Jump to content



Intel i7 Haswell 4770K Εντυπώσεις/Μετρήσεις


Recommended Posts

hiy.gif

When it comes to games, one of the latest and most popular is Battlefield 3 by Electronic Arts.

The Core i7-4770K's Hyper-Threading Technology allowed it to perform better than the Core i5-4670K without it.

Intel Haswell i5-4670K vs. i7-4770K Comparison Review | techPowerUp

[MENTION=9603]firekiller[/MENTION] Δινει το HT στο BF3 τελικα ε;

Έτσι φάνηκε, αλλά για καλό κι για κακό θα ξανατρέξω το τεστ και στους 2 επεξεργαστές :rubik:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 959
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

hiy.gif

When it comes to games, one of the latest and most popular is Battlefield 3 by Electronic Arts.

The Core i7-4770K's Hyper-Threading Technology allowed it to perform better than the Core i5-4670K without it.

Intel Haswell i5-4670K vs. i7-4770K Comparison Review | techPowerUp

[MENTION=9603]firekiller[/MENTION] Δινει το HT στο BF3 τελικα ε;

Εμένα γτ πήγε το μάτι μου στα 2 FPS διαφορά που εχει στα 4.7 απο τα στοκ ρολόγια;

Link to comment
Share on other sites

Οι ocf δεν είχαν πρόβλημα πάντως :rofl:

Είχα μετρήσει στην z77 ocf και ήταν κομπλε, 0.01 διαφορά με το cpu-z :blink:

Μακαρι να μετρησες σωστα. :T:

Ακομα παντως ο κοσμος που γνωριζει το προβλημα περιμενει bios update απο την asrock.

0.01 διαφορά ; Πολυ δεν ειναι ; :p

qmfo.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχής κάτοχος 4770Κ εδώ και δύο ημέρες! Λέω ευτυχής γιατί η μετάβαση από Q6600 κ 4gb μνήμης στον 4770Κ και τα 32gb είναι... αστρονομικού επιπέδου! Επίσης και ο SSD μου τώρα δουλεύει σε sata3 οπότε, είχαμε π.χ. εγκατάσταση του Office 2010 σε... δευτερόλεπτα, του Photoshop σε λιγότερο από ένα λεπτό και άλλα... παλαβά για τις μέχρι τώρα εμπειρίες μου!

Τώρα όσον αφορά συχνότητες, ρεύματα και θερμοκρασίες... Τον έβαλα στο xmp profile των μνημών (2133) και η Asus εφάρμοσε αυτόματα το sync all cores στα 3.9 Ghz. Έτρεξα ένα 10λεπτο Aida και είδα ρεύματα μέχρι 1,286 στο CPUZ και στο HWinfo και θερμοκρασίες μέχρι και 86 βαθμούς (!!) στο Real Temp. Είμαι με custom υγρόψυξη με ένα διπλό και ένα μονό ψυγείο και αντλία 600άρα. Το ίδιο ακριβώς σύστημα είχα και στον Q6600 με μόνη διαφορά το waterblock, που λόγω ασυμβατότητας του παλιού πήρα το EK Supremacy Full Nickel. Με το ίδιο σύστημα ψύξης λοιπόν, ο 6600 υπερχρονισμένος στα 3600 (50% πάνω!! ) έπιανε μέχρι 75 βαθμούς σε οποιοδήποτε τεστ και εφαρμογή, που σημαίνει ότι το κύκλωμά μου είναι υπερικανό για απαγωγή θερμοκρασιών.

Αυτό λοιπόν που εμφανώς παρατήρησα στον 4770Κ, είναι ότι ο αέρας που βγαίνει από τα ψυγεία ΔΕΝ είναι καυτός, απλά θερμός. Με τον 6600 δεν αντεχόταν με τίποτα ο καυτός αέρας, ήταν κλίβανος, σε βαθμό που τον Ιούλιο και Αύγουστο έριχνα το overclocking, διότι δεν άντεχα καν να είμαι στο δωμάτιο, από την πόρτα του δωματίου σε απόσταση δύο μέτρων από το PC ένιωθες τον απίστευτα θερμό αέρα (δεν έχω κλιματιστικό στο δωμάτιο).

Αυτό σημαίνει ότι ο Haswell πάσχει από απαγωγή θερμότητας προς το block, με άλλα λόγια οι μλκίες της Intel με την πάστα. Ο επεξεργαστής δεν μπορεί να διώξει την θερμοκρασία του προς το IHS και την ψύχτρα που εμείς βάζουμε.

