Jump to content



Αγορα καρτας γραφικων


Ioanna

Recommended Posts

  • Replies 117
  • Created
  • Last Reply

Παιδια, γεια σας και παλι!

Εχω σχεδον τελειωσει με το PC μου, εναν ανεμιστηρα περιμενω ακομη. Ειπα λοιπον να κανω ενα Torture test (stress test), default settings, με το Prime 95...

Γυρω στα 12-13 λεπτα το αφησα και ετρεξε. Προβλημα δεν παρουσιασε, απλα εγω το σταματησα επειδη με ανυσηχησαν οι θερμοκρασιες!! Μπορειτε να ριξετε μια ματια στα screenshots και να μου πειτε σας παρακαλω ΑΝ ειναι normal οι θερμοκρασιες αυτες ή αν εχω προβλημα? Να συμπληρωσω οτι δεν ετρεχε κανενα αλλο προγραμμα, ειχα κανει reboot πριν αρχισει το test και οτι τα Power Options μου στα Windows ειναι στο High Performance.

Αν ειναι προβληματικες οι θερμοκρασιες θα συζητησουμε περαιτερω για τους ανεμιστηρες που εχω στο κουτι μου, κλπ.

Ευχαριστω.

- IDLE

- PRIME95 Torture Test περιπου 13 λεπτα

Link to comment
Share on other sites

Φαινονται αρκετα υψηλες για AMD, νομιζω μεχρι 62 ειναι safe θερμοκρασια για τον 8350..

Μαλιστα... :(

Οταν λες 62C εννοεις core temperature ή την "συνολικη"? Πχ. στο HWiNFO64 εχει CPU 0 και CPU. Στο AIDA64 εχει CPU και CPU#1 / CORE #1 κλπ.

Ποια απο τις 2 ΔΕΝ πρεπει να ξεπερασει τους περιπου 60-62C?

Απαντησε μου και επανερχομαι.

Ευχαριστω πολυ! :)

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω την συνολικη εννοουν, δεν ξερω σιγουρα εμενα δεν μου εχει του καθε core ξεχωριστα στο hwmonitor.. :confused:

Μαλιστα, okay, καταλαβα.

Εσυ χρησιμοποιεις το HWMonitor. Το εχω και εγω αλλα τωρα, οπως ειδες, ετρεξα το AIDA64 Extreme Edition και το HWiNFO.

Ευχαριστω πολυ που ασχολησε με το θεμα μου, μακαρι και καποια άλλα ατομα που εχουν γραψει στο θεμα να ασχοληθουν! :)

Δωσε βαση τωρα...

Το κουτι μου ειναι το CoolerMaster Gladiator.

Απο ανεμιστηρες εχω:

- Εμπρος εναν (1) NOCTUA NF-S12A PWN 120mm. Ειναι τετραπινος, οι στροφες καθοριζονται απο την μητρικη, και εισαγει αερα.

- Στο πλαϊ εναν (1) NOCTUA NF-P12 120mm. Εισαγει αερα.

- Επανω, στην οροφη του κουτιου, εχω εναν (1) NOCTUA NF-S12A FLX 120mm. Εξαγει αερα.

- Πισω εχω εναν CoolerMaster 120mm. Εξαγει αερα. Ειναι ασθενικος. Θα αντικατασταθει με NOCTUA συντομα.

- Η CPU φοραει την ψυκτρα CoolerMaster Hyper 212 Plus, με εναν, δικο της, ανεμιστηρα και με την δικη της thermal paste.

Ερωτηση: μετα απο ολα τα παραπανω, και με αρκετα καλες idle θερμοκρασιες, δικαιολογουνται τοσο ανεβασμενες θερμοκρασιες στο Prime 95?!...?! :Ο :Ο

Τελος, διαθετω και ενα σωληναριο Arctic MX-4 παστας, την οποια κατα 99% θα περασω σημερα.

