Jump to content



NVIDIA GeForce GTX 780


Recommended Posts

f8pyb6a.png

καλή τιμούλα ε;

Παρεπιπτόντως επιτέλους ξεκουμπίστηκε η GTX 670 :)

Σκέφτομαι για αγορά GTX 770 και συγκεκριμένα της gigabyte gtx 770 windforce OC

Τι λέτε ; 390 από Ελλάδα :)

Προσωπικα αν ειχα 670, μετα απο αυτη δεν θα πηγαινα σε 770, θα πηγαινα το λιγοτερο σε καμια 780 να εχει ουσια και ως αναβαθμιση, εκτος αν αλλαζεις απλα για να αλλαξεις καρτα.

Η 770 δεν ειναι τιποτε περισσοτερο απο μια 680 oc'ed, μπορεις δηλαδη με λιγοτερα χρηματα να παρεις 680 μεταχειρησμενη, να κανεις oc και να εχεις ανετοτατα επιδοσεις 770 stock, η και παραπανω αν κλοκαρεις πιο ψηλα.

Η στην τελικη φλασαρεις την 680 με Bios 770 και εχεις 770, so simple.

Στην θεση σου η θα πηγαινα σε 780, η θα κρατουσα την 670 και θα επαιρνα και δευτερη μετεχειρη τωρα που τις δινουνε οσο οσο λες και σαπισανε ξαφνικα.

Καλυτερα ανοιξε ομως καινουργιο νημα για να ακουσεις και αλλες γνωμες για αγορα καρτας, για να μην "διαλυθει" το παρον νημα.

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

f8pyb6a.png

καλή τιμούλα ε;

Παρεπιπτόντως επιτέλους ξεκουμπίστηκε η GTX 670 :)

Σκέφτομαι για αγορά GTX 770 και συγκεκριμένα της gigabyte gtx 770 windforce OC

Τι λέτε ; 390 από Ελλάδα :)

Ότι δεν έχει νόημα αυτό που πας να κάνεις. Από 670 μόνο σε 780 πας.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί βρε παιδιά δεν έχει νόημα;!!

Να έπαιρνε την 7970 που έλεγε ναι δεν έστεκε, αλλά μια κάρτα 20% καλύτερη, πιο αθόρυβη είναι αναβαθμιση.

Η 780 είναι καρταρα, έχουν σκαλοπάτι οι επιδοσεις που προσφέρει αλλά έχει και +200€ (+300 απο Ελλάδα).

Με 350€ (απέξω) παίρνει άλλη μια 770!

Απαραίτητο οκ δεν είναι, αλλά αναβαθμιση είναι.

Send from my Huawei U9508B

Link to comment
Share on other sites

Γιατί βρε παιδιά δεν έχει νόημα;!!

Να έπαιρνε την 7970 που έλεγε ναι δεν έστεκε, αλλά μια κάρτα 20% καλύτερη, πιο αθόρυβη είναι αναβαθμιση.

Aρα να υποθεσω οτι με την λογικη την δικη σου, αν θελω να αναβαθμισω απο 2χ680 που εχω, αξιζει να παω σε 2χ770, μιας και οι 770 "φαινονται στα χαρτια" 15% πανω απο reference 680?:hmm:

Link to comment
Share on other sites

Και εσύ δίνοντας τις 680 και παίρνοντας 2 χ 770 κερδισμένος θα ήσουν, αναβάθμιση είναι αλλά με πολύ μικρότερο ποσοστό κέρδους σε επιδόσεις (σίγουρα σε θερμοκρασίες και διάρκεια εγγύησης). Δε συμφέρει όμως.

Προσωπικα, μεχρι και το "πλαινο καπακι" του κουτιου μου θα βαριουμουν να ανοιξω για κατι τεοιο, ποσο μαλλον να "σπαταλησω" εστω και ενα ευρω..

Τις καρτες μου θα τις αλλαζα μονο για 2χ780, με τιποτα λιγοτερο.

Αν η παρακατω εικονα υπαρχει και σε αλλους τιτλους παιχνιδιων τοτε μπορει και μια 780 να ειναι αναβαθμιση για σενα.

GTX780 στα μαμα της.

ultra + 8F16X EQAA

grid2avx201306011117449.jpg

CPU@4,8ghz, 1080p, ultra settings και 8X MSAA

grid248ghz.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Link to comment
Share on other sites

Αν η παρακατω εικονα υπαρχει και σε αλλους τιτλους παιχνιδιων τοτε μπορει και μια 780 να ειναι αναβαθμιση για σενα.

Μπα [MENTION=2962]zpaf[/MENTION].

Δειχνεις μια μεμονωμενη κατασταση cpu limit(υπαρχουν δεν υπαρχουν αλλα 2-3 παιχνιδια συνολο με τετοια συμεριφορα), ηταν και ο λογος αλλωστε συζητησης αυτου του benchmark.

Οι 2χ680 ειναι ανετα ενα +20-30% πανω απο μια 780 απο τα νουμερα που εχω δει εδω μεσα.

Τωρα για σενα που παιζεις σε 3 οθονες λογο vram batwith ktl. ισως η 780 να ειναι και καλυτερη απο 2χ680, δεν το γνωριζω και δεν με ενδιαφερει και ολας!

