Jump to content



AMD STEAMROLLER ! Νεότερα ,φήμες, αρχιτεκτονική, επιδόσεις.


Recommended Posts

Ναι. Και αυτό που λέω είναι το εξής.

Τις διαφορές μεταξύ i7 4770K και i7 4960X τις ξέρουμε (με αναγωγή του ποσοστού από την προηγούμενη γενιά που είναι λογική νομίζω).

Επίσης ξέρουμε, όπως σωστά είπες, και πώς επιτυγχάνεται αυτή η διαφορά. Πυρήνες, cache κτλ. κτλ.

Άρα? Η εδώ πρόκειται για μαγικά ή η amd σκοπεύει να δώσει ένα τσιπ σαν τον i7 4960X απλά υποχρονισμένο στα 250-300 ευρώ. Πολύ αισιόδοξο δεν είναι αυτό το τελευταίο όταν μετά βίας η σημερινή γενιά ματσάρει (όχι παντού) τους "απλούς" ivy? Όταν λέω απλούς αναφέρομαι στους 1155.

Μακάρι να είναι έτσι, ξαναλέω. Θα πάρω κι εγώ, θα είναι καταπληκτικό αλλά δεν το βλέπω.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 494
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Μακάρι να κάνει κάτι η AMD μπας και δούμε ανταγωνισμό και πέσουν οι τιμές αλλά να βγούνε και καινούριες τεχνολογίες..

Με την Intel έχουμε τώρα 2600Κ - 3770Κ - 4770Κ σε όλη αυτήν την σειρά 10% παραπάνω σε επιδώσεις (Δεν είναι σωστά πράγματα αυτά..) Λέγανε Haswell και Haswell αλλά παπαρίες τσιπάκια είναι και αυτά..

Σε αναγκάζει να ξυλωθείς ένα 600-800 σε Mobo CPU - PSU για ένα τικ παραπάνω.. όταν θα βγούνε θα δούμε και για Games άμα αξίζουν που για μένα είναι το βασικότερο..

Link to comment
Share on other sites

Καλά θα δείξει ! Με τις διαφορές που φαίνονται όντως μπορεί να έχει κόψει κάτι από το μικρό chip πέρα από την συχνότητα.

Αν κάποιος δίνει μεγαλύτερες επιδόσεις με την ίδια κατανάλωση σε σχεση με την παλαιά σειρά επεξεργαστών του , λέγεται πως καλυτερεύει την κατανάλωση.

Δεν περιμένω θαύματα σε αυτό τον τομέα σε σχέση με την Intel όταν είναι στα 28 vs 22nm.

Αυτό που μετράει εν`τέλη είναι η τιμή, ούτε οι καθαρές επιδόσεις ούτε οι καταναλώσεις από μόνες τους.

Θα δούμε.

Link to comment
Share on other sites

Με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνω [MENTION=7477]adpanos[/MENTION].

Προσωπικά αναφέρθηκα στην κατανάλωση μόνο σε δύο περιπτώσεις:

Αναφορικά με την νεφελώδη έννοια της προόδου (δεν σημαίνει ότι η κρατούσα λογική

είναι και απόλυτα σωστή βέβαια) και αναφορικά με την επαγγελματική χρήση.

Κατά τα άλλα κάτι πρέπει να κάνω για να αυξήσω την κατανάλωση στο δικό μου το pc

γιατι το psu δουλεύει fanless και μόνο όταν θυμάται (=ζεσταίνεται) δίνει γκάζια..

Πολλά γκάζια όμως. Μια 7950 ακόμα λογικά θα με σώσει :)

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να κάνει κάτι η AMD μπας και δούμε ανταγωνισμό και πέσουν οι τιμές αλλά να βγούνε και καινούριες τεχνολογίες..

Με την Intel έχουμε τώρα 2600Κ - 3770Κ - 4770Κ σε όλη αυτήν την σειρά 10% παραπάνω σε επιδώσεις (Δεν είναι σωστά πράγματα αυτά..) Λέγανε Haswell και Haswell αλλά παπαρίες τσιπάκια είναι και αυτά..

Σε αναγκάζει να ξυλωθείς ένα 600-800 σε Mobo CPU - PSU για ένα τικ παραπάνω.. όταν θα βγούνε θα δούμε και για Games άμα αξίζουν που για μένα είναι το βασικότερο..

σπανια συμφωνούμε κυριάκο :p είδες που στα έλεγα κάτι παρόμοιο για amd...δεν έχει τραγικές διαφορες σε απλά πράγματα, μονο σε πολύ υψηλές ανάλυσης.. βαριά προγράμματα σου μου του :dirol::dirol::dirol:

Link to comment
Share on other sites

Τραγικές διαφορές σε απλά πράγματα στην σημερινή εποχή δεν έχει καν ένας celeron ivy με τον i7 του χιλιάρικου. Αλλού είναι οι διαφορές, λέγε με ssd.

Πάντα βέβαια θα υπάρχει το καλύτερο, το πιο vfm κτλ κτλ

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=29541]AstraLgr[/MENTION] Δεν σε κατάλαβα..