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα εχουν πιασει και ζεστες αλλα οι θερμοκρασιες που εβαλες ειναι αρκετα υψηλες, δηλαδη πανω απο 62 που εχουν(θεωρητικα) σαν max οι 8350..

Αν μπορεις βγαλε μια η και παραπανω φωτογραφιες το εσωτερικο του κουτιου να δουμε το configuration που εχεις. Μετα τσεκαρεις πανω απ'ολα αν εχει πατησει καλα η ψυκτρα, επισης την ποσοτητα και τη μεθοδο που εβαλες την παστα, αν εβαλες πολυ περισσοτερο μπορει να εχει αντιθετο αποτελεσμα. Για την ωρα βαλε pics αν μπορεις και βεβαιωσου οτι η ψυκτρα παταει σταθερα..

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα εχουν πιασει και ζεστες αλλα οι θερμοκρασιες που εβαλες ειναι αρκετα υψηλες, δηλαδη πανω απο 62 που εχουν(θεωρητικα) σαν max οι 8350..

Αν μπορεις βγαλε μια η και παραπανω φωτογραφιες το εσωτερικο του κουτιου να δουμε το configuration που εχεις. Μετα τσεκαρεις πανω απ'ολα αν εχει πατησει καλα η ψυκτρα, επισης την ποσοτητα και τη μεθοδο που εβαλες την παστα, αν εβαλες πολυ περισσοτερο μπορει να εχει αντιθετο αποτελεσμα. Για την ωρα βαλε pics αν μπορεις και βεβαιωσου οτι η ψυκτρα παταει σταθερα..

Η ψυκτρα παταει σταθερα, ειναι σιγουρο. Την βιδωσα πανω στον επεξεργαστη μεχρι οσο δεν επαιρνε αλλο το κατσαβιδι αλλα με χαλαρο σφιξιμο! Δηλαδη, ΔΕΝ εβαλα ολη μου τη δυναμη! Μετα την κουνησα και λιγο, την δοκιμασα δηλαδη, και παταει εντελως σταθερα! Παρεπιπτοντως, θελω να ρωτησω, με ποση δυναμη πρεπει να βιδωθει η ψυκτρα μου πανω στον επεξεργαστη?

Για να απλωσω την παστα ακολουθησα την μεθοδο της "τηλεκαρτας": απλωσα την παστα πανω στον πατο της ψυκτρας μου, και ΟΧΙ πανω στον επεξεργαστη, επειδη εμενα στον πατο η ψυκτρα εχει εσοχες και εβαλα και εκει μεσα. Απλωσα λοιπον ενα λεπτο στρωμα παστας πανω στην ψυκτρα και μετα την βιδωσα σφικτα, αλλα οχι με ολη μου τη δυναμη, πανω στον επεξεργαστη. Την ιδια μεθοδο ειχα ακολουθησει και με τον προηγουμενο επεξεργαστη μου, και την ιδια ψυκτρα, χωρις ΠΟΤΕ να αντιμετωπισω κανενα προβλημα! Αλλα βεβαια, δεν ετρεξα και ποτε πριν Prime 95...

Λοιπον...

Θα περασω τωρα την Arctic MX-4. Θα εφαρμοσω παλι την ιδια μεθοδο "τηλεκαρτας" αλλα τωρα θα βαλω και μια ΕΛΑΧΙΣΤΗ ποσοτητα παστας ΚΑΙ στην μεση του επεξεργαστη χωρις απλωμα! Θα απλωθει με το πατημα της ψυκτρας. Δηλαδη, θα καλυψω τον πατο της ψυκτρας με λεπτη στρωση παστας και θα μπει και μια ελαχιστη ποσοτητα και στην μεση του επεξεργαστη.

Αντε να δουμε!

υσ: εννοειται οτι αρχικα η ψυκτρα ειχε καθαριστει ΠΟΛΥ προσεκτικα, ενω ο FX-8350 ηταν καινουργιος. Εγω παντως πιστευω δυο πραγματα:

- ή οτι "παλιωσε" η παστα της CoolerMaster (την εχω απο το 2011)

- ή οτι επεσα σε...HOT κομματι, οποτε κομματια να γινει, δεν με νοιαζει διοτι over-clocking δεν προκειται να κανω ποτε μου!

