Jump to content



AMD STEAMROLLER ! Νεότερα ,φήμες, αρχιτεκτονική, επιδόσεις.


Recommended Posts

Ολο το concept με τον centurion ειναι σαν τον TWKR πριν 3-4 χρονια.

αν οντως βγει θα βγει καθαρα γιατι δεν εχουν τι να κανουν στην amd και εκατσαν βρηκαν 500 τσιπακια καλυτερα απο τον μεσο ορο και αυτο ειναι ολο. Ισως αν ειναι high leakage κλπ να κλοκαρουν καλυτερα σε xtreme καταστασεις αλλα who cares.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 494
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

εγώ ακόμα απορώ δλδ τι σας πειράζουν τα 220 tdp αν αντέχουν οι μητρικές και τα chip's

εγώ δεν βρίσκω καμία ιδιαίτερη ανάγκη για λιγότερη κατανάλωση, ας καίει και τα τριπλά απο τους ιντελ αμα τους πιάσουν και κάνουν και κανα 100ρικο λιγότερα okey:cool:

Link to comment
Share on other sites

Θα αντεξουν οι μητρικες?αυτο ειναι το θεμα?

Επισης,το να καινε τα τριπλα...τον λογαριασμο της ΔΕΗ τον πληρωνουν οι γονεις σου?ρωταω,δεν ξερω.γιατι αρχιζει και ανεβαινει πλεον... :p

Link to comment
Share on other sites

η crosshair v formula και η Z μπορει *μετρημενα* να σηκωσει τουλαχιστον 45Α.

45Α*12V=ΠΟΛΛΑ WATT.

δεν θα φτασει σε σημειο να τραβηξει το cpu πανω απο 500W σε νορμαλ συνθηκες ουτε κατα προσεγγιση. ~τοσα τραβουσα με τον 8150 στα ~7300 τρεχοντας cinebench με 2Vcore.

Link to comment
Share on other sites

εγώ ακόμα απορώ δλδ τι σας πειράζουν τα 220 tdp αν αντέχουν οι μητρικές και τα chip's

εγώ δεν βρίσκω καμία ιδιαίτερη ανάγκη για λιγότερη κατανάλωση, ας καίει και τα τριπλά απο τους ιντελ αμα τους πιάσουν και κάνουν και κανα 100ρικο λιγότερα okey:cool:

Υπάρχει κάποιος λόγος ρε συ που και οι δύο εταιρίες ανα γενιά μειώνουν την κατανάλωση

και την έχουν μεσα στους στόχους τους. Αν δεν τους ένοιαζε, μπορεί να είχαμε τέρατα

αλλά μετά θα έπρεπε να κλείσεις το aircondition πριν ανοίξεις το pc για να μην πέσει η ασφάλεια...

Κυβερνήσεις, εταιρίες παραγωγής-εκμετάλλευσης ενέργειας, διεθνή αποθέματα, ΜΚΟ, όλα

παίζουν το ρόλο τους στο θεμα της κατανάλωσης. Δεν κάνουν ότι γουστάρουν οι εταιρίες cpu.

Link to comment
Share on other sites

λογικα το κανει για λογους marketing και ενδεχομενως για overclockers.

Οσον αφορα το πρωτο, ελπιζει οτι στα 5ghz θα ξεπερναει τον 4770k σε stock οποτε σε αρκετα συγκριτικα θα βγαινει πρωτος και στους ασχετους (που δε θα σκεφτουν οτι εχει 200mhz OC headroom πχ ενω ο 4770 μπορει ευκολα να παρει αλλα 600) θα δημιουργησει μια ψευδη εικονα οτι η AMD "επεστρεψε".

Οσον αφορα το δευτερο, ναι μεν το 95% οσων εχουν AMD το εχουν επιλεξει επειδη ειναι αξιολογοι επεξεργαστες στα λεφτα τους (και ενδεχομενως του αρεσει και που μπορουν με την ιδια μητρικη να μεινουθν για χρονια) αλλα υπαρχει και ενα 5% που ειναι "ορκισμενοι" και θα παρουν τον νεο απλα και μονο για να πανε ~200mhz παραπανω max OC απο τον 8350 τους. Χαζο μεν...αλλα οταν θες σων και καλα να εχεις AMD...

Εγω νομιζω με ενα μικρο price drop στις ηδη καλες τιμες των 8320/50 θα κερδιζε πολυ περισσοτερο κοσμο μεχρι τους Steamroller...(και κατι τετοιο ειχε ακουστει, για να δουμε...)

