όφελος από τα 3gb. Υπάρχει

εξήγηση για την παρουσία τους αλλά είναι άλλη κουβέντα και δεν αφορά το θέμα σου. γ) Όλες οι κάρτες είναι

ακριβώς το ίδιο στην αναπαραγωγή mkv, ταινιών κτλ. δ) Στο photoshop οι άλλες δύο υπερέχουν καθώς το

συγκεριμένο πρόγραμμα όπως και άλλα της σουίτας της adobe, αξιοποιεί μια τεχνολογία που υπάρχει μόνο στις

nvidia.

2. ΑΝ αγοραζα τον επεξεργαστη AMD FX-8350, ειναι αυτος ικανος να οδηγησει την παραπανω HD7950, ναι ή οχι?

Και ναι και όχι. Θεωρητικά όχι εντελώς αλλά αυτό δεν θα σε περιόριζε πουθενά στην πράξη. Σίγουρα καλύτερα

από αυτόν που έχεις πάντως. Και όλα αυτά αποκλειστικά και μόνο στο gaming.

3. ΑΝ αλλαζα λοιπον επεξεργαστη και επαιρνα και την 7950, το τροφοδοτικο μου (620W) που αναφερω πρωτο post, επαρκει ας πουμε ανετα για ολα αυτα? Ναι ή οχι? Στο PC εχω ακομη: 2 σκληρους δισκους, 2 (δυο) SSD δισκους, θα μπει η ASUS Xonar και εχω και εναν εξωτερικο σκληρο. Θα επαρκει το τροφοδοτικο μου για ολα αυτα?...? Θα επαρκεί άνετα ναι. Δεν έχει κανένα θέμα το τροφοδοτικό σου από άποψη ισχύος και είναι πολύ καλής

ποιότητας.

Ευχαριστω για τις οποιες απαντησεις σας! Δεν "παιζω" τωρα και δεν ρωταω "τζαμπα"! Ειπα ηδη οτι θα με ενδιαφερε και ο AMD FX-8350! Αλλα αμα ειναι να θελω και...καινουργιο τροφοδοτικο...ε...τοτε...παει πολυ.... Η αλήθεια είναι ότι ο 8350 είναι λίγο θερμοσίφωνας στην κατανάλωση αλλά τροφοδοτικό δεν θέλεις επουδενί.

Συνοψίζοντας:

-Η 7950 είναι κάρτα gaming. Με δεδομένο ότι δεν είσαι extreme gamer και δεν είναι η βασική σου ενασχόληση,

δεν σου την προτείνω γιατί: α) Είναι ακριβή χωρίς να αξίζει τα λεφτά της όχι γενικά, αλλά για τη χρήση που θα

κάνεις εσύ. β) Δεν θα σου προσφέρει ότι μια nvidia στις άλλες δουλειές πλην του gaming. γ) Δεν θα αξιοποιηθεί

100% από τον τωρινό επεξεργαστή σου. Και το γ να μεταβληθεί θα συνεχίσουν να παραμένουν τα α,β.

Εξακολουθώ να πιστεύω ότι η καλύτερη λύση είναι η 660. Όσο για την 7950, δεν την υποτιμώ ή κάτι τέτοιο. 7950

έχω.. Απλά με αυτά που διαβάζω πιστεύω ότι δεν θα σου προσφέρει κάτι παραπάνω σε σχέση την 660 ενώ είναι

και αιισθητά ακριβότερη.

ΥΓ. Άσε τα calculators, δεν θα βγάλεις άκρη.

Link to comment
Share on other sites

Συνοψίζοντας:

-Η 7950 είναι κάρτα gaming. Με δεδομένο ότι δεν είσαι extreme gamer και δεν είναι η βασική σου ενασχόληση,

δεν σου την προτείνω γιατί: α) Είναι ακριβή χωρίς να αξίζει τα λεφτά της όχι γενικά, αλλά για τη χρήση που θα

κάνεις εσύ. β) Δεν θα σου προσφέρει ότι μια nvidia στις άλλες δουλειές πλην του gaming. γ) Δεν θα αξιοποιηθεί

100% από τον τωρινό επεξεργαστή σου. Και το γ να μεταβληθεί θα συνεχίσουν να παραμένουν τα α,β.

