Jump to content



AMD STEAMROLLER ! Νεότερα ,φήμες, αρχιτεκτονική, επιδόσεις.


Recommended Posts

εχω κατι ψυκτρες απο p4 θα ειναι οτι πρέπει τρύπημα πάσα με κολαούζο και έτοιμος :hehe:

Εμένα με μεγαλύτερο ανεμιστήρα slim δεν θα με χαλούσε πάντως ....

Αυτό που βλέπω είναι ένα αρκετά δυνατότερο chip σε σχέση με τα ZACATE . Ενδιαφέρον... αν και η τιμή του είναι στα ίδια επίπεδα .

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 494
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Αγορίνα μου τι να τα κάνουμε τα Intel cpu αφου θα εχουμε τα super απο την AMD :p στη μιση τιμη!

Τους amdακιδες δεν τους πιανεις πουθενά τελικά.

Είναι σαν τους λοβοτομημενους αριστερούς.

Στρώστε το κώλο σας να φτιάξετε κανένα cpu της προκοπής και αφήστε τα slides και τα powerpoint, κουράσατε!

φιλε sebastian, κι εσυ απο την πλευρα σου δεν τα βλεπεις καλυτερα τα πραματα (no offence)..!!

δεν ειναι μονο θεμα επιδοσεων, το να αγορασεις AMD CPU. ειναι και θεμα VFM.

εγω, προσωπικα, συμφωνω απολυτως οτι και σε single thread αποδοσεις αλλα και σε μεγαλα μπατζετ, η λογικη λεει ΙΝΤΕL.

αλλα, βρε φιλε, πες μου εσυ, εντελως αντικειμενικα ομως....., με €250 στη τσεπη, για επεξεργαστη και μητρικη, τι καλυτερο μπορεις να παρεις απο 8320 + 990Χ..?

Link to comment
Share on other sites

φιλε sebastian, κι εσυ απο την πλευρα σου δεν τα βλεπεις καλυτερα τα πραματα (no offence)..!!

δεν ειναι μονο θεμα επιδοσεων, το να αγορασεις AMD CPU. ειναι και θεμα VFM.

εγω, προσωπικα, συμφωνω απολυτως οτι και σε single thread αποδοσεις αλλα και σε μεγαλα μπατζετ, η λογικη λεει ΙΝΤΕL.

αλλα, βρε φιλε, πες μου εσυ, εντελως αντικειμενικα ομως....., με €250 στη τσεπη, για επεξεργαστη και μητρικη, τι καλυτερο μπορεις να παρεις απο 8320 + 990Χ..?[/QUOTE]

250e +ψυχτρα γιατι με την μαμα δεν πας πουθενα!:hang3:

Link to comment
Share on other sites

φιλε sebastian, κι εσυ απο την πλευρα σου δεν τα βλεπεις καλυτερα τα πραματα (no offence)..!!

δεν ειναι μονο θεμα επιδοσεων, το να αγορασεις AMD CPU. ειναι και θεμα VFM.

εγω, προσωπικα, συμφωνω απολυτως οτι και σε single thread αποδοσεις αλλα και σε μεγαλα μπατζετ, η λογικη λεει ΙΝΤΕL.

αλλα, βρε φιλε, πες μου εσυ, εντελως αντικειμενικα ομως....., με €250 στη τσεπη, για επεξεργαστη και μητρικη, τι καλυτερο μπορεις να παρεις απο 8320 + 990Χ..?[/QUOTE]

250e +ψυχτρα γιατι με την μαμα δεν πας πουθενα!:hang3:

φιλε kyr.. ακομα και την ψυκτρα να βαλεις στο μπατζετ, δεν αλλαζει κατι.

η ουσια παραμενει ιδια...!! παλι ειναι VFM..!!

Link to comment
Share on other sites

δεν εχεισ κανενα θεμα απο αποψη θερμοκρασιασ με την εργοστασιακη ψυκτρα,τισ amd στισ στοκ συχνοτητα του επεξεργαστη.. οπιοσ και να ειναι αυτοσ !

απλα το καλοκαιρι, εχεισ θορυβο, διοτι μπορει να πιασει και 6000rpm αν δεν εχεισ κλιματιστικο ... με λιγα λογια βεβουζελα!

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει νόημα αγοράς z87 με non k i5 πες καλύτερα h87 .. ;-) ούτως ή άλλως σε αυτά τα χρήματα για z87 περιορίζεσαι σε cf/sli και τα oc potentials δεν θα τα εκμεταλλευτεις με απλό non k

Sent from my GNeX4

Έγινε επεξεργασία από sobi
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει νόημα αγοράς z87 με non k i5 πες καλύτερα h87 .. ;-) ούτως ή άλλως σε αυτά τα χρήματα για z87 περιορίζεσαι σε cf/sli και τα oc potentials δεν θα τα εκμεταλλευτεις με απλό non k

Sent from my GNeX4

για το sli λεω για z87 η h87 δεν εχω δει αν υποστιριζει στην περιπτωση της h87 εισαι μεσα στο budget

το θεμα ειναι οτι κοντα στα 300e και πανω πας σε ι5!

Link to comment
Share on other sites

χμμμ...... σε αυτη την περιπτωση πλησιαζεις το budget ενος ι5 με z87

ουτε καν μπορεις να πλησιασεις....!!

και ο λογος ειναι απλος! εγω εβαλα ενα CHIPSET μητρικης που ειναι πολυ κοντα στο κορυφαιο 990FX. και βρισκεις μητρικες πληρως εξοπλισμενες, που δεν τους λειπει τιποτα!

