Jump to content



Τελος το FREE Super Saver Delivery απο amazon.co.uk


morpheusgr

Recommended Posts

Κατανοητό. Επίσης προσωπικά όταν αγοράζω από Ελλάδα δεν στοχεύω στην χαμηλότερη τιμή. Δίνω μερικά ευρώ παραπάνω και προτιμώ αξιόπιστα καταστήματα ή μικρά μαγαζιά αντί των αλυσίδων και των αμέτρητων eshop με την απαράδεκτη aftersale υποστήριξη.

Πάντως για να λέμε και του στραβού το δίκιο υπάρχουν και μερικά μαγαζιά που οι τιμές τους αγγίζουν τα όρια της απάτης. Είναι λίγα αλλά επειδή τυχαίνει να είναι κραυγαλέα η διαφορά συκοφαντούν και τα υπόλοιπα. Εννοείται ότι υπάρχουν πολλά σοβαρά καταστήματα αλλά αυτά δεν διαφημίζονται όσο πρέπει.

Υπάρχουν κάποιοι μαγαζιά που βγάζουν 1 της εκατό κέρδος και τα διατηρούν αλλοδαποί που φεύγουν νύχτα και σπάνε τις τιμές της αγοράς.

Επειδή είναι περισσότερα από τι σκέφτεσαι με τις τιμές και άμα σου εξηγήσω θα μου πεις λογικά δε με ενδιαφέρει. Μην νομίζεις ότι τα μεγάλα μαγαζιά έχουν υψηλές τιμές χωρίς λόγο.

*GNex*

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 200
  • Created
  • Last Reply
Ποια αισχροκέρδεια ρε παιδιά. Θέλετε να ανεβάσω τιμολόγια από infoquest να δείτε τι τιμή αγοράζω χονδρική; Και μετά καθίστε και υπολογίστε εσείς το ποσοστό κέρδους που πρέπει να βάλω για να μπορέσω να πληρώσω το φπα (23%) και όλα τα πάγια έξοδα.

Το να κατηγορείτε τα μικρομάγαζα είναι πολύ εύκολο. Το να δείτε λίγο πιο πέρα και να βρείτε τον πραγματικό ένοχο είναι το θέμα.

Φίλε μου δεν έχουμε ξαναμιλήσει αλλά επειδή κάνω τις αγορές και βγάζω τους τιμοκαταλόγους σε μεγάλη εταιρεία με 12 υποκαταστήματα και 200+ υπαλλήλους, το κακό είναι ότι ο έλληνας έμπορος σε μεγάλο ποσοστό είναι λαμόγιο. Δεν ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ ΣΕΝΑ γιατί δεν σε ξέρω, αλλά υπάρχουν αρκετά μαγαζιά ατομικά χωρίς υπαλλήλους και ένα site με τιμές 1% πάνω από την Quest. Γνωρίζω πολύ καλά ότι αγοράζουν από QUEST και όμως παρά τα παράπονα μας δεν μπορούν να τους κάνουν τίποτα. Πάτας στο skroutz και βλέπεις τιμή 101€ και η αγορά από QUEST είναι 100€ ή 99€.

Αυτοί είναι το πρόβλημα σου και όχι το amazon που θα πάρει το 5-10% του κόσμου. Εδώ ακόμα πουλάει το ΠΛΑΙΣΙΟ Η/Υ & LAPTOP TURBOX σε τιμή πολύ κοντά στους HP & DELL και ο κόσμος τους παίρνει. Και όταν πας με καμένο laptop μετά την εγγύηση σου λένε πέτα το. Δεν ξέρω εσύ σε τι τιμές πουλάς αλλά σε επαρχία όποτε χρειάστηκα κάτι πλήρωσα 5%-10% παραπάνω περίπου από τιμές Αθήνας, πράγμα πολύ φυσιολογικό λόγω μεταφορικών, μικρότερης αγοράς κλπ.

