Jump to content



Intel i7 Haswell 4770K Εντυπώσεις/Μετρήσεις


Recommended Posts

Εχεις δικιο, εκανα λαλακια. Απλα νομιζα πως αν αφηνα το Offset Value στο Auto, θα εκανε offset οσο ηθελε μονο του το ΜΒ και θα εβγαινε να ειμαι +0,1 ξερω γω.

Απλα το αλλο περιεργο ειναι πως εγω σε Override Mode (Manual Mode) με 1.185 και το ιδιο ποσοστο LLC (σε ποσοστα μου δινει επιλογες εδω η MSI) παραμενει 1.185. Σε adaptive μου το παει 1.196. Γινεται τιποτα γι'αυτο; Δε θελω να βαζω μεγαλυτερο φορτιο, μιας και ειμαι μολις στα 42Χ

2 απλα πραγματακια,το adaptive ειναι ο καλυτερος τροπος για εξοικονομηση ενεργειας,ριχνει το μεγιστο που πρεπει και ανεβαζει οσο θεωρει οτι πρεπει,το offset θα ριξει και αυτο οσο πρεπει απλα το νουμερο που εχεις δωσει εκει ειναι η βαση πλεον του cpu πχ 0.768 πεφτει default sta 800 με offset θα ητανε 0.768 + το νουμερο του offset,τωρα για 10mv μην τρελαθουμε,δε χαθηκε ο κοσμος,αν θες οτι δινει,ριξε το llc sto 1 η disable.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 959
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

εν τελει εγω περασα 12 ωρες prime AVX στα 4.3 και απαιτηθηκε 1.225v στο bios, 1.233 ειναι το μεγιστο spike που βλεπω στο πολυμετρο σε AVX load...θερμοκρασιες χτυπανε 96 βαθμους με την Mugen2 οποτε εκει τελειωνει η ιστορια μου με αερα...

Ηθελα απλα να εχω ενα μετρο συγκρισης για να δω απο αυριο-μεθαυριο με το phase τι θα γινει...

Παρεπιπτοντως να πω οτι ειτε με Prime small FFT ειτε με Linpack τις ιδιες θερμοκρασιες εφτασα και το ιδιο ανεβαζει στο vcore (και τα 2 χρησιμοποιουν avx απλα παλιοτερα ανεβαζε λιγο πιο πολυ το Linpack....απλα μια παρατηρηση)

Επισης για τα VRM, ειχα διαβασει οτι λογω του οτι ειναι και μεσα στο cpu δεν χρειαζεται ιδιαιτερη ψυξη η μητρικη...παρ'ολ'αυτα τα ψυκτρακια της Mpower ζεματαγαν και τους εχω βαλει πλεον εναν 12αρη...

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=3321]Blinky[/MENTION] γιατι το ζοριζεις τοσο πολυ το μηχανημα με linx 12αωρο,το χεις για επαγγελματικη χρηση και φοβασαι και το παραμικρο bsod,η απλα τεσταρεις,εγω προσωπικα 2 linx που ετρεξα δεν θα τα ξαναδει ο cpu μου αν δεν ξεκαπακωθει.Ασε που πληρωνουμε και δεη κουτιτικα,πολυ καλη η παρατηρηση σου για τα vrm απο αυριο θα το κοιταξω και εγω.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=3321]Blinky[/MENTION] γιατι το ζοριζεις τοσο πολυ το μηχανημα με linx 12αωρο,το χεις για επαγγελματικη χρηση και φοβασαι και το παραμικρο bsod,η απλα τεσταρεις,εγω προσωπικα 2 linx που ετρεξα δεν θα τα ξαναδει ο cpu μου αν δεν ξεκαπακωθει.Ασε που πληρωνουμε και δεη κουτιτικα,πολυ καλη η παρατηρηση σου για τα vrm απο αυριο θα το κοιταξω και εγω.

κοιτα γενικα παντα ημουνα της αποψης οτι κανεις OC για το κερδος, αλλα χωρις να θυσιαζεις κατι απο σταθεροτητα...

Δηλαδη παντα ηθελα εκει που θα κατεληγα να ειναι stable σαν stock, γιατι οταν αυτοι οι επεξεργαστες ακομα και σε stock ή σε πολυ mild OC ειναι υπεραρκετοι για τις καθημερινες δουλειες μας, σε σημειο που να μην ειναι αντιληπτη(ευκολα) η βελτιωση, ειναι βλακεια να το εχεις κλοκαρισμενο σε σημειο που να ειναι μονο 90% σταθερο και 1 στις 10 να σου πεταει BSOD και να βριζεις...γιατι εκεινη τη στιγμη θα λες "καθομαι και τρωω τα BSOD 1 στις 10 για να εχω τις αλλες 9/10 αποδοση που δε τη βλεπω ουτως η αλλως?"

