Jump to content



Αγορα καρτας γραφικων


Ioanna

Recommended Posts

Ειδα screenshot αλλα ενταξει δεν ειμαι και στο pc του να ξερω τι κανει και τι εχει μεσα.. :p :P Καλες ειναι οι θερμοκρασιες σου τωρα μια χαρα, αλλη ψυκτρα δεν θες ειναι πολυ καλη αυτη που εχεις ειδικα αν δεν κανεις oc.

Για συνολικο μιλαμε cpu temp, εκει δεν πρεπει να ειναι πανω απο 62c αυτο εχω διαβασει.. Βασικα μην βαλεις το χερι σου πανω στην ψυκτρα σε καμια περιπτωση.. :p Για μενα το ξεχνας το θεμα εισαι μια χαρα, αν παρατηρησεις οτιδηποτε περιεργο πχ να χτυπας 50-60c σε idle η με χαλαρα πραγματα τοτε το ξαναβλεπουμε.. ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 117
  • Created
  • Last Reply

[MENTION=24423]eXhale[/MENTION] : Καμμια σχεση. Συζητηση κανουμε, να μαθουμε και 5 πραγματα. Ειναι και αυτος ενας τροπος απολαυσης του PC. Και βασικα κριμα που δεν μιλαει και κανεις αλλος :(

Φιλε asdf1234 :)

Ισως...ισως λεω, να ειναι 70 C! Check it out και πες μου τι πιστευεις! Εμενα παντως οταν χθες μου εδειχνε κατι 67αρια στο core temp, ουτε το Prime 95 εβγαλε κανενα λαθος, ουτε οι cores επεσαν κατω απο το 100%, ουτε τιποτε αλλο δεν εγινε! Απλα εγω το σταματησα.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=24423]eXhale[/MENTION] : Καμμια σχεση. Συζητηση κανουμε, να μαθουμε και 5 πραγματα. Ειναι και αυτος ενας τροπος απολαυσης του PC. Και βασικα κριμα που δεν μιλαει και κανεις αλλος :(

Φιλε asdf1234 :)

Ισως...ισως λεω, να ειναι 70 C! Check it out και πες μου τι πιστευεις! Εμενα παντως οταν χθες μου εδειχνε κατι 67αρια στο core temp, ουτε το Prime 95 εβγαλε κανενα λαθος, ουτε οι cores επεσαν κατω απο το 100%, ουτε τιποτε αλλο δεν εγινε! Απλα εγω το σταματησα.

Εγω παντως την ξαναεβαλα την ψυκτρα για να ειμαι σιγουρος μαζι με ενα ανεμιστηρα ακομα και εχω ελαχιστα χαμηλοτερες θερμοκρασιες.. Εδω λενε αλλα οτι πανω απο 60c μπορει να γινει ζημια στη cpu Can't find official answer. FX-8350 MAX TEMP

Τωρα κατι επισημο δεν υπαρχει βεβαια.. :p Και εγω δεν θα κανω κατι το αφηνω ως εχει απλα θα κοιταω που και που τα max temps..

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως την ξαναεβαλα την ψυκτρα για να ειμαι σιγουρος μαζι με ενα ανεμιστηρα ακομα και εχω ελαχιστα χαμηλοτερες θερμοκρασιες.. Εδω λενε αλλα οτι πανω απο 60c μπορει να γινει ζημια στη cpu Can't find official answer. FX-8350 MAX TEMP

Τωρα κατι επισημο δεν υπαρχει βεβαια.. :p Και εγω δεν θα κανω κατι το αφηνω ως εχει απλα θα κοιταω που και που τα max temps..

ρε παιδια , εφοσον στουσ 60+ βαθμουσ κελσιου, πιθανον να γινει ζημια στον επεξεργαστη, δεν θα επρεπε τοτε να κλεινει αυτοματα ο επεξεργαστησ?? π.χ. τον fenom 965 που εχω, στουσ 100 βαθμουσ κελσιου, κλεινει αυτοματα...

κατι αναλογο δεν υπαρχει και στον 8350??

αν και 60 βαθμοι λιγοι μου φενονται..