Άμα εννοείς ότι γενικά πάνω κάτω είναι τα ίδια, όχι δεν είναι..!

Υπάρχει μεγάλη διαφορά, αλλά αυτό που παίζει ρόλο είναι τι θέλει ο καθένας..

Αμα το πάμε από AMD vs Intel άστο είναι η μέρα με την νύχτα στα CPU ξέρεις ποια είναι τα καλύτερα.. αυτήν την στιγμή

Τώρα από AMD σε AMD νταξ ούτε έδωσε τίποτα.. από 1090Τ σε FX πήγε άπατα και έκανε και τα Vishera, από το 2010 η AMD δεν έχει κάνει τίποτα στο CPU κομμάτι..

Σε APU ναι έχει κάνει ΠΑΠΑΔΕΣ..

Αλλά η Intel στο CPU ανεβάζει τον πύχη κάθε φορά!

Και θα δω ακριβώς τι χάνω τι κερδίζω τώρα που θα πάω σε 4770Κ..

Link to comment
Share on other sites

Αλλά η Intel στο CPU ανεβάζει τον πύχη κάθε φορά!

Και θα δω ακριβώς τι χάνω τι κερδίζω τώρα που θα πάω σε 4770Κ..

Στα άλλα αν και σε γενικές γραμμές συμφωνώ, διακρίνω και μια υπερβολή.

Σ αυτό τώρα, ποιός πήχης ανέβηκε από 2600K -> 3770K -> 4770K?

Τικ-τοκ κάνει η αγελάδα μας όταν την αρμέγουν. :)

Link to comment
Share on other sites

Τρελές διαφορές μην ψάχνεις. Υπάρχουν games όμως όπου ακόμα και σε 1080p υπάρχει αρκετή διαφορά, και δεν μιλάμε για skyrim. Χιλιοειπωμένα αυτά.

Ξεφεύγουμε όμως από το θέμα που είναι οι steamroller, ό,τι έγινε με τους piledriver, έγινε.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=23268]Trexx[/MENTION] σε 3 πράγματα έχει ανεβάσει τον πύχη..

σε

IGPU

Kατανάλωση

Performance

Και για Performance δες το συνολικά μην το ξεχωρίζεις σε ετικέτες.

Καποιος που μετράει και το δευτερόλεπτο ναι θα την κάνει την αλλαγή..

Καποιος που μετράει την ΔΕΗ ναι θα την κάνει την αλλαγή και θα πάρει και χαμηλώτερο σε Watt PSU..

Και κάποιο που τον θέλει καθαρά για επαγγελματικούς λόγους θα γλυτώσει GPU και θα μέινει με IGPU..

Αλλα στα Games [MENTION=23268]Trexx[/MENTION] και [MENTION=29541]AstraLgr[/MENTION]

Το είχα πει γενικά ότι δεν είχα 2600Κ και πήγα σε 3770Κ

είχα 8120 και πήγα σε 3770Κ και ναι υπήρχε τρομερή διαφορά από εδω μέχρι την Πατρα!

σε ότι θες..

Τα βιντεο εκεί που τα έκανα Render σε 10 λεπτα σε 6 λεπτά με 3770Κ

εκεί που έβλεπα στο Metro 100 FPS, 198 FPS με τον 3770Κ και ίδια GPU..

Στα Benches διπλάσιες διαφορές.. πήγαινε 1η σελιδα στον 3770Κ και δες διαφορές..

το μόνο ήταν οι θερμοκρασίες που σου κάθετε στο μάτι..

Και πραγματικά αξιζε και το κάθε ευρώ που έδωσα σε όλο το κομμάτι

Εεεε και τώρα θα δούμε τι θα λεει και 4770Κ..

Να βγούνε Review για Games θέλω..

αλλά άμα το πας αναδρομικά

οτι επειδώσεις είχε ο 2600Κ τόσο τις % πάνω είχες με τον 3770Κ και το ίδιο της % πάνω στον 4770Κ αν θυμάμαι καλά είναι ενα 10-15% καλύτερες επειδώσεις από κομμάτι σε κομμάτι..

Link to comment
Share on other sites

@Trexx σε 3 πράγματα έχει ανεβάσει τον πύχη..

σε

IGPU συμφωνώ αλλά μου είναι αδιάφορο προσωπικά. Και πάλι είναι πίσω από τα apu βέβαια

Kατανάλωση μαζί σου αλλά οι haswell θα έχουν μεγαλύτερο tdp από τους ivy

Performance είπα και πριν. 10% δεν είναι και αμάν αμάν.

Καποιος που μετράει και το δευτερόλεπτο ναι θα την κάνει την αλλαγή.. οκ, αυτό παντα γίνεται.

Καποιος που μετράει την ΔΕΗ ναι θα την κάνει την αλλαγή και θα πάρει και χαμηλώτερο σε Watt PSU..

πιο πολύ θα του κοστίσουν οι αλλαγές από το να μείνει σε sandy ή ivy. Ούτε σε 15 χρόνια δεν θα μειωθεί ο

λογιαριασμός.

