Jump to content



Intel i7 Haswell 4770K Εντυπώσεις/Μετρήσεις


Recommended Posts

Μα αυτό ακριβώς έκανα και εννοώ. Μόνο FPU. Νόμιζα ότι ήμουν ξεκάθαρος.

Πάντως ρε παιδιά, τώρα που το σκέφτομαι, έφαγα όλο το πρωινό σήμερα για να δοκιμάζω και να ελέγχω, για να φτάσω στο αποτέλεσμα των επιπλέον... 300 MHz σε σχέση με τα default αυτόματα 3,900 που δίνει η Asus. Αναρωτιέμαι αν αξίζει τον κόπο σε πρακτικό επίπεδο επιδόσεων. Ψυχολογικά εντάξει, άλλο να βλέπεις 3900 και άλλο 4200...

Α, εχεις και custom waterloop. τωρα το ειδα.

Βασικα, νομιζω οτι κανενας δε χρειαζεται τα οποια 200-300-400 mhz παραπανω. Απλα ειναι θεμα του να παρεις αυτου που "πληρωσες". Ειδαλλως θα αγοραζαμε σκετο 4770 και θα ημασταν οκ (πραγμα που ακομα δεν εχω καταφερει να αιτιολογησω στον εαυτο μου).

Και μενα χαλια παει απο OC. 1.2 για 4.2, 1.25 για 4.3 και παει λεγοντας. Σε 4.5 δεν εχω καταφερει να μπουταρω.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 959
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Αφου δεν ξερεται να τους ανεβασεται,γιατι τους ισοπεδωσατε?

Μπραβο προτεινεται σε νεο αγοραστη να παρει τον 3770k,η εγω ζω αλλου η εχω παθει μαλακινση στον εγκεφαλο,πραγματικα δεν ξερω τι απ τα 2 συμβαινει,ισως εγω χτυπησα εγκεφαλικη μαλακινση και ειναι ωρα να αποσυρθω. να ζητησω και καμια ιατρικη βοηθεια...

Link to comment
Share on other sites

Αφου δεν ξερεται να τους ανεβασεται,γιατι τους ισοπεδωσατε?

Μπραβο προτεινεται σε νεο αγοραστη να παρει τον 3770k,η εγω ζω αλλου η εχω παθει μαλακινση στον εγκεφαλο,πραγματικα δεν ξερω τι απ τα 2 συμβαινει,ισως εγω χτυπησα εγκεφαλικη μαλακινση και ειναι ωρα να αποσυρθω. να ζητησω και καμια ιατρικη βοηθεια...

Ο νεος αγοραστης σαφως και θα παει σε 4770κ δεν υπαρχει λογος να κοιταξει κατι αλλο.

Ποιος προτεινε σε νεο αγοραστη να παει σε 3770κ?

Link to comment
Share on other sites

Ο νεος αγοραστης σαφως και θα παει σε 4770κ δεν υπαρχει λογος να κοιταξει κατι αλλο.

Ποιος προτεινε σε νεο αγοραστη να παει σε 3770κ?

Το συγκεκριμενο thread αφορα τους haswell,αν το ψαξεις απο την αρχη θα δεις τι ασυναρτησιες εχουν ειπωθει,π.χ οτι αλλος δουλευει με sandy στα 5 και ειναι ok,λοιπον ας παρει τη σαβουρα του και ας την πεταξει...

Ναι παρε τη σαβουρα σου και βαλτην στο καδο οσο και σε ενοχλει αυτο...Βρε πετα τη σου λεω να γλυτωσεις.

Οι αποψεις πανω στον νεο επεξεργαστη τις intel εστω και σε αυτο το thread ειναi αρνητικοτατες,λοιπον,επειδη τα φραγκα που εχουμε στην τσεπη μας, μας βγαινει η παναγια να τα βγαλουμε,λιγος σεβασμος στον haswell,δεν θα σας χαλασει.

Ισοπεδωσται οσο θελεται ο δρομος ειναι μακρυς και για broadwell και για νεες μητρικες,αφου παλι απο εδω θα περασεται,τι το τρωτε...

Έγινε επεξεργασία από aqua
Link to comment
Share on other sites

Aκυρο σκηνικο με haswell σημερα βαζω 4.5ghz με 1.28v τσιμπαω και λιγο VRing 1.15 απο 1.1

βγαζω ενα IBT maximum 10 pass με μεγιστη θερμοκρασια 96 στο "στροφιλο" ολα καλα

Τρεχω ενα 3D mark 11 και μου βγαζει ακριβως το ιδιο score με 4400 και ιδιο cpu score 12190

WTF?Throtlarei στο 3d mark και δε throtlare το ibt?