Τα λεμε αργοτερα, ευχαριστω. Θα παρω αμα ειναι και καμια φωτο.

Link to comment
Share on other sites

Η μεθοδος απλωματος της ψυκτρας παιζει αναλογα το μοντελο νομιζω, δεν δοκιμαζεις να κανεις ενα "Χ" απλα χωρις να απλωσεις μονη σου?? Αυτο που εβαλες στην ψυκτρα και μετα στο επεξεργαστη δεν το καταλαβα ακριβως, παντως θελει λιγοτερη απ'οσο νομιζεις..

Η τοποθετηση καλη φαινεται οπως το λες, δεν θες να σπασεις και την mb απλα να παταει σταθερα.. Οι βιδες φανταζομαι δεν πανε αλλο ευκολα ε?

Link to comment
Share on other sites

Η μεθοδος απλωματος της ψυκτρας παιζει αναλογα το μοντελο νομιζω, δεν δοκιμαζεις να κανεις ενα "Χ" απλα χωρις να απλωσεις μονη σου?? Αυτο που εβαλες στην ψυκτρα και μετα στο επεξεργαστη δεν το καταλαβα ακριβως, παντως θελει λιγοτερη απ'οσο νομιζεις..

Η τοποθετηση καλη φαινεται οπως το λες, δεν θες να σπασεις και την mb απλα να παταει σταθερα.. Οι βιδες φανταζομαι δεν πανε αλλο ευκολα ε?

- Οι βιδες της ψυκτρας δεν πανε αλλο ευκολα, εκτος και αν βαλεις ΠΟΛΥ δυναμη που δεν το δοκιμασα. Συμπερασμα: η ψυκτρα παταει μια χαρα!

- Τωρα θα κανω το εξης (οπως ειπα): θα καλυψω τον πατο της ψυκτρας με ικανη ποσοτητα Arctic MX-4 αλλα αυτη τη φορα θα βαλω ελαχιστη ποσοτητα ΚΑΙ πανω στον επεξεργαστη! Φαντασου το ως εξης: ενα ρεβιθακι-ποσοτητα (περιπου) πανω στην ψυκτρα και απλωμα με τηλεκαρτα ΚΑΙ μια φακη-ποσοτητα πανω στον επεξεργαστη! :)

Παω τωρα για να προλαβω, τα λεμε αργοτερα. :)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ενταξει! :)

Νομιζω οτι εκανα σωστη δουλεια αυτη τη φορα! :)

Prime 95 Torture test, default settings, περιπου 20 λεπτα

Αργοτερα θα τρεξω και μια επιλογη που εχει το Torture test ειδικα για υπερθερμανση CPU και case ventilation.

Μαλλον οτι η Arctic MX-4 ειναι ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΗ ΠΑΣΤΑ!! Μου εριξε και τις idle θερμοκρασιες ενω επανερχεται και παρα πολυ γρηγορα στα normal επιπεδα θερμοκρασιων, μολις σταματησω το test!

Δυο λογια για το πως εφαρμοσα την Arctic MX-4...

- Ποσοτητα λιγο μικροτερη απο ρεβυθι στο κεντρο το επεξεργαστη.

- Εφαρμογη της ψυκτρας και στρεψη μια-δυο φορες ελαφρα, να απλωθει.

- Σηκωμα της ψυκτρας και εξεταση που και ποσο απλωθηκε με αυτη την κινηση.

- Συμπληρωμα παστας στις ακρες τις ψυκτρας οπου δεν εφτασε η παστα, και επαλειψη με τηλεκαρτα.

- Εφαρμογη ψυκτρας και στρεψη μια-δυο φορες.

- Βιδωμα και τελος!

Ετσι το εκανα αυτη τη φορα!! Μετα εξετασα τις ακρες του επεξεργαστη με φακο αλλα δεν ειδα να εχει τρεξει (ξεχειλισει) παστα.