επισης μην ξεχνας, υπαρχει και το 970 chipset που στην ουσια ειναι το ιδιο με κομμενα lanes για Xfire και κατι μικροδιαφορες!! και κατεβαινει το μπατζετ, αρκετα κατω απο τα 250..!! ετσι εχεις το περιθωριο να βαλεις και μια καλη ψυκτρα!!!

Έγινε επεξεργασία από cabdik
Link to comment
Share on other sites

Παίδες σωστά όλα αυτά που λέτε αλλά με 450€ στήνεις ένα πάρα πολύ δυνατό σύστημα (fx 8350 - crosshair v formula z - evo212) που μπορεί να κάνει τα πάντα και εαν θές του τραβάς ανετότατα και ενα over στα 4,5 και είσαι κούκλος.

Εάν κάποιος αρχίζει να ψάχνει bench και άλλες μετρήσεις τότε τα σκάει σε εναν i7 3960k με την αντίστοιχη mobo και είσαι όλη την ημέρα επάνω στο pc να ψάχνεις να βρείς πόσο παραπάνω μπορείς να φτάσεις.

Φιλικά.;)

Link to comment
Share on other sites

Παίδες σωστά όλα αυτά που λέτε αλλά με 450€ στήνεις ένα πάρα πολύ δυνατό σύστημα (fx 8350 - crosshair v formula z - evo212) που μπορεί να κάνει τα πάντα και εαν θές του τραβάς ανετότατα και ενα over στα 4,5 και είσαι κούκλος.

Εάν κάποιος αρχίζει να ψάχνει bench και άλλες μετρήσεις τότε τα σκάει σε εναν i7 3960k με την αντίστοιχη mobo και είσαι όλη την ημέρα επάνω στο pc να ψάχνεις να βρείς πόσο παραπάνω μπορείς να φτάσεις.

Φιλικά.;)

οπου θες πας 450 σιγα να μην βαλω 8350 :hehe:

νταξει γουστα ειναι αυτα!!!

παιδες δεν το συνεχιζω αλλο τα εχου πει πολλες φορες αυτα περι ορεξεως......!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

οπου θες πας 450 σιγα να μην βαλω 8350 :hehe:

νταξει γουστα ειναι αυτα!!!

παιδες δεν το συνεχιζω αλλο τα εχου πει πολλες φορες αυτα περι ορεξεως......!!!!!!

Εαν βάλεις τον 4770κ (310€) και την αντίστοιχη mob asus maximus vi extreme (370€) συν την evo (30€) εχουμε φτάσει αισίως στα 710€ !!!!

Άλλο 450€ και άλλο 710€.

Αυτό που θέλω να πώ είναι οτι το vfm είναι αρκετά υψηλό στους fx μέχρι στιγμής.

Κάνεις την δουλειά και σου και σου μένουν 260€ για να προσθέσεις ότι άλλο θέλεις μέσα στο rig σου.

Link to comment
Share on other sites

GIGABYTE Announces A88X Series Motherboards

GIGABYTE Announces A88X Series Motherboards

130816_01.jpg

G1_SNIPER_A88X.jpg

GIGABYTE A88X motherboards feature a number of features and technologies and also include the first AMD G1-Killer gaming motherboard, the G1.Sniper A88X which includes GIGABYTE AMP-Up Audio, a range of advanced audio technologies that are designed to give audio enthusiasts and PC gamers more control over their motherboard audio than ever before. GIGABYTE A88X series motherboards also offer unique GIGABYTE features, including UEFI DualBIOS™, Digital Power delivery, as well Triple Display support.

Ready for Kaveri on AMD Socket FM2+

GIGABYTE A88X series motherboards feature the new FM2+ APU socket, and are designed to get the most from forthcoming Kaveri AMD APUs, while preserving compatibility for current AMD FM2 APUs. FM2+ AMD APUs offer native support for 8 GT/s PCI Express gen 3.0 as well as DX11.1 support integrating the high performance 'Steamroller' core. AMD socket FM2+ APUs also offer native support for 4K resolution displays on HDMI and DisplayPort.

Φαίνονται αρκετά καλές και πολλά υποσχόμενες .... Ελπίζω το ίδιο υποσχόμενοι να είναι και οι KAVERI...

Έγινε επεξεργασία από adpanos
Link to comment
Share on other sites

νομίζω πως η up4 θα παραμείνει ναυαρχίδα, άρα η sniper έρχεται στην δεύτερη θέση με διαφορετικό κοινό πάντα. Η τιμή των 120-150 ευρώ μου μοιάζει μια χαρά όταν με τόσα χρήματα δεν παίρνεις αντίστοιχα χαρακτηριστικά στην Intel πλατφόρμα.

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως ανάλογα τις επιδόσεις των επεξεργαστών για τις οποίες προορίζονται (απόδοση και τιμή σχετίζονται εδώ) φτιάχνονται και οι μητρικές .

Συμπερασματικά για να βγάζουν τέτοιες μητρικές κάτι καλό σχετικά θα έρχεται .

Τουλάχιστον έτσι το κόβω ...

Δεν μπορεί να σου ζητούν 200€ για μητρική όταν το max που μπορείς να βάλεις είναι έναν επεξεργαστή με πρώτη τιμή 120€ ...

Θα ήθελα πολύ να δω αν έχουν 10-φασική τροφοδοσία πάντως για να προσδιορίσω και που πάνε τα APUs

Έγινε επεξεργασία από adpanos
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.