Στο 1,280V που δουλεύει τώρα ο CPU με όλα στα αυτόματα, φιλοδοξώ να τον ανεβάσω στα 4,2-4,3 GHz. Παραπάνω σε ρεύμα δεν πρόκειται να πάω. Ωστόσο το Oveclocking θα γίνει αργότερα, θέλω πρώτα να δουλέψω λίγο το σύστημα, να το ευχαριστηθώ!

Link to comment
Share on other sites

Οταν τρεχεις aida βαλε ρευμα manual,βλεπω εχεις και εσυ την hero,το 1.28 ειναι παρα πολυ για stock συχνοτητα,αλλα ετσι κανει η hero με το auto,βαλε manual 1.15 και τρεξε παλι aida,ανεβασε και πολλαπλασιαστη στα 42 να δουμε πανω κατω σε τι κομματι επεσες.

Και μην ξανατρεξεις aida και avx εφαρμογες με οτιδηποτε αλλο εκτος manual.

Link to comment
Share on other sites

Οταν τρεχεις aida βαλε ρευμα manual,βλεπω εχεις και εσυ την hero,το 1.28 ειναι παρα πολυ για stock συχνοτητα,αλλα ετσι κανει η hero με το auto,βαλε manual 1.15 και τρεξε παλι aida,ανεβασε και πολλαπλασιαστη στα 42 να δουμε πανω κατω σε τι κομματι επεσες.

Και μην ξανατρεξεις aida και avx εφαρμογες με οτιδηποτε αλλο εκτος manual.

Ευπειθώς αναφέρω...

Πολύ αισιόδοξος ήμουν! Στα 4,3 με 1,2Volt δεν μπήκε καν στα Win, στα 4,3 με 1,25 BSD (124) σε ένα λεπτό στο aida. Μετά πήγα στα 4,2 και 1,2, πάλι BSD μέσα στο πρώτο 5λεπτο. Μετά πήγα σε 4,1 και 1,2volt, πέρασε δεκάλεπτο στο aida με θερμοκρασίες στους 81. Ωστόσο δεν πέρασε Intel BurnTest AVX, όπου εμφάνισε error στο πρόγραμμα (όχι κρασάρισμα ή κάτι άλλο) και οι θερμοκρασίες έφθασαν στους 96 βαθμούς! Τις μνήμες στις είχα στο default (1333 ΜΗz) σε όλες τις προηγούμενες ρυθμίσεις, εκτός από την τελευταία στα 4,1, όπου τις είχα βάλει στη συχνότητα που γράφει στο κουτί τους, δηλαδή στα 2133. Ε δεν τις αγόρασα πανάκριβα για να τις τρέχω στα 1333.

Μετά από αυτά θύμωσα και θεώρησα ότι έχασα 2 ώρες από τη ζωή μου, το γύρισα στο xmp profile και βλέπουμε όποτε μου ξανάρθει όρεξη. Ο στόχος μου είναι τα 4,1 Ghz, αλλά αν με το xmp profile η Hero δίνει 1,286volt για τα 3,9 GHZ, δεν με βλέπω να το πιάνω εύκολα.

Να σημειώσω ότι αυτό που επίσης με εκνευρίζει, είναι ότι ο αέρας που έβγαινε από τα ψυγεία, ακόμα και όταν ο πυρήνας είχε 96 βαθμούς, εξακολουθούσε να μην έχει καμία σχέση με τις ημέρες του Q6600. Τι διάολο, πρέπει δηλαδή να κάνουμε delid για να έχουμε σοβαρή ψύξη;

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=14671]dimgr[/MENTION]

Μπες bios δωσε ενα F5 κανε F10 save και ξαναμπες bios.