Για εκεινους που δεν το ξερουν απλα να πω οτι με την Arctic MX-4 δεν πειραζει και ΑΝ τρεξει λιγο εξω διοτι ο κατασκευαστης την δινει ως Non-Electrical Conductive, Non-Capacitive, Non-Corrosive.

:)

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=13242]Ioanna[/MENTION] βαζεις ποσοτητα ιση με ρυζι πανω στον επεξεργαστη και τιποτα αλλο. Η παστα ειναι για να καλυψει τα μη ορατα κενα μεταξυ των επαφων. Σε διαφορετικη περιπτωση δρα σαν θερμομονωτικο :turn:

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=14120]narta[/MENTION] : ενταξει, ευχαριστω για την απαντηση! :)

Λοιπον παιδια εγω τελειωσα.

Ετρεξα και το Torture Test: In-place large FFTs (maximum heat, power consumption, some RAM tested). Θερμοκρασια δωματιου 23C, συνολικος χρονος πανω απο μιαμιση ωρα. Οι θερμοκρασιες μου φαινονται ικανοποιητικες αν λαβω υποψιν οτι ειμαι σχεδον χωρις πισω ανεμιστηρα... Εσας πως σας φαινονται?

Εμενα παντως δεν με πειραζουν. Διαβασα τις τελευταιες μερες διαφορα... Για το οτι οι FX-8350 ειναι "φουρνοι", για τα λαθος temp readings που δινουν κλπ κλπ. Προσωπικα, ΠΟΤΕ δεν προκειται να δουλεψω το τσιπ μου τοση ωρα στο 100% οποτε δεν με πειραζει. Και τοσα χρονια δεν θυμαμαι να ετρεξα ποτε Prime 95 και blue screen ή ασταθειες δεν εχω δει ποτε μου!

Αυτα λοιπον και ευχαριστω πολυ οσους συμμετειχαν στο θεμα μου και βοηθησαν! :)

Να ειστε ολοι καλα! :)

Link to comment
Share on other sites

Και εμενα φουρνος ειναι ο 8350 παντως δεν εισαι η μονη, ισως πεσαμε σε κακο κομματι γιατι βλεπω κατι αλλους με max 44 με χειροτερες ψυκτρες απο εμενα και εγω χτυπαω 52c.. :p

Βρηκα και ενα ωραιο video για το πως να απλωνεις την παστα, δειχνει απο πανω πως γινεται το spread.. [ame=http://www.youtube.com/watch?v=-hNgFNH7zhQ]How To Apply Thermal Paste - YouTube[/ame]

Θα σου ελεγα και εγω να μην ασχοληθεις αλλο μιας και τον επεξεργαστη στο 100% δεν παιζει να το δεις σε νορμαλ συνθηκες και φυσικα δεν θα πιασεις τετοια temps. Αυτο που μπορεις να κανεις ειναι να ανοιξεις το hwmonitor η οποιο αλλο εχεις και να το αφησεις ανοιχτο στο background κατα τη διαρκεια της ημερας και στο τελος να δεις το average και max temp, απλα για να δεις ποσο παει σε normal χρηση.. :)

Link to comment
Share on other sites

Και εμενα φουρνος ειναι ο 8350 παντως δεν εισαι η μονη, ισως πεσαμε σε κακο κομματι γιατι βλεπω κατι αλλους με max 44 με χειροτερες ψυκτρες απο εμενα και εγω χτυπαω 52c.. :p

Βρηκα και ενα ωραιο video για το πως να απλωνεις την παστα, δειχνει απο πανω πως γινεται το spread..

