Jump to content



AMD STEAMROLLER ! Νεότερα ,φήμες, αρχιτεκτονική, επιδόσεις.


Recommended Posts

παντου τα ιδια... ρε δεν βαριομαστε καθολου??? (βαζω και μένα μεσα), επειδη κουραστηκα δεν θα απαντησω κανονικα, θα πω μοναχα το εξης... Όσο και να χτυπιέστε ρε Intelακηδες τον FX μου δεν σας τον πουλαω, να πατε να παρετε δικο σας :rofl::rofl::rofl:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 494
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ότι να'ναι.

Οι FX είναι μια χαρά CPUs έξω από benches κτλ. Αν παίζεις games μια χαρά τα πηγαίνουν, προσοχή δεν λέω πως είναι το top αλλά δεν χρειάζεται να είναι για να έχεις 60 fps σε 1080p που είναι και η mainstream ανάλυση. Από εκεί και μετά αν κάνεις και κάνα βαρύ multitasking (πχ. κάτι καμμένοι με 2 games ανοιχτά) θα τρέχουν νερό.

Το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι πως τα πιο πολλά resources τους πηγαίνουν άπατο γιατί σχεδόν κανένα game δεν έχει αρκετά threads. Εφ'όσον -τώρα με τις κονσόλες- τα games αποκτήσουν αρκετά threads, ναι θα υπάρξει κάποια βελτίωση στις επιδόσεις των FX. Λογικό δεν είναι;

Στο θέμα του socket και του μέλλοντος...δηλαδή κάτσε, με το ίδιο socket είμαστε πόσα χρόνια, είχε support και για Phenom και μέχρι στιγμής για 2 FX chips, ακόμα σας ενοχλεί;

Άσε που αν με τον Kaveri αρχίσει το HSA όπως λένε τότε λογικό είναι να γυρίσει πια το παιχνίδι στις APUs παρά σε chips τύπου FX.

Να πω και ότι οι προλαλήσαντες είναι κάποιοι νέοι χρήστες που δεν τα ξέρουν...δεν είναι. Τα ξέρουν όλα όσα έγραψα. Να πω πάλι και ότι για όλο αυτό κρέμονται από κάποια πραγματικά νέα και όχι κάποια φήμη, να πω οκ.

Δεν πηγαίνουμε για κανένα μπάνιο καλύτερα;

Link to comment
Share on other sites

:wassat::wassat::wassat:

φανταζομαι 7 αυγουστου , μαζι με FX δικαιολογεισαι εν μερη..

Έχω και μερικά intel pc, μάλλον είμαι αδικαιολόγητος... πάντως ΚοΜΜ οτι και να γράψεις σαν τον Τrexx κανείς το πετάει το λάδι στην φωτιά για πλάκα αλλά έχω αρχίσει να τον συμπαθώ γιατί το φορουμ είναι και μένει ζωντανό :)

Link to comment
Share on other sites

και οι 2 πλατφορμες ειναι μια χαρα, απλα η διαφορα σε θερμοκρασιες και ρευματα ειναι μεγαλη και οχι αμελητεα. απο κει και περα ο καθενας αγοραζει οτι θελει.

p.s.το πρωτο ποστ μου ηταν λιγο φειλ οπως το γραψα, ξεχασα να γραψω οτι περα απ τον αυγουστο εχεις και τον fx να σε ψηνει :hehe::p

Link to comment
Share on other sites

και οι 2 πλατφορμες ειναι μια χαρα, απλα η διαφορα σε θερμοκρασιες και ρευματα ειναι μεγαλη και οχι αμελητεα. απο κει και περα ο καθενας αγοραζει οτι θελει.

p.s.το πρωτο ποστ μου ηταν λιγο φειλ οπως το γραψα, ξεχασα να γραψω οτι περα απ τον αυγουστο εχεις και τον fx να σε ψηνει :hehe::p

