Jump to content



Game of Thrones - Spoilers μέχρι τρέχον επεισόδιο


Recommended Posts

  • Replies 1,2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ρε μλκ Σόλωνα, διάβασε τα ρημάδια 1-2, ειδικά το 2ο απέχει ΠΟΛΥ *αρκετά* έστω απο την σειρά.

Θα πάρεις καλή ιδέα τι και πως πάει το 3ο, και στο royal mess του 4ου/5ου.

Ποιός άνθρωπος (εκτός απο σένα :p ) ξεκινά current πενταλογία (soon και καλά επταλογία) βιβλίων απο το 3ο?!?!

Οταν γινει και σενα η δουλεια σου να διαβαζεις... κατσε μετα να αναρωτηθεις "γιατι μου εφυγε η ορεξη να διαβαζω και στον ελευθερο χρονο?" Αντι να πεις "μπραβο το παιδι που η τελευταια φορα που διαβασε κατι "εξωσχολικο" ηταν οταν ειχε καει η Abit NF7 και περιμενε RMA και την επομενη μερα επαθε διαστρεμα και εκατσε 5 μερες καναπε, ανευ υπολζζζζιστη" καθεσαι και βγαζεις χολη. Κακεντρεχη, μικροτσου@#$νε

Link to comment
Share on other sites

5 + 1 παιδιά, άρα 5 + 1 λύκοι.

Έχουμε και λέμε:

Robb - Grey Wind, τον έχει πάντα μαζί του αλλά όταν κατασκηνώνουν τον κλείνει σε κλουβί για να μην φοβούνται τα άλογα και οι στρατιώτες.

Έχει άμεσα μια σημαντική σκηνή, θα τον δείξει στο επόμενο επεισόδιο 100%, κόβω το κεφάλι μου...

^^ Όσοι δεν έχουν διαβάσει τα βιβλία να μην το ανοίξουν.

Sansa - Lady, με απόφαση του King Robert επειδή τον ζάλισε η Cersei, θανατώθηκε. Την ποινή την εκτέλεσε ο Eddard για να μην πάρει τη γούνα η Cersei. Όλα τα παραπάνω επειδή ο Joffrey προσπάθησε να χτυπήσει την Arya και του επιτέθηκε η Nymeria.

Arya - Nymeria, την έδιωξε η Arya μετά τα παραπάνω γεγονότα για να μην την σκοτώσουν. Αυτό έλαβε χώρα στην περιοχή του Trident, κοντά εκεί που είναι οι Twin Towers (που θα γίνει τώρα ο γάμος) και στο σπίτι της μητέρας της. Κανονικά θα πρέπει να την δούμε και αυτή στα επόμενα επεισόδια.

Bran - Summer, πάντα κάπου σε περιοχή γύρω από τον Bran, τα βράδια κυνηγάει, κάτι που βλέπουμε συχνά από πρώτο πρόσωπο μέσα από τα "όνειρα" του αφεντικού του.

Rickon - Shaggydog, από την αρχή τον είχαν δεμένο γιατί ο μικρός λόγω ηλικίας δεν μπορούσε να τον εκπαιδεύσει και είναι αρκετά άγριος, κυνηγάει μερικές φορές μαζί με τον Summer αλλά μετά χάνετε από τα "όνειρα" του Bran.

Jon - Ghost, ο τελευταίος της γέννας, μικρότερος σε σχέση με τ' αδέρφια του, αλμπίνος και δεν βγάζει ποτέ άχνα. Στο πλευρό του Jon αρχικά, όταν πέρασε βόρεια του τοίχους ξεκίνησε να απομακρύνετε για να βρει φαγητό, πάντα σε περιοχές κοντά στο αφεντικό του όμως. Θα τον έχει αρκετά στο μέλλον, επειδή έχει μπόλικα spoiler δεν γράφω κάτι παραπάνω.

Παρατηρήσεις:

Δεν είναι λύκοι αλλά Direwolf. Γίνονται σαν μεγάλα πόνυ, τα μεγάλα αρσενικά μπορεί να τα καβαλήσει άνθρωπος. Συχνά όταν βλέπει λύκους ο Bran στον ύπνο του τα αναφέρει ως little grey cousins.

Τους δίχνει σπάνια γιατί εξ αιτίας του μεγέθους τους πρέπει να γίνουν με εφέ, που είναι ακριβά. Είναι σαν τους δράκους, τους έχει πάντα κοντά ή Daenerys αλλά δεν τους βλέπουμε τόσο συχνά στην σειρά

Link to comment
Share on other sites

Ο άλλος σκότωσε το διαόλι και άφησε κάτω τη λεπίδα φεύγοντας. Εεεε γύρνα πίσω ρεεε, θα τη χρειαστείς!

Απάντηση για το συγκεκριμένο από το βιβλίο: (Ανοίξτε, δεν είναι κανά τρελό spoiler :p)

Δεν έχω διαβάσει ακόμα το βιβλίο αλλά φίλος μου είπε ότι μάλλον είναι σκηνοθετικό ατόπημα και τον παρουσιάζει καθυστερημένο που παρατάει πίσω κάτι τόσο σημαντικό. Μου είπε λοιπόν ο φίλος ότι στο βιβλίο λέει ότι αυτό το πράμα είναι φτιαγμένο από δρακόγυαλο το οποίο είναι πολύ εύθραυστο υλικό και αφού το μπήξει στο zombie, τη στιγμή που σπάει το zombie σπάει και η λόγχη οπότε στην ουσία δεν το παρατάει απλά καταστρέφεται. Τώρα γιατί δεν το έδειξαν έτσι δεν ξέρω...