Ο ΦΠΑ που λες πάντως δεν τον πληρώνεις εσυ, αλλά είσαι ο μεσάζωντας που τον πληρώνει στον χονδρέμπορα και τον εισπράτεις από τον πελάτη για το κράτος. Για αυτό και αποδίδεις τα τιμολόγια του ΦΠΑ.

Link to comment
Share on other sites

Δίκιο έχεις αλλά όταν η χονδρική είναι 100 και το χψ μαγαζί πουλάει 101, σε αυτό το 1 ευρώ πέραν της χονδρικής υπολογίζεις και το φπα που πρέπει να αποδόσεις, αρα αυτό που σου μένει ως κέρδος είναι 0,81 €. Αυτό εννοώ.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είναι και άλλ πράγματα πάνω, φόροι, ταμεία, λειτουργικά έξοδα κλπ δυστυχώς η Ελληνική αγορά δε συμφέρει.

Ο κάθε έμπορος μπορεί να προσπαθήσει να πιάσει κwλ0, να βγάλει τη χασούρα και τα φέσια που του αφήσαν άλλοι πελάτες (γιατί μην ξεχνάμε μέχρι και πριν 1 χρόνο οι επιταγές ήταν στάνταρ μέσω διακίνησης μεταξύ επιχειρήσεων και ο τειρεσίας ήταν εικονικός, αφού αν είχες γνωστό μπορούσες να βγείς απο τις μαύρες λίστες για 24 ώρες) και άλλα πολλά.

Ναι φταίει ο έμπορος αρκετές φορές που έχει ανεβασμένες τιμές αλλά φταίει και το κράτος που δε τον προστάτεψε ποτέ και το μόνο που κοιτάει είναι πως θα του τα πάρει για να συντηρήσει τα δικά του παιδιά και αστον να κουρεύτε.

ΥΣ. Δεν είμαι έμπορος ούτε freelancer, υπάλληλος της κακιάς ώρας είμαι με μισθό για κλάματα.

Link to comment
Share on other sites

ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΣ 5 ΣΕΛΙΔΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΩΝ,ΜΑΛΛΟΝ ΚΑΤΑΛΗΓΩ ΣΤΟ ΕΞΗΣ:1)ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΛΙΓΟ-ΠΟΛΥ ΕΧΕΤΕ ΔΙΚΙΟ ΑΛΛΑ ΚΑΙ 2)ΣΕ ΠΟΛΛΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ ΤΟΥ ΑΜΑΖΟΝ Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΙΜΗΣ ΜΕ ΕΛΛΑΔΑ ΕΙΝΑΙ ΤΕΤΟΙΑ ΠΟΥ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΘΑ ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΜΕ ΤΑ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΑ

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=18129]mazax[/MENTION]

«αλλά υπάρχουν αρκετά μαγαζιά ατομικά χωρίς υπαλλήλους και ένα site με τιμές 1% πάνω από την Quest»

αν θες εξηγείς λίγο αυτός από πού κερδίζει; Το κάνει σε μερικά δημοφιλή προϊόντα και τσεκουρώνει τον πελάτη του αλλού (καλώδια, service, ο,τιδήποτε); Υπεξαιρεί τον ΦΠΑ και βγάζει από εκεί; Κάνει καμιά δουλειά με δημόσιο και εξαπατά εκεί; Κάπως αλλιώς;

Link to comment
Share on other sites

@mazax

αν θες εξηγείς λίγο αυτός από πού κερδίζει; Το κάνει σε μερικά δημοφιλή προϊόντα και τσεκουρώνει τον πελάτη του αλλού (καλώδια, service, ο,τιδήποτε); Υπεξαιρεί τον ΦΠΑ και βγάζει από εκεί; Κάνει καμιά δουλειά με δημόσιο και εξαπατά εκεί; Κάπως αλλιώς;

Αφού μόνος σου τα είπες. Επίσης μερικά νησια έχουν 16% ΦΠΑ για πελατες με εδρα εκει και σου στέλνουν δελτιο πελατης λιανικης με 16% οπότε εσεί αγοράζεις με 7% εκπτωση.