Εξακολουθώ να πιστεύω ότι η καλύτερη λύση είναι η 660. Όσο για την 7950, δεν την υποτιμώ ή κάτι τέτοιο. 7950

έχω.. Απλά με αυτά που διαβάζω πιστεύω ότι δεν θα σου προσφέρει κάτι παραπάνω σε σχέση την 660 ενώ είναι

και αιισθητά ακριβότερη.

ΥΓ. Άσε τα calculators, δεν θα βγάλεις άκρη.

Εξαιρετικα σαφης και κατατοπιστικος! Ευχαριστω πολυ!!

Συμπερασμα:

- Παραμενω με τον επεξεργαστη μου (AMD Phenom II X4 955) και αγοραζω την Gigabyte 660 OC, που λεγαμε!

- Μετα απο ενα Α χρονικο διαστημα, και αφου τα δουλεψω λιγο, ισως αγορασω και τον 8350 επεξεργαστη!

Ευχαριστω πολυ, απο καρτα γραφικων εκλεισα! :)

ps1: φιλε Trexx ΜΗΠΩΣ μπορεις να μου δωσεις καποιο link ή να μου πεις, αν ξερεις, τι καταναλωση εχει ο 8350 και τι ο δικος μου, Phenom 955? Να εχω ενα μετρο συγκρισης? :)

ps2: πραγματικα, ειναι τρελα αυτα τα power calculators! :fie:

Link to comment
Share on other sites

Trexx,συμφωνω μαζι σου και πανω κατω ειπαμε τα ιδια.Απο αυτα που ειπε η Ιωαννα περισσοτερο για gaming pc ειναι...οσο για τα 3gb μνημης της καρτας,αυτα μετρανε οταν θελεις παραπανω απο 1 οθονη...οσο για την ισχυ ιωαννα θα εισαι οκ.Ετσι νομιζω,ετσι πιστευω.Εαν θελεις photoshop κτλ...θελεις cuda,θελεις nvidia...καλη αγορα,και καλη επιτυχια.

Link to comment
Share on other sites

Η χρηση: λιγα παιχνιδια (πχ. αυτα που δινει δωρο η καρτα), ερασιτεχνικη (χομπιστικη) χρηση της Adobe Creative Suite CS6, θεαση Blu-ray μεσω του υπολογιστη, και τελος η κανονικη χρηση υπολογιστη δηλαδη office, browsing, μουσικη κλπ.

Δεν ξέρω πώς βγήκε το συμπέρασμα για gaming pc.

Link to comment
Share on other sites

Chris79 ευχαριστω και σενα! ΔΥΣΤΥΧΩΣ μαλλον δεν κανουμε δουλεια (με το τροφοδοτικουλι μου των 620W)...

Πηγα στην Asus αλλα και την Thermaltake και αφου εβαλα τα διαφορα στοιχεια, μου βγαζει minimum 750W τροφοδοτικο :(

Στο calculator της ASUS ακομα και με τον τωρινο επεξεργαστη μου αλλα με μια GTX660, μου λεει minimum 650 W :(

Τι λεει ρε... :(

Δεν ξερω, νομιζω σωστα τα εβαλα...

Νομίζω οτι στο πρώτο μου πόστ σου είχα αναφέρει οτι το τροφοδοτικό σου είναι οριακό απο θέμα ασφάλειας!

Ο λόγος που προσωπικά σου πρότεινα την GTX 660Ti ήταν καθαρά η κατανάλωση.

Συμφωνώ απόλυτα στο να πάρεις τελικά την GTX 660 OC αντί της Ti για το λόγο οτι ξανά σκέφτηκα οτι στο PC σου δεν θα κάνεις καθαρά χρήση gaming!