Link to comment
Share on other sites

Εγω νομιζω με ενα μικρο price drop στις ηδη καλες τιμες των 8320/50 θα κερδιζε πολυ περισσοτερο κοσμο μεχρι τους Steamroller...(και κατι τετοιο ειχε ακουστει, για να δουμε...)

Λογική ανάλυση μου φαίνεται αν και δεν νομίζω να πετύχει κάτι από αυτά. Το τελευταίο που λες είναι επίσης

σημαντικό αλλά η μείωση των τιμών δεν λειτουργεί παντού και πάντα θετικά, μερικές φορές είναι δίκοπο μαχαίρι.

Πχ θα υποθέσει ο καταναλωτής "για να έχουν τόσο χαμηλή τιμή, πολύ χαμηλότερη από την αντίπαλη εταιρία,

μάλλον μούφα θα είναι, δεν εξηγείται αλλιώς".

Με την πολύ χαμηλή τιμή δλδ υποτιμάς το ίδιο σου το προϊόν και αν σκεφτείς και το hype γύρω από την intel και τα προϊόντα της,

δεν την παίρνει την amd να ρίξει κι άλλο το "κύρος" της στην αγορά για μερικές πωλήσεις. Δύσκολα τα πράγματα γενικά αλλά νομίζω ότι η amd θα σώσει την παρτίδα με τους apu.

Η εξαγορά της ati ήταν απόφαση σταθμός πόυ δεν άρχισε ακόμα να δείχνει όλο της το βάρος και τις προοπτικές.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι να μπορέσει η AMD να ανταγωνιστεί σοβαρά την Intel και σε θέμα επιδόσεων και σε θέμα τιμών γιατί αλλιώς θα συνεχίζει να μοσχοπουλάει χρυσάφι η Intel τους πυρήνες.

Ήδη η νέα γενιά μετά τους Haswell (Broadwell) πήρε αναβολή για το 2015 αντί για το 2014 που ήταν ο αρχικός προγραμματισμός.

HSW-Roadmap.jpg

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος λόγος ρε συ που και οι δύο εταιρίες ανα γενιά μειώνουν την κατανάλωση

και την έχουν μεσα στους στόχους τους. Αν δεν τους ένοιαζε, μπορεί να είχαμε τέρατα

αλλά μετά θα έπρεπε να κλείσεις το aircondition πριν ανοίξεις το pc για να μην πέσει η ασφάλεια...

Κυβερνήσεις, εταιρίες παραγωγής-εκμετάλλευσης ενέργειας, διεθνή αποθέματα, ΜΚΟ, όλα

παίζουν το ρόλο τους στο θεμα της κατανάλωσης. Δεν κάνουν ότι γουστάρουν οι εταιρίες cpu.

Εμένα δεν με πολυ πείθουν όλα αυτά, όλοι οι αναφερθέντες κέρδος έχουν απο τις αυξημένες ανάγκες για ενέργεα δεν βλέπω ούτε το πετρελαιο ούτε το αέριο να πάει προς τα κάτω μεριά και οι ΜΚΟ περισσότερη προβολή λόγο διαμαρτυριών κερδίζουν ασε τα διεθνή αποθέματα να τα χαίρεται η τουρκία:rant: γιατι εμείς δεν...

πέμε οτι η ιντελ εχει πατενταρει τα παντα καλήτερα και η amd τα θέλει ολα έτοιμα:TD: να το δεκτώ

@Thanos1972 εδώ στα πιο βόρεια έχει πυρηνικά:magic:. Οσο για το ποιος το πληρώνει έχω εναν:mamba: να κάνει ποδήλατο στο μπαλκόνι για παραγωγή ρεύματος και δεν αγοράζω ρευμα.

Link to comment
Share on other sites

Ηλίου φαεινότερο ρε παιδιά. Γιατί αυτό θέλει η mainstream αγορά. Λιγότερο ρεύμα, λιγότερη θερμότητα, μικρότερα form factors. Τι πατέντες κτλ.

Η mainstream αγορά δεν κοιτάει το ρεύμα, ενδιαφέρεται για την απόδοση όπως την παρουσιάζει το marketing και τα παπαγαλάκια "site", για όλα αυτά που έγραψες ενδιαφερόμαστε εμείς εδώ που είμαστε διαφορετικό μέρος της αγοράς και σχετικά μικρό, δεν θα τα ψάξει ένα κορίτσι 15 χρονών που θέλει Pc η μια μικρομεσαία εταιρία που είναι το μεγάλο μέρος της αγοράς. Eκεί πάσχει η amd στο μαρκετινγκ, αν βάλεις εναν 4670k και έναν 8320 που η διαφορά τιμής είναι ~70Ε, ο 8320 έχει περίπου το 65% της τιμής του 4670Κ και οι επιδόσεις του 4670Κ δεν είναι και αξιοζήλευτες οι διαφορές είναι μικρές σίγουρα ο 8320 στο σύνολο το εφαρμογών δεν πιάνει μόνο το 65% της απόδοσης του 4670. Η intel έκανε την διαφορά με τα sandy bridge τώρα δεν λέει τπτ εδώ και 2,5 χρόνια έχουμε πάνω κάτω την ίδια ισχύ. Είναι τίμια η αγορά amd cpu αξίζει τα λεφτά του και σε αντίθεση με την ιντελ η amd απο bulldozer σε piledriver είχε clock to clock +10% .

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=89]SkaL-[/MENTION]

Μάρκετινγκ είναι να σου λέει ο υπάλληλος του Πλαισίου(προφανώς χωρίς δική του πρωτοβουλία) να πάρεις ίντελ για χαμηλότερη κατανάλωση. Μου'χει συμβεί όταν πήγα με γνωστό σε κατάστημα για να στήσουμε low end pc.

Τώρα μια ερώτηση. Έχει καταλάβει κανείς πόση βελτίωση σε single threaded θα προσφέρουν οι steamroller. 15% single και 30% στο σύνολο; Ή 30% και στα δύο;

Link to comment
Share on other sites

@SkaL-

Μάρκετινγκ είναι να σου λέει ο υπάλληλος του Πλαισίου(προφανώς χωρίς δική του πρωτοβουλία) να πάρεις ίντελ για χαμηλότερη κατανάλωση. Μου'χει συμβεί όταν πήγα με γνωστό σε κατάστημα για να στήσουμε low end pc.

Τώρα μια ερώτηση. Έχει καταλάβει κανείς πόση βελτίωση σε single threaded θα προσφέρουν οι steamroller. 15% single και 30% στο σύνολο; Ή 30% και στα δύο;

15% σε single thread clock to clock με piledriver ! Θα έχει όμως και αρκετά υψηλότερα ρολόγια, οπότε θα πιάσει το 20% .

Σε multithread θα είναι περισσότερο (30%) περίπου λόγο της αλλαγής δομής του front-end του CMT .

Πολλές βελτιώσεις θα φέρουν αύξηση επιδόσεων σε συγκεκριμένες εφαρμογές . (Δες αλλαγές στην FPU)

Link to comment
Share on other sites

Πολλές βελτιώσεις θα φέρουν αύξηση επιδόσεων σε συγκεκριμένες εφαρμογές . (Δες αλλαγές στην FPU)

Έτσι εξηγείται δηλαδή το >1,51 σκορ σε σινεμπέντς, που λέγεται ότι θα βγάζει;

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=89]SkaL-[/MENTION]

Τώρα μια ερώτηση. Έχει καταλάβει κανείς πόση βελτίωση σε single threaded θα προσφέρουν οι steamroller. 15% single και 30% στο σύνολο; Ή 30% και στα δύο;

και 40% αυξηση σε single να εχουνε, την "γρια" την sandy (toz:p) δεν την φτανουνε δυστηχως

1350948339W82hNIgGd3_5_3.png

HARDOCP - Gaming Benchmarks - AMD FX-8350 Piledriver Processor - IPC and Overclocking

δεν βγαινουν τα νουμερα, μιλαμε για αρχες 2014 κιολας :(

Link to comment
Share on other sites

Το μονο σιγουρο ειναι οτι η Intel εχει καβατζα τεχνολογια, εδω ειναι ηδη στα 14 μικρα και ισως και παρακατω τεχνολογικα.

Πιστευω οτι η AMD γνωριζει οτι εχει μεινει πισω στο per core performance και γι αυτο κοιταζει να βελτιωσει το multicore efficiency της εναντι της intel.Η 2η εχει δειξει δειγματα οτι τα πολυπυρηνα συστηματα 6+cores δε προκειται ποτε να τα κανει mainstream απο πλευρας τιμης(500+€ pricepoint)

Για μενα μονη ελπιδα της AMD ειναι με τις νεες κονσολες και την αρχιτεκτονικη τους (οντως οι πιο απαιτητικες εφαρμογες που ειναι τα παιχνιδια) να πανε προς multicore multithread προσανατολισμους.Εκει ειναι το μεγαλο στοιχημα της AMD.

Η Ιntel παλι θα ειναι παραπανω σε επιδοσεις διοτι θα εχει πολυπηρυνες λυσεις απλα η διαφορα τιμης θα ειναι εξωφρενικη οποτε οι gamers θα στραφουν σε προσιτα amd πολυπυρηνα συστηματα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.