Τι τιμη σου εχει στο CPU Core Voltage ;

8s8l.jpg

Οσον αφορα τις θερμοκρασιες εχεις δικιο .... ο δικος μου ο μπουμπουνας δεν το γλιτωσε το delid.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=14671]dimgr[/MENTION] Αν καταλαβα καλά,έχεις custom υδρόψυξη και ο cpu ανεβάζει 81 βαθμούς στα 4200;

Πιο πολλούς ακόμα και από q6600 τίγκα κλοκαρισμενο που είχες;

Μπας και κάτι δεν εχει κάτσει καλά;

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=14671]dimgr[/MENTION] μην σε πιανει καμια ανησυχια οτι δινει 1.28 ολα auto η hero σε stock με xmp enabled,εμενα ζηταει 1.232 αλλα αυτο δεν με εμποδιζει να τρεχω ανετα στα 4.7 με 1.3,τωρα εσυ που ζητας 4.2 με 4.3 πιστευα οτι με 1.2 θα τα ειχες αλλα απ οτι φαινεται κατι σε κραταει πισω,μηπως ειναι τα 32gb ram και ζοριζουν πολυ τον memory controller.

To vid της cpu σου πρεπει να ειναι γυρω στο 1.058,θα το δεις αν κανεις την διαδικασια που σου ειπε ο [MENTION=2962]zpaf[/MENTION],βασικα δεν θεωρειται και κακο κοματι,στη μεση βρισκεσαι απο ποιοτητα cpu,τα χειροτερα ειναι απο 1.1 και πανω και τα καλυτερα κατω απο 1.

Αν εχεις περασμενο το τελευταιο bios(771) μπορω ανετα να σου στειλω ενα profile για τα 4.2 να το περασεις μεσω usb στο bios.

Τελος μεγεια το μηχανημα και μη σε πιανει αμοκ παει δεν παει,με τον καιρο θα το βρεις τι ζηταει να σταθεροποιηθει εκει που θες,εγω εχω φαει πανω απο 100 ωρες πανω στο bios της hero αλλα ειναι το χομπι μου.Απολυτο δικιο που το ψυγειο ειναι κρυο και ο cpu ψηνεται,θελει delid,αν σου ειναι ευκολο δωσε μου το link απο το waterblock σου,κατα κει μερια θα παω για delid να παρω και το precision kit.

Τελος μια φωτο απο τον δικο μου σε stock και auto ολα

aidadefaultauto.png

windows 7 screenshot

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ όλους για τη συμμετοχή, το ενδιαφέρον και τη βοήθεια.

[MENTION=2962]zpaf[/MENTION]

Το VID είναι ή 1.045 ή 1.046, το είχα δει αμέσως με το που άναψα το PC για πρώτη φορά, γιατί είχα διαβάσει ότι αυτή η ένδειξη είναι πολύ σημαντική για το μελλοντικό overclocking. Αυτή τη στιγμή γράφω από netbook, γι' αυτό δεν αναφέρω ακριβώς, όμως είχα ενθουσιαστεί όταν το είδα, διότι το θεώρησα από τα καλά.

@stav

Στα περισσότερα φόρουμ του εξωτερικού αναφέρουν ότι το 124 θέλει vcore ή uncore volt.

[MENTION=30259]das[/MENTION]

Το waterblock το ελέγξαμε δύο φορές και αν δεις τον τρόπο που εγκαθίσταται (με βίδες και backplate, όχι με το ηλίθιο κούμπωμα της Intel) θα δεις ότι δεν υπάρχει περίπτωση να κάτσει στραβά.

Είναι αυτό: EK-Supremacy Clean CSQ - Full Nickel - Supremacy - CPU Blocks - Blocks

Όπως είπα και παραπάνω, ο Q6600 έβγαζε απίστευτη ζέστη από τα ψυγεία, και μάλιστα τον είχα σχεδόν 5 χρόνια 24/365 στα 3,6 (από 2,4 στοκ!) χωρίς ποτέ κανένα πρόβλημα. Μόνο τον Ιούλιο και Αύγουστο έριχνα τις συχνότητες, διότι πραγματικά ήταν αδύνατον να κάτσεις στο δωμάτιο. Για τις θερμοκρασίες που τώρα ανεβάζει ο 4770Κ είπα παραπάνω.

[MENTION=1278]aqua[/MENTION]

Η αλήθεια είναι ότι όταν είδα το VID, είχα χαρεί πάρα πολύ διότι το θεώρησα από τα καλά. Τώρα τι συμβαίνει, δεν μπορώ να πω. Απλά να προσθέσω ότι επειδή έχω διαβάσει για το uncore και ότι επηρεάζει το OC, κατά τις δοκιμές μου το είχα σε στοκ ταχύτητα (3,5) και auto volt. Ξέρω ότι πρέπει να αρχίζω να πειράζω volt και συχνότητες στο uncore (cache), volt εισαγωγής (vccin), volt digital & analog input και άλλα, το θέμα είναι ότι όλα αυτά θέλουν πάρα πολύ χρόνο, που δεν έχω. Πίστευα ότι με τέτοιο VID τα 4,2 θα τα έπιανα σχετικά εύκολα και πραγματικά ο στόχος μου είναι αυτός, διότι δεν θέλω να πολυζορίσω την CPU και αναβάθμιση κάνω κάθε πέντε χρόνια.