Εδώ δεν απέδειδε τον ΦΠΑ το e-shop (το πρώτο και μεγαλύτερο eshop στην Ελλάδα).

Τέλος πάντων υπάρχουν και σωστή επαγγελματίες υπάρχουν και σκάρτοι. Οπως σε όλα τα επαγγέλματα.

Το κακό είναι ότι εδώ ο φθηνότερος κερδίζει, οπότε έχουμε λίγο αθέμιτο ανταγωνισμό.

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνοι, αλλά είναι διαφορετικής τάξεως κατάσταση να δουλεύει με loss leader -θέλει και σχετικά βαθειά τσέπη συχνά, όχι το ευκολότερο για ατομική κατάσταση-, άλλο πράγμα να τσεκουρώνει πελάτη σε «κρυφά» είδη -εδώ δεν είναι καν λαμόγιο μερικές φορές, έχει ευθύνη και ο καταναλωτής και οι ανταγωνιστές- κι εντελώς άλλο να υπεξαιρεί ΦΠΑ -ο χονδρέμπορος δεν είναι ο βασικός φταίχτης εδώ-.

Ευχαριστώ για την απάντηση, μου κίνησε την περιέργεια που ανέφερες όνομα χονδρικής γι' αυτό και ρώτησα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Τέλος και εντός Αγγλίας για αγορές κάτω των £10. Και ήταν πολύ βολικό να αγοράζεις μικροπράγματα μικρής αξίας χωρίς μεταφορικά.

Sent from my Migato GT-N7100 using Tapatalk4

Βρε και 10λιρες να ηταν Ελλαδα αρχοντες θα ημασταν.

Link to comment
Share on other sites

Ποια αισχροκέρδεια ρε παιδιά. Θέλετε να ανεβάσω τιμολόγια από infoquest να δείτε τι τιμή αγοράζω χονδρική; Και μετά καθίστε και υπολογίστε εσείς το ποσοστό κέρδους που πρέπει να βάλω για να μπορέσω να πληρώσω το φπα (23%) και όλα τα πάγια έξοδα.

Το να κατηγορείτε τα μικρομάγαζα είναι πολύ εύκολο. Το να δείτε λίγο πιο πέρα και να βρείτε τον πραγματικό ένοχο είναι το θέμα.

Κάνε ένα καινούριο θέμα να σε κράξω :p

1. Επειδή εσύ είσαι μικρομάγαζο θα πρέπει εγώ να σε πληρώνω?

2. Πόσο θα πρέπει να σε πληρώνω για να είσαι ικανοποιημένος?

3. Τι ακριβώς παρέχεις περισσότερο ή λιγότερο από το amazon?

Αυτά με αφορμή αυτό:

http://www.thelab.gr/1063527495-post12803.html

http://www.thelab.gr/1063527509-post12805.html

Πήγαινα που λες το αμάξι στην Αθήνα στον κυρ Γιάννη. Ο κυρ Γιάννης καλός κατσαβιδάκιας και για τα απλά τον προτιμώ πάντα όταν έχω αμάξι Αθήνα. Λάδια π.χ. 5 ευρώ ή δεν μού παιρνε και τίποτα. Χαζός ο κυρ Γιάννης? Θύμα? Όχι, απλά όταν χρειαστεί και κάτι πιο ακριβό, εκεί θα πάω.

Είχα που λες ένα πρόβλημα προ 3 ετών που μου είχε καεί το 1 ballast από τα xenon. Έψαχνα το ανταλλακτικό (1 μπαλλάστ = 10-15 ευρώ στο ebay το είχα βρει ήδη), και μου το πούλαγαν ο πιο φτηνός 60-70 ευρώ στο Γέρακα όπου και λέω άστο θα ρωτήσω κάναν άλλον. Το να αλλάξεις το μπαλλάστ εν τω μεταξύ είναι plug and play δεν είναι καμιά ιδιαίτερα δύσκολη δουλειά (μόνος μου θα το έκανα).