Link to comment
Share on other sites

Για αυτό λέω ότι έχουν κάνει χάλια την μεταφορά σε αυτή τη season. Το μαχαίρι το παράτησε και στο βιβλίο αλλά για άλλο λόγο, δεν σπάει.

Το χρησιμοποιεί πρώτη φορά όταν στην πορεία που κάνουν οι επιζώντες απο το Fist of the First Men προς το σπίτι του Craster. Ένας White Walker επιτέθηκε και σκότωσε αυτόν που κουβαλούσε τον Tarly στην πλάτη του (Small Paul), ο νεκρός πέφτοντας πλακώνει το δαίμονα και τότε βρίσκει ευκαιρία ο Sam, τον καρφώνει με το dragonglass και αυτός πεθαίνει αμέσως.

Στη σκηνή που παίχτηκε στο τελευταίο επεισόδιο κανονικά τον κυνηγάνε αρκετά Wights, εκεί ο Sam βλέπει τον Small Paul που πλέον έχει μετατραπεί και αυτός και τον καρφώνει με το μαχαίρι. Σε αντίθεση με το απλό ατσάλι που δεν τους κάνει τίποτα αυτό διαπέρασε το δέρμα του όμως δεν πέθανε με την απλή επαφή όπως συνέβη στον άλλο, για να γλυτώσει αρπάζει ένα ξύλο από την φωτιά, καίει τον παλιό του φίλο και το βάζει στα πόδια γιατί τον κυνηγάνε αρκετοί ακόμα.

Οι παραπάνω σκηνές είναι σημαντικές και έπρεπε να παιχτούν όπως είχαν γραφτεί στο βιβλίο γιατί με αυτή την διαφορά "ευαισθησίας" στο dragonglass βγάζουμε για πρώτη φορά ένα συμπέρασμα, υπάρχουν δυο τύποι Others, οι White Walkers και τα Wights. Οι πρώτοι είναι δαίμονες για τους οποίους δεν ξέρουμε σχεδόν τίποτα πάνω στο πως δημιουργήθηκαν, πολλαπλασιάστηκαν κ.λπ. (υποθέτω ένα στοιχείο είναι τα αγόρια του Craster χωρίς όμως να έχει γραφτεί ακόμα κάτι στα βιβλία), ενώ τα Wights είναι νεκροί άνθρωποι και ζώα που μετατράπηκαν. Στη σειρά επειδή γνώριζα τη λεπτομέρεια αυτή τα ξεχώριζα απο την αρχή, αρτιμελές = White Walker, σώμα σε κακή κατάσταση = Wight και μία ακόμα διαφορά είναι αυτό που φάνηκε πριν, μόνο οι "γνήσιοι" δαίμονες πεθαίνουν άμεσα στην επαφή με το dragonglass.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ περιμένω να γίνει η κορύφωση της σεζόν.

Τότε θα κάνω μπάνιο στα δάκρυά σας και θα χορεύω με τις κραυγές σας

:sarcastic:

Θεωρία συνωμοσίας. Ανοίγετε με δική σας ευθύνη. Δεν έχει Spoilers.

Roose Change: The Lannister Honeypot - YouTube

Σχεδόν μας λες τι θα γίνει.. Και δεν θέλω να γίνει αυτό :(

Link to comment
Share on other sites

Άσε με κακούργε άνθρωπε!

MAJOR SPOILER ALERT από τα βιβλία, MAJOR SPOILER για το τι θα γίνει στα επεισόδια s03e09, s03e10, μην ανοίξετε αν δεν τα έχετε διαβάσει

Δεν έχω υπομονή με τέτοια μερικές φορές, οπότε.. τσέκαρα wiki να δω τι παίζει..

Νόμιζα ότι θα του την είχαν στημένη στο Castely Rock, αλλά είδα ότι τελικά.. δεν φτάνει μέχρι εκεί..

Από την άλλη γουστάρω αυτό που θα γίνει στην Catelyn, και ξέρω τι θα γίνει και στο άλλον γάμο που ετοιμάζεται..

Οπότε η ερώτηση μου πλέον είναι, τι θα γίνει στην τέταρτη season χωρίς Robb και Joffrey ?

Ένα κράτος 7 βασιλείων δεν έχει μόνο δυο διεκδικητές... Θα δεις νέους χαρακτήρες και αρκετούς παλιούς γνώριμους να βγαίνουν από τις σκιές άλλων.

Link to comment
Share on other sites

Μα είπαμε εδώ θα συζητάμε μόνο ότι έχει παιχτεί μέχρι και το τελευταίο επεισόδιο. Γιατί να συζητάμε κάτι άλλο και να σκέφτομαι εγώ αν θα πρέπει να ανοίξω τα spoiler σας ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

Spoiler free όσο σας κάνει κέφι παιδιά, αλλά μόνο μέχρι το τελευταίο επεισόδιο της σειράς. Μη ξεφύγει κανενός τίποτα από κανένα βιβλίο, θα έρθω με μπαζούκας έξω από το σπίτι. :p

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.