Εγω ομως (δοκιμασα και 3 οθονες, δεν μου αρεσε καν, οχι οι καρτες, οι οθονες:hehe:) που παιζω σε μια οθονη και 1080p δεν τις αλλαζω τις καρτουλες μου για μια 780, αλλωστε αν ηθελα θα ειχα κανει ηδη κατι τετοιο, σχεδον μηδαμηνο (η και καθολου) χρηματικο κοστος θα ειχε.

Σε 1080P μια 780 βλεπει μονο με κυαλια τις 2χ680.:D

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

Εχτές πάλι έσβησα 15 πόστ και έφυγε κόκκινη, σήμερα άλλα 13 πόστ για 770 και απόψεις.

Δεν θα το ξανακάνω, ακόμα και αν γράψετε απο τυπογραφικό εδώ μέσα το νούμερο "770" θα ξαναποστάρετε εδώ το φθηνόπορο.

Δεν θα σας παρακαλάω κάθε 2 σελίδες.

Link to comment
Share on other sites

Μπα [MENTION=2962]zpaf[/MENTION].

Δειχνεις μιας μεμονωμενη κατασταση cpu limit, ηταν και ο λογος αλλωστε συζητησεις αυτου του benchmark.

Οι 2χ680 ειναι σιγουρα ενα +20-30% πανω απο μια 780 απο τα νουμερα που εχω δει εδω μεσα.

Σε 1080P μια 780 βλεπει μονο με κυαλια τις 2χ680.:D

Το συγκεκριμενο παιχνιδι οπως και αλλα (F1 2012) δεν ειναι cpu limit απλα η εταιρεια δεν ασχολειται με cf/sli υλοποιησεις.

Ηταν και ο λογος που δεν εκανα crossfire 7970 και προτιμησα την σιγουρια της μονοπυρηνης 780.

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμενο παιχνιδι οπως και αλλα (F1 2012) δεν ειναι cpu limit απλα η εταιρεια δεν ασχολειται με cf/sli υλοποιησεις.

Ηταν και ο λογος που δεν εκανα crossfire 7970 και προτιμησα την σιγουρια της μονοπυρηνης 780.

Το γραφω και πιο πανω, οτι υπαρχουν δεν υπαρχουν αλλα 2-3 παιχνιδια συνολο με τετοια συμπεριφορα...

Μια χαρα cpu limit ειναι το συγκεκριμενο, οπως ειχες δει το % oc που εκανα στο cpu το πειρα σε γραμμικο ποσοστο σε αυξηση framerate, αυτο και αν ειναι καραμπινατο cpu limit.

Και εμπαση περιπτωση, το παιχνιδι αυτο καθως και το f1 2012 Που λες, ειναι παναλαφρα, δεν χρειαζεται καν η δευτερη 680 για να παιξουν σε max details σε 1080p με 60fps καρφωτα, οποτε για μενα μικρη σημασια εχει!

Σε παιχνιδια τσιμεντα ομως (π.χ Crysis3) και γενικως στις επι το πλειστων gpu limited καταστασεις το sli "δινει ρεστα"!

Εσυ καλα εκανες και προτιμησες την σιγουρια της μονοπυρηνης, μια χαρα εισαι!

Ασε εμενα να απολαμβανω τα νουμερακια των 2 πυρηνων, δεν κανω downgrade λεμε σε μια 780!:D

Ασε τον τρελο στην τρελα του που λεμε:banging:

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

H 780 είναι η καλύτερη λύση και για αναβάθμιση και για τα πάντα όλα..

2 Χ 7970 να είχα πάλι θα τις πούλαγα για να πάω σε 1 780

το ίδιο και για 2 χ 670 που είναι με λίγο OC όχι πολύ λίγο OC λίγο το Boost τις ξεπερνάει..

Τώρα για 680 ναι αλλά και πάλι.. Άλλο 780 πολύ πιο καλύτερο Overall..

NVIDIA GeForce GTX 780 3 GB Review | techPowerUp

ASUS GeForce GTX 680 SLI Review | techPowerUp

42.5 1920x1200

1 780

48 1920x1200

2 x 680..

Με λίγο OC ανεβαίνεις στα νούμερα

και είσαι τίποτα λεφτάς πέρνεις άλλη μια και τέλος

Αλλά ουτε καν χρειάζεται για 1080P SLI/CROSSFIRE

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=23268]Trexx[/MENTION] Από 7970 και 670 χ 2 φεύγεις άνετα!

Τις πουλάς 300 ευρώ και με ενα 600αρι πέρνεις την EVGA ACX SC

και είσαι άρχοντας!

Για την 680 χ 2 ναι άμα είχα 680 εγώ προσωπικά θα έμενα εκεί θα έδινα και ενα 100 αρακι για Αftermarket Cooler άμα τις είχα Ref για ησυχια πιο πολύ και είσαι οκ

Και μιλάμε για 1080P

Ετσι!

Άμα έιχα τρείς και γουστάρω τρείς οθόνες θα κοιταγα να πουλούσα 680 όσο πιο ακρυβα μαι επερνε να πάρω EVGA ACX SC να μου μέινει κανα 100σταρικο και να τσοντάριζα σιγα σιγα και για 2η..

Για μένα προσωπικά όταν μιλάμε για 780 μιλάμε πάντα για EVGA ACX SC τίποτα παραπάνω..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.