Jump to content



Intel i7 Haswell 4770K Εντυπώσεις/Μετρήσεις


Recommended Posts

[MENTION=14671]dimgr[/MENTION]

Φιλε δεν εχω διαβασει ολα τα ποστ σου απο την αρχη, αλλα αν καταλαβα σωστα, ο 4770k που εχεις, βαραει 95 βαθμους στο Prime95 μολις στα 4,2Ghz και τον εχεις και στο νερο?:flag:

Επαμε οτι ειναι "καυτα" cpu ρε παιδια, αλλα οχι και ετσι, τι στο καλο..

Ισχύει, τόσο ανεβάζει χωρίς delid σε αυτά τα προγράμματα. Θέλω όμως να ρωτήσω και κάτι άλλο τον φίλο, απο τι αποτελείτε το custom wc, μέγεθος ψυγείου, cpu μπλοκ και τα σχετικά.
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 959
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Δε νομίζω φίλε, η απάντηση της Intel πάνω στο θέμα είναι οτι δεν είναι πρόβλημα αλλά ενόχληση. Μου κάνει δύσκολο οτι δεν το ήξεραν, δεν έχουν κάτι να τους πιέζει για να βγάλουν πρόχειρα cpu αρα είναι επιλογή τους και σε όποιον αρέσει. Εγω προσωπικά θα κάνω τα πάντα να μην πάρω αυτο το cpu και ας εχω πρόβλημα με τη μητρική.

Link to comment
Share on other sites

Αρχιζει και μου αρεσει πολυ το Lian Li PC T1R αλλα δεν ξερω με το Remote Control τι παιζει. :big_boss:

Ασε τις αράχνες και τα remote control γιατι θα έρθω να τον μαζεψω απο εκει. :p

DimasTech

DIMASTECH BENCH TABLE NANO MILK WHITE - - CASES -

Compatible with MicroATX Motherboard, Mini ATX, ATX Nano, MiniITX
Είπαμε εσύ είσαι air conditionάκιας και ματάκιας δεν θες κλειστό κουτί.
Link to comment
Share on other sites

Ασε τις αράχνες και τα remote control γιατι θα έρθω να τον μαζεψω απο εκει. :p

DimasTech

DIMASTECH BENCH TABLE NANO MILK WHITE - - CASES -

Είπαμε εσύ είσαι air conditionάκιας και ματάκιας δεν θες κλειστό κουτί.

Το DIMASTECH BENCH TABLE NANO METALLIC GREY - - CASES - θα δεσει και με την κουτση ρε συ ...... :T:

Εξι και σημερα για την μητρικη .... ASUS Maximus VI Impact - Performance Test

Link to comment
Share on other sites

Το DIMASTECH BENCH TABLE NANO METALLIC GREY - - CASES - θα δεσει και με την κουτση ρε συ ...... :T:

Εξι και σημερα για την μητρικη .... ASUS Maximus VI Impact - Performance Test

Καλα το χρώμα είναι υποκειμενικό, προσωπικά θα προτιμούσα το milky ασε την κουτσή και δες το σαν σύνολο.

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει, τόσο ανεβάζει χωρίς delid σε αυτά τα προγράμματα. Θέλω όμως να ρωτήσω και κάτι άλλο τον φίλο, απο τι αποτελείτε το custom wc, μέγεθος ψυγείου, cpu μπλοκ και τα σχετικά.

Από παλιότερα ποστ μου:

Ευτυχής κάτοχος 4770Κ εδώ και δύο ημέρες! Λέω ευτυχής γιατί η μετάβαση από Q6600 κ 4gb μνήμης στον 4770Κ και τα 32gb είναι... αστρονομικού επιπέδου! Επίσης και ο SSD μου τώρα δουλεύει σε sata3 οπότε, είχαμε π.χ. εγκατάσταση του Office 2010 σε... δευτερόλεπτα, του Photoshop σε λιγότερο από ένα λεπτό και άλλα... παλαβά για τις μέχρι τώρα εμπειρίες μου!

Τώρα όσον αφορά συχνότητες, ρεύματα και θερμοκρασίες... Τον έβαλα στο xmp profile των μνημών (2133) και η Asus εφάρμοσε αυτόματα το sync all cores στα 3.9 Ghz. Έτρεξα ένα 10λεπτο Aida και είδα ρεύματα μέχρι 1,286 στο CPUZ και στο HWinfo και θερμοκρασίες μέχρι και 86 βαθμούς (!!) στο Real Temp. Είμαι με custom υγρόψυξη με ένα διπλό και ένα μονό ψυγείο και αντλία 600άρα. Το ίδιο ακριβώς σύστημα είχα και στον Q6600 με μόνη διαφορά το waterblock, που λόγω ασυμβατότητας του παλιού πήρα το EK Supremacy Full Nickel. Με το ίδιο σύστημα ψύξης λοιπόν, ο 6600 υπερχρονισμένος στα 3600 (50% πάνω!! ) έπιανε μέχρι 75 βαθμούς σε οποιοδήποτε τεστ και εφαρμογή, που σημαίνει ότι το κύκλωμά μου είναι υπερικανό για απαγωγή θερμοκρασιών.