Γι' αυτό και χρυσοπλήρωσα τα 32 GB μνήμης στα 2133, τα οποία δεν συζητώ να ρίξω σε συχνότητα. Τα αγόρασα όχι μόνο γιατί τα χρειάζομαι, αλλά και για να έχει αντοχή στο χρόνο το PC όσο το δυνατόν περισσότερο.

Εννοείται ότι το πρώτο πράγμα που έκανα ήταν bios update και έχω πράγματι το 771.

Αν μπορείς στείλε σε παρακαλώ το profile να δούμε τι θα γίνει, και κανά δυο οδηγίες πως το περνάμε, γιατί δεν τα διάβασα και όλα στο manual της μητρικής.

Ευχαριστώ για τις ευχές!

Link to comment
Share on other sites

Ειχα κι εγώ q6600 και αυτο που θυμάμαι ειναι ότι ηταν πολυ πιο ζεστός ,οχι μονο από τον sandy που έχω τώρα,αλλα και από q9***.

Οι 81 βαθμοί με υδροψυξη ,μου φαίνονται απλά εντελως εξωφρενικοί για αυτο και ειπα μήπως κάτι δεν έκατσε.

Ο 2600k ,σε δωμάτιο χωρις κλιματισμό,στο κατακαλόκαιρο,πάει στα 4300 ,στανταρ καμποσο κάτω από 70 βαθμούς,με μια megahalems με noctua φουρφουρι.

Ο 3770k κολλητού μου με ίδια ακριβώς ψυχτρα-ανεμιστηρα,στα 4300,πάει περίπου 83-85.

Και οι δυο με μεγαλα κουτιά,αλλα με μέτρια απαγωγή θερμοτητος από το εσωτερικό.

Οπότε οσο να ναι ,ειναι ενα σοκ οι 80 με νερό.

Με αέρα δλδ θα τον έκαιγε σε 50 δευτερόλεπτα;

Edit:

Ο κολλητός μου ,με το συστημα τοποθέτησης που εχει η megahalems,το οποίο το θεωρώ foolproof,κατάφερε και του έκατσε λάθος δυο φορές.

Ποτέ μη λες ποτε :p

Έγινε επεξεργασία από das
Link to comment
Share on other sites

Ειχα κι εγώ q6600 και αυτο που θυμάμαι ειναι ότι ηταν πολυ πιο ζεστός ,οχι μονο από τον sandy που έχω τώρα,αλλα και από q9***.

Οι 81 βαθμοί με υδροψυξη ,μου φαίνονται απλά εντελως εξωφρενικοί για αυτο και ειπα μήπως κάτι δεν έκατσε.

Ο 2600k ,σε δωμάτιο χωρις κλιματισμό,στο κατακαλόκαιρο,πάει στα 4300 ,στανταρ καμποσο κάτω από 70 βαθμούς,με μια megahalems με noctua φουρφουρι.

Ο 3770k κολλητού μου με ίδια ακριβώς ψυχτρα-ανεμιστηρα,στα 4300,πάει περίπου 83-85.

Και οι δυο με μεγαλα κουτιά,αλλα με μέτρια απαγωγή θερμοτητος από το εσωτερικό.

Οπότε οσο να ναι ,ειναι ενα σοκ οι 80 με νερό.

Με αέρα δλδ θα τον έκαιγε σε 50 δευτερόλεπτα;

Edit:

Ο κολλητός μου ,με το συστημα τοποθέτησης που εχει η megahalems,το οποίο το θεωρώ foolproof,κατάφερε και του έκατσε λάθος δυο φορές.

