Jump to content



υψηλες Θερμοκρασιες...!


PanosDanis

Recommended Posts

Καλησπερα φιλοι μου. Αντιμετωπιζω ενα προβλημα που δεν αντεχεται... Εχω τον επεξεργαστη amd a10-500k με την στοκ ψυχτρα του και πραγματικα δεν την παλευει με τις θερμοκρασιες! 50 βαθμοι στο χαλαρο και οταν φοτρωνω 2-3 προγραμματα αγγιζει τους 80+ :o και απ την μητρικη ακουω θορυβο που λεει για την θερμοκρασια του.. του αλλαξα και παστα και παλι τα ιδια! Τι προτεινετε εκτος απο υδροψυξη γιατι το budget μου ειναι μεχρι 40€.. ευχαριστω:)

το κουτι μου ειναι thermaltake GS commander III κ εχω 5 fans 1 μπροστα βαζει 1 πισω βγαζει 2 πανω βγαζουν 1 κατω βαζει

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, 2 πράγματα μου ήρθαν στο νου, πρώτον εάν η πάστα που έβαλες κατά πόσο καλά ποιοτικά είναι, και μήπως σου ξέφυγε λίγο περισσότερο η όση έβαλες δέν ήταν αρκετή? πέραν από τις λύσεις τις ψύξης, υπάρχει και η περίπτωση για ελαττωματικό κομμάτι... δοκίμασε να κατεβάσεις περίπου 0.2-0.4 Ghz τον επεξεργαστή και τρέξτον με κανα prime και κράτησε σε ένα log τις θερμοκρασίες του.. επίσης θα σου πρότεινα να πειραματιστείς λιγάκι και με τους ανεμιστήρες σου, δοκίμασε 1 μπροστά να βάζει και έναν πίσω να βγάζει για αρχή και δές εάν έχεις κάποια διαφορά.. (πάντως η πίεση αέρα που δημιουργείται παίζει και αυτή το ρόλο της στο όλο σκηνικο...)

Link to comment
Share on other sites

Καταρχας, Ευχαριστω τον Μοκου για τις ψυχτρες θα ψαχτω... Skate τωρα για ποιοτητα δεν νομιζω να ειναι κ η καλυτερη γιατι μια παστουλα 50 λεπτα απο το πλαισιο πηρα αλλα και η στοκ παστα που ειχε πανω στην ψυχτρα τις ιδιες θερμοκρασιες επιανε.. Αυτο με τους ανεμιστηρες θα το δω αν τυχει και γινει καμια διαφορα αλλα πιστευεις οτι μπορει να γινει κατι? Ναι obelix7 παστα ειναι κομπλε και το κουμπωμα επισης!

Link to comment
Share on other sites

Δες και αυτην:

COOLER MASTER Hyper 412S Αν πάρεις κάποια coolermaster χρησιμοποίησε την πάστα που έρχεται με την ψύκτρα, είναι πολύ καλή αν και γενικά ο ρόλος της πάστας έχει πάρει μεγάλες διαστάσεις άνευ λόγου.

Όποια και να πάρεις σιγουρέψου ότι χωράει στο κουτί σου.

Link to comment
Share on other sites

Πάρα πολύ αν και οι θερμοκρασίες που λες παραπέμπουν περισσότερο σε πρόβλημα του

σένσορα ή σε λαθος εγκατάσταση.

Δεν πιστευω για λαθος σενσορα.. Τωρα για λαθος εγκατασταση δεν νομιζω.. Θα το κοιταξω ομως

Link to comment
Share on other sites

θεωρώ στην προκειμένη περίπτωση (ίσως και να κάνω λάθος, απλά προσπαθώ να το δώ κ από άλλες γωνίες..) πως η αγορά ψύκτρας είναι περιττή.. κάπου αλλού πιστεύω είναι το λάθος.. δοκίμασε με κανα 2-3 προγράμματα ανίχνευσης θερμοκρασιών.. προσωπικά μέχρι και τα πινάκια της mobo θα κοιτούσα μήπως βραχυκυκλώνει κανένα... :p

Link to comment
Share on other sites

θεωρώ στην προκειμένη περίπτωση (ίσως και να κάνω λάθος, απλά προσπαθώ να το δώ κ από άλλες γωνίες..) πως η αγορά ψύκτρας είναι περιττή.. κάπου αλλού πιστεύω είναι το λάθος.. δοκίμασε με κανα 2-3 προγράμματα ανίχνευσης θερμοκρασιών.. προσωπικά μέχρι και τα πινάκια της mobo θα κοιτούσα μήπως βραχυκυκλώνει κανένα... :p

Εχω ακουσει οτι η στοκ ψυχτρα του συγκεκριμενου επεξεργαστη ειναι αχρηστη ποσο μαλλον αμα του κανεις και overclock (δεν εχω κανει) οποτε πιστευω οτι η αγορα ψυχτρας θα το ηρεμησει.. Τωρα μην με αγχωνεις με τα πινακια :p

Link to comment
Share on other sites

Ναι οντως... Αρα καταληγουμε σε αυτην?
τι να σου πω ,αν θες περιμενε να πουν και αλλοι τη γνωμη τους,παντως για την συγκεκριμενη ψυκτρα εχω ακουσει και διαβασει καλα λογια
Link to comment
Share on other sites

δεν αντεχω αλλο ρε παιδια..! πηρα την thermalright true spirit 120mm την συναρμολογησα αλλα δεν καθεται!! :@ καθε φορα που γυρναω το κουτι για να ειναι ο πυργος κανονικα γλισταρει η ψυχτρα και ειναι η μιση ακαλυπτη ενω το κουμπομα ειναι βιδωμενο!!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.