Jump to content



Intel i7 Haswell 4770K Εντυπώσεις/Μετρήσεις


Recommended Posts

Βαγγέλη απάντησα ξεκάθαρα σε αυτό που είπες ότι επιπλέον ψύξη δε χρειάζεται και ότι και με μαμά δουλεύει μια χαρά ένας επεξεργαστής. Οπότε, το να πάρεις vortex και μετά για τον Α ή Β λόγο, να πάρεις και μία άλλη ενώ δεν κλοκάρεις και ενώ μπορεί να δουλέψει ο cpu σου με το μαμά είναι άμεση απάντηση στο ερώτημα που έθεσες.

H απάντηση που πήρες πιο πάνω ήταν αυτό που σου έλεγα πιο παλιά. Δες τη ψύκτρα σαν τροφοδοτικό. Ο cpu θα φύγει, η ψύκτρα όμως θα μείνει μπλα μπλα.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 959
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Εστησα το μηχανημα με τον 4770κ και εμεινα αρκετα ικανοποιημενος,ετρεξα και μερικα bench για οποιον ενδιαφερεται στα 4.6 με 1.24v,στο gallery εδω περαιτερω πληροφοριες Postimage.org / Haswell

O 4670k ανεβαινει πιο δυσκολα απ οτι ειδα,για τα 4.4 ηθελε 1.33volt,ο 4770κ πολυ πιο ανετος αλλα και πιο ζεστος λογω HT.

Οι Asus Hero ικανοπoιητικες ιδιως αν εχεις ορεξη να παιξεις με memory timings,δεν ξερω οι αλλες μητρικες τι επιλογες εχουν να πειραξεις μνημες αλλα εδω γινεται ο χαμος,κατι που μου εκανε εντυπωση ηταν στο aida τα αυτοματα timings στα 2400 εριχναν το memory read στα 25000 ενω με 2133 επαιρνα 32000,μετα απο μερικες αλλαγες στα timings πηρα 35000 στα 2400.

Link to comment
Share on other sites

ολοι οι 4χχχ είναι το ίδιο cpu απλά οι i7 εχουν 2 mb cache παραπανω και έχουν καποια features ξεκλείδωτα. Το ποσα ρολόγια θα πιάσει και με τι τάση δεν έχει σχέση αν θα παρης τον i5 ή τον i7, αλλά θέμα stepping και φουρνιας. Εμένα πχ ο 4670k είναι prime 15ώρες stable με 1.26v στα 4.4.

Link to comment
Share on other sites

ολοι οι 4χχχ είναι το ίδιο cpu απλά οι i7 εχουν 2 mb cache παραπανω και έχουν καποια features ξεκλείδωτα. Το ποσα ρολόγια θα πιάσει και με τι τάση δεν έχει σχέση αν θα παρης τον i5 ή τον i7, αλλά θέμα stepping και φουρνιας. Εμένα πχ ο 4670k είναι prime 15ώρες stable με 1.26v στα 4.4.

Μπορει να εχεις και καποιο δικιο αλλα αν δεν τεσταρουμε οι ιδιοι τα κομματια καλο ειναι να μην φανταζομαστε,ο i4670k που επαιξα ειχε stepping L312B523,και ο 4770κ L312B345.

Link to comment
Share on other sites

μα έτσι ήταν παντα, πηγαινε στο extremesystems στο thread με τους haswell να δεις. Υπαρχει και 4770κ που δεν παιζει ουτε 4.2.

Δεν εχω να δω τιποτα εκει 2 κοματια τεσταρα ο ιδιος L312B τα υπολοιπα ειναι malaysia (L)2013(3) 12αη βδομαδα(12)και το τελευταιο το κομματι lotto που θα σου τυχει,αμφιβαλλω αν βρεθει εστω και ενας να σου πει ο 4670K κλοκαρει καλυτερα,δες και εδω [M] Intel Haswell 4th Generation CPU: i5-4670K and i7-4770K Review και εικασιες χωρις να τεσταρουμε απο πρωτο χερι δεν τις δεχομαι.

Link to comment
Share on other sites

δεν ισχυει αυτο που λες, στον ιδιο φουρνο μπαινουν δες και στο xtremesystems και θα δεις την ποικιλια και οτι ειναι καθαρα θεμα τυχης. Η διαφορα με τον 4770k είναι 2 mb cache + unlocked HT αυτά...