Link to comment
Share on other sites

OC συνέχεια...

Μετά από τις συμβουλές σας, ανέβασα ακόμα μερικά πράγματα:

CPU Multiplier: 42

CPU Core Volt: 1.25

CPU Cache Multiplier: 39

CPU Cache Volt: 1.150

CPU Input Voltage: 1.90

CPU IO Voltage Digital: +0.100

CPU IO Voltage Analog: +0.050

CPU System Agent Voltage: +0.100

CPU Load Level Calibration: Extreme (8)

Dram Control: XMP Profile (2133 MHz)

CPU C states: All enabled

Με τις παραπάνω ρυθμίσεις δοκίμασα διάφορα τεστ. Τα περνάει όλα, μέχρι να πιάσει θερμικό τοίχο (throttling) οπότε σταματάω.

Δοκίμασα και στα 4.3 GHz με τις ίδιες ρυθμίσεις, όπου ενώ πέρασε με επιτυχία Aida & Linx, που με γέμισε αισιοδοξία, είχα στο Prime95 Small FFT, αμέσως BSOD 124, και στο OCCT μετά από 5 λεπτά. Ανέβασα Vcore στο 1.27 και cache volt στο 1.20, αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Διότι είχα είτε thermal throttling, είτε BSOD 124 και πάλι.

Έτσι μένω προς το παρόν στα 4.2 GHz. Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω.

Υ.Γ. [MENTION=2962]zpaf[/MENTION]

Μπορείς να μας εξηγήσεις και εμάς τι εννοείς;

Το prime95 μεχρι στιγμης ειναι το πιο βαρυ για haswell που εχω βρει ακολουθουμενο απο κανενα BF3 - Crysis 3 gaming

Συγκεκριμενα θελω στα 4.4 1.27 για να βγαλω prime blend ενω gaming κανω με 1.24 και ΙΒΤ max με 1.23.Δε εχω παιξει πολυ με Vinput και VRing αλλα 1.8 και 1.1 πιστευω ειναι αρκετα για τετοια vcore - συχνοτητες.

Link to comment
Share on other sites

Αν φιλοτιμηθουν τα παιδια που τρεχουν για καιρο το forum δεν θα σας κανω πολυ παρεα ακομα,εγω ο ιδος ζητησα ban στον εαυτο μου,δεν συννενοουμαστε.

Να περνατε καλα και μην ακουτε οτιδηποτε αν δεν δοκιμασετε οι ιδιοι,thanks Aqua.

Αν δεν φαω ban και εφοσον το ζητησα,να με συγχωρεσεται απλα τις αληθεις θα τις πω και σε οποιον αρεσουνε αν και εχω βγει εκτος topic για τον 4770κ...

Έγινε επεξεργασία από astrolabos
Link to comment
Share on other sites

Αν φιλοτιμηθουν τα παιδια που τρεχουν για καιρο το forum δεν θα σας κανω πολυ παρεα ακομα,εγω ο ιδος ζητησα ban στον εαυτο μου,δεν συννενοουμαστε.

Να περνατε καλα και μην ακουτε οτιδηποτε αν δεν δοκιμασετε οι ιδιοι,thanks Aqua.

Αν δεν φαω ban και εφοσον το ζητησα,να με συγχωρεσεται απλα τις αληθεις θα τις πω και σε οποιον αρεσουνε αν και εχω βγει εκτος topic για τον 4770κ...

Δεν υπάρχει ban κατά παραγγελία αδερφέ.

Πάντως έπαινο αγωγής και ευγενείας δεν κινδυνεύεις να πάρεις.

Σεβασου πρώτα αυτούς που σου λενε δυο κουβέντες ,και μετά καταθέτεις και τη γελοία προσταγή να σεβόμαστε τους haswell.

Θα σου δώσω ενα tiny tip,οι haswell ειναι αντικείμενα.

Και όντως χωλαίνουν σε πολλά σημεία που οι sandy σφυρανε αδιάφοροι,γιατί σου φαίνεται περίεργο;

Από εδώ το ακούς πρώτη φορά;

Ωραίο το καινούργιο,εννοείται αλλα μην εθελοτυφλούμε.

Το ότι οι μαγκιτες τους ξακαπακωνουν και βλέπουν λίγο φως οι άνθρωποι,δεν ειναι σε καμια περίπτωση θεμιτό,ειναι ξεφτίλα για ενα τετοιο μεγαθήριο.

