Jump to content



NVIDIA GeForce GTX 780


Recommended Posts

Μεγαλη μουφα Elpida chips και αυτη καλυτερα να παρεις μια DC2OC και να βαλεις το δικο σου block.

Kαι αυτη elpida?Πραγματικα η Asus εχει αρχησει και κατανταει τραγικη στις καρτες καμια σχεση με τα προιοντα που μας ειχε συνηθισει.

Link to comment
Share on other sites

πως βλέπουμε τι μνήμες φοράει η κάρτα μας? Κάποιος λίγο help ;)

nvidia inspector το ανοιγεις και πας εκει που λεει memory type gddr5 αφηνεις το mouse επανω στο gddr5 και σου εμφανιζει τυπο-μαρκα μνημων

lv3.PNG

Έγινε επεξεργασία από azazil1190
Link to comment
Share on other sites

thanks azazil :D

samsung semiconductor λέει (780 classified).

Tπτ ρει αν μου λεγες απο αρχης οτι ειναι 780class θα ξεραμε χωρις ινσπεκτορ.Θα σου λεγα πανε τις μνημες της 1900-2000 και εκει θα βλεπαμε :p αλλα δεν παιζει να βαζανε ελπιδα σε class για αυτο την παιρνεις την συγκεκριμενη!

Έγινε επεξεργασία από azazil1190
Link to comment
Share on other sites

Η poseidon ειναι καρταρα μονο και μονο γιατι φοραει την πιο πρωτοποριακη ψυκτρα που υπαρχει αυτη την στιγμη στην αγορα σε custom λυση.

Μακαρι να την φορεσουν και στις R9.

Φυσικα και δεν ειναι το ιδιο με το να αγοραζεις χωρια την καρτα και χωρια το block, γιατι αν θες να της αλλαξεις PC και το επομενο δεν εχει υδροψυξη μενεις με το block στο χερι, ενω με αυτη εχεις την ανεση της επιλογης.

Αν η τιμη της ειναι φιλικη και δεν χρεωνει ενα νεφρο οπως η evga hydro σειρα, θα ειναι μεγαλη επιτυχια.

Υ.γ.

Δεν ξερω ποτε αρχισατε να κρινετε ως κακες/μουφες τις καρτες γραφικων βασει των μνημων που φορανε και το ποσο υπερχρονιζουν.

Φοβαμαι πως θα ειναι κατι αντιστοιχο placebo με το χρονισμο των DDR3 σε gaming συστηματα.

Νομιζω πως οσοι παιζουμε παιχνιδια και δεν "παιζουμε" benchmarks δεν μας αφορα.

Link to comment
Share on other sites

Υ.γ.

Δεν ξερω ποτε αρχισατε να κρινετε ως κακες/μουφες τις καρτες γραφικων βασει των μνημων που φορανε και το ποσο υπερχρονιζουν.

Φοβαμαι πως θα ειναι κατι αντιστοιχο placebo με το χρονισμο των DDR3 σε gaming συστηματα.

Νομιζω πως οσοι παιζουμε παιχνιδια και δεν "παιζουμε" benchmarks δεν μας αφορα.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Δεν νομίζω οτι είναι θέμα υπερχρονισμού και benchmark.Ομως ειναι και ο μόνος τρόπος για να βγουν συμπεράσματα του τι κάνει η κάθε μια.

Το ότι οι εταιρίες χρησιμοποιούν κατώτερα ποιοτικά υλικά προκειμένου να είναι ανταγωνιστικές,μόνο εις βάρος μας είναι, και αλίμονο αν δεν αναφερόταν από τα διάφορα σαιτ.

Αν συνεχίσουν έτσι,τότε θα φτάσουμε να αγοράζουμε κάρτες ή όλα τα άλλα με ζωή δυο ετών και μόνο,όσο δηλαδή είναι και η υποχρεωτική εγγύηση τους,και μετά πάπαλα.Πάμε για άλλα, και άλλα χρήματα.

Οι εταιρίες που σέβονται το όνομά τους και την ιστορία τους δεν θα έπρεπε να προβαίνουν σε παρόμοιες λύσεις.Στο τέλος αυτές θα βγουν χαμένες.Καλύτερα να σου βγει το μάτι,παρά το όνομα,λένε.

Για μένα όχι απλώς πρέπει να αναφέρετε,αλλά να τους δείξουμε ότι δεν τους προτιμάμε κιόλας.

Υ.Γ. Και μην αποκλείεις ποτέ το ότι σήμερα μπορεί να παίζεις παιχνίδια αλλά αύριο να θέλεις να "παίξεις" benchmark.