Επειδη τυχαινει και παρακολουθω το xtremesystems.org δεν εχει να μου πει κατι αν δεν δω και τεσταρω ο ιδιος τα υπολοιπα ειναι τριχες,απο οσα βλεπεις τα μισα και απο οσα ακους καθολου.2 κοματια τεσταρα ο ιδιος απλα με διαφορετικη lottaria.

Και αφου επιμεινεις ο 4670k ανεβαινει 4.6ghz?

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα δεν αξίζει..

Και λόγου των Temps και του OC δεν αξίζει..

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να περιμένεις

Να βγούνε Ivy-E μακάρι να έχει ενας 4930Κ (άμα τον λένε έτσι) στα 600 ευρώ θα πας και σε ένα Χ79 με ένα 350αρι και καθάρισες για CPU κομμάτι για πάρα πολύ καιρό.. (πάνω σε χ79 δεν θα νε?)

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα δεν αξίζει..

Και λόγου των Temps και του OC δεν αξίζει..

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να περιμένεις

Να βγούνε Ivy-E μακάρι να έχει ενας 4930Κ (άμα τον λένε έτσι) στα 600 ευρώ θα πας και σε ένα Χ79 με ένα 350αρι και καθάρισες για CPU κομμάτι για πάρα πολύ καιρό.. (πάνω σε χ79 δεν θα νε?)

Ποιός θα δώσει 600Ε ? Εδώ για τους περισσότερους ο 4770κ είναι ακριβός (στα 320 πλέον). Όσο καλή και να είναι φίλε μια CPU λίγοι είναι αυτοί που θα τα δώσουν.

Link to comment
Share on other sites

550 κάνει τώρα ο 3930 πάνω κάτω τόσα θα κάνει και ο 4930 και δεν χρειάζεται 350 ευρώ μητρική όλες οι χ79 είναι αξιόλογες , όποιος θέλει πυρήνες και cache θα τα πληρώσει εξάλλου αυτος που θελει cpu για games και λιγο απολα δεν θα παρει 6πυρηνο επεξεργαστή ουτε quad channel μνήμες .

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει μην συγκρινουμε 2 διαφορετικες κατηγοριες φυσικα και η x79 πλατφορμα σπερνει για επαγγελματικη χρηση και ισοπεδωνει τα παντα,αλλα οχι οτι δεν αξιζουν οι haswell,οποιος κανει αναβαθμιση σημερα παει σε Hasswell,θα κουμπωσει και εναν broadwell του χρονου πανω,και οσοι αγορασαν και επενδυσαν σε ivy περσυ γνωριζαν οτι ηταν ο τελευταιος των μοικανων,πεθαμενη πλατφορμα με διαρκεια ζωης 1 χρονου αφου ο ivy κουμπωνε και στην Ζ68.

Link to comment
Share on other sites

Οι ιντελ μας παιζει ψιλογκαζι για να εισπραξουν περισσοτερα καναν το 1150 με μαπα παστα για να πεισθουν μερικοι οτι πρεπει να την ανοιξεις

να την καθαρισεις κτλπ ωστε να χαθει και η εγγυηση, και σου λεει τωρα αφου δεν παει καλα η αγορα των 1150 ας πεταξουν το σχεδιο Β με

τιμες απαραδεκτες για την σημερινη εποχη που δεν υπαρχει ρευστο οχι μονο στην Ελλαδα αλλα τα ζορια αρχισαν ηδη και σε ολην την Ε.Ε,

γενικα τα τελευταια 2 χρονια ολες οι ηλεκτρονικες συσκευες πηραν ανοδο π.χ Τιταν, Χ79, σοκετ 2011, σε λιγο οπως λεει και συναδελφος

θα ερθει και το -e με 600 ευρω, θα ηθελα να δω ποσοι θα πανε για αγορα τετοιου τυπου.