Αυτό λοιπόν που εμφανώς παρατήρησα στον 4770Κ, είναι ότι ο αέρας που βγαίνει από τα ψυγεία ΔΕΝ είναι καυτός, απλά θερμός. Με τον 6600 δεν αντεχόταν με τίποτα ο καυτός αέρας, ήταν κλίβανος, σε βαθμό που τον Ιούλιο και Αύγουστο έριχνα το overclocking, διότι δεν άντεχα καν να είμαι στο δωμάτιο, από την πόρτα του δωματίου σε απόσταση δύο μέτρων από το PC ένιωθες τον απίστευτα θερμό αέρα (δεν έχω κλιματιστικό στο δωμάτιο).

Αυτό σημαίνει ότι ο Haswell πάσχει από απαγωγή θερμότητας προς το block, με άλλα λόγια οι μλκίες της Intel με την πάστα. Ο επεξεργαστής δεν μπορεί να διώξει την θερμοκρασία του προς το IHS και την ψύχτρα που εμείς βάζουμε.

Στο 1,280V που δουλεύει τώρα ο CPU με όλα στα αυτόματα, φιλοδοξώ να τον ανεβάσω στα 4,2-4,3 GHz. Παραπάνω σε ρεύμα δεν πρόκειται να πάω. Ωστόσο το Oveclocking θα γίνει αργότερα, θέλω πρώτα να δουλέψω λίγο το σύστημα, να το ευχαριστηθώ!

Παιδιά ευχαριστώ όλους για τη συμμετοχή, το ενδιαφέρον και τη βοήθεια.

@zpaf

Το VID είναι ή 1.045 ή 1.046, το είχα δει αμέσως με το που άναψα το PC για πρώτη φορά, γιατί είχα διαβάσει ότι αυτή η ένδειξη είναι πολύ σημαντική για το μελλοντικό overclocking. Αυτή τη στιγμή γράφω από netbook, γι' αυτό δεν αναφέρω ακριβώς, όμως είχα ενθουσιαστεί όταν το είδα, διότι το θεώρησα από τα καλά.

@das

Το waterblock το ελέγξαμε δύο φορές και αν δεις τον τρόπο που εγκαθίσταται (με βίδες και backplate, όχι με το ηλίθιο κούμπωμα της Intel) θα δεις ότι δεν υπάρχει περίπτωση να κάτσει στραβά.

Είναι αυτό: EK-Supremacy Clean CSQ - Full Nickel - Supremacy - CPU Blocks - Blocks

Όπως είπα και παραπάνω, ο Q6600 έβγαζε απίστευτη ζέστη από τα ψυγεία, και μάλιστα τον είχα σχεδόν 5 χρόνια 24/365 στα 3,6 (από 2,4 στοκ!) χωρίς ποτέ κανένα πρόβλημα. Μόνο τον Ιούλιο και Αύγουστο έριχνα τις συχνότητες, διότι πραγματικά ήταν αδύνατον να κάτσεις στο δωμάτιο. Για τις θερμοκρασίες που τώρα ανεβάζει ο 4770Κ είπα παραπάνω.

Τα ψυγεία είναι με 120άρηδες ανεμιστήρες, μόνο push.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα 1.2 στα 5 με αερα δεν εχω δει κανεναν εγω.

Το φιλαρακι ειναι με 0.940 vid στο bios για να καταλαβεις.

Παίζουν τέτοια cpus πάντως. Έχουν βρεθεί 1-2 και με λιγότερο από 1.2V. Βέβαια, μιλάω για superpi 32M και όχι για prime95.

To 4.8 με 1.2V είναι καλό αλλά μόνο αν κάνει και 5g με 1.25V. Είναι δύσκολο ακόμα και αυτό το cpu να κάνει 5g με 1.25V.

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που μένει είναι να τον δοκιμάσω σε πολύωρο real time video encoding, ώστε να επιβεβαιωθεί η σταθερότητά του.

Αυτά!

Έγινε και το τελευταίο τεστ σταθερότητας! Μετά από 5μισυ ώρες video encoding, με παράλληλη εργασία σε photoshop και virtual pc, όλα άψογα! Μέγιστη θερμοκρασία μόλις 80 βαθμοί, δηλαδή στα απολύτως φυσιολογικά όρια του τσιπ.

Image006.png

Link to comment
Share on other sites

εεεεε οχι και νοικοκυρα το φιλαρακι μου στην γερμανια που παιζει blackops στα 4.8 με 1.25 ..... :hehe:

Που να το δεις 4.9 κ να παιζω Pac-Man....σα νοικοκυρα :hehe:

2i9430x.jpg

Έγινε επεξεργασία από ViRuS_GR
Link to comment
Share on other sites

20130901_025353_zpse1c53eb2.jpg20130901_025348_zpsc7736343.jpg

Έχεις κάνει delid; Δεν καταλαβαίνω πως μπορείς να έχεις τόσο χαμηλές θερμοκρασίες. Δεν μας δίνεις και τις ρυθμίσεις του oc σου; Voltages, llc, γενικά ό,τι έχεις αλλάξει από το default της μητρικής.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.