Απλά αν κάτι δε σου αρέσει,γλυτώνεις ενα κλικ του ποντικιού,και μπαίνεις σε κάτι καλύτερο για σένα.

Και φυσικά δικαιούσαι τη γνώμη σου,το απόφθεγμα του dirty Harry εχει παντα διαχρονική αξία .

Οι haswell ειναι βλάκες.ουουου χαζοκαυτοι haswell που δεν πατε στα 5 σαν τους sandy ουουουου

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά να κάνω και εγώ μια ερώτηση σαν μικρό παιδί που είμαι?

Μετά απ'ολα αυτά που έχω διαβάσει τι αξίζει να κάνει κάποιος σήμερα σε περίπτωση που θέλει να κάνει αναβάθμιση σε cpu-mother και να κάνει και ενα καλό overclock?

α) Να πάει στον 3700Κ με αποδεδειγμένα αποτελέσματα οτι μπορεί να ανεβάσει στον Θεό?

β) η να πάει σε νέο socket και στον 4770Κ με αποτελέσματα όχι και τόσο "καλά" στο overclock (απο αυτά που έχω διαβάσει πάντα)?

Διαβάζω οτι μετά τα 4,2mhz ο 4770Κ αρχίζει να "κολώνει" και να ανεβάζει τρελέεεες θερμοκρασίες ενω ο 3770Κ σφυρίζει αδιάφορα.:whistle2::whistle2::whistle2:

Link to comment
Share on other sites

Μετά απ'ολα αυτά που έχω διαβάσει τι αξίζει να κάνει κάποιος σήμερα σε περίπτωση που θέλει να κάνει αναβάθμιση σε cpu-mother και να κάνει και ενα καλό overclock?

Αγορα νεου pc = 1150 mobo+4770K

Δεν υπαρχει λογος να κοιταξει καποιος κατι σε παλαιτερα socket/cpu.

Διαβάζω οτι μετά τα 4,2mhz ο 4770Κ αρχίζει να "κολώνει" και να ανεβάζει τρελέεεες θερμοκρασίες ενω ο 3770Κ σφυρίζει αδιάφορα.:whistle2::whistle2::whistle2:

Σιγα που σφυριζει αδιαφορα ο 3770κ, αλλος φουρνος αυτος παλι:hehe:

Οσο για το οτι ο 4770κ κολωνει μετα τα 4,2, απλα υπερβολες..

Ειναι αληθεια οτι εχουνε θεματακια με το Oc, και οτι παιζουν μεγαλες αποκλισεις απο κομματι σε κομματι, λαχειο ειναι το Oc, αλλα οχι και οτι δεν πανε πανω απο 4,2ghz, μην κανουμε την τριχα τριχια...

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι περιμένεις να κρυώσει λίγο ο καιρός και να έρθουν νέες παρτίδες καλύτερες όπως λένε οι φήμες εκεί στους ξένους ιστοτοπους? :-) η αγοράζεις αύριο και κάνεις τον σταυρό σου να πέσεις σε καλό κομμάτι? Όχι ότι θα είναι απαραίτητο σε ένα 50%των αγοραστών αλλά για το ψυχολογικό του θέματος

Sent from my GNeX4

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι περιμένεις να κρυώσει λίγο ο καιρός και να έρθουν νέες παρτίδες καλύτερες όπως λένε οι φήμες εκεί στους ξένους ιστοτοπους? :-) η αγοράζεις αύριο και κάνεις τον σταυρό σου να πέσεις σε καλό κομμάτι? Όχι ότι θα είναι απαραίτητο σε ένα 50%των αγοραστών αλλά για το ψυχολογικό του θέματος

Sent from my GNeX4

Γιατί οι νέες παρτίδες τι το διαφορετικό θα έχουν σε σχέση με τα σημερινά?

Και εαν έχουν διαφορές γιατί κάποιος ιδιοκτητης να μην ζητήσει rma απο την intel ?

Link to comment
Share on other sites

Γιατί οι νέες παρτίδες τι το διαφορετικό θα έχουν σε σχέση με τα σημερινά?

Και εαν έχουν διαφορές γιατί κάποιος ιδιοκτητης να μην ζητήσει rma απο την intel ?

Να ζητησει RMA αυτος με το παλιο revision επειδη ενα νεο revision οcαρει καλυτερα ?

Συγκεντρωθειτε παιδια...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.