εχω το προαισθημα οτι θα παει για πτωχευση σε λιγο καιρο η ιντελ αν δεν αλλαξουν την πολιτικη τους

Link to comment
Share on other sites

Οι ιντελ μας παιζει ψιλογκαζι για να εισπραξουν περισσοτερα καναν το 1150 με μαπα παστα για να πεισθουν μερικοι οτι πρεπει να την ανοιξεις

να την καθαρισεις κτλπ ωστε να χαθει και η εγγυηση, και σου λεει τωρα αφου δεν παει καλα η αγορα των 1150 ας πεταξουν το σχεδιο Β με

τιμες απαραδεκτες για την σημερινη εποχη που δεν υπαρχει ρευστο οχι μονο στην Ελλαδα αλλα τα ζορια αρχισαν ηδη και σε ολην την Ε.Ε,

γενικα τα τελευταια 2 χρονια ολες οι ηλεκτρονικες συσκευες πηραν ανοδο π.χ Τιταν, Χ79, σοκετ 2011, σε λιγο οπως λεει και συναδελφος

θα ερθει και το -e με 600 ευρω, θα ηθελα να δω ποσοι θα πανε για αγορα τετοιου τυπου.

εχω το προαισθημα οτι θα παει για πτωχευση σε λιγο καιρο η ιντελ αν δεν αλλαξουν την πολιτικη τους

Μια χαρα ειναι οι παστες ,δεν καταλαβα πρεπει η intel να μας αφηνει ελευθερους να κλοκαρουμε στο θεο,ας μας κοψει και απο καπου και οσοι την ψαχνουμε και γουσταρουμε ξεκαπακωνουμε,ας παρουμε και ενα ρισκο στην τελικη, ολα στο χερι τα θελουμε,οταν πληρωσα 300 ευρα για τον 4770k,τα 3.9GHZ τα χει και με την στοκ ψυκτρα και δουλευει μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ειναι οι παστες ,δεν καταλαβα πρεπει η intel να μας αφηνει ελευθερους να κλοκαρουμε στο θεο,ας μας κοψει και απο καπου και οσοι την ψαχνουμε και γουσταρουμε ξεκαπακωνουμε,ας παρουμε και ενα ρισκο στην τελικη, ολα στο χερι τα θελουμε,οταν πληρωσα 300 ευρα για τον 4770k,τα 3.9GHZ τα χει και με την στοκ ψυκτρα και δουλευει μια χαρα.

ποσο θα αντεξει ομως ; γιατι η υψηλη θερμοκρασια φερνει περισσοτερα προβληματα στις ηλεκτρονικες συσκευες, αντε να λεγα οτι ειναι η κατασκευη απο χρυσαφι και μονο θα λεγα νταξει χε@#το, αλλα απο την στιγμη που ειναι επικαλυμενο απο χρυσο και κατα 95% χαλκο ; αν δεν απατουμαι, φυσικα και φερνει αρκετα προβληματα γιατι αν ειναι να αντεξει για ενα 15μηνο τοτε κλαφτα χαραλαμπε, στην τελικη αρκετοι θελουμε να πληρωσουμε 300ε αλλα καλης ποιοτητας να κλοκαρει μεχρι 5ghz να βαραει load 60-70c και να βρουμε την υγεια μας, αλλα δεν ειναι χαζη η ιντελ να βαλει 2cm παχος για καλη θερμικη συμπεριφορα, γιατι σκεψου οτι δεν θα χρειαζοταν καν watercooling, οποτε θα ηταν αλλο ενα κομματι στην ιστορια, νο2 το πεθαμενο floppy :hehe: και επιμενο οι παστες που βαλαν ειναι καραμουφα ψαξε στο youtube και θα καταλαβεις.

Έγινε επεξεργασία από Iraklis
Link to comment
Share on other sites

ποσο θα αντεξει ομως ; γιατι η υψηλη θερμοκρασια φερνει περισσοτερα προβληματα στις ηλεκτρονικες συσκευες, αντε να λεγα οτι ειναι η κατασκευη απο χρυσαφι και μονο θα λεγα νταξει χε@#το, αλλα απο την στιγμη που ειναι επικαλυμενο απο χρυσο και κατα 95% χαλκο ; αν δεν απατουμαι, φυσικα και φερνει αρκετα προβληματα γιατι αν ειναι να αντεξει για ενα 15μηνο τοτε κλαφτα χαραλαμπε, στην τελικη αρκετοι θελουμε να πληρωσουμε 300ε αλλα καλης ποιοτητας να κλοκαρει μεχρι 5ghz να βαραει load 60-70c και να βρουμε την υγεια μας, αλλα δεν ειναι χαζοι η ιντελ να βαλει 2cm παχος για καλη θερμικη συμπεριφορα, γιατι σκεψου οτι δεν θα χρειαζοταν καν watercooling, οποτε θα ηταν αλλο ενα κομματι στην ιστορια, νο2 το πεθαμενο floppy :hehe: και επιμενο οι παστες που βαλαν ειναι καραμουφα ψαξε στο youtube και θα καταλαβεις.