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια , εφοσον στουσ 60+ βαθμουσ κελσιου, πιθανον να γινει ζημια στον επεξεργαστη
Αμα κλεινανε ολα στους 60+ βαθμους,ουτε MAME32 δεν θα παιζαμε...:hehe:
Και βασικα κριμα που δεν μιλαει και κανεις αλλος

Ρωτα Ιωαννα...και θα λαβεις!Εδω ειμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια γεια σας και παλι και καλο μηνα! :)

Δεν ειχα και πολυ χρονο να ελεγχω θερμοκρασιες αλλα εκανα καποιες μικρο-ρυθμισουλες σε αλλα θεματα ;)

Σχετικα με τις θερμοκρασιες του AMD FX-8350 συμφωνω οτι πρεπει να πηγαινει και πανω απο 60C χωρις προβλημα, μιας και εμενα ουτε σταματησε, ουτε μειωσε αποδοση, αρκει βεβαια αυτο να μην γινεται σε μονιμη βαση. Τελος παντων, εγω θα παρατηρω απο 'δω κει περα πιο επισταμενα τις θερμοκρασιες που ανεβαζω σε μια τυπικη καθημερινη χρηση και θα ποσταρω screenshots. Οπως ομως εχω ηδη πει, οι κανονικες θερμοκρασιες του συστηματος μου θα φανουν αφου παραλαβω και εγκαταστησω τον τελευταιο NOCTUA ανεμιστηρα που περιμενω, και οποιος θα μπει πισω. Αναμενεται γυρω στις 15 Μαϊου, δυστυχως :(

Δυο πραγματακια ακομη:

1. Εγκατεστησα με επιτυχια τους Unified drivers για την ASUS Xonar Essence ST μου, δουλευουν αψογα, και επισης αφοτου εκοψα τα Windows Sounds, δεν εχω τωρα κανενα απολυτως glitch, και το latency μου ειναι τελειο!!

2. Μια ερωτηση:

- Εσεις εχετε εγκαταστησει εκεινα τα 2 Hotfixes της Microsoft, και συγκεκριμενα τα Hotfix for Windows (KB2646060) και Hotfix for Windows (KB2645594)...?

Ευχαριστω παιδια! :)

υσ: αγαπητε asdf1234 τελικα ΔΕΝ χρειαζεται και η on-board καρτα ηχου μου για να παιξει ηχο η τηλεοραση μου! Εχθες απενεργοποιησα την on-board καρτα ηχου απο το BIOS και απεγκατεστησα πληρως τους drivers της (με Revo uninstaller Pro και CCleaner, κατοπιν). Μετα απο το reboot η τηλεοραση μου αναγνωριστηκε και παλι, και συνεχιζει να παιζει κανονικοτατα! :)

Οποτε μαλλον ηταν θεμα σειρας εγκαταστασης hardware/software. Ευχαριστω παντως :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια γεια σας και παλι και καλο μηνα! :)Εγκατεστησα με επιτυχια τους Unified drivers για την ASUS Xonar Essence ST μου, δουλευουν αψογα, και επισης αφοτου εκοψα τα Windows Sounds, δεν εχω τωρα κανενα απολυτως glitch, και το latency μου ειναι τελειο!!

Καλο μηνα και σε σενα.

Πες μου τι διαφορα ειδες απο τους official της Asus και προτιμησες αυτους, γιατι τους δοκιμασα και εγω και δεν ενοιωσα κατι διαφορετικο στην καρτα ηχου της υπογραφης.

Link to comment
Share on other sites

Καλο μηνα και σε σενα.

Πες μου τι διαφορα ειδες απο τους official της Asus και προτιμησες αυτους, γιατι τους δοκιμασα και εγω και δεν ενοιωσα κατι διαφορετικο στην καρτα ηχου της υπογραφης.

Οπως ισως ξερεις, η μουσικη ακροαση ειναι υποκειμενικη και εντελως προσωπικη υποθεση, και επισης εξαρταται αρκετα και απο την συνολικη αλυσιδα αναπαραγωγης. Αυτο λοιπον που ειδα εγω ειναι το Updated audio driver to 1821 for Windows Vista/7/8. Και νεωτερη εκδοση ASIO, αν θυμαμαι καλα. Αυτο ειδα και τους περασα. Τωρα το τι ακουσα ειναι υποκειμενικο :)

Το σιγουρο ειναι οτι γλιτωσα απο τα spikes που εβλεπα στο DPC Latency και κυριως απο τα glitches που ακουγα στ' αυτια μου! Επισης, δεν ειπα οτι αντιληφθηκα οτι οι συγκεκριμενοι drivers ειναι καλυτεροι απο τους official. Ειπα οτι δουλευουν αψογα στο συστημα μου.