Μου συστήνει λοιπόν ο κυρ Γιάννης έναν ηλεκτρολόγο. Πάω και τον ρωτάω για το ballast, και μου λέει

- 'α, δεν είναι το ballast, πού το ξέρεις ότι είναι το ballast, είναι ο λαμπτήρας!'.

- Το ballast του λέω είναι, έχεις?

- Όχι, θα πρέπει να αγοράσεις όλο το σετ, αλλά θα σου δοκιμάσω τον λαμπτήρα.

Αφού μου έβγαλε πρακτικά τη μισή εγκατάσταση xenon (πρόσεξέ με, χωρίς να του το ζητήσω), προφανώς μετά μου ζητούσε εργατικά! Τελικά μου έβαλε 2 συμβατικούς λαμπτήρες και μου ζήτησε 50 ευρώ για λαμπτήρες και εργασία. Όταν του απάντησα δεν πας καλά, μου είπε ότι έχει ΤΕΒΕ, ΙΚΑ, ΦΠΑ, το μαγαζί κλπ.

Το πρόβλημα όλης της ιδιωτικής πρωτοβουλίας στην Ελλάδα συσσωρεύεται σε αυτή τη μικρή ιστορία:

Άσχετοι ως επί το πλείστον με το αντικείμενό τους υπάλληλοι ή μαγαζάτορες που προσπαθούν να βρουν τον 1 (έναν) για να τον πιάσουν κορόιδο, θεωρώντας ότι είναι πιο έξυπνοι / μάγκες / whatevah, που μετά διαμαρτύρονται ότι πάνε άπατοι.

Αν θέλω να πιαστώ κορόιδο όμως θα πάω στη μεγάλη εταιρία, να πιαστώ κορόιδο από το τμήμα μάρκετινγκ και όχι από τον κυρ Μπάμπη.

Είναι πολύ χαρακτηριστικό το θέαμα εδώ στο UK που πέραν από τα μικρομάγαζα σε άκυρα σημεία όλα τα υπόλοιπα είναι μερικές πολύ συγκεκριμένες franchise φίρμες που όλες έχουν το ίδιο προϊόν, κοινώς το μικρό το μαγαζάκι έχει πεθάνει ανεπιστρεπτί (με ότι αυτό συνεπάγεται για τα έσοδα των ανθρώπων, αφού οι περισσότεροι που στην Ελλάδα θα ήταν μπίζνεσμεν καφετέριας είναι απλά σερβιτόροι).

Link to comment
Share on other sites

Κρα κρα. Το ότι μπαίνεις μέσα με έναν πελάτη δε σημαίνει ότι θα σου έρθει στο ακριβό. Ίσα ίσα που για κάτι σοβαρό θα προτιμήσει πάλι το φθηνότερο και όχι εσένα.

Όσο για την κατάσταση στο UK, μας αρέσει που δεν υπάρχουν μικρομάγαζα;

Link to comment
Share on other sites

Κάνε ένα καινούριο θέμα να σε κράξω :p

1. Επειδή εσύ είσαι μικρομάγαζο θα πρέπει εγώ να σε πληρώνω?

2. Πόσο θα πρέπει να σε πληρώνω για να είσαι ικανοποιημένος?

3. Τι ακριβώς παρέχεις περισσότερο ή λιγότερο από το amazon?

Αυτά με αφορμή αυτό:

http://www.thelab.gr/1063527495-post12803.html

http://www.thelab.gr/1063527509-post12805.html

Πήγαινα που λες το αμάξι στην Αθήνα στον κυρ Γιάννη. Ο κυρ Γιάννης καλός κατσαβιδάκιας και για τα απλά τον προτιμώ πάντα όταν έχω αμάξι Αθήνα. Λάδια π.χ. 5 ευρώ ή δεν μού παιρνε και τίποτα. Χαζός ο κυρ Γιάννης? Θύμα? Όχι, απλά όταν χρειαστεί και κάτι πιο ακριβό, εκεί θα πάω.