Tο κατάλαβα ρε σι τι εννοείς :D όλα καλά :) Πάντωςδεν έχεις άδικο ότι είναι ζεστή cpu, είναι και οταν την είχα μαζί με μια gtx480 είδα το psu μου να γονατίζει και να κλείνει, δεν είναι το καλύτερο Psu αλλά ούτε κακό ένα tt 750 πάντως πρώτη φορά μου έκλεισε, ποτέ δεν είχα παράπονο αλλά το crysis 3 με την cpu στα 4622mhz και την 480gtx με gpu στα 850 τα κατάφεραν, τώρα με μια 670 δεν έχω κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Έχω και μερικά intel pc, μάλλον είμαι αδικαιολόγητος... πάντως ΚοΜΜ οτι και να γράψεις σαν τον Τrexx κανείς το πετάει το λάδι στην φωτιά για πλάκα αλλά έχω αρχίσει να τον συμπαθώ γιατί το φορουμ είναι και μένει ζωντανό :)

Σ ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια και ανταποδίδω. Προσωπικά δεν θεωρώ ότι πετάω κανένα λάδι στη φωτιά πάντως,

Αυτονόητα πράγματα επισημαίνω που δυστυχώς για πολλούς σε αυτόν το μικρόκοσμο δεν είναι.

Link to comment
Share on other sites

Κατι παραπανω απο μια χαρα τα καταφερνουν οι FX.....

FX 8350 Extreme Multitasking CPU 100% usage (Read the description) - YouTube

Μην βάζεις κάτι τέτοια .....

Μα είπαμε ... οι FX 8ΧΧΧ ούτε I3 δεν πιάνουν .... :giveup: και δεν αξιοποιούνται στην πραγματική ζωή .... και όταν μένουν ανεκμετάλλευτοι (2 -πυρήνες σε φορτίο) καταναλώνουν λες και τρέχουν prime .... Πάρε celeron ή pentium έχει υψηλότερο IPC ...:tw:

Είναι η γνώμη που είχε κάποιος εκφράσει πριν λίγους μήνες και που ποστάρει σε αυτό το post ...

Αλλά πολύ θα ήθελα να μάθω πως με τόσο ζήλο ασχολείται με κάτι που πιστεύει πως είναι αποτυχία ...

Από εκεί και πέρα, μένει να δούμε αν η φήμη είναι πραγματική !

Θυμάμαι πως στα πλάνα της AMD αρχικά (πριν εμφανιστούν οι D/ozer) ήταν να κάτσει στα 32nm με SOI HKMG για 2 γενιές , να παρουσιάσει APU μόνο στα 28nm BULK και να περάσει τα CPU σε SOI 20nm αμέσως μετά !

Αργότερα είπαν πως θα πάνε και τα CPU στα 28nm bulk .

Να θυμίσω πως σε ότι αφορά τα CPU η AMD χρησιμοποιεί μόνο SOI από το 2003 ή 4 ... και είναι μια διαδικασία ακριβότερη από την bulk αλλά με καλύτερο τελικό προιόν.

300px-Smart_Cut_SOI_Wafer_Manufacturing_Schema.svg.png

Τώρα η φήμη έχει να κάνει με το ότι στο τελευταίο roadmap της amd δεν φαίνονται FX ... Μένει να δούμε αν ανανεωθεί το roadmap και αν αυτά είναι φήμες ή πραγματικότητα .

Πάντως για όσους ζητωκραυγάζουν , θα περιμένω να τους δω να ζητωκραυγάζουν και στο ταμείο που θα πληρώνουν τον 5670K στα 400€ και τον 5770Κ στα 600€ αν όλα αυτά είναι αληθινά ... Εκεί να δεις κάτι κραυγές χαράς ....:cool: για όλους μας .....

Για εμένα η κίνηση της AMD θα άξιζε αν πήγαινε σε πολυπύρηνα με γραφικά υψηλών επιδόσεων.