Αυτο που μπορω να πω με σιγουρια, και παντα υποκειμενικα, ειναι οτι η ASUS Xonar Essence ST στο Hi-Fi mode, παιζει καλυτερα μουσικη απο την Soundblaster X-Fi Fatal1ty που ειχα, και την επαιζα παντα με το Pop στο equalizer.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, γεια σας και παλι :)

Θελω να ξαναρωτησω (μιας και δεν πηρα απαντηση):

- Εσεις εχετε εγκαταστησει εκεινα τα 2 Hotfixes της Microsoft, και συγκεκριμενα τα Hotfix for Windows (KB2646060) και Hotfix for Windows (KB2645594)...?

Windows 7 64 bit εχω και AMD FX-8350

Ευχαριστω :)

Link to comment
Share on other sites

Ετσι.

Topic για αγορα καρτας γραφικων με 3800 views και 110 replies.

Το επομενο nickname που θα βαλω θα ειναι Maraki1992.

(hotfix , δεν ειναι αναγκαιο να τα βαλεις , μη σκας)

edit , οταν ζητας πραγματα που ειναι εκτος θεματος να κανεις νεα τοπικ. Πχ στην τελευταια σελιδα , η ερωτηση για τα hotfix και η ερωτηση για τη xonar θα επρεπε να ειναι σε διαφορετικα τοπικ.

Link to comment
Share on other sites

Ετσι.

Topic για αγορα καρτας γραφικων με 3800 views και 110 replies.

Το επομενο nickname που θα βαλω θα ειναι Maraki1992.

(hotfix , δεν ειναι αναγκαιο να τα βαλεις , μη σκας)

edit , οταν ζητας πραγματα που ειναι εκτος θεματος να κανεις νεα τοπικ. Πχ στην τελευταια σελιδα , η ερωτηση για τα hotfix και η ερωτηση για τη xonar θα επρεπε να ειναι σε διαφορετικα τοπικ.

Μαλιστα.

Εννεα (9) λεξεις-απαντηση σε αυτο που ρωτησα, και ολες οι υπολοιπες (λεξεις), ασχετιλα...

Αν για σενα μετρανε τοσο πολυ τα views και τα replies, γινε και Paola1992, αν το αισθανεσαι (βαθια μεσα σου) ;)

Για το off topic εχεις (ενα) δικιο, αλλα προσωπικα σκεφτηκα οτι μιας και συζηταγαμε σε αυτο το θεμα με "5 ατομα", θα μπορουσαμε να πουμε και ενα-δυο πραγματα παραπανω. Αλλιως θα επρεπε να ανοιξω 10 νεα θεματα!

Επισης, το θεμα αυτο ξεκινησε αρχικα ως ερωτηση για αγορα καρτας γραφικων αλλα μετα προεκυψαν και αλλες αγορες που δεν ειχαν προγραμματιστει αρχικα! Αλλιως θα ανοιγα απο την αρχη θεμα με τιτλο "Αναβαθμιση υπολογιστη".

Τελος, τα Hotfixes τα περασα εδω και λιγες μερες, χωρις να βλεπω καποια διαφορα, διοτι βεβαια δεν ειχα κανει και τιποτα ενδελεχεις μετρησεις before and after για να ξερω. Το μονο που παρατηρησα (ισως, με επιφυλαξη το λεω) ειναι ταχυτερο FLAC to mp3 transcoding, αλλα και παλι δεν μπορω να πω με 100% σιγουρια.

Παιδια ! :)

Οποιοι γουσταρετε να μιλατε με τους συμφορουμιτες σας για 5-10 πραγματακια, να λυνονται καποια θεματα, να μαθαινουμε ολοι, εχει καλως και ειναι και το πιο ομορφο και χρησιμο πραγμα! :)

Οποιοι δεν γουσταρετε, no problem, τα υπολοιπα ολα ΔΕΝ ωφελουν σε τιποτα :)

Καλο Πασχα :) :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι ωραια ολα αυτα τα εξυπνα που λες , που τα περισσοτερα βοηθανε ολο το forum και δεν ειναι ουτε στο ελαχιστο ''ασχετιλες''.

Αν δεν ειχες nickname ioanna , θα ειχε ηδη επεμβει admin για να στην πει που δεν ανοιγεις νεα τοπικ.

Και για να στο αιτιολογησω και λιγο.

Αυτος που παρακολουθει νεα- εξελιξεις και εχει γνωσεις πανω στις καρτες γραφικων , δεν εχει απαραιτητα γνωσεις και απο καρτες ηχου και hotfix.

Με νεο τοπικ στη σωστη κατηγορια , θα το διαβασει καποιος που ξερει απο καρτες ηχου πχ και θα σου απαντησει.