Δηλαδη καταλαβαινεις, αν παιζω πχ starcraft2 online και επειδη ριξει BSOD χασω το game, θα νιωσω πολυ μλκας που ουσιαστικα το εχασα χωρις λογο...γιατι και σε stock να επαιζα ειχα 10πλη ισχυ αποση χρειαζοταν το sc2...

Με αυτη τη λογικη κανω τετοιο extreme ζορισμα...

Αποκει και περα, με το phase θα ειναι λιγο αλλη φαση, εκει δεν εχω διαθεση να το αφησω και 10 ωρες να γινεται χαμος....εκει μπορει να παω και με τη λογικη "ας βγαλει 10 runs avx και ξεκιναμε αποκει, και σε καθε BSOD σε καθημερινη χρηση, ενα μικρο bump στο voltage εως οτου εξαλειφθουν" και αυτο επειδη ειναι βλακεια που στο Phase θα ειναι υπο το 0 ο cpu σε idle ή σε νορμαλ load και αυτο μπορει να του επιτρεπει ανε ιναι σταθερος ενω σε avx αμα χτυπαει +10 , +20 και βγαζει error εκει δεν εχει ιδιαιτερο νοημα αφου σε καθημερινη χρηση δε θα παει ποτε τοσο ψηλα...

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=3321]Blinky[/MENTION],καταλαβα απολυτα τι λες με τη σταθεροτητα,σκεψου να παιζω 1 μηνα warcraft να πεσει το σπαθι απο το boss και οταν πεσει να φαω bsod,παραδειγμα αναφερω...,το παιζα και αυτο καποτε, αλλα μεχρι το pc απ το παραθυρο θα πετουσα αν κυνηγουσα 1 μηνα το drop και μετα ετρωγα bsod.

Mεχρι να δουμε καθημερινες εφαρμογες που να αξιοποιουν avx θα εχουμε αλλαξει και 3 επεξεργαστες,το grid 2 κατι avx λεει αλλα χαλαρο ητανε που το δοκιμασα,πανω απο 70 δεν ειδα σε cpu.

Ειχα σκεφτει και εγω την επιλογη για phase,απλα εχω ενα προβλημα με τον θορυβο,με τιγκαρει και ο johnny ασχημα κατα περιοδους που δεν μπορω να ακουσω το παραμικρο...

Link to comment
Share on other sites

Εκανα oc τον 4670κ με 1,205 πολλαπλασιαστη 40 και turbo πολλαπλασιαστη 42, ειναι σταθερο μετα απο πολλες ωρες prime95. Βλεπω αλλους χρηστες στο ιντερνετ που ανεβαζουν με 1,190 4,4 ή 1,200 4,5 και εγω δεν μπορω καν να μπουτάρω με τετοιο πολλαπλασιαστή. Τι ρυθμίσεις αλλαζω απο το bios; Εχω την Z87-D3H και την seidon 240M

Link to comment
Share on other sites

4770S πως τα παει σε συγκριση με τον Κ σε x264?? (και προφανως σε default ρολογια) :magic:

ξερω, ψιλονουμπικη ερωτηση γιατι μπαμ κανει οτι αφου δεν ειναι σε idle εχουν ιδιες επιδοσεις, απλα ηθελα να σιγουρευτω οτι δεν χανω κατι οσον αφορα τις τεχνολογιες του νεου core σε load mode.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ακομα δεν ηρθαν καλα καλα οι Z87 μητρικες και ξεκινησαν νεα revision στην asus.

ASUS Z87 Maximus VI Gene (C1) (90MB0E10-M0EAY0)

ASUS Z87 Maximus VI Gene (C2) (90MB0E10-M0EAY5)

η αιτια ;

USB mass storage devices(like external hard drives) plugged into USB 3.0 ports would not be recognized by the system if you wake the computer from S3 sleep, to access them again you have to unplug & replug them.

Προσοχη λοιπον στους νεους αγοραστες.

Link to comment
Share on other sites

Ακομα δεν ηρθαν καλα καλα οι Z87 μητρικες και ξεκινησαν νεα revision στην asus.

ASUS Z87 Maximus VI Gene (C1) (90MB0E10-M0EAY0)

ASUS Z87 Maximus VI Gene (C2) (90MB0E10-M0EAY5)

η αιτια ;

USB mass storage devices(like external hard drives) plugged into USB 3.0 ports would not be recognized by the system if you wake the computer from S3 sleep, to access them again you have to unplug & replug them.

Προσοχη λοιπον στους νεους αγοραστες.

Γιατί σου κάνει εντύπωση ?.Αναμενόμενο ήταν. Άντε να βγαίνει και η Sabertooth να στήσουμε σύστημα :happy2:.

Link to comment
Share on other sites

Ακομα δεν ηρθαν καλα καλα οι Z87 μητρικες και ξεκινησαν νεα revision στην asus.