Γλύτωσε χρήματα λοιπόν και όποτε εσύ το κρίνεις κάνεις και το βήμα για αναβάθμιση του επεξεργαστή σου σε FX 8350.

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα! :)

Εγιναν σημερα οι παραγγελιες ολων των εξαρτηματων, δηλαδη:

- ενος επεξεργαστη AMD FX 8350

- μιας καρτας γραφικων Gigabyte GeForce GTX660 2GB OC που λεγαμε

- (και) μιας καρτας ηχου ASUS Xonar Essence ST

Δυστυχως, εκτος απο την περιπτωση του FX 8350, για τα υπολοιπα θα πρεπει να περιμενω :(

Για μια ή δυο μερες εχασα την διαθεσιμοτητα στην καρτα γραφικων ενω η ASUS καρτα ηχου παντου βγαινει "κατοπιν παραγγελιας"... Δε βαριεσαι. Θα περιμενουμε! I really hope it's not gonna be until Saint Dick's Twelfth! (:p)

Μια τελευταια ερωτηση σχετικα με τον επεξεργαστη που παραγγειλα (AMD FX 8350): διαθετω τωρα την ψυκτρα CoolerMaster Hyper 212 Plus. Αποδειχτηκε ιδανικη για τον 955 μου απο το 2011 που την εχω! Για τον 8350 κανει? Ειναι καλη και για τον νεο μου επεξεργαστη?

Thanks! :)

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα θα κανει, καλη ειναι, η καλυτερη δεν ειναι αλλα εαν δεν κολαρεις στο τουτατη τοτε μια χαρα θα κανει τη δουλεια της.

Okay, I thought so too! Μιας και το συζηταμε παντως, μηπως μπορεις να μου πεις:

1. Ποια θεωρειται η καλυτερη ψυκτρα για τον FX 8350? (οχι υδροψυξη κλπ, κανονικη)

2. Η CoolerMaster EVO θεωρειται καλυτερη απο την δικη μου?

Ευχαριστω :)

ps: παρακαλω και τον Trexx να πει την γνωμη του :)

ps1: sorry για το off topic αλλα να μην ανοιγω τωρα νεο θεμα

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς μεγειές!

Μια χαρά είναι η ψύκτρα σου, κράτησέ την. Καλύτερη ψύκτρα ίσως χρειαζόσουν σε

περίπτωση overclocking, αλλά αφού δεν παιζει τέτοιο ενδεχόμενο είσαι μια χαρά.

Για την κατανάλωση:

Όπως σου ξαναείπα, το τροφοδοτικό σου είναι υπερεπαρκές. Πάντως επειδή εξέφρασες την απορία,

το νέο σου σύστημα (μετά την αλλαγή επεξεργαστή και κάρτας γραφικών) θα καταναλώνει

συνολικά 20% λιγότερο σε σχέση με το προηγουμενο.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς μεγειές!

Μια χαρά είναι η ψύκτρα σου, κράτησέ την. Καλύτερη ψύκτρα ίσως χρειαζόσουν σε

περίπτωση overclocking, αλλά αφού δεν παιζει τέτοιο ενδεχόμενο είσαι μια χαρά.

Για την κατανάλωση:

Όπως σου ξαναείπα, το τροφοδοτικό σου είναι υπερεπαρκές. Πάντως επειδή εξέφρασες την απορία,

το νέο σου σύστημα (μετά την αλλαγή επεξεργαστή και κάρτας γραφικών) θα καταναλώνει

συνολικά 20% λιγότερο σε σχέση με το προηγουμενο.

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση! Ειπες ομως οτι το καινουργιο συστημα θα καταναλωνει 20% λιγοτερο απο το τωρινο!? Λιγοτερο? Μακαρι να ειναι ετσι και να μην εκανες κανενα typo!

Αλλη μια ερωτηση εχω, really sorry about the off topic again!

Ειπα οτι αγορασα πριν μια εβδομαδα εναν OCZ Vertex 4 128GB. Εκει θα μπουν τωρα τα Windows 7 (64bit), fresh install, οπως και ολα τα προγραμματα μου, fresh install και παλι. Δηλαδη, τα παντα θα εγκατασταθουν απο την αρχη.