Είχα που λες ένα πρόβλημα προ 3 ετών που μου είχε καεί το 1 ballast από τα xenon. Έψαχνα το ανταλλακτικό (1 μπαλλάστ = 10-15 ευρώ στο ebay το είχα βρει ήδη), και μου το πούλαγαν ο πιο φτηνός 60-70 ευρώ στο Γέρακα όπου και λέω άστο θα ρωτήσω κάναν άλλον. Το να αλλάξεις το μπαλλάστ εν τω μεταξύ είναι plug and play δεν είναι καμιά ιδιαίτερα δύσκολη δουλειά (μόνος μου θα το έκανα).

Μου συστήνει λοιπόν ο κυρ Γιάννης έναν ηλεκτρολόγο. Πάω και τον ρωτάω για το ballast, και μου λέει

- 'α, δεν είναι το ballast, πού το ξέρεις ότι είναι το ballast, είναι ο λαμπτήρας!'.

- Το ballast του λέω είναι, έχεις?

- Όχι, θα πρέπει να αγοράσεις όλο το σετ, αλλά θα σου δοκιμάσω τον λαμπτήρα.

Αφού μου έβγαλε πρακτικά τη μισή εγκατάσταση xenon (πρόσεξέ με, χωρίς να του το ζητήσω), προφανώς μετά μου ζητούσε εργατικά! Τελικά μου έβαλε 2 συμβατικούς λαμπτήρες και μου ζήτησε 50 ευρώ για λαμπτήρες και εργασία. Όταν του απάντησα δεν πας καλά, μου είπε ότι έχει ΤΕΒΕ, ΙΚΑ, ΦΠΑ, το μαγαζί κλπ.

Το πρόβλημα όλης της ιδιωτικής πρωτοβουλίας στην Ελλάδα συσσωρεύεται σε αυτή τη μικρή ιστορία:

Άσχετοι ως επί το πλείστον με το αντικείμενό τους υπάλληλοι ή μαγαζάτορες που προσπαθούν να βρουν τον 1 (έναν) για να τον πιάσουν κορόιδο, θεωρώντας ότι είναι πιο έξυπνοι / μάγκες / whatevah, που μετά διαμαρτύρονται ότι πάνε άπατοι.

Αν θέλω να πιαστώ κορόιδο όμως θα πάω στη μεγάλη εταιρία, να πιαστώ κορόιδο από το τμήμα μάρκετινγκ και όχι από τον κυρ Μπάμπη.

Είναι πολύ χαρακτηριστικό το θέαμα εδώ στο UK που πέραν από τα μικρομάγαζα σε άκυρα σημεία όλα τα υπόλοιπα είναι μερικές πολύ συγκεκριμένες franchise φίρμες που όλες έχουν το ίδιο προϊόν, κοινώς το μικρό το μαγαζάκι έχει πεθάνει ανεπιστρεπτί (με ότι αυτό συνεπάγεται για τα έσοδα των ανθρώπων, αφού οι περισσότεροι που στην Ελλάδα θα ήταν μπίζνεσμεν καφετέριας είναι απλά σερβιτόροι).

Το πρόβλημα όλης της ιδιωτικής πρωτοβουλίας στην Ελλάδα ειναι οτι δεν υπαρχει γιατι ολοι κοιτουσανε να μπουνε στο δημοσιο.

Link to comment
Share on other sites

Η παραπάνω κόντρα μου θυμίζει την κλασική παροιμία "Δυο γάϊδαροι μαλώνανε σε ξένο αχυρώνα"...

Ο ένας έχει πάρει το μέρος του καταναλωτή που τον γδέρνει ο κάθε μαγαζάτορας, και ο άλλος έχει πάρει το μέρος του μαγαζάτορα-επιχειρηματία που τα έξοδά του είναι υπέρογκα και δεν μπορεί να μετακυλίσει το όποιο κέρδος του στον τελικό καταναλωτή...