Ποτέ μη λες ποτε :p

Με ποια τεστ - εφαρμογές πιάνουν αυτές τις θερμοκρασίες;

Χθες έκανα video encoding (x264 - handbrake) για πάνω από έξι ώρες συνεχόμενα, και παράλληλα έκανα και ένα σωρό άλλες εργασίες, και βαριές και ελαφριές. Η θερμοκρασία δεν ξεπέρασε τους 72 βαθμούς σε κανέναν πυρήνα. Τα volt ανήλθαν σε 1,210, υπενθυμίζω πάντα με το xmp profile. Άρα τα stress tests ζορίζουν τον επεξεργαστή πολύ περισσότερο.

Η θερμοκρασία δωματίου, σε όλες τις μετρήσεις και τεστ που έχω αναφέρει παραπάνω, είναι 29-30 βαθμοί, άρα το νερό ξεκινάει κατευθείαν από αυτή τη θερμοκρασία. Idle έχω 40-42 βαθμούς στους πυρήνες.

Πάντως τα παιδιά παραπάνω αναφέρουν ότι είναι απόλυτα φυσιολογικό αυτό που συμβαίνει και ότι χρειάζεται delid.

Σε μερικές μέρες θα αλλάξω τα ανεμιστήρια των ψυγείων με άλλα (για λόγους φωτισμού) και μάλλον θα ξαναπροσπαθήσω να καθίσω το block, διότι τώρα με έβαλες σε σκέψεις, μήπως κάποια βίδα είναι ενδεχομένως λιγότερο στραμμένη από κάποια άλλη. Θα μετρήσω επακριβώς τις στροφές.

Πάντως (παρένθεση στο θέμα που μας απασχολεί) είναι απίστευτα εντυπωσιακές οι δυνατότητες του επεξεργαστή σε multitasking. Ότι κι αν κάνω, δεν ζορίζεται, δεν καταλαβαίνει τίποτα. Προχθές έτρεχα δύο virtual λειτουργικά στο virtual box, ένα 7άρια και ένα 8άρια, τα οποία έκαναν και τα δύο ταυτόχρονα heavy windows update (είχα πάρα πολύ καιρό να τα τρέξω), και παράλληλα έκανε update το κανονικό λειτουργικό, και εγώ εργαζόμουν σε επεξεργασία εικόνας, άκουγα μουσική, σέρφαρα, επεξεργαζόμουν κείμενο, γενικώς έκανα όλες μου τις δουλειές. Το PC αποκρινόταν σαν να μην τρέχει τίποτα στο background. Πρωτόγνωρες καταστάσεις για μένα και τα λεφτά που έδωσα αξίζουν με το παραπάνω. :bigsmile:

Link to comment
Share on other sites

Οι θερμοκρασίες αυτές,ειναι οι max ,γενικά τα τσεκάρουμε με prime,κανω export από cubase που ζορίζει πολυ τη cpu,το smite που παίζω εχει τη cpu συνέχεια κολλημένη στη max frequency,αλλα οχι φουλ φορτίο (εκεί ειναι πολυ χαμηλότερες οι θερμοκρασίες) ,προσπαθώ να το κανω με διάφορους τρόπους, να έχω οσο γίνεται πιο σφαιρική ιδέα για το πως θα ανταπεξελθει το pc σε φουλ φόρτο.

Δεν ασχολούμαι με κάποιου είδους επεξεργασίας εικόνας και δεν έχω δοκιμάσει κάτι εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχής κάτοχος 4770Κ εδώ και δύο ημέρες! Λέω ευτυχής γιατί η μετάβαση από Q6600 κ 4gb μνήμης στον 4770Κ και τα 32gb είναι... αστρονομικού επιπέδου! Επίσης και ο SSD μου τώρα δουλεύει σε sata3 οπότε, είχαμε π.χ. εγκατάσταση του Office 2010 σε... δευτερόλεπτα, του Photoshop σε λιγότερο από ένα λεπτό και άλλα... παλαβά για τις μέχρι τώρα εμπειρίες μου!

Τώρα όσον αφορά συχνότητες, ρεύματα και θερμοκρασίες... Τον έβαλα στο xmp profile των μνημών (2133) και η Asus εφάρμοσε αυτόματα το sync all cores στα 3.9 Ghz. Έτρεξα ένα 10λεπτο Aida και είδα ρεύματα μέχρι 1,286 στο CPUZ και στο HWinfo και θερμοκρασίες μέχρι και 86 βαθμούς (!!) στο Real Temp. Είμαι με custom υγρόψυξη με ένα διπλό και ένα μονό ψυγείο και αντλία 600άρα. Το ίδιο ακριβώς σύστημα είχα και στον Q6600 με μόνη διαφορά το waterblock, που λόγω ασυμβατότητας του παλιού πήρα το EK Supremacy Full Nickel. Με το ίδιο σύστημα ψύξης λοιπόν, ο 6600 υπερχρονισμένος στα 3600 (50% πάνω!! ) έπιανε μέχρι 75 βαθμούς σε οποιοδήποτε τεστ και εφαρμογή, που σημαίνει ότι το κύκλωμά μου είναι υπερικανό για απαγωγή θερμοκρασιών.