Ολα αυτα βρισκονται στον τωρινο SSD μου, εναν Intel G2 80GB, που εχω απο παλια.

1. Για να εγκαταστησω τα Windows στον OCZ πρεπει να αποσυνδεσω ολους τους αλλους σκληρους? Να αφησω δηλαδη μονο το DVD-drive και τον OCZ, να εγκαταστησω Windows + updates (SP1 κλπ) και μετα να συνδεσω πισω ολους τους αλλους σκληρους δισκους ?

2. Μετα απο αυτο, στον Intel SSD αρκει να κανω διαγραφη (delete) στα partition του, απο το disk management, ωστε να εξαφανιστουν ολα απο μεσα και να φρεσκαριστει? (Δηλαδη να επανελθει σε σχεδον εργοστασιακες επιδοσεις) Ή πρεπει να κανω format? Ή πρεπει να κανω secure erase? (I don't think so).

Ευχαριστω πολυ και συγνωμη για το off topic. Απαντιονται ομως με ενα μυνημα ολα αυτα που ρωταω, γι' αυτο δεν ανοιγω νεο topic.

:)

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζεται να αποσυνδεσεις κατι θα σου πουν τα windows να διαλεξεις σε ποιον δισκο θελεις να γινει εγκατασταση, format στον intel κανε πριν την εγκατασταση των windows στο μενου που σου βγαζει να επιλεξεις που θελεις να γινει το install.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση! Ειπες ομως οτι το καινουργιο συστημα θα καταναλωνει 20% λιγοτερο απο το τωρινο!? Λιγοτερο? Μακαρι να ειναι ετσι και να μην εκανες κανενα typo!

Αλλη μια ερωτηση εχω, really sorry about the off topic again!

Ειπα οτι αγορασα πριν μια εβδομαδα εναν OCZ Vertex 4 128GB. Εκει θα μπουν τωρα τα Windows 7 (64bit), fresh install, οπως και ολα τα προγραμματα μου, fresh install και παλι. Δηλαδη, τα παντα θα εγκατασταθουν απο την αρχη.

Ολα αυτα βρισκονται στον τωρινο SSD μου, εναν Intel G2 80GB, που εχω απο παλια.

1. Για να εγκαταστησω τα Windows στον OCZ πρεπει να αποσυνδεσω ολους τους αλλους σκληρους? Να αφησω δηλαδη μονο το DVD-drive και τον OCZ, να εγκαταστησω Windows + updates (SP1 κλπ) και μετα να συνδεσω πισω ολους τους αλλους σκληρους δισκους ?

2. Μετα απο αυτο, στον Intel SSD αρκει να κανω διαγραφη (delete) στα partition του, απο το disk management, ωστε να εξαφανιστουν ολα απο μεσα και να φρεσκαριστει? (Δηλαδη να επανελθει σε σχεδον εργοστασιακες επιδοσεις) Ή πρεπει να κανω format? Ή πρεπει να κανω secure erase? (I don't think so).

Ευχαριστω πολυ και συγνωμη για το off topic. Απαντιονται ομως με ενα μυνημα ολα αυτα που ρωταω, γι' αυτο δεν ανοιγω νεο topic.

:)

1. Για να εγκαταστησω τα Windows στον OCZ πρεπει να αποσυνδεσω ολους τους αλλους σκληρους?---->Κατι τετοιο δεν εκανα ποτε προσωπικα.Δεν νομιζω να εχει σχεση καμια.

2. Μετα απο αυτο, στον Intel SSD αρκει να κανω διαγραφη (delete) στα partition του, απο το disk management, ωστε να εξαφανιστουν ολα απο μεσα και να φρεσκαριστει? (Δηλαδη να επανελθει σε σχεδον εργοστασιακες επιδοσεις) Ή πρεπει να κανω format? Ή πρεπει να κανω secure erase? (I don't think so).---->Εαν θελεις να δωσεις τον δισκο σε αλλον και εχεις προσωπικα δεδομενα,μια secure erase με 3-7 περασματα το θελει,ΑΛΛΑ μονο για αυτον τον λογο καλου κακου...Αν ειναι να μεινει σε σενα μεχρι να "πεθανει",τοτε ενα απλο format αρκει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έκανα τυπογραφικό, όχι.