Έγινε επεξεργασία από adpanos
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα δεν είναι αυτοί, αυτοί "τα θελαν και τα παθαν" που λέει ο λόγος. Εμείς οι υπόλοιποι που ξέραμε τι αγοράζαμε, τι χρωστάμε να πληρώσουμε τον επόμενο mainstream i7 500 ευρώ;

Αυτό είναι το πλήγμα στην υπόθεση και η intel θα τρίβει τα χέρια της δυστυχώς.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως για όσους ζητωκραυγάζουν , θα περιμένω να τους δω να ζητωκραυγάζουν και στο ταμείο που θα πληρώνουν τον 5670K στα 400€ και τον 5770Κ στα 600€ αν όλα αυτά είναι αληθινά ... Εκεί να δεις κάτι κραυγές χαράς ....:cool: για όλους μας .....

Αγορίνα μου τι να τα κάνουμε τα Intel cpu αφου θα εχουμε τα super απο την AMD :p στη μιση τιμη!

Τους amdακιδες δεν τους πιανεις πουθενά τελικά.

Είναι σαν τους λοβοτομημενους αριστερούς.

Στρώστε το κώλο σας να φτιάξετε κανένα cpu της προκοπής και αφήστε τα slides και τα powerpoint, κουράσατε!

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

ρε sebastian προσπαθώ να είμαι όσο αντικειμενικός μπορώ εάν πουλήσω το 8350 και πάρο 3770k θα δω διαφορα στα games που το pc μου μονο για games το έχω.

εκτος εαν εχεις 2πλες καρτες γραφικων η μεγαλες αναλησεις εκει πιστευω αξιζει να παρεις intel..

τώρα μερικοί που περνουν i7 με 660ti ειναι λιγο fail περνεις εναν amd + 1 nvidia 770 με τι διαφορα fx εναντι i7

ψήνομαι για intel αλά όταν πάρω δεν θα κανό σαν μερικούς intelakiδεs εδώ.. θα πω τα υπέρ και τα κατά

Έγινε επεξεργασία από AstraLgr
Link to comment
Share on other sites

τώρα μερικοί που περνουν i7 με 660ti ειναι λιγο fail περνεις εναν amd + 1 nvidia 770 με τι διαφορα fx εναντι i7

Και βέβαια είναι fail, γιατί μπορούν να πάρουν i5 και 770 :) Για κάποιο λόγο στο μυαλό σου ο 8350 είναι

ανταγωνιστικό προϊόν με τον i7, αλλά στην πραγματικότητα ανταγωνίζεται με τον i5 και overall χάνει μάλιστα.

Kατά τα άλλα είναι εμφανές ότι ψήνεσαι να αλλάξεις επεξεργαστή, αφού αυτός που έχεις θα αρχίσει να μυρίζει

κάρβουνο :rip: σε λίγο όπως του συμπεριφέρεσαι. Έλα, πες, επίτηδες το κάνεις, έτσι; :pleasantry::T:

Φιλικά εννοείται, δεν νομίζω να παρεξηγιέσαι.

Link to comment
Share on other sites

Trexx τελικα εισαι [ame=http://www.youtube.com/watch?v=OU6yTLjUQE0]Είστε πολύ ωραίος τύπος κύριέ μου... - YouTube[/ame]

φυσικά και δεν παρεξηγούμε τόσα και τόσα ακούω αλλα με λίγους σύμφωνο

Link to comment
Share on other sites

Mαζί με μητρική θα έρχεται αυτό; Τι αντικαθιστά ακριβώς, τα zacate?

Ναι το αντί-ΑΤΟΜ είναι που αντικαθιστά τους ZACATE E-350. E-450.

Κομπλέ με μητρική είναι.

ASRock_Kabini-600W.jpg

computex_2013_kabini_socvel_szerelt_alaplap_az_ecs_kinalataban_1.jpg

Kabini%20ASUS%201.jpg

Sapphire_IPC-FT3GS_Kabini-Computex_02.jpg

Έγινε επεξεργασία από adpanos
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.