Και κάποιο που τον θέλει καθαρά για επαγγελματικούς λόγους θα γλυτώσει GPU και θα μέινει με IGPU.. οκ με αυτό

Αλλα στα Games @Trexx και @AstraLgr

Το είχα πει γενικά ότι δεν είχα 2600Κ και πήγα σε 3770Κ

είχα 8120 και πήγα σε 3770Κ και ναι υπήρχε τρομερή διαφορά από εδω μέχρι την Πατρα!

σε ότι θες.. Ε ναι ρε συ, τι συγκρίνεις τώρα. Μπουρούχες ήταν οι μπουλντοζερ, με τους βισέρα βελτιώθηκαν τα

πράγματα. Ούτε κοντά στον i5 sandy δεν είναι ο bulldozer.

οτι επειδώσεις είχε ο 2600Κ τόσο τις % πάνω είχες με τον 3770Κ και το ίδιο της % πάνω στον 4770Κ αν θυμάμαι καλά είναι ενα 10-15% καλύτερες επειδώσεις από κομμάτι σε κομμάτι..

Link to comment
Share on other sites

Αναβάθμιση κάθε δεύτερη γενιά είναι σωστό και αν και τις περισσότερες φορές σε διαφορετικά μειωμένα nm. ! Ειδικά αν μιλάμε για ίδια τεχνολογία και ωρίμανσή της δεν παίζουν τρελές διαφορές.

Μόνο έτσι βλέπεις διαφορές.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως από το παραπάνω βλέπω και κάτι άλλο που δεν είχα προσέξει !

Η AMD άρχισε να μιλάει για 6-CORE APU... με steamroller cores = KAVERI ?

AMD_Kaveri_689.jpg

AMD Kaveri APU Processor will feature 4-6 Steamroller cores, Sea Islands GPU and Northbridge supporting DDR3, DDR3L and GDDR5 memory.
AMD_hsa_evolution.jpg

amd%20kaveri%20hsa.jpg

Ενδιαφέρον ! Με μια IGP μέσα του τύπου 7850 και καταναλώσεις του στιλ 5800Κ+ θα ήταν ταμάμ ...

Έγινε επεξεργασία από adpanos
Link to comment
Share on other sites

εκεί που έβλεπα στο Metro 100 FPS, 198 FPS με τον 3770Κ και ίδια GPU.. to max

κυριάκο ο i5 με τον i7 τι διαφορα έχει στα games?

με intel εάν παίζεις με 3 monitor εννοείτε θα δεις διαφορα, σε solo monitor είναι ίδιο πράμα έχω δει έχω παίξει σε i7 δεν έχει τρελες διαφορες σε games .. δεν συγκρίνω η7 με 8350 απλός λέω με 180 όταν πήρα τι cpu παίζει όλα τα games πολύ καλά, ίδια δουλειά κάνει k ο i5.

λεφτά δίνετε η πολύ χρηστες εδώ για performance γιατί κολλάτε στον 3770 έχει και αλλα πιο μεγάλα μοντέλα η intel :) ψωνίστε άφοβα τα fps δεν εχει ταβανι :p

Link to comment
Share on other sites

Ο i5 δεν κάνει την ίδια δουλειά με τον 8350, λάθος κάνεις. Ξαναλέω, λυμένα είναι αυτά, δεν είναι κάτι περίεργο ή προς εξέταση. Αν τα games ήταν η πρώτη σου προτεραιότητα δεν έκανες την καλύτερη δυνατή επιλογή. Την επομένη φορά, έτσι κι αλλιώς με το μάτι δύσκολα καταλαβαίνεις και σε αυτό συμφωνώ.

Άσχετα με το θέμα όλα τα παραπάνω και δεν καταλαβαίνω γιατί ξεψαχνίζουμε ξανά τα αυτονόητα.

Link to comment
Share on other sites

βρε δεν αντιλεω είχα ίδιο mobo k έπαιρνε τον 8350 μια χαρά είμαι καλυμμένος μια χαρα αναβαθμιση εκανα..αυτό θέλω να πω ότι με λίγα λεφτά παίζεις μια χαρά τα games σου ανετότατα. τώρα ότι θέλετε πείτε μου :) ότι έχω δει λέω. δεν μπορώ να πω ψέματα. ότι έχουν δει τα ματια μου.

και πάλι το ξαναλέω δεν είμαι fun boy amd. intel πολύ μπροστά

Link to comment
Share on other sites

κυριακο απάντησες

Εεεε και τώρα θα δούμε τι θα λεει και 4770Κ..

Να βγούνε Review για Games θέλω.

ότι και να είναι μερικά fps δεν κάνουν τον παίχτη δεν σε μαθαίνει battlefield η counter strike .

πολύ ξεχνάνε την ουσία και ποζεριαζουν..

στην ουσία αρκετή που ασχολούνται με gaming περνούν ένα μέτριο προς high and μηχάνημα.

όση θέλουν νούμερα περνούν όταν βγει κάτι καλλητερο λόγο +10% πιο fast και πάει λέγοντας,,

αυτή δεν ρίχνουν τους άλλους χρηστες όμως για να νιώσουν κάτι που δεν είναι.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.