Ο νέος σου επεξεργαστής καταναλώνει μεν γύρω στο 10% παραπάνω από τον παλιό,

αλλά η νέα σου κάρτα καταλώνει 30% λιγότερο. Χοντρικά πάντα τα νούμερα, έτσι?

Μπορείς να κάνεις cloning του δίσκου που έχεις τώρα χρησιμοποιώντας το

acronis true image. Μετά πάλι με το acronis γράφεις το είδωλο στον νέο ssd.

Δεν χρειάζονται ούτε φορματ, ούτε χρονοβόρες επανεγκαταστάσεις.

Για την ακριβή διαδικασία ψάξε στο νετ, θα βρεις άπειρες πληροφορίες. Απ ότι

καταλαβαίνω από τα ποστ σου, είσαι εξοικοιωμένη γενικά, οπότε θα είναι παιχνιδάκι.

Στον intel μετα το πέρας της διαδικασίας αρκεί ένα γρήγορο format.

Aπεύφεγε το secure erase γενικά.

Προσωπικά πάντως, δεν βρίσκω "καλή" την επιλογή να πας από 80αρη σε 128αρη.

Λίγο το κέρδος της χωρητικότητας που για τα δικά μου δεδομένα δεν δικαιολογεί αλλαγή. Τεσπα, απλά σαν σχόλιο αυτό.

ΕΝΤΙΤ: Εδώ είσαι. http://www.insomnia.gr/wiki/_/various/acronis-true-image-r201

Τα credits στην [MENTION=20975]karmen1983[/MENTION]

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=23268]Trexx[/MENTION]

Ενταξει, ευχαριστω, ΠΟΛΥ ενθαρυντικο αυτο για την χαμηλοτερη καταναλωση! :) :)

Σχετικα με το image, οχι , ΟΧΙ, ΔΕΝ θελω κατι τετοιο! ΟΛΑ θα εγκατασταθουν απο την αρχη! Τα παντα! Δεν ειναι και πολλα... :)

Σχετικα με τα 128GB που αγορασα, ισως εχεις δικιο, αλλα μετα επρεπε να παω στα 256GB και το κοστος ανεβαινε παρα πολυ... Τωρα με 128 + 80, χοντρικα παντα, ειμαι εντελως ανετη απο θεμα space για την χρηση που κανω εγω προσωπικα στον υπολογιστη μου :)

[MENTION=29757]Chris79[/MENTION]

Οχι, δεν πουλαω τον Intel. Θα τον κρατησω :) Ευχαριστω!

[MENTION=20698]asdf1234[/MENTION]

Το δικο σου μικρο μυνημα με βοηθαει σε αυτη την ερωτηση! Διευκρινισε μου μονο τι ακριβως εννοεις:

1. Δεν αποσυνδεω τιποτα!

2. Κατα την εγκατασταση των Windows κανω format στον Intel ο οποιος εχει τωρα τα Windows, ειναι δηλαδη το C:\ μου? Γινεται αυτο?

3. Μετα οριζω ως drive εγκαταστασης τον OCZ, οποτε αυτος γινεται το (νεο) C:\ μου?

Αυτο εννοεις? Γινεται αυτο?

Ευχαριστω πολυ ρε παιδες!