ASUS Z87 Maximus VI Gene (C1) (90MB0E10-M0EAY0)

ASUS Z87 Maximus VI Gene (C2) (90MB0E10-M0EAY5)

η αιτια ;

USB mass storage devices(like external hard drives) plugged into USB 3.0 ports would not be recognized by the system if you wake the computer from S3 sleep, to access them again you have to unplug & replug them.

Προσοχη λοιπον στους νεους αγοραστες.

Και για τους παλιούς κατόχους είναι η αιτία για rma

Link to comment
Share on other sites

Μην λετε τετοια και παει κανας ασχετος και ζητησει rma,οσο για το τοσο μεγαλο προβλημα που το παρουσιαζεται,εγω ακομα δεν το συναντησα σε real life κατασταση.

Να συνδεσω εξωτερικο σκληρο usb3.0 και οταν και αν μπει το pc σε sleep,μετα δεν τον βλεπει,που δεν συμβαινει σε ολους τους hdd και περισσοτερο απευθυνεται στα flashakia.

Ολες οι μητρικες που κυκλοφορησαν μεχρι και 31 Ιουλιου ειναι με C1,τωρα αν αγορασεις σημερα μητρικη καλο ειναι να το προσεξεις οπως διευκρινησε και ο [MENTION=2962]zpaf[/MENTION] παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

Μονο το πιτσιρικι γλιτωσε το revision. :hehe:

2da9.jpg

αυτο το σκατο :p ειναι o μονος λογος που με ψηνει να παω σε haswell.

Από TJ07 σε bitfenix prodigy!!! Το ίδιο βήμα έκανα και γω. Αλλά τα λεφτά της η συγκεκριμένη δεν τα αξίζει. Πάρε καλύτερα Asrock z87e-itx!

Link to comment
Share on other sites

Από TJ07 σε bitfenix prodigy!!! Το ίδιο βήμα έκανα και γω. Αλλά τα λεφτά της η συγκεκριμένη δεν τα αξίζει. Πάρε καλύτερα Asrock z87e-itx!

Χωρις να θελω να ανοιξω συζητηση περι asus vs asrock τα τελευταια χρονια μονο asus επιλεγω.

Στην Z77 σειρα η asrock ειχε ευτυχισμενους κατοχους ivybridge που εβλεπαν στο cpuz ποσο χαμηλα επαιζε το κομματι τους.

Αλλα η πραγματικοτητα δεν ηταν ετσι ....

IntelBurnTest

CPU-Z --- MULTIMETER

1.496V-1.512V --- 1.615V-1.620V

AsRock Z77-series VCore reading!

ευχομαι να μην εχουν τα ιδια στο φρεσκο Z87.

Link to comment
Share on other sites

Χωρις να θελω να ανοιξω συζητηση περι asus vs asrock τα τελευταια χρονια μονο asus επιλεγω.

Στην Z77 σειρα η asrock ειχε ευτυχισμενους κατοχους ivybridge που εβλεπαν στο cpuz ποσο χαμηλα επαιζε το κομματι τους.

Αλλα η πραγματικοτητα δεν ηταν ετσι ....

IntelBurnTest

CPU-Z --- MULTIMETER

1.496V-1.512V --- 1.615V-1.620V

AsRock Z77-series VCore reading!

ευχομαι να μην εχουν τα ιδια στο φρεσκο Z87.

Οι ocf δεν είχαν πρόβλημα πάντως :rofl:

Είχα μετρήσει στην z77 ocf και ήταν κομπλε, 0.01 διαφορά με το cpu-z :blink:

Link to comment
Share on other sites

hiy.gif

When it comes to games, one of the latest and most popular is Battlefield 3 by Electronic Arts.

The Core i7-4770K's Hyper-Threading Technology allowed it to perform better than the Core i5-4670K without it.

Intel Haswell i5-4670K vs. i7-4770K Comparison Review | techPowerUp

[MENTION=9603]firekiller[/MENTION] Δινει το HT στο BF3 τελικα ε;

Link to comment
Share on other sites

Χωρις να θελω να ανοιξω συζητηση περι asus vs asrock τα τελευταια χρονια μονο asus επιλεγω.

Στην Z77 σειρα η asrock ειχε ευτυχισμενους κατοχους ivybridge που εβλεπαν στο cpuz ποσο χαμηλα επαιζε το κομματι τους.

Αλλα η πραγματικοτητα δεν ηταν ετσι ....

IntelBurnTest

CPU-Z --- MULTIMETER

1.496V-1.512V --- 1.615V-1.620V

AsRock Z77-series VCore reading!

ευχομαι να μην εχουν τα ιδια στο φρεσκο Z87.

Μπορούμε να το επιβεβαιώσουμε αυτό με κάποιο τεστ; μπορώ να δω αν το κάνει και η δικιά μου μητρική;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.