Jump to content



TP-link WD-8970


Recommended Posts

Τελευταία ψάχνομαι για καλό modem/router και έπεσα σε αυτό. Το έχει κανείς να πει εντυπώσεις. Επίσης το συγκεκριμένο από το Amazon θα παίζει εδώ Ελλάδα (γιατί γράφει "for BT connections"?

[ame]http://www.amazon.co.uk/TP-Link-TD-W8970-300Mbps-Wireless-connections/dp/B00ATB28RI/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1369132049&sr=8-1&keywords=TD-W8970[/ame]

Link to comment
Share on other sites

χμ τελικά βρήκα και άλλο πολύ αξιόλογο modem (δε μου χρειάζεται το WiFi γιατί έχω ξεχωριστό AP)

[ame]http://www.amazon.co.uk/Billion-BiPAC-7800-Broadband-Firewall/dp/B002TOKGKY/ref=sr_1_19?s=computers&ie=UTF8&qid=1369169019&sr=1-19&keywords=DSL+modem+router[/ame]

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου πρότεινα να πάρεις ένα καλό router και να βάλεις ένα οποιοδήποτε (ακόμα και της πλάκας, σαν αυτό που δίνει ο πάροχος) modem. δες [ame=http://www.amazon.co.uk/Asus-RT-N65U-Wireless-Gigabit-Router/dp/B008QB6TFU/ref=sr_1_1?s=computers&ie=UTF8&qid=1369173722&sr=1-1&keywords=asus+rt-n65u]Asus RT-N65U N750 Dual Band Wireless Gigabit Router: Amazon.co.uk: Computers & Accessories[/ame] φορά "παρακλάδι" του dd-wrt ή δες το παλιότερο αλλά αξιόπιστο [ame]http://www.amazon.co.uk/RT-N16-Wireless-Router-802-11n-FTP/dp/B003HAL4ZA/ref=sr_1_1?s=computers&ie=UTF8&qid=1369173846&sr=1-1&keywords=asus+rt-n16[/ame] που παίρνει dd-wrt

Έγινε επεξεργασία από TifoziF1
Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

το πήρα πρόσφατα, λόγω καψίματος αρχαίου 3com που είχα. το επέστρεψα εντός 10 ημερών. ισχύουν τα παράπονα στο google ότι είναι γενικά προβληματικό. Μένω εκτός πόλης με υψηλό attentuation. ως μοντεμ έδειξε ενδείξεις γραμμής βελτiωμένες και σε snr αλλά σερνόταν με 0,3 speedtest εως κολούσε εντελώς. τα features usb κλπ ως εκ τούτου δεν τα δοκίμασα. πλέον πάω προσωπικά για σκέτο router ή tplink tl-wdr 3600 με όλα τα features του 8970 +5GHZ μπάντα + δυνατότητα custom firmware ή mikrotik 951g. δεν έχω αποφασίσει

Link to comment
Share on other sites

Το έχω κανά εξάμηνο... Δεν έχω κάποιο παράπονο. Ότι του έχω βάλει, το κάνει απροβλημάτιστα. Παίζουν ταυτόχρονα 3-4 συσκευές πάντα (gigabit με NAS μεταξύ άλλων).

Αρνητικά...

- Κόλλημα (από θερμοκρασία φαντάζομαι) μια φορά το τρίμηνο. Με fan βάση netbook δε κολλάει.

- Στρυφνό ρύθμισμα QoS. Σε αφήνει μόνο μέσω συνδυασμού IP/port. Σε άλλα router έχω προσέξει ότι δίνει και με MAC και με το όνομα του εκτελέσιμου για να μην κάθεσαι να ψάχνεις ports.

- Δεν έχει μια μπιιιιιιιιιιιπ λίστα με ΟΛΕΣ τις συσκευές που είναι πάνω στο router. Έχει μία για το wireless, άλλη (περίπου) για τα ενσύρματα κλπ. Και αυτές δεν ανανεώνονται real time. Μπορεί να έχει πάρει ένα pc μου διεύθυνση κανά μισάωρο και να μην φαίνεται στην λίστα...