Αλλα το κυριοτερο και περα απο τη δικη σου εξυπηρετηση , ειναι οτι μπορει να ενδιαφερετε να μαθει κι αλλος χρηστης για τους drivers της xonar ή για τα hotfix.

Πιστευεις οτι θα εκανε search στο thread με τις καρτες γραφικων για να βρει απαντηση?

Και τελος , δεν ειναι θεμα ''γουσταρω ή δε γουσταρω να μιλαω με συμφορουμητες''

Ειναι θεμα , ''θελω/δε θελω να βοηθαω''

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα :)

Παντως, εγω δεν εχω σιγουρευτει ακομη για το ΠΟΙΕΣ ειναι οι safe θερμοκρασιες του AMD FX-8350! Και οταν λεμε safe, μιλαμε για CORE temp ή για CPU temp?

κάτι επίσημο από την AMD για τους Vishera δεν έχω δει όπου έχω ψάξει

Σε forum του εξωτερικού εχω διαβασει για maximum 60-62 core temp και 68 με 70 στο socket με την θερμοκρασία στους πυρήνες να έχει ποιο μεγάλη σημασία

κάποιοι έχουν αναφέρει ότι από 63 η απόδοση πέφτει και βγάζουν σφάλματα στα stress tools pime95,IBT... και κάπου στους 68-70 BSOD

η ποιο έγκυρη απάντηση ίσως να είναι εδώ αν και δεν είναι επίσημη... και δεν αναφέρει core η socket

Link to comment
Share on other sites

Ναι ωραια ολα αυτα τα εξυπνα που λες , που τα περισσοτερα βοηθανε ολο το forum και δεν ειναι ουτε στο ελαχιστο ''ασχετιλες''.

Αν δεν ειχες nickname ioanna , θα ειχε ηδη επεμβει admin για να στην πει που δεν ανοιγεις νεα τοπικ.

Και για να στο αιτιολογησω και λιγο.

Αυτος που παρακολουθει νεα- εξελιξεις και εχει γνωσεις πανω στις καρτες γραφικων , δεν εχει απαραιτητα γνωσεις και απο καρτες ηχου και hotfix.

Με νεο τοπικ στη σωστη κατηγορια , θα το διαβασει καποιος που ξερει απο καρτες ηχου πχ και θα σου απαντησει.

Αλλα το κυριοτερο και περα απο τη δικη σου εξυπηρετηση , ειναι οτι μπορει να ενδιαφερετε να μαθει κι αλλος χρηστης για τους drivers της xonar ή για τα hotfix.

Πιστευεις οτι θα εκανε search στο thread με τις καρτες γραφικων για να βρει απαντηση?

Και τελος , δεν ειναι θεμα ''γουσταρω ή δε γουσταρω να μιλαω με συμφορουμητες''

Ειναι θεμα , ''θελω/δε θελω να βοηθαω''

1. Εχεις απολυτο δικιο για την μη εξυπηρετηση/ευκολια αλλων χρηστων "ετσι που τα 'κανα!". Οπως ειπα ομως, με ειλικρινια: απλα προεκυψε! Οι υπολοιπες αγορες αποφασιστηκαν μετα, ενω αρχικα πηγαινα για καρτα γραφικων μονο. Γι' αυτο και αυτο το θεμα.

2. Ειχα ανοιξει και ξεχωριστο θεμα για καρτα ηχου αλλα πηγε απατο. Οποτε ειπα να συνεχισω εδω.

3. ΑΝ θελουν οι mods και γινεται ας μεταφερθουν τα "off topic" μυνηματα μου.

4. Φαινεσαι παλιος εδω μεσα. Γιατι υποτιμας τοσο πολυ τους συμφορουμιτες σου οπως και τους admins?! Δηλαδη, τα παιδια εδω απαντουν και διαβαζουν αυτο το θεμα μονο και μονο επειδη ειμαι κοπελα?! Ή οι admins δεν μου την εχουν πει, μονο και μονο επειδη ειμαι κοπελα?! Να σου πω τη γνωμη μου? Σε διαβαζει και σου απαντα καποιος αναλογως με το πως μιλας, τι ρωτας, τι απαντας, και ποσο ενδιαφερον δειχνεις για κατι. ;)

Παντως, θα ανοιξω μαλλον καποια αλλα θεματα ΑΝ δεν απαντηθουν αυτα που θελω σε αυτο.