Είναι ένας άλλος κόσμος με πολύ μεγαλύτερα ενδιαφέροντα από τον κόσμο των games.

Έγινε επεξεργασία από venex58
Link to comment
Share on other sites

Η poseidon ειναι καρταρα μονο και μονο γιατι φοραει την πιο πρωτοποριακη ψυκτρα που υπαρχει αυτη την στιγμη στην αγορα σε custom λυση.

Μακαρι να την φορεσουν και στις R9.

Φυσικα και δεν ειναι το ιδιο με το να αγοραζεις χωρια την καρτα και χωρια το block, γιατι αν θες να της αλλαξεις PC και το επομενο δεν εχει υδροψυξη μενεις με το block στο χερι, ενω με αυτη εχεις την ανεση της επιλογης.

Αν η τιμη της ειναι φιλικη και δεν χρεωνει ενα νεφρο οπως η evga hydro σειρα, θα ειναι μεγαλη επιτυχια.

Υ.γ.

Δεν ξερω ποτε αρχισατε να κρινετε ως κακες/μουφες τις καρτες γραφικων βασει των μνημων που φορανε και το ποσο υπερχρονιζουν.

Φοβαμαι πως θα ειναι κατι αντιστοιχο placebo με το χρονισμο των DDR3 σε gaming συστηματα.

Νομιζω πως οσοι παιζουμε παιχνιδια και δεν "παιζουμε" benchmarks δεν μας αφορα.

Eτσι πιστευα και εγω για τις καρτες γραφικων απλα στο kepler ακομα και 50Μhz max boost και 200Mhz μνημες κανουν τρελη διαφορα ειδικα σε 3εις οθονες.Διαφορα στο να εισαι απο τα 55-60 στα 65-70 αντιστοιχα σε FPS σε high end gaming συστημα.

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να αγοράσω μία Gigabyte 780 GHz Edition ξέρει κανείς τι μνήμες φοράει? Από ότι έχω ακούσει Samsung βάζει η Gigabyte.

Ωραίος!! Νομίζω κατά 99.99% (για να μην είμαι απόλυτος) είσαι μακριά από Elpida

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε λοιπόν η καρτούλα μου.Έκανε 6 εργάσιμες από EVGA Γερμανίας για Ηράκλειο Κρήτης, παραθέτω μερικές φώτο και θα ακολουθήσουν benchmark σε στοκ ρολόγια. To ASIC (62.3) ειναι λίγο για κλάματα αφού δεν σκοπεύω να βάλω waterblock πόσο μάλλον LN2. Οι μνήμες που φαράει ειναι SK Hynix Inc. Δεν ξέρω αν αυτό ειναι καλό ή κακό.

IMG_7433.jpg

IMG_7435.jpg

IMG_7436.jpg

IMG_7437.jpg

IMG_7439.jpg

IMG_7441.jpg

picture share

Λέω να εκμεταλλευθώ το dual Bios και να δοκιμασω στο LN2 κανένα custom bios. Αν υπάρχει κανένα δοκιμασμένο στείλτε μου το zip. Δεν υπάρχει πρόβλημα με την εγγύηση άμα φλασαρουμε custom bios σωστά?

Με ενδιαφέρει να clokaro την καρτα 24/7 για gaming σε 1440p.

Και μερίκα benches

PLAgame

780_stock_1080p_PLA.jpg

Santuary

780_stock_1080p_sanctury.jpg

Valley

780_stock_1080p_valey.jpg

2006

780_stock_06_2.jpg

2011

780_stock_2011_2.jpg

2013

780_stock_2013.jpg

Heaven

780_stock_heaven_1080p_asic.jpg

Metro LL

780_stock_metro_LL_no_phys.jpg

StoneJiant

780_stock_stonejiant_1080p.jpg

Tropics

780_stock_tropic_1080p.jpg

Vantage

780_stock_vantage_2.jpg

Θα συνεχίσω αύριο για να βρω ένα stable oc για benches κ ενα για gaming 24/7.

Δεν ξέρω αν έκανα καλά και έβαλα εδώ τα ποστ του benchmark.

Link to comment
Share on other sites

:dots:

Κανε κανενα OC να δεις τι κανει.

62.5% Classified μαλλον πρεπει να στην αγορασει κανενας [MENTION=9603]firekiller[/MENTION] ή αλλος που παιζει με αζωτο ::)

To οτι φοραει hynix ειναι το καλο της υποθεσης!!!Τωρα με το vbios μπορει να χρονιζει το ιδιο καλα με μια που ειναι 70-72%.Στην πραγματικοτητα θα δει με το vbios τι κανει καρτα:innocent:

[MENTION=13991]kakao83[/MENTION] καλοριζικη!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.