Θα σου ελεγα και εγω να μην ασχοληθεις αλλο μιας και τον επεξεργαστη στο 100% δεν παιζει να το δεις σε νορμαλ συνθηκες και φυσικα δεν θα πιασεις τετοια temps. Αυτο που μπορεις να κανεις ειναι να ανοιξεις το hwmonitor η οποιο αλλο εχεις και να το αφησεις ανοιχτο στο background κατα τη διαρκεια της ημερας και στο τελος να δεις το average και max temp, απλα για να δεις ποσο παει σε normal χρηση.. :)

Αγαπητε asdf1234, ευχαριστω πολυ :) Εσυ ιδιαιτερα μου ελυσες και το θεμα με το audio στην TV μου, οποτε αξιος, χε-χε! :)

Τωρα ενταξει, και στον 955 που ειχα, εγω την ειχα απλωσει την παστα, χωρις ποτε να αντιμετωπισω κανενα προβλημα αλλα βεβαια δεν ετρεχα και Prime 95 ολη μερα, lmao! Τελος παντων... Οπως ειπα, αρχικα ειχα στρωσει πανω στην ψυκτρα. Αυτη τη φορα το εκανα αλλιως. Δεν μπορει και τις δυο φορες να εγινε (τοσο) λαθος :)

Γι' αυτο λεω, no worries :)

Επισης, εμενα η ψυκτρα μου δεν ειναι "καθρεπτης" απο κατω ;)

By the way, αυτοι που χτυπανε 44αρες, τι τρεχουν? Prime? Ποση ωρα? Θερμοκρασια χωρου? Μηπως εχουν καμια υδροψυξη και βγαινουν και λενε "εχω την stock ψυκτρα"...?

Εμενα βασικα ενα πραγμα με ενδιαφερει και ας πιανει και 80C: με τους ανεμιστηρες + ψυκτρα + παστα που εχω, δηλαδη με τα "εργαλεια" που διαθετω, επρεπε να πιανω χαμηλοτερες θερμοκρασιες? Ή "τοσο" μπορουν αυτα?? Αυτο με νοιαζει εμενα: τα υπαρχοντα να τα χρησιμοποιω σωστα! Ο αλλος ας τον βαλει και σε igloo!:p

Και ναι βεβαια, θα εχω το HWiNFO64 ανοιχτο καποιες μερες να βλεπω. Minimized θα ειναι βεβαια, και μια ματια στο τελος της ημερας, διοτι πολυ-ασχοληθηκαμε ;)

ps: επισης, εχω μια απορια!! Πως γινεται ο επεξεργαστης να ανεβαινει μεχρι 65-66C και την ιδια στιγμη η μητρικη να ειναι γυρω στους 30C?! Ειναι λογικο αυτο?!

Link to comment
Share on other sites

Τιποτα.. :)

44αρες ακουω σε prime95 στο τεταρτο/30λεπτο πανω, με αεροψυκτρες λιγο καλυτερες απο την δικη σου και δεν ξερω τι να πιστεψω(εχω δει και τα temps τους στο hwmonitor) Εγω εχω την Antec Kuhler 620 αυτη τη στιγμη και χτυπαω 53c σε games οποτε κατι παιζει σιγουρα. Οσα review βλεπω απο ψυκτρες ειναι με intel οποτε δεν μπορω να βγαλω συμπερασμα. Anyway και εγω πολυ ασχοληθηκα ετσι και αλλιως safe temps εχω οποτε δεν με νοιαζει..

Αυτο που μπορεις να κανεις αν θες να μειωσεις λιγο τα temps ειναι να κλεισεις το turbo boost απο το bios γιατι δινει παραπανω ρευμα για 200mhz που δινει, θα τρεχει η cpu στα 4Ghz σταθερα αλλα θα εχεις καλυτερα temps.

Η μητρικη και εμενα στους 30c περιπου ειναι μονιμα..

Link to comment
Share on other sites

Τιποτα.. :)

44αρες ακουω σε prime95 στο τεταρτο/30λεπτο πανω, με αεροψυκτρες λιγο καλυτερες απο την δικη σου και δεν ξερω τι να πιστεψω(εχω δει και τα temps τους στο hwmonitor) Εγω εχω την Antec Kuhler 620 αυτη τη στιγμη και χτυπαω 53c σε games οποτε κατι παιζει σιγουρα. Οσα review βλεπω απο ψυκτρες ειναι με intel οποτε δεν μπορω να βγαλω συμπερασμα. Anyway και εγω πολυ ασχοληθηκα ετσι και αλλιως safe temps εχω οποτε δεν με νοιαζει..