Παίδες...Και οι δυο έχετε δίκιο αλλά τσακώνεστε σε λάθος βάση...

Ο πραγματικός υπαίτιος είναι το ανώμαλο και στρεβλό φορολογικό σύστημα που χρόνια έχει εδραιωθεί στην Ελλάδα και επιτρέπει όλο αυτό το μπάχαλο.

Μέσα λοιπόν σε αυτό το φορολογικό μπάχαλο, λογικό είναι μαζί με τα ξερά να καίγονται και τα χλωρά....

Ο έντιμος επιχειρηματίας από τη μια που τα δηλώνει όλα και δεν θέλει να κλέβει το κράτος, να πληρώνει τους φόρους του και τους όποιους υπαλλήλους του, αναγκάζεται να σηκώνει τιμές για να μπορέσει να ανταποκριθεί στους εξωφρενικούς φόρους του κράτους που τον έχει γδάρει...

Από την αντίπερα όχθη το λαμόγιο επιχειρηματίας που έχει part-time ανασφάλιστες πωλήτριες, πλαστά τιμολόγια, μαϊμού προϊόντα και θέλει να πατήσει επί πτωμάτων γιατί ρε αδερφέ πρέπει να επιζήσει και αφού λοιπόν τον γδέρνει το κράτος και δεν μπορεί να κάνει κάτι γι αυτό, πρέπει να γδάρει εσένα και εμένα τον απλό καταναλωτή.

Ας μην μιλήσω για τα μεγαλοκαταστήματα και το οικονομικό εμπάργο τιμών που είναι μεταξύ τους συνενοημένοι όπως η Ιταλική μαφία και θες δεν θες οι τιμές τους είναι fix.

Εαν εξαιρέσεις κάποιες αγορές προϊόντων μέσω Κίνας και ebay, το 99% των Ελλήνων είμαστε έρμαια του κάθε μεγαλοεπιχειρηματία.

Μην πάτε μακρυά, δείτε ηλεκτρονικούς καταλόγους ΙΚΕΑ μεταξύ Ελλάδας,Σουηδίας και Ιταλίας και παρατηρήστε τις τιμές ΙΔΙΩΝ προϊόντων...

Από την άλλη έχουμε τον κακόμοιρο καταναλωτή που τον πη#$##αει η εφορία με τους φόρους και του λέει το μικρομάγαζο στήριξέ με μεγάλε για να μην κλείσω.

Στήριξε λοιπόν το λαμόγιο τον αγρότη που σου πουλάει "αγνό" βιολογικό προϊόν τίγκα στο απαγορευμένο από την ευρωπαϊκή ένωση φυτοφάρμακο και για το χαράτσι της ΔΕΗ έχει ο θεός μωρέ.Ας μην το πληρώσουμε και ένα μήνα.Τι θα πάθουμε;

Ξαναλέω: Όλοι έχετε δίκιο.Έλληψη υγειούς οικονομικής αγοράς έχουμε γι αυτό δεν μπορεί να δουλέψει το οτιδήποτε σωστά σε αυτή τη χώρα.

Link to comment
Share on other sites

Η παραπάνω κόντρα μου θυμίζει την κλασική παροιμία "Δυο γάϊδαροι μαλώνανε σε ξένο αχυρώνα"...

Ο ένας έχει πάρει το μέρος του καταναλωτή που τον γδέρνει ο κάθε μαγαζάτορας, και ο άλλος έχει πάρει το μέρος του μαγαζάτορα-επιχειρηματία που τα έξοδά του είναι υπέρογκα και δεν μπορεί να μετακυλίσει το όποιο κέρδος του στον τελικό καταναλωτή...

Παίδες...Και οι δυο έχετε δίκιο αλλά τσακώνεστε σε λάθος βάση...

Ο πραγματικός υπαίτιος είναι το ανώμαλο και στρεβλό φορολογικό σύστημα που χρόνια έχει εδραιωθεί στην Ελλάδα και επιτρέπει όλο αυτό το μπάχαλο.

Μέσα λοιπόν σε αυτό το φορολογικό μπάχαλο, λογικό είναι μαζί με τα ξερά να καίγονται και τα χλωρά....

Ο έντιμος επιχειρηματίας από τη μια που τα δηλώνει όλα και δεν θέλει να κλέβει το κράτος, να πληρώνει τους φόρους του και τους όποιους υπαλλήλους του, αναγκάζεται να σηκώνει τιμές για να μπορέσει να ανταποκριθεί στους εξωφρενικούς φόρους του κράτους που τον έχει γδάρει...

Από την αντίπερα όχθη το λαμόγιο επιχειρηματίας που έχει part-time ανασφάλιστες πωλήτριες, πλαστά τιμολόγια, μαϊμού προϊόντα και θέλει να πατήσει επί πτωμάτων γιατί ρε αδερφέ πρέπει να επιζήσει και αφού λοιπόν τον γδέρνει το κράτος και δεν μπορεί να κάνει κάτι γι αυτό, πρέπει να γδάρει εσένα και εμένα τον απλό καταναλωτή.

Ας μην μιλήσω για τα μεγαλοκαταστήματα και το οικονομικό εμπάργο τιμών που είναι μεταξύ τους συνενοημένοι όπως η Ιταλική μαφία και θες δεν θες οι τιμές τους είναι fix.

Εαν εξαιρέσεις κάποιες αγορές προϊόντων μέσω Κίνας και ebay, το 99% των Ελλήνων είμαστε έρμαια του κάθε μεγαλοεπιχειρηματία.

Μην πάτε μακρυά, δείτε ηλεκτρονικούς καταλόγους ΙΚΕΑ μεταξύ Ελλάδας,Σουηδίας και Ιταλίας και παρατηρήστε τις τιμές ΙΔΙΩΝ προϊόντων...

Από την άλλη έχουμε τον κακόμοιρο καταναλωτή που τον πη#$##αει η εφορία με τους φόρους και του λέει το μικρομάγαζο στήριξέ με μεγάλε για να μην κλείσω.

Στήριξε λοιπόν το λαμόγιο τον αγρότη που σου πουλάει "αγνό" βιολογικό προϊόν τίγκα στο απαγορευμένο από την ευρωπαϊκή ένωση φυτοφάρμακο και για το χαράτσι της ΔΕΗ έχει ο θεός μωρέ.Ας μην το πληρώσουμε και ένα μήνα.Τι θα πάθουμε;

Ξαναλέω: Όλοι έχετε δίκιο.Έλληψη υγειούς οικονομικής αγοράς έχουμε γι αυτό δεν μπορεί να δουλέψει το οτιδήποτε σωστά σε αυτή τη χώρα.

Respect!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω τι γίνεται με τα φορολογικα πλαίσια, τις στρεβλώσεις της αγοράς και τα καρτέλ των κουμπάρων, αλλά

όταν πάω το αμάξι σε ηλεκτρολόγο για φόρτιση μπαταρίας και μου παίρνει 20ευρώ καταλαβαίνω οτι μόνο με βρεγμένη σανίδα θα ισιώσει το παλιοτόμαρο του τα παραπάνω δεν τον καλύπτουν.

Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω τι γίνεται με τα φορολογικα πλαίσια, τις στρεβλώσεις της αγοράς και τα καρτέλ των κουμπάρων, αλλά

όταν πάω το αμάξι σε ηλεκτρολόγο για φόρτιση μπαταρίας και μου παίρνει 20ευρώ καταλαβαίνω οτι μόνο με βρεγμένη σανίδα θα ισιώσει το παλιοτόμαρο του τα παραπάνω δεν τον καλύπτουν.

Εγω ενα πραγμα ξερω ο ελληνας ειναι μονο πουλ μουρ τιποτα αλλο.

Αν ειναι να αγορασει κανα tablet,κανα κινητο , κανα παπουτσι η κανα ρουχο για να φανει στην παραλια η στην καφετερια ή να μπει στο ματι απο καμια γκομενα τα σκαζει τα 500αρια και τα 800αρια για πλακα εκει δεν του πιανουνε τον κωλο.

Αν ομιως ειναι να δωσει παραδες για κατι που δεν θα βγει πιο εξω απο το σπτι του και δεν θα το δει κανεις θελει να κανει την δουλεια του τζαμπα η με 1 ευρω.

Πηγα στο εξοχικό συγγενικού ζευγαριου πριν 2 εβδομαδες.Η πορτα του ψυγειου τους κρατιότανε με μονοτικη ταινια,

Και οι 2 iphone και οι 2 ipad κατα τα αλλα.Για τα gadgetakia δωσανε κοντα 2000 χιλιαρικα.Για ενα ψηγειο των 300 ευρω μπααααααααααα.

Link to comment
Share on other sites

Κρα κρα. Το ότι μπαίνεις μέσα με έναν πελάτη δε σημαίνει ότι θα σου έρθει στο ακριβό. Ίσα ίσα που για κάτι σοβαρό θα προτιμήσει πάλι το φθηνότερο και όχι εσένα.

Όσο για την κατάσταση στο UK, μας αρέσει που δεν υπάρχουν μικρομάγαζα;

Κάνεις λάθος, στον κυρ Γιάννη θα πάω γιατί αν πάω στη Fiat θα μου καταστρέψουν το αυτοκίνητο (στον κολλητό μου π.χ. του είχαν βάλει φίλτρο αέρα από άλλο μοντέλο οπότε πρακτικά δούλευε για κάποιους μήνες ... άφιλτρο!), γιατί προφανώς δεν έχουν το ίδιο ενδιαφέρον να με ξαναδούν όσο ο κυρ Γιάννης ;)

Αυτό συμβαίνει όταν προσφέρεις υπηρεσίες, όχι όταν πουλάς προϊόντα. Ο κυρ Γιάννης προσφέρει -και συμφέρει- το κατσαβίδι του, ανταλλακτικά δεν θα αγοράσω από αυτόν, θα προτιμήσω το φτηνότερο δυνατόν και την καλύτερη ποιότητα (ενδεικτικά να σου πω ότι στα ανταλλακτικάδικα στη Λιοσίων/Σπύρου Πάτση κλπ. όταν είχα πάει για τακάκια με είχαν χρεώσει 20 ευρώ για ποιότητα praktiker όταν από ebay πήρα 2 σετ αυθεντικά fiat 30 ευρώ και τα 2 - και ferodo από αθήνα τα είχα πάρει 30 και τα έχω ακόμη, πολύ καλύτερα από τα προηγούμενα praktiker τύπου).

Και φυσικά τα απλά μαθαίνεις να τα κάνεις μόνος σου, όπως και είναι το λογικό. Τον υπολογιστή μου τον κάνω φορμάτ μόνος μου, τα λάδια του αυτοκινήτου τα αλλάζω μόνος μου κλπ. Η μόνη περίπτωση να μην κάνω κάτι τέτοιο μόνος μου είναι η έλλειψη χρόνου και χώρου (που συνήθως συμβαίνει με το αυτοκίνητο και το πηγαίνω στα σερβισάδικα). Και δεν είναι οικονομικό θέμα, είναι θέμα τρόπου ζωής, εγώ ότι είναι απλό και κατανοητό (για μένα) το κατσαβιδιάζω.

Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω τι γίνεται με τα φορολογικα πλαίσια, τις στρεβλώσεις της αγοράς και τα καρτέλ των κουμπάρων, αλλά

όταν πάω το αμάξι σε ηλεκτρολόγο για φόρτιση μπαταρίας και μου παίρνει 20ευρώ καταλαβαίνω οτι μόνο με βρεγμένη σανίδα θα ισιώσει το παλιοτόμαρο του τα παραπάνω δεν τον καλύπτουν.

Kai χωρίς να κόψει απόδειξη:nono:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.