- Όταν κάνεις reserve IP για συγκεκριμένη MAC θα μπορούσε να ήταν λίγο πιο απλό και να είχε δίπλα τις ήδη συνδεδεμένες συσκευές.

- και άλλα πολλά μικροπραγματάκια εντός των ρυθμίσεων...

Γενικά, αν θες ένα απροβλημάτιστο και απλό μόντεμ, καλό είναι, μιας και είναι και από τα φθηνότερα modem/router με gigabit.

Αν θες μισό κλικ πιο ψαγμένο, δε θα στο πρότεινα. Αν θες πάρε το δικό μου :p

Τέλος, με ένα απλό firmwire από dd-wrt γίνεται vdsl (not tested).

Link to comment
Share on other sites

Εχοντας παιδευτεί και δοκιμάσει πολλα (πολλα όμως) και διάφορα routers & modem-routers εδω και 1 1/2 χρόνο περίπου έχω κατασταλάξει στο συνδυασμό draytek - mikrotik. Το draytek παίζει το ρόλο του modem και το mikrotik το ρόλο του ρουτερ. Τα στήνεις μια φορά και δεν ξανασχολείσαι...

Link to comment
Share on other sites

Εχοντας παιδευτεί και δοκιμάσει πολλα (πολλα όμως) και διάφορα routers & modem-routers εδω και 1 1/2 χρόνο περίπου έχω κατασταλάξει στο συνδυασμό draytek - mikrotik. Το draytek παίζει το ρόλο του modem και το mikrotik το ρόλο του ρουτερ. Τα στήνεις μια φορά και δεν ξανασχολείσαι...

για στείλε κάνα Link να δώ τιμές απο τα μοντέλα που έχεις :)

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν βγαζει η mikrotik ενα που να εχει και modem πανω να ξεμπερδευουμε ρε γμτο; Τοσο δυσκολο ειναι;

Ευλογη απορία... :) Η "λύση" ωστόσο με τα 2 μηχανάκια έχει ορισμένα πλεονεκτήματα:

1. Μπορείς να σκίζεις όσο θές το router σου με δοκιμές/πατέντες/λειτουργικά και το modem σου να μένει ανεπηρέαστο.

2. Εχεις πολυ καλύτερη διαχείριση και ευελιξία

3. Δεν έχεις προβλήματα υπερθερμανσης που συναντάμε αρκετά συχνά όταν μια συσκευή καλείται να κάνει πολλά πράγματα ταυτόχρονα και να ειναι και 24/7/365

Link to comment
Share on other sites

το 8970 που είχα και το 8980 είναι και τα 2 εξαιρετικά Modem/router.

Πολύ σταθερή συσκευή, δεν χρειάζεται ποτέ επανεκκίνηση, το wifi της σχετικά μέτριο σε ένταση δεδομένου ότι έχει 3 μεγάλες κεραίες, όχι ότι με προβληματίζει αλλά να το αναφέρω.

Δεν έχει μενου τύπου Thomson που είναι για παιδάκια αλλά κάνει αυτό που πρέπει χωρίς πολλά πολλά. Γενικώς το συνιστώ ανεπιφύλακτα.

Link to comment
Share on other sites

Ευλογη απορία... :) Η "λύση" ωστόσο με τα 2 μηχανάκια έχει ορισμένα πλεονεκτήματα:

1. Μπορείς να σκίζεις όσο θές το router σου με δοκιμές/πατέντες/λειτουργικά και το modem σου να μένει ανεπηρέαστο.

2. Εχεις πολυ καλύτερη διαχείριση και ευελιξία

3. Δεν έχεις προβλήματα υπερθερμανσης που συναντάμε αρκετά συχνά όταν μια συσκευή καλείται να κάνει πολλά πράγματα ταυτόχρονα και να ειναι και 24/7/365

Πρωτοεπιασα mikrotik πριν 4 χρονια περιπου, οταν ξεκινησα να ασχολουμαι καπως περισσοτερο με τα δικτυα. Ηθελα κατι αξιοπιστο να μπορει να σηκωσει πολλους χρηστες και να κανει επιπλεον δουλειες, στυλ firewall, proxy, hotspot κλπ. Toτε στα μικρα μοντελα δεν ειχαν βαλει καν wifi. Kαι να φανταστεις για να κανεις βασικες ρυθμισεις, τις εκανες με γραμμη εντολων. Θελω να πω, οτι ηταν καπως στην αρχη ακομα πιστευω, και περιμενα μετα απο 4 χρονια να εχουν φτιαξει ενα ολοκληρωμενο modem router.

Επειδη λοιπον ηθελα να ειμαι σιγουρος γι αυτο που εστηνα γιατι ηταν για ξενοδοχεια, εβαζα παντα mikrotik router και το συνεδεα με το μοντεμ του παροχου. Παντα το μοντεμ του παροχου εβγαζε προβληματα και ηθελε restart. Το mikrotik ποτε δεν εκανε κιχ, ειτε του ειχα 1 ειτε του ειχα 10 πραγματα να κανει.

Γι αυτο λεω, ειναι τοσο δυσκολο να βαλουν ενα modem πανω να ειμαστε σιγουροι;

Link to comment
Share on other sites

Πρωτοεπιασα mikrotik πριν 4 χρονια περιπου, οταν ξεκινησα να ασχολουμαι καπως περισσοτερο με τα δικτυα. Ηθελα κατι αξιοπιστο να μπορει να σηκωσει πολλους χρηστες και να κανει επιπλεον δουλειες, στυλ firewall, proxy, hotspot κλπ. Toτε στα μικρα μοντελα δεν ειχαν βαλει καν wifi. Kαι να φανταστεις για να κανεις βασικες ρυθμισεις, τις εκανες με γραμμη εντολων. Θελω να πω, οτι ηταν καπως στην αρχη ακομα πιστευω, και περιμενα μετα απο 4 χρονια να εχουν φτιαξει ενα ολοκληρωμενο modem router.

Επειδη λοιπον ηθελα να ειμαι σιγουρος γι αυτο που εστηνα γιατι ηταν για ξενοδοχεια, εβαζα παντα mikrotik router και το συνεδεα με το μοντεμ του παροχου. Παντα το μοντεμ του παροχου εβγαζε προβληματα και ηθελε restart. Το mikrotik ποτε δεν εκανε κιχ, ειτε του ειχα 1 ειτε του ειχα 10 πραγματα να κανει.

Γι αυτο λεω, ειναι τοσο δυσκολο να βαλουν ενα modem πανω να ειμαστε σιγουροι;

Δε θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο για το συγκεκριμένο setup. Θεωρώ - απο την εμπειρία μου - οτι αποτελεί τη βέλτιστη λύση πάντα μιλώντας για ένα σύστημα απαιτήσεων και μεγάλης παραμετροποίησης.

Link to comment
Share on other sites

Και το thomson 585v7 που έχω εγώ με bridged mode με ένα WD router (MyNetN900) δουλέυουν σφαίρα. Το thomson είχε καλή συμπεριφορά με την γραμμή αλλά πολλά θέματα με το wireless. Αφού αναλαμβάνει άλλος το ρόλο του routing και wifi πάει σφαίρα. Έχω 2 NAS και 2 δίσκους σε usb. Είχε κάποια θεματάκια ο router όταν δοκίμασα να μεταφέρω από την δεύτερη usb που είναι ψευτό usb 2.0 σε ΝΑS κάπου 400-500GB και έκανε restart κάπου μετά την μέση αλλά κανένα άλλο θέμα εδώ και 6 μήνες και το δίκτυο/ιντερνετ το έχουμε σκίζει γιατί είμαστε 2 άτομα που κάνουμε βαριά χρήση.

Link to comment
Share on other sites

To συγκεκριμενο thomson που αναφερεις το εχω στο δικο μας ξενοδοχειο μαζι με mikrotik και ειναι το μοναδικο που εδω και 4 συνεχομενα καλοκαιρια δεν εχει χρειαστει ουτε ενα restart.

Κατι αλλα baudtek, zte κλπ που δινει ο ΟΤΕ, ολο προβληματα.

Και αυτο που εχω εγω εδω στην Αγγλια που ειναι thomson technicolor ειναι μπομπα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.