Συμφωνω εν μερη μαζι σου αλλα πιστευω οτι το κανει επιτηδες να μας ζορισει,μην τρελαθουμε οτι θα τις κοστιζε κατι να κολουσαν το die με το ihs,σιγα τη μανουβρα,θελω να πιστευω οτι εσκεμμενο ειναι το κολπο με την παστα,να ζοριστουμε οσοι γουσταρουμε.

Το φαινομενο με την παστα το γνωριζω εδω και μια δεκαετια απο τους venice,αλλα και να το ψαξω λιγο να ενημερωθω για τα σημερινα δεδομενα μια χαρα μου ακουγεται:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αναφέρθικα και στο εξής..

Να δώσεις 1 χιλιάρικο ρε παιδι μου 600 CPU 400 Mobo

Αλλά να πάρεις κάτι το οποίο να σου κρατήσει πάρα πολύ καιρό μιλάμε για 2 χρονια και +..

Να μην σε νοιάζει "όπα τι βγήκε τώρα?" "είναι καλός?" "πουλα και πάμε για αναβάθμιση"

Να πάρεις κάτι (στο CPU) κομμάτι το οποίο και να κρατήσει και ο Ivy-E Γενικά κάνει για τα πάντα όλα...

Ναι μπορείς να πείς ότι πάω από 3770Κ που είμαι τώρα σε 4770Κ με ένα 500 ευρώ όλη η δουλειά το κρατάω και μετά με το ίδιο Mobo πάμε σε Brodwell που θα είναι 1150

αλλά και πάλι με τον Brodwell δεν θα βγούνε καινούρια Mobo (Ζ97) λεω εγώ τώρα..

Που δεν θα έχουν άλλα καλούδια απαν..

Απλώς μου έχει κολήσει τώρα να είμαι οκ σε CPU κομμάτι και ανα τόσο να αλλάζω GPU σαν τα πουκάμισα γιατί πιο γρήγορες αναβαθμύσεις γίνονται εκει πέρα παρα σε CPU ...

Οι κάρτες δίνουν FPS τα CPU παπαράκια εκεί που κάνεις 10 Sec με τον 3770Κ τα κάνεις σε 6-7-8 με τον 4770Κ κάτι τρέχει στα γύφτικα..

Αλλά το κακό είναι ότι περιμένεις την Intel..

Δεν υπάρχει ανταγωνιμσός η AMD κοιμάτε και έτσι πας με το πρόγραμμα της Intel..

Αυριο άμα έβγαζε η AMD CPU ανάμεσα σε 3770Κ - 4770Κ μεθαυριο θα βγαίνανε τα Ivy-E στην αγορά αλλά που..

Link to comment
Share on other sites

στο ivy-e θα εχει και 4820K.....εκει ειναι το ενδιαφερον και η σχετικοτητα με haswell...τουλαχιστον για οσους ειναι με αερα-νερο. Γιατι αν αποφασισουν στο enthusiast socket να κανουν solder το IHS, και σαν ivy clock-αρει καλυτερα οχι μονο απο haswell (που ειναι αυτονοητο) αλλα και απο 3770k (λογω soldered IHS -> -15c, και matured steppings), και εχεις και 10mb cache...και αυτη τη φορα ξεκλειδωτα (σε σχεση με 3820)

Απο την αλλη δε θα εχεις 6 native sata3, δε θα εχεις native usb3 αλλα θα εχεις πολλα pci-e lanes...

Θα γινει μαχη παντως εκει... και σε τιμη, μιας και οι μητρικες για Χ79 ειναι πιο ακριβες μεν, αλλα οντας 2 χρονια στην αγορα βρισκεις και μοντελα κατω απο το ψυχολογικο οριο των 200 ευρω που τουμπανα δεν ειναι στα χαρτια, αλλα στην ουσια (δεδομενου οτι και οι πιο φτηνες εχουν τα 40 pci-e lanes και δε χρειαζεσαι τις @@ιες τα plx chips κλπ που βαζουν στις ακριβες Ζ87 και ειναι και μισο-δουλειες σε αποτελεσμα) ειναι μια χαρα και καλυτερες απο τις ακριβες Ζ87, και ο 4820k θα ειναι φτηνοτερος απο τον 4770k αν κρινουμε απο την τιμη που ανεκαθεν ειχε ο 3820...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αναφέρθικα και στο εξής..