Link to comment
Share on other sites

@Trexx

Ενταξει, ευχαριστω, ΠΟΛΥ ενθαρυντικο αυτο για την χαμηλοτερη καταναλωση! :) :)

Σχετικα με το image, οχι , ΟΧΙ, ΔΕΝ θελω κατι τετοιο! ΟΛΑ θα εγκατασταθουν απο την αρχη! Τα παντα! Δεν ειναι και πολλα... :)

Σχετικα με τα 128GB που αγορασα, ισως εχεις δικιο, αλλα μετα επρεπε να παω στα 256GB και το κοστος ανεβαινε παρα πολυ... Τωρα με 128 + 80, χοντρικα παντα, ειμαι εντελως ανετη απο θεμα space για την χρηση που κανω εγω προσωπικα στον υπολογιστη μου :)

@Chris79

Οχι, δεν πουλαω τον Intel. Θα τον κρατησω :) Ευχαριστω!

@asdf1234

Το δικο σου μικρο μυνημα με βοηθαει σε αυτη την ερωτηση! Διευκρινισε μου μονο τι ακριβως εννοεις:

1. Δεν αποσυνδεω τιποτα!

2. Κατα την εγκατασταση των Windows κανω format στον Intel ο οποιος εχει τωρα τα Windows, ειναι δηλαδη το C:\ μου? Γινεται αυτο?

3. Μετα οριζω ως drive εγκαταστασης τον OCZ, οποτε αυτος γινεται το (νεο) C:\ μου?

Αυτο εννοεις? Γινεται αυτο?

Ευχαριστω πολυ ρε παιδες!

Ιωαννα απλα τα πραγματα...

Ξεκινας να κανεις εγκατασταση οπως σε ολα τα windows,σε ολους τους δισκους(HDD,SSD κτλ...)...Μολις φτασεις στο σημειο της εγκαταστασης θα σου βγαλει ολους τους διαθεσιμους δισκους με διαφορες επιλογες απο κατω..Θα λεει Vertex,Intel κτλ...και διαγραφη,φορματ κτλ...

Επιλεγεις(προαιρετικα διοτι μπορεις να το κανεις και μετα την εγκατασταση στον Vertex απο περιβαλλον windows 7),μια φορα τον Intel και μετα φορματ.Μετα τον Vertex και εγκατασταση(Εnter).Αν θελεις επειδη ειναι καινουριος ο Vertex κανε ενα φορματ στον Vertex απο τις επιλογες που σου βγαζει η κονσολα των windows 7.Σε αποδοση δεν θα δεις καμια διαφορα,ακομη και clone να κανεις στον καινουριο.Η' ο δισκος που εχεις θα σου τα δωσει ολα εξ'αρχης,η' οχι...αναλογα με το συστημα(μητρικη,sata controllers κτλ...)...Αν δεν καταλαβες κατι ρωτα.

Link to comment
Share on other sites

Ιωαννα απλα τα πραγματα...

Ξεκινας να κανεις εγκατασταση οπως σε ολα τα windows,σε ολους τους δισκους(HDD,SSD κτλ...)...Μολις φτασεις στο σημειο της εγκαταστασης θα σου βγαλει ολους τους διαθεσιμους δισκους με διαφορες επιλογες απο κατω..Θα λεει Vertex,Intel κτλ...και διαγραφη,φορματ κτλ...

Επιλεγεις(προαιρετικα διοτι μπορεις να το κανεις και μετα την εγκατασταση στον Vertex απο περιβαλλον windows 7),μια φορα τον Intel και μετα φορματ.Μετα τον Vertex και εγκατασταση(Εnter).Αν θελεις επειδη ειναι καινουριος ο Vertex κανε ενα φορματ στον Vertex απο τις επιλογες που σου βγαζει η κονσολα των windows 7.Σε αποδοση δεν θα δεις καμια διαφορα,ακομη και clone να κανεις στον καινουριο.Η' ο δισκος που εχεις θα σου τα δωσει ολα εξ'αρχης,η' οχι...αναλογα με το συστημα(μητρικη,sata controllers κτλ...)...Αν δεν καταλαβες κατι ρωτα.