Αυτο που μπορεις να κανεις αν θες να μειωσεις λιγο τα temps ειναι να κλεισεις το turbo boost απο το bios γιατι δινει παραπανω ρευμα για 200mhz που δινει, θα τρεχει η cpu στα 4Ghz σταθερα αλλα θα εχεις καλυτερα temps.

Η μητρικη και εμενα στους 30c περιπου ειναι μονιμα..

Γεια χαρα :)

Ενταξει, λες οτι ακους αλλα ειδες? Δηλαδη ειδες screenshots κλπ?

Εγω σημερα το πρωι μαζι με το PC ξεκινησα και το HWiNFO64, αφου του εκανα reset values. Η εικονα μεχρι τωρα φαινεται εδω. Παρεπιπτοντως, μπορεις να δεις τη συνολικη ωρα που τρεχει το προγραμμα αν κοιταξεις στο κατω μερος, κατω απο το Reset Values.

Αυτο που με λυπη παρατηρω, μετα απο 7 ωρες καθημερινης λειτουργιας του PC, ειναι οτι ανεβαζει τη θερμοκρασια, σε λογικα βεβαια επιπεδα, αλλα ΔΕΝ λεει να πεσει! Πραγμα που με κανει να σκεφτω οτι επειδη εχω ασθενικο πισω ανεμιστηρα -τον οποιο και περιμενω να τον αντικαταστησω συντομα- δεν εξαγεται απο το κουτι ο αερας οπως θα επρεπε, οποτε και με την παροδο της ωρας ανεβαινουν σιγα σιγα οι θερμοκρασιες... By the way, τωρα στο δωματιο εχω 24C ενω εξω εχει 25,5C. Επισης, λεγοντας "καθημερινη λειτουργια" εννοω λιγη μουσικουλα, browsing, Skype, chat, e-mails. Αυτα. Να υπενθυμισω οτι εχω High Performance στα Power Options των Windows 7 (αλλα εχω ορισει το F11 ως sleep πληκτρο και το κοιμιζω οταν απομακρυνομαι απο το PC)

Πιστευω οτι θα πρεπει να βελτιωθουν τα πραγματα οταν επιτελους ερθει και ο ανεμιστηρας που περιμένω για πισω! ΑΝ ΔΕΝ βελτιωθουν ουτε τοτε, θα ξαναπερασω την thermal paste. ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ βελτιωθουν ΟΥΤΕ και τοτε......

....θα δουμε τοτε! (μαλλον καμμια NOCTUA ψυκτρα επεξεργαστη θα δουμε ;) -- αλλωστε αυτα και να τα πληρωνεις δεν χανονται! ;) )

Παντως, εγω δεν εχω σιγουρευτει ακομη για το ΠΟΙΕΣ ειναι οι safe θερμοκρασιες του AMD FX-8350! Και οταν λεμε safe, μιλαμε για CORE temp ή για CPU temp? Τα προγραμματα αυτα, ολα αυτα, διαβαζουν τον FX-8350 σωστα?? Εμενα πχ. εχθες το AIDA64 μου εδειχνε CPU temp την ενδειξη "Temperature 3" του HWiNFO, η οποια θεωρειται αυθαιρετη!...

Παντως μια φορα θα κανω το εξης: την ωρα που θα δειχνουν ολα αυτα τα προγραμματα τις 60αρες και τις...70αρες τους, θα ακουμπησω την ψυκτρα μου να δω, θα ...καω??? Εμ, 70C μου λες προγραμματακι μου!!

Θα καω λοιπον?? Ή δε ξερεις τι σου γινεται, προγραμματακι μου?...? ;)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.