Jump to content



.:: Core i7-3770K / i5-3570K 4GHz LinX Low Voltage Challenge ::.


billpeppas

Recommended Posts

Με αφορμή κάτι πειραματάκια που έκανα στήνοντας ένα PC φίλου σήμερα και τις ερωτήσεις, σχόλια και το post του p55 σε άλλο thread, είπα να κάνω το παραπάνω threadάκι.

Τι σκοπό έχει το παραπάνω thread ?

Περιέργεια, και φάση να δούμε με πόσο λίγη τάση μπορεί να λειτουργήσει αρκετά σταθερά με air ή watercooling ( άντε ή και με extreme cooling αν γουστάρετε ), πιο συγκεκριμένα να τρέξει τουλάχιστον 10 loops LinX AVX με memory usage 8GB+ στα 4GHz ένας 3770K ή 3570K.

Αν έχετε Core i5-3570K ή Core i7-3770K με μνήμη τουλάχιστον 8GB στο PC σας, μπορείτε να συμμετάσχετε.

Δεν χρειάζεται τίποτα πέραν από Windows 7 x64 με Service Pack 1 περασμένο, και την παρακάτω έκδοση του LinX ( http://www.benchzone.com/Downloads/Stability_Testing/LinX-AVX_v0.6.4_Setup.exe )

Βάζετε τον επεξεργαστή στα 4GHz ( 40x100MHz BCLK ) και τρέχετε το LinX με ρυθμίσεις Memory to use ( 8000MB και άνω ) και προσπαθείτε να βγάλετε τα 10 loops με την χαμηλότερη δυνατή τάση ( Vcore = CPU Voltage ).

Στο 2o post θα κάνω ένα πινακάκι που θα μπαίνουνε όσοι συμμετέχουνε.

Προφανώς απαιτείται screenshot με το LinX και CPU-z ανοιχτά δίχως errors, κλπ.

Μπορεί να cheatάρει κανείς με photoshop, αλλά we give no f*ck αν είναι κανείς τόσο μίζερος για να κάνει κάτι τέτοιο σε ένα ανούσιο και άνευ δώρων thread, just let him be happy if that makes him happy.

Link to comment
Share on other sites

Core i7-3770K database

32GB RAM

16GB RAM

8GB RAM

[MENTION=324]billpeppas[/MENTION] - 1.016V - Asus Maximus V Gene - System Info link - Screenshot link

6GB RAM

4GB RAM

[MENTION=324]billpeppas[/MENTION] - 1.008V - Asus Maximus V Gene - System Info link - Screenshot link

Core i7-3570K database

32GB RAM

16GB RAM

8GB RAM

6GB RAM

[MENTION=1891]Τζώρτζης[/MENTION] 1.104V - Gigabyte GA-Z77X-UD3H - System Info link - Screenshot link

4GB RAM

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή να ξανατρέξω Linx;

Όποτε μπορέσεις, αν μπορέσεις, και αν γουστάρεις φυσικά, είμαι περίεργος να δω με πόσο χαμηλή τάση θα βγάλεις LinX @ 4GHz με 8GB ram used @ LinX.

( προφανώς θα το κάνεις σε clean boot δίχως να τρέχεις τίποτα άλλο ώστε να χρησιμοποιήσει όλη την μνήμη σου πατώντας το κουμπί "All" δεξιά από το Memory (MiB) στο κέντρο του LinX.

Link to comment
Share on other sites

Οκ, γιατί τώρα άκουγα μουσική, έπαιζα πασιέντζα και ανέβαζα το βίντεο μιας φίλης στο wetransfer και το linx μου έβγαζε διαθέσιμη ram 5 Giga και κάτι ψιλά.

Αύριο έρχομαι.

Link to comment
Share on other sites

Οκ, γιατί τώρα άκουγα μουσική, έπαιζα πασιέντζα και ανέβαζα το βίντεο μιας φίλης στο wetransfer και το linx μου έβγαζε διαθέσιμη ram 5 Giga και κάτι ψιλά.

Αύριο έρχομαι.

Take your time.

Δεν χρειάζεται να βγείς εκτός προγράμματος.

