Jump to content



Game of Thrones - Spoilers μέχρι τρέχον επεισόδιο


Recommended Posts

Με παρεξήγησες, δεν θέλω να σου πω τι έχει γίνει ή τι θα γίνει. Μίλησα για την αυστηρή παράδοση-έθιμο. Η αναφορά μου ήταν πάνω στην αρχαία ελληνική και όχι στην σειρά και είχα στο νου μου συγκεκριμένα το κομμάτι της Οδύσσειας όπου η Πηνελόπη απαγορεύει στον Τηλέμαχο να πειράξει τους μνηστήρες που καταστρέφουν επι 10 χρόνια την περιουσία τους ακριβώς επειδή τους έχει ταΐσει κάτω απο την στέγη τους.

Στην σειρά τον παραπάνω νόμο τον υπενθύμισε τελευταία φορά ο Mormont στην φρουρά του στο σπίτι του Craster, κανείς δεν μπορεί να τον αγγίξει επειδή τους έδωσε φαγητό.

Για αυτό πάει ο Robb ανυποψίαστος στην αίθουσα, ποτέ μα ποτέ άνθρωπος επιφανής δεν είχε κάνει κάτι ανάλογο.

Σου ξαναλέω ότι δεν έχει να κάνει με την σειρά, στο έγραψα για να σου τονίσω οτι είναι δυνατή παράδοση και μίλησα με ένα ανάλογο παράδειγμα, την αρχαιοελληνική φιλοξενία. Δεν είναι spoiler, εκτός αν κάποιος δεν ξέρει τι έγινε στην Οδύσσεια και του το χάλασα.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1,2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Αυτη η κουβεντα που εχετε ανοιξει μου θυμιζει το Highlander...

Που οι "αθανατοι" ειχαν ενα σωρο ηλιθιους περιορισμους κλπ κλπ για το πως μπορουν να παλεψουν και (στη σειρα νομιζω) ειχε σκασει ενας που εγραφε τα παπακια του ολους του περιορισμους και πηγαινε π.χ. και γαζωνε τον αθανατο με το uzi και μετα μεχρι να αναστηθει... του εκοβε το κεφαλι ομορφα και πολιτισμενα :p

Link to comment
Share on other sites

Γιατί Χ στην πρώτη επιλογή; Ήμουν σε φάση τί έγινε τώρα... και ούτε στεναχωρήθηκα, ούτε χάρηκα. Αδιάφορο. Μου άρεσε το επεισόδιο, οπότε θα ήτα αναγκαίο να σφάξει όλο το σόι, για να είναι καλό. :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.