Να εισαι καλα :)

κάτι επίσημο από την AMD για τους Vishera δεν έχω δει όπου έχω ψάξει

Σε forum του εξωτερικού εχω διαβασει για maximum 60-62 core temp και 68 με 70 στο socket με την θερμοκρασία στους πυρήνες να έχει ποιο μεγάλη σημασία

κάποιοι έχουν αναφέρει ότι από 63 η απόδοση πέφτει και βγάζουν σφάλματα στα stress tools pime95,IBT... και κάπου στους 68-70 BSOD

η ποιο έγκυρη απάντηση ίσως να είναι εδώ αν και δεν είναι επίσημη... και δεν αναφέρει core η socket

Ευχαριστω για την απαντηση! :)

Εχεις δικιο, δεν δινονται επισημα στοιχεια για τα temps των Vishera. Εμενα παντως αν και εχουν ανεβει τα Cores πανω απο 60C ή και 62C -εχω δωσει screenshot καποια μυνηματα παραπανω- ποτε δεν ειδα να πεφτει το Core Usage κατω απο το 100%, ποτε δεν ειδα κολλημα, ποτε δεν ειδα blue screen. Βεβαια, δεν το αφησα πολυ να δω τι θα γινει. Θα το αφησω ομως οταν θα παραλαβω (επιτελους!) τον τελευταιο μου NOCTUA ανεμιστηρα για πισω!! Οποτε ΤΟΤΕ θα το τεσταρω το μηχανημα πληρως!!

Απλα, αναρωτιεμαι... Μπορει να αλλαχθει ο AMD FX-8350 μου ΑΝ τελικα αποδειχθει οτι ανεβαζει θερμοκρασιες πανω του φυσιολογικου? Καλυπτομαι απο την εγγυηση δηλαδη?!

Αλλα θα μου πεις: και ποιο ειναι το φυσιολογικο?...

Link to comment
Share on other sites

είναι τσιμπημένες οι θερμοκρασίες.... η ψήκτρα του επεξεργαστή έχει κάτσει σωστά, ο ανεμιστήρας της ψήκτρας μήπως έχει λίγες στροφές από κάποια ρύθμιση στο βίος? ?

το ότι ανεβάζει ποιο πολύ θερμοκρασία πάντως δεν σημαίνει πως θα πάθει κάτι εξάλλου την θερμοκρασία που ανεβάζει με τα stress tools σπανια θα την ανεβάσει με κάποια άλλη εφαρμογή

ίσως να δημιοιργηθεί πρόβλημα αν είναι συνεχόμενα για μεγάλο χρονικό διάστημα για παράδειγμα

παντος υπάρχει και η περίπτωση να διαβάζει λάθος

έτρεξα μια ώρα prime 95 large FFTs test με τον (8320) και cpu cooler Sythe mugen 2 στα 4300 και ποιο ανεβασμένο vcore από ότι χρειάζεται, στα 4300 είναι stable με 1.416 και το ανέβασα 1.452 και δεν έφτασε το vcore τους 60 με θερμοκρασία δωματίου 29

έχω ακομα παλιό case με σχεδόν ανύπαρκτο airflow εχει 3 fan NILOX και στα 2 fans εισαγωγής έχει φίλτρα XILENCE με λίγα λόγια η εισαγωγή αέρα είναι μηδαμινή, όλα είναι στριμωγμένα δεν υπάρχει καθόλου cable managment... όλα τα καλώδια χύμα

post-3821-1416077340,595_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=3821]Deus[/MENTION]

Ετρεξα και γω το τεστ του AIDA για περιπου 30 λεπτα και εδω ειναι τα αποτελεσματα, με θερμοκρασια δωματιου 27C. Η ψυκτρα παταει παρα πολυ καλα. Ο ανεμιστηρας της ανεβαζει στροφες μεχρι πανω απο 2000 το λεπτο, οπως φαινεται και απο τα screenshots. Και η παστα μου (Arctic MX-4, καινουργια) σωστα πιστευω εχει απλωθει.

Τελος παντων το ελεγχω και θα συνεχισω. Δυο πραγματα υποψιαζομαι:

1) Η ψυκτρα μου εχει αρχισει να τρωει τα ψωμια της!

2) Μπορει να επεσα σε αρκετα ζεστο κομματι επεξεργαστη!

Για το μεν πρωτο, δεν με πειραζει, άξια τοσα χρονια που κρατησε (δηλ. απο το 2011), και αλλωστε εχω βαλει ηδη στο ματι την καινουργια Noctua την 14αρα.

Για το δευτερο, δεν με πειραζει αν ο τυπακος ειναι HOT! Ελπιζω μονο να μην ειναι ελαττωματικος!!:angry::angry:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.