Okay, Chris79, καταλαβα τωρα :)

Βασικα, αν και εχω κανει format αρκετες φορες δεν θυμομουν ακριβως... Anyway! Θα το κανω ετσι λοιπον και θα κανω format στον Intel ΠΡΙΝ την εγκατασταση του λειτουργικου στον OCZ. Διοτι ισως, δεν ξερω, ισως μου προκυψει μετα dual boot συστημα? Επειδη θα υπαρχουν τα Windows 2 φορες σε 2 δισκους? Anyway no problem! Θα κανω format στον Intel πριν ακομα ξεκινησει η εγκατασταση των Windows -αφου λετε οτι γινεται- και μετα ολα καλα! :)

Σχετικα με αυτο που λες οτι δεν θα δω καμια διαφορα στην αποδοση, ειτε κανω fresh install everything ειτε κανω image, η αληθεια ειναι οτι δεν ξερω. Ισως και να εχεις δικιο :) Αυτο που σιγουρα ξερω ομως ειναι οτι εγω προσωπικα εχω την συνηθεια να κανω πληρες format στον υπολογιστη μου και να επανεγκαθιστω ΟΛΑ μου τα προγραμματα καθε 8 με 10 μηνες! Ισως και λιγο λιγοτερο, αναλογως των συνθηκων... Και αυτο επειδη, ενω προσωπικα χρειαζομαι καποιες συγκεκριμενες ομαδες software, δηλαδη το Office, την Adobe Creative Suite, το J. River + foobar, το Godfather βεβαιως-βεβαιως <3, φυσικα browsers + messengers, και διαφορα (λιγα) άλλα, εχω την κακη συνηθεια να ψιλο-μαζευω utilities, να βαζω και κανενα παιχνιδακι κλπ, κλπ, κλπ... Οποτε, ενα πληρες format επαναφερει το συστημα στην καλυτερη δυνατη κατασταση! Και το σημαντικοτερο: ψυχολογικα μου καθεται ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ καλα! :) :)

(φαντασου πχ. να μπορουσε να κανει format και η Ελλαδα!!! )

Ευχαριστω :)

Link to comment
Share on other sites

Σχετικα με αυτο που λες οτι δεν θα δω καμια διαφορα στην αποδοση, ειτε κανω fresh install everything ειτε κανω image, η αληθεια ειναι οτι δεν ξερω.---->Σου το λεει καποιος που εφαγε δισκους,περισσοτερους απο τα ρουχα που φοραει!:hehe:...ιστοριες ειναι ολα...και Corsair ειχα,και ocz εχω,Samsung ειχα κτλ...ειτε fresh,ειτε clone,τα ιδια επαιρνα σε ταχυτητες...πιστεψε με...

ΤΑ ΣΥΧΝΑ ΦΟΡΜΑΤ τρωνε τον δισκο και δεν τον φρεσκαρουν.Αυτα ποιος τα λεει?Οι εταιρειες δισκων?:hehe:...η διαρκεια ζωης εξαρταται απο τις ΠΟΣΕΣ ΕΓΓΡΑΦΕΣ κανεις σε εναν δισκο,και οχι αναγνωσεις.Νομιζω ειναι ξεκαθαρο αυτο που λεω...ΑΠΛΑ επ'ουδενι μην κανεις defrag σε SSD!Απενεργοποιεις την αυτοματη ανασυγκροτηση απευθειας ΜΕΤΑ την εγκατασταση.Εγω εχω βαλει Deepfreeze,η' Shandow Defender,και οτι πειραματισμους,αναγνωσεις και εγγραφες γινονται,δεν γινονται στον φυσικο δισκο αλλα εικονικα,και 2-3σιαζεις την ζωη του δισκου.Ασε που δεν κολλας τιποτε(πλυν μιας εξαιρεσης απο θεμα ιων),και γλιτωνεις τα φορματ μια και καλη.Εγω ησυχασα εδω και 5 χρονια με αυτον τον τροπο.Απλα κανει μια εικονα(εγκατασταση καθαρη με οτι θελεις και χρησιμοποιοεις) με το Acronis True Image Boot CD(version),και αν παθει κατι,απλα ενα recovery στον δισκο(σε 5 λεπτα) και εισαι ΟΚ!...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.