Αυτό λοιπόν που εμφανώς παρατήρησα στον 4770Κ, είναι ότι ο αέρας που βγαίνει από τα ψυγεία ΔΕΝ είναι καυτός, απλά θερμός. Με τον 6600 δεν αντεχόταν με τίποτα ο καυτός αέρας, ήταν κλίβανος, σε βαθμό που τον Ιούλιο και Αύγουστο έριχνα το overclocking, διότι δεν άντεχα καν να είμαι στο δωμάτιο, από την πόρτα του δωματίου σε απόσταση δύο μέτρων από το PC ένιωθες τον απίστευτα θερμό αέρα (δεν έχω κλιματιστικό στο δωμάτιο).

Αυτό σημαίνει ότι ο Haswell πάσχει από απαγωγή θερμότητας προς το block, με άλλα λόγια οι μλκίες της Intel με την πάστα. Ο επεξεργαστής δεν μπορεί να διώξει την θερμοκρασία του προς το IHS και την ψύχτρα που εμείς βάζουμε.

Στο 1,280V που δουλεύει τώρα ο CPU με όλα στα αυτόματα, φιλοδοξώ να τον ανεβάσω στα 4,2-4,3 GHz. Παραπάνω σε ρεύμα δεν πρόκειται να πάω. Ωστόσο το Oveclocking θα γίνει αργότερα, θέλω πρώτα να δουλέψω λίγο το σύστημα, να το ευχαριστηθώ!

Από τα 4 Gb στα 32 Gb είδες κάποια διαφορά? Γιατί είμαιστα 8Gb και σκέφτομαι να πάω στα 16 αλλά δε ξέρω αν θα υπάρχει κάποια διαφορά που να δικαιολογεί το κόστος. Λειτουργικό έχω τα 7 pro 64bit.

Link to comment
Share on other sites

Για να δεις διαφορά θα πρέπει να κάνεις κάτι που χρησιμοποιεί τη μνήμη. Αν κάθεται,

δεν κάνει διαφορά. Το καλό με τα 16 (γίνεται και με τα 8 βέβαια) είναι ότι μπορείς

να ελαχιστοποιήσεις το μέγεθος του pagefile, εγώ πχ το έχω στο 1gb γιατί εντελώς

κλειστό είναι πιθανό να δημιουργήσει θέματα.

Link to comment
Share on other sites

Από τα 4 Gb στα 32 Gb είδες κάποια διαφορά? Γιατί είμαιστα 8Gb και σκέφτομαι να πάω στα 16 αλλά δε ξέρω αν θα υπάρχει κάποια διαφορά που να δικαιολογεί το κόστος. Λειτουργικό έχω τα 7 pro 64bit.

για οσους εχουν τετοιες ανησυχιες δειτε ενα παλιοτερο αρθρο του tom..

Experiment: Can Adding RAM Improve Your SSD's Endurance? - Can You Get More Speed From Your SSD By Adding RAM?

Link to comment
Share on other sites

Κοιτάξτε, εγώ την μνήμη την έβαλα γιατί δουλεύω σε Raw αρχεία φωτογραφίας, που θέλουν απίστευτες ποσότητες μνήμης. Με οποιαδήποτε άλλη εφαρμογή (από αυτές που ξέρω), τα 16 θα ήταν αρκετά. Για 8 δεν το συζητώ, είναι λίγα για την σημερινή εποχή.

Τα Win7 Ultimate 64 που έχω, πολλές φορές κατά την εκκίνηση ανεβάζουν τη χρήση μνήμης στα 6 γίγα, χωρίς να έχω ανοίξει καμία εφαρμογή. Ένα virtual pc να θέλεις να τρέξεις, με 3-4 γίγα μνήμη αφιερωμένη σε αυτό, φτάσαμε κιόλας στα 10.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.