Οποιαδήποτε μέρα μπορέσεις, δεν υπάρχει λόγος βιασύνης ;)

Link to comment
Share on other sites

Να ρίξω τώρα τα αποτελέσματα του i7-3770K του φίλου μου που του έστησα εχθές το PC.

Intel Core i7-3770K ( batch 3236B777 )

Asus Maximus V Gene

Noctua NH-D14 & later... F1EE pot with ice

Μιας και είχα όλη μέρα, είπα να κάνω μια δοκιμούλα ωραία.

Δοκίμασα τον επεξεργαστή στα 4GHz με την μικρότερη τάση που έβγαζε 5 loops LinX AVX με 16GB RAM με την κανονική του ψύκτρα ( load temps περί τα 65C +/-3C ) και έπειτα με κανονικό πάγο από το ψυγείο ( load temps γύρω στους 25-35C ) για να δείξω αν και κατά πόσο το κρύο βοηθάει να παίξει ο επεξεργαστής στην ίδια συχνότητα με λιγότερη τάση.

air_4ghz_linxtjupi.png

& ice cold...

ice_4ghzlinxu3u8f.png

Δεν τα βάζω στο πινακάκι γιατί δεν έκανα 10 loops όπως είπα εδώ λόγο χρόνου.

Link to comment
Share on other sites

Για να μαζεψουμε καμμια πληροφορια παραπανω..βαλτε και τι ψυξη χρησιμοποιειτε.

(καλο θα ηταν και μητρικη...βεβαια.)

Και batch θα ήταν καλό να υπάρχει.

Είπα να μην ζητάω πολλά γιατί οι περισσότεροι βαριούνται να τα γράφουνε :p

Link to comment
Share on other sites

Βουαλά και το δικό μου.

i7-3770K ( batch 3237B789 )

Μητρική: Z77X-D3H

Noctua NH-D14

Κουτί: PC-A70 (Fans 4 Nexus 120mm BASIC, 2 intake 2 out)

Θερμοκρασία δωματίου 27°

Δεν έχω πειράξει την τάση, μόνο τον πολλαπλασιαστή.

Γιατρέ μου να την κατεβάσω;

1_zps40e71602.png

Link to comment
Share on other sites

Βουαλά και το δικό μου.

i7-3770K ( batch 3237B789 )

Μητρική: Z77X-D3H

Noctua NH-D14

Κουτί: PC-A70 (Fans 4 Nexus 120mm BASIC, 2 intake 2 out)

Θερμοκρασία δωματίου 27°

Δεν έχω πειράξει την τάση, μόνο τον πολλαπλασιαστή.

Γιατρέ μου να την κατεβάσω;

1_zps40e71602.png

Αρχικά κατέβασε και εγκατέστησε το LinX από το link που δίνω, γιατί δεν λειτουργούνε οι AVX extensions στο δικό σου και έτσι δεν stressάρεις πλήρως τον επεξεργαστή σου ( δες διαφορά στα Gflops ).

Link to comment
Share on other sites

Ας παίξω και με μερικούς από τους επεξεργαστές μου που έχω και κάθονται τόσο καιρό δίχως άζωτο :(

3770K Lucky draw #1

Batch: 3243B060

Asus Maximus V Gene

ThermalRight Ultra-120 Extreme lapped & modded pressure + 120mm antec fan

4GB DDR3-1600 8-8-8-24 RAM

room temp 24C

4gbram-1005vk6z9q.png

---------------------------------------------------------------------------------------

Same CPU ( 3770K Lucky draw #1 )

Batch: 3243B060

Asus Maximus V Gene

ThermalRight Ultra-120 Extreme lapped & modded pressure + 120mm antec fan

16GB DDR3-1600 10-10-10-24 RAM [ 8GB usage ]

room temp 24C

8gbram-1010vjeuch.png

Link to comment
Share on other sites

Τρέχω με τον ίδιο CPU και με 32GB RAM... unstable από τα μισά του 2ου loop ακόμα και με 1.015V, τώρα πήγα στα 1.02V και σίγουρα πάλι unstable θα βγεί και πριν το τέλος του 2ου loop.

Με 32GB RAM και τόσο μεγάλο problem size το stress φαίνεται να ανεβαίνει πάρα πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.