Να δώσεις 1 χιλιάρικο ρε παιδι μου 600 CPU 400 Mobo

Αλλά να πάρεις κάτι το οποίο να σου κρατήσει πάρα πολύ καιρό μιλάμε για 2 χρονια και +..

Να μην σε νοιάζει "όπα τι βγήκε τώρα?" "είναι καλός?" "πουλα και πάμε για αναβάθμιση"

Να πάρεις κάτι (στο CPU) κομμάτι το οποίο και να κρατήσει και ο Ivy-E Γενικά κάνει για τα πάντα όλα...

Ναι μπορείς να πείς ότι πάω από 3770Κ που είμαι τώρα σε 4770Κ με ένα 500 ευρώ όλη η δουλειά το κρατάω και μετά με το ίδιο Mobo πάμε σε Brodwell που θα είναι 1150

αλλά και πάλι με τον Brodwell δεν θα βγούνε καινούρια Mobo (Ζ97) λεω εγώ τώρα..

Που δεν θα έχουν άλλα καλούδια απαν..

Απλώς μου έχει κολήσει τώρα να είμαι οκ σε CPU κομμάτι και ανα τόσο να αλλάζω GPU σαν τα πουκάμισα γιατί πιο γρήγορες αναβαθμύσεις γίνονται εκει πέρα παρα σε CPU ...

Οι κάρτες δίνουν FPS τα CPU παπαράκια εκεί που κάνεις 10 Sec με τον 3770Κ τα κάνεις σε 6-7-8 με τον 4770Κ κάτι τρέχει στα γύφτικα..

Αλλά το κακό είναι ότι περιμένεις την Intel..

Δεν υπάρχει ανταγωνιμσός η AMD κοιμάτε και έτσι πας με το πρόγραμμα της Intel..

Αυριο άμα έβγαζε η AMD CPU ανάμεσα σε 3770Κ - 4770Κ μεθαυριο θα βγαίνανε τα Ivy-E στην αγορά αλλά που..

Βλεπεις λοιπον που ειναι το ζουμι ; μας αναγκαζουν να παμε σ'ενα υποτιθεται ποιο καλο hardware αρα ποιο πολλα εξοδα και εσοδα στην ιντελ στο μαγαζατορα και στο κρατος αυτο ειναι καλο, το κακο ειναι ομως αυριο μεθαυριο να κανει μια στραβη και να διαφημισει εντελος διαφορετικη τεχνολογια αδιαβροχο κεβλαρισμενη μητρικη κβαντομηχανη οτι φανταστουμε τελος παντων, γιατι στο κατω κατω ποιος δεν θα ηθελε κεβλαρισμενη μητρικη αφου θα ειναι καραμοδατο να το βλεπεις και να παιζεις παραληλα BF3 :hehe: λεμε τωρα αρα λοιπον, ο κοσμος δεν θα κοιταξει την μεταχειρισμενη μητρικη χ79 η σοκετ 11, αφου θα βγει εντελως διαφορετικη τεχνολογια π.χ "κβαντομηχανη" ποιος δεν την περιμενει αφου ειναι εντελως διαφορετικη η λειτουργια του, αρα και Αλλα εσοδα κρατος μαγαζι ιντελ, η μητρικη εκθεσιακο κομματακι μαζι με την cpu αυτο ειναι απο την αλλη καλο, γιατι που ξερεις μπορει να τα ζητησει κανα μουσειο στο λοδινο η στην Καλιφορνια :hehe:

συμφωνω οτι εν μερη για την gpu για το ανταγωνισμο για τα fps κτλπ

Αυτο που δεν συμφωνω ειναι να δωσει καποιος 1 χιλιαρο για mobo&cpu μονο και οτι θα σου κρατησει 2 χρονια ενω ανετα μπορει να αντεξει για 5 χρονια και να κανει που και